Автор Тема: Кой сървър е по-добре за закупя?  (Прочетена 4225 пъти)

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Здравейте,

Заглавието ми е малко "кофти", но се надявам да не е проблем

Появи се един проект по който трябва да се закупи сървър, нещо стабилно което да осигури сигурност най-вече на данните. Ориентирал съм се към няколко сървъра на HP, но тези дни се замислих, да ли не по-добре да сглобя нещо от сорта на Supermicro. Главно ми трябва, процесор с голям кеш, рам поне 6GB или над 6GB, и един стабилен Storage контролер с два или четири харда. Ако ще са два, то поне по 1TB като обем.

Един от сървърите на HP към който съм се ориентирал е този: http://hp.most.bg/hp-proliant-ml350-g6-e5606-4gb-r-p410i-300gb-sas-460w-ps-server-go-partnum470065-549.html (Като разбира се ще се ъпгрейдне) . Понеже съм работил с такъв модел само, че от 5 генерация и не съм имал сериозни проблеми с него, като изключим няколко стресови ситуации, но пък те се получиха от глупостта ми.

Не съм много убеден какви пари ще отпуснат от проекта, но сървъри до 3000-4000лв са приемливи. Това което ме разубеждава, че за парите които бих закупил един сървър на HP, бих взел нещо по-голямо от към параметри от тези на Supermicro.

Какво бихте ме посъветвали?

Благодаря :)

Поздрави
Активен

Linux is the LIFE!

Mitaka

  • Гост
Re: Кой сървър е по-добре за закупя?
« Отговор #1 -: May 08, 2012, 20:31 »
Бяха ми поставии задание да взема оферта за точно определен модел IBM сървър.
Писах на единия от шефовете мейл, като му пратих две конфигурации - една за IBM, и Supermicro - доста по-добра кофигурация, по-малко пари.

Човека ми отговори горе долу така:
Супермикро са добри, по-евтини са, но ние залагаме на сигурността.

Имам и опит с гаранции по такива машинки:
Имам няколко супермикро-та, закупени от Перси. Хората винаги са реагирали добре, когато съм търсил гаранция и са подменяли дефектиралите части.

Имам и HP и IBM - при тях като дефектира нещо се обаждам директно са support-a, и хората изпращат техник на място да подмени частта. Ако им кажеш, че може да се справиш сам - пращат частта.
При мен дефектира харддиск на HP-то: в около 17h звъннах в HP, на другия ден в 9:30 сутринта диска пристигна при мен по DHL.
За IBM ситуацията е подобна... въпреки, че диска даде само една грешка в логовете на IMM, хората ми казаха - диска ще бъде подменен, нищо, че вече не вади съобщения за грешка.

В интерес на истината, за около 6 години на Supermicro сървърите имам дефектирало едно дъно! Всичко друго си бачка.
От марковите (HP и IBM) има дефектирали три харддиска - един на HP и два на IBM-ите. Всичко обаче е в RAID, и не е създало проблем - нещата са hotswap :)
Активен

rcbandit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 144
    • Профил
Re: Кой сървър е по-добре за закупя?
« Отговор #2 -: May 08, 2012, 22:54 »
Бяха ми поставии задание да взема оферта за точно определен модел IBM сървър.
Писах на единия от шефовете мейл, като му пратих две конфигурации - една за IBM, и Supermicro - доста по-добра кофигурация, по-малко пари.

Човека ми отговори горе долу така:
Супермикро са добри, по-евтини са, но ние залагаме на сигурността.

Имам и опит с гаранции по такива машинки:
Имам няколко супермикро-та, закупени от Перси. Хората винаги са реагирали добре, когато съм търсил гаранция и са подменяли дефектиралите части.

Имам и HP и IBM - при тях като дефектира нещо се обаждам директно са support-a, и хората изпращат техник на място да подмени частта. Ако им кажеш, че може да се справиш сам - пращат частта.
При мен дефектира харддиск на HP-то: в около 17h звъннах в HP, на другия ден в 9:30 сутринта диска пристигна при мен по DHL.
За IBM ситуацията е подобна... въпреки, че диска даде само една грешка в логовете на IMM, хората ми казаха - диска ще бъде подменен, нищо, че вече не вади съобщения за грешка.

В интерес на истината, за около 6 години на Supermicro сървърите имам дефектирало едно дъно! Всичко друго си бачка.
От марковите (HP и IBM) има дефектирали три харддиска - един на HP и два на IBM-ите. Всичко обаче е в RAID, и не е създало проблем - нещата са hotswap :)

За това си има support договор и там си пише какво да се прави при еди какво си.

Значи избора на сървър не е просто така гледаш го на картинка и параметри и айде. Трябва да кажеш какво приложение ще бъде на него - ако е база данни ще ти трябва мишина със повече процесори, ако ще има повече повече I/O на HDD се взима SAS HDD и се избира какъв райд да е. Нещата не са толкова прости, трябва да се планира цялостно решение, а не следтова защо била тромава системата.
Лично аз бих взел 2-3 годишен IBM за добри пари. Не бих взел Supermicro.
« Последна редакция: May 08, 2012, 22:57 от rcbandit »
Активен

Bogo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 632
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: cmd
    • Профил
Re: Кой сървър е по-добре за закупя?
« Отговор #3 -: May 09, 2012, 15:15 »
Преди около 4 5 години инсталирах Debian на Dell Poweredge
Тогава Linux ядрото беше такова че се наложи да го компилирам за тази машина за да включа подръжка на GB ethernet както и RAM над един гигабайт или два не помня вече

В момента мисля да взимам това
http://www.ebay.com/itm/170776144777?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

И се чудя дали Дебиан ще му лепне добре или пак ще трябва да компилирам за да включа нещо от хардуера

Поздрави  :)
Активен

live free or die хард :)

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Кой сървър е по-добре за закупя?
« Отговор #4 -: May 09, 2012, 15:52 »
При мен дефектира харддиск на HP-то: в около 17h звъннах в HP, на другия ден в 9:30 сутринта диска пристигна при мен по DHL.
За IBM ситуацията е подобна... въпреки, че диска даде само една грешка в логовете на IMM, хората ми казаха - диска ще бъде подменен, нищо, че вече не вади съобщения за грешка.

Обаче, ако машината не е гаранционна, или пък недай си боже не се поддържа, може да станеш луд в случай на проблем :(
Активен

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: Кой сървър е по-добре за закупя?
« Отговор #5 -: May 09, 2012, 16:20 »
В момента мисля да взимам това
http://www.ebay.com/itm/170776144777?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

И се чудя дали Дебиан ще му лепне добре или пак ще трябва да компилирам за да включа нещо от хардуера

Поздрави  :)

При мен работи като пушка точно на такъв вече 3 години!
Активен

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Кой сървър е по-добре за закупя?
« Отговор #6 -: May 09, 2012, 17:47 »
Значи избора на сървър не е просто така гледаш го на картинка и параметри и айде. Трябва да кажеш какво приложение ще бъде на него - ако е база данни ще ти трябва мишина със повече процесори, ако ще има повече повече I/O на HDD се взима SAS HDD и се избира какъв райд да е. Нещата не са толкова прости, трябва да се планира цялостно решение, а не следтова защо била тромава системата.
Лично аз бих взел 2-3 годишен IBM за добри пари. Не бих взел Supermicro.

Наясно съм с това, не твърдя и обратното. Машината ще се ползва за доста различни неща. Ще работи с виртуални машини като всяка една от тях ще работи според нуждите си, тоест няма точно определени параметри кое за какво ще е. Горе-долу ще има майл сървър, отделна машина за уеб сървър и няколко други отделни системи за работа на системи от сорта на OpenBravo. За това казвам, че най-вече ме интересува сигурността на информацията до колкото може да се вмести тя в този бюджет. За жалост от мен зависи само избора на машината до ориентировъчната цена, от там нататък нямам нужните права за нещо по-голямо.

Не искам да купувам машина втора ръка, просто защото няма гаранция и не мога да бъда сигурен в нея.
Активен

Linux is the LIFE!

Mitaka

  • Гост
Re: Кой сървър е по-добре за закупя?
« Отговор #7 -: May 09, 2012, 21:17 »
При мен дефектира харддиск на HP-то: в около 17h звъннах в HP, на другия ден в 9:30 сутринта диска пристигна при мен по DHL.
За IBM ситуацията е подобна... въпреки, че диска даде само една грешка в логовете на IMM, хората ми казаха - диска ще бъде подменен, нищо, че вече не вади съобщения за грешка.

Обаче, ако машината не е гаранционна, или пък недай си боже не се поддържа, може да станеш луд в случай на проблем :(

Ако машинката е извън гаранция - няма проблем, но паричките са повечко...
Но ако не се подържа... лошо, наистина :) Случи ми се с един storage на SUN... не помня модела, доста стар е, но му изпуши един диск и нов няма намиране, а цената в ebay е такава, че.... не ми се коментира. Добре, че си беше в RAID (естествено), та няма загубена информация.
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Кой сървър е по-добре за закупя?
« Отговор #8 -: May 10, 2012, 08:36 »
Ако машинката е извън гаранция - няма проблем, но паричките са повечко...
Но ако не се подържа... лошо, наистина :) Случи ми се с един storage на SUN... не помня модела, доста стар е, но му изпуши един диск и нов няма намиране, а цената в ebay е такава, че.... не ми се коментира. Добре, че си беше в RAID (естествено), та няма загубена информация.

Точно това имах впредвид  [_]3
Активен