Автор Тема: Мрежа  (Прочетена 841 пъти)

dido_333

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Мрежа
« -: Sep 01, 2004, 10:55 »
Здравейте.
Значи то 20 септември отивам в общежитието на университета в който уча. Та там си имаме местни доставчици на нет дето ти събират парите за нищо е естествено цялата сграда е окабилена и има мрежа.
Та въпросами е следния имам една щаига на 66Hz с 125Mb хард и две лан карти през едната ще се включа в мрежата на общежитието а към другата ще закача слуйч а към него два други компа дето стават за нещо. Спрял съм се на FreeSCO за система на 66 мегахерцовата машина защото намирих документация на български за нея и поради факта че ще го използвам за рутер. Първия въпрос ми е дали топулогията дето съм избрал е правилна. Другото е че се плаща за комп и за това ме интересува на сървъра като колко компа ще се отчитат идеята е да е като един. На другите два компа ще има Win XP и Suse9.1 а на другия Win98 и Mandrake 8.2/9.0/10.0-в зависимост от това коя ще върви нормално. Ще има ли значиние за машината рутер под каква ОС ще работят другите два компа. Освен това имам принтер и скенер машината рутер може ли да се направи print сървър за скенер няма да стане но поне за принтера. И последното нещо е че имам два монитора и поради този факт за машината рутер няма да има монитор. Но вси пак и на нея и трябва поне за настройката чух за някакви превключватели на монитори (т.е. един монитор за два компа - ако някой знае да кажи) но не мога да намеря такова нещо за това има ли начин да си командвам рутера от някоя от другите машини например с нещо като троянец или де да знам какво. И на най - последно място ако изключа рутера или кабела чрез който се включвам в мрежата на общежитието другите две машини в мрежа ли ще са. А ако и рутера си работи двете ми машинки в мрежа ли ща са и ще се виждат ли една с друга.

Ако нещо не е както трябва или може да се измисли по добре моля кажете преди да ходя да накупувам слуйчове и лан карти които после да си ги блъскам в кглавата.

Благодаря.
Активен

dido_333

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Мрежа
« Отговор #1 -: Sep 01, 2004, 11:05 »
Забравих извинявам се

Понеже още не съм си намерил двете лан карти за рутера а те трябва да са ISA е незнам дали ще мога да намеря модели които се поддържат от FreeSCO моля кажете ми от каде да дръпна допълнителни драйвери за лан карти вече съм си дръпнал пакета modules.... които е посочен в статията за FreeSCO на този сайт.
Активен

Vasil_T

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Мрежа
« Отговор #2 -: Sep 01, 2004, 17:01 »
Виждам, че явно никога не си имал опит с Линух/Уних.
1во Монитор не ти трябва