Автор Тема: Моля дайте мнение за Scientific.  (Прочетена 5455 пъти)

Kombo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Нов съм в света на Линукс, и все още търся моята дистрибуция.
От това което прочетох в Distrowatch много ми допадна Scientific.
Моля някой който я ползва  да даде мнение.
Благодаря.
Активен

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #1 -: Aug 22, 2012, 19:13 »
Здрасти !
Мнение за какво  търсиш ?
В общия случай дистрибуцията е толкова добра, колкото повече хора я ползват и поддържат. Има си специфики за всяка дистрибуция. А колко добре и правилно се експлоатира, зависи от зад клавиатурното устройство.
За да не се разводнява темата, прочети правилата на форума, след това се опитай да си изясниш за какво питаш, тогава формулирай въпроса си, така че да получиш директен отговор, а не общи приказки.
Мнението ми за ScientificLinux е много добро ! Все пак се разработва от едни "глупави" хорица, които работят в CERN и Fermilab, не е за пренебрегване и негласната подкрепа от RedHat !

Успех
Активен

---=== мир и любов ===---

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #2 -: Aug 22, 2012, 19:33 »
Нов съм в света на Линукс, и все още търся моята дистрибуция.
От това което прочетох в Distrowatch много ми допадна Scientific.
Моля някой който я ползва  да даде мнение.
Благодаря.

Ами дериват на Red Hat Enterpise Linux, поддържат я повече хора, отколкото са в екипа на Centos (който също е дериват на Red Hat). Не съм съвсем сигурен, но мисля, че я използваха широко в CERN (но това трябва да се провери). Дистрибуцията е с дълъг срок на поддръжка, използва се за сървъри и работни станции, и като такава софтуерът в нея не е с най-новите си версии, но пък е с най-изчистените от грешки.

Аз лично го ползвам основно (и май само за сървъри). За работните си машини предпочитам Fedora -- оказа се, че в Centos някои програми, които активно използвам ги няма като rpm пакети (или поне аз не ги намерих лесно).

И може би най-доброто, което мога да те посъветвам, е да пробваш без страх, пък ако ти хареса да я оставиш. Ако не ти допадне -- има и други дистрибуции за пробване. Има достатъчно и документация в паяжината за Red Hat Enterpise Linux, която е валидна и за Scientific Linux, така че няма да останеш дълго време безпомощен.
Активен

the lamer's team honourable member

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #3 -: Aug 23, 2012, 00:40 »
крадат от РХЕЛ... ако човек не може да си позволи да ползва оригинала, по-добре да се ориентира към някоя по-иновативна дистрибуция - арч, дебилиан, федора, деа знам кво друго е на пазара. Наистина не трбява да се подкрепят такива, центос и ентерпрайс линукс са същите смешници (ок ентерпрайс поне са собственост на оракъл и включват кслплайс, но пак са много зле)... Ограбват хората дето пращат най-много пачове за кърнъла, зле отвсякъде!
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #4 -: Aug 23, 2012, 01:43 »
крадат от РХЕЛ...
Мислиш ли, че, ако това беше наистина кражба, Red Hat, компания, която навъртя 1 милиард от оборот, нямаше да си вземе съответните мерки? ??? Всички тук стоим и очакваме да посочиш какво точно (редове с код, цели пакети) е откраднато според теб!
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #5 -: Aug 23, 2012, 08:07 »
крадат от РХЕЛ... ако човек не може да си позволи да ползва оригинала, по-добре да се ориентира към някоя по-иновативна дистрибуция - арч, дебилиан, федора, деа знам кво друго е на пазара. Наистина не трбява да се подкрепят такива, центос и ентерпрайс линукс са същите смешници (ок ентерпрайс поне са собственост на оракъл и включват кслплайс, но пак са много зле)... Ограбват хората дето пращат най-много пачове за кърнъла, зле отвсякъде!

Много сте неориентиран, да знаете. По вашата логика и Ubuntu (и всички останали деривати на Debian) крадат от Debian. А приказката за пазара изобщо не трябваше да я отваряте.

И правите ли разлика между ядро и дистрибуция?
Активен

the lamer's team honourable member

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #6 -: Aug 23, 2012, 10:48 »
крадат от РХЕЛ...
Мислиш ли, че, ако това беше наистина кражба, Red Hat, компания, която навъртя 1 милиард от оборот, нямаше да си вземе съответните мерки? ??? Всички тук стоим и очакваме да посочиш какво точно (редове с код, цели пакети) е откраднато според теб!

Ред Хат правят каквото могат - примерно си обфускират секюрити ъпдейтите и те се появяват по-късно (понякога седмица-две) при центос и сайънтифик, един тупан от Оракъл даже беше направил и картинка, но нещо не мога да я намеря...
РедХат не "навъртя 1 милиард от оборот", а от иновации и съпорт,  правят КВМ, РХЕВ, ДжБосс и още какво ли не, като голяма част от иновациите отиват директно при нас да ги ползваме наготово...
ЦентОС и Сайънтифик не правят иновации,  единствено улесняват краденето от РедХат за хора, които искат тествана и стабилна дистрибуция, но не искат да си платят за нея... Много се радвам на това което се случва напоследък при ЦентОС и пожелавам на Сайънтифик скоро да са в същата ситуация [_]3
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #7 -: Aug 23, 2012, 10:56 »
@solarflux И какво толкова нередно според теб правят тези дистрибуции? След като, дори получават подкрепа от RedHat не виждам, ама абсолютно нищо лошо. Ти фактически не плащаш за дистрибуцията, а за поддръжката която ти дават от RH, ако някой е решил да се спасява сам, не виждам какво му е лошото да има алтернатива.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #8 -: Aug 23, 2012, 10:59 »
крадат от РХЕЛ... ако човек не може да си позволи да ползва оригинала, по-добре да се ориентира към някоя по-иновативна дистрибуция - арч, дебилиан, федора, деа знам кво друго е на пазара. Наистина не трбява да се подкрепят такива, центос и ентерпрайс линукс са същите смешници (ок ентерпрайс поне са собственост на оракъл и включват кслплайс, но пак са много зле)... Ограбват хората дето пращат най-много пачове за кърнъла, зле отвсякъде!

Много сте неориентиран, да знаете. По вашата логика и Ubuntu (и всички останали деривати на Debian) крадат от Debian. А приказката за пазара изобщо не трябваше да я отваряте.

И правите ли разлика между ядро и дистрибуция?


Много е възможно... Разликите между Убунту и Дебиан са доста, освен това каноникал разработват, събмитват пачове, тестват, общо взето дърпат комюнитито напред.  Наистина нямам представа за всички останали деривати на Дебиан, възможно е някой от тях просто да ребрандва Дебиан, но не мисля че с такъв подход би имал особен успех сред потребителите, затова предполагам че предлагат повече.

Да, въпреки че според мен не би трябвало да има...
Активен

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #9 -: Aug 23, 2012, 11:10 »
@solarflux И какво толкова нередно според теб правят тези дистрибуции? След като, дори получават подкрепа от RedHat не виждам, ама абсолютно нищо лошо. Ти фактически не плащаш за дистрибуцията, а за поддръжката която ти дават от RH, ако някой е решил да се спасява сам, не виждам какво му е лошото да има алтернатива.

Не мисля че РедХат подкрепят ЦентОС или Сайънтифик, и знам със сигурност, че никак не харесват Ентерпрайс Линукс. Плащам и за разработката на следващата версия в която държа да има достатъчно нови неща, които да ме накарат да си ъпгрейдна всички сървъри, не само за поддръжката. Ако някой е решил да се спасява сам - да си компилира СРПМ-ите и да се спасява, не виждам защо трябва да улеснява всички останали и да фрагментира потребителите, които иначе биха полвали РХЕЛ или Дебиан или нещо друго, биха тествали, събмитвали бъг репорти и каквото друго правят добрите потребители...
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #10 -: Aug 23, 2012, 11:20 »
... не виждам защо трябва да улеснява всички останали и да фрагментира потребителите, които ...

Ами Столмън нали на това учи - да споделяме :)
Съответно и РХ са се облажили от това споделяне.  За всичко друго са имали БСД :)

Не съм адвокат, нито вземам страна в спора. Пък и опита ми е скромен и не съм гуру. И мен не ми харесват доста неща, но щом от една страна можеш да се облажиш от чуждия труд, то от друга защо други да не могат да сторят същото с твоя труд? На всичкото отгоре и лиценза те задължава. 
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #11 -: Aug 23, 2012, 11:37 »
Ето това е българина ! Нищо не прави, нито помага, но другите все са му виновни, и постояно се жалва за какво ли не !
Как с такива поведения и отношения да има интерес към линукс ? То да те е страх да попиташ !
Човека е нов както в линукс света, така и във форума !
Покажете му как не трябва да пита, поканете го да прегледа още веднъж правилата и оставете пристрастията за друга тема и друго място.
ОК, някой се дразни и има мнение, че се краде ! Няма посочена кражба, както и какво, но пристрастно си държим на своето !
А дали Scientificlinux внася подобрения или разработки към RHEL няма смисъл да се коментира ! Надлежно е документирано и тествано точно там. Както по-горе отразих, "глупавите" хорица, са едни от основните спомагатели на RH, както и сериозни бета тестери. Предполагам и нямат техника за grid за да имат претенции за помощ. ;)
А който желае, да пита Трой Доусън къде е сега и защо ! А колкото до Патрик Хейки, без коментар какво и къде работи !

Успехи на всички !
Активен

---=== мир и любов ===---

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #12 -: Aug 23, 2012, 13:17 »
Няма посочена кражба, както и какво, но пристрастно си държим на своето !

http://www.scientificlinux.org/documentation/faq/general1

Q. Why did you pick to build Scientific Linux off of the commercial enterprise linux distribution you did? Why didn't you pick distribution X?

A. Speaking for Fermilab.
We had several criteria when we debated about what we should make Scientific Linux out of. Some of the biggest ones were support for at least 3 years, ease of installation, security upkeep.

то тия неща са безплатни, 3 години съпорт и секюрити ъпдейти идват от небето, или защото някой друг е платил вече всичко е наред и може да паразитираме спокойно. За пореден път кражбата са евентуални клиенти, които ако нямаше клонинги щяха или да си купят РХЕЛ или да се ориентират към някоя друга дистрибуция (и двата варианта ми допадат)

А дали Scientificlinux внася подобрения или разработки към RHEL няма смисъл да се коментира ! Надлежно е документирано и тествано точно там.

http://www.scientificlinux.org/distributions/6x/features/tweaks

хехе наистина не виждам никакъв смисъл да коментирам, за сравнение това са направили РедХат:

http://www.redhat.com/resourcelibrary/datasheets/red-hat-enterprise-linux-63-features-and-benefits

http://www.montanalinux.org/interview-troy-dawson-scientific-linux-june2011.html

ML: What kind of a relationship (if any) do the Scientific Linux developers have with Red Hat? Have you received any unsolicited communications from them?

Troy: None and nope. I (or Connie) regularly attend the Red Hat Summit. They are very nice to us there. But we don't get any extra help, or criticism from them.

Всеки си има мнение, моето е да ползвам  оригинални продукти и да подкрепям хората които ги правят - ако по една или друга причина се задоволявате с ментета си е ваша работа и право.
Активен

Kombo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #13 -: Aug 23, 2012, 13:25 »
Благодаря на всички. Съжалявам за създаденото недоразумение.
Още веднъж благодаря.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Моля дайте мнение за Scientific.
« Отговор #14 -: Aug 23, 2012, 14:22 »
Всеки си има мнение, моето е да ползвам  оригинални продукти и да подкрепям хората които ги правят - ако по една или друга причина се задоволявате с ментета си е ваша работа и право.
Добре де, кои са тези оригинални продукти? ??? Логото и името Red Hat ли? Кода на Linux, apache, bind, X, компилатора GCC ли?

Ние можем да кажем, че Red Hat е базиран на един куп отоворен софтуер и прибира пари само защото го е събрала в една комерсиална дистрибуция и предлага enterprise поддръжка за нея. Защо купуваш Red Hat, а не даряваш пари за хората, които са написали приложенията, без които Red Hat или която и да е дистрибуция нямаше да съществува? Защо поне не дариш пари на Fedora, на която всъщност се базира RHEL?

Само защото ти се бъркаш дълбоко в джоба и плащаш за RHEL (имал си пари и нужда, направил си го - ОК), не означава, че може да наричаш труда на хората кражба, най-малкото защото няма никакво нарушение на закони, лицензи, патенти и т.н. Дори и Red Hat не го считат за кражба или нарушаване на интелектуалния им труд, ти се опитваш да си им по-върл фен от самите тях.

Чудя се, ако си достатъчно върл фен, не би ли трябвало да си дълбоко обиден на Red Hat, че не си защитават иновациите и позволяват на някакви други хора да им ги използват наготово? Защо продължаваш да им плащаш, след като те взимат от теб, за да пишат за Scientific и CentOS?
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
WebStar (scientific atlanta) cable modem?
Настройка на хардуер
makaveli 2 1928 Последна публикация Oct 05, 2003, 20:50
от makaveli
Problem s mouse na linux scientific
Кошче
phenome 2 2123 Последна публикация Feb 20, 2008, 23:30
от bulg
Python for Scientific Computing Conference, June 28 - July 3 2010, Austin, Texas
Предстоящи събития
muxozavar 0 1911 Последна публикация Mar 24, 2010, 22:57
от muxozavar
Как да получа Scientific с KDE ?
Настройка на програми
Kombo 2 1426 Последна публикация Aug 27, 2012, 18:55
от ddantgwyn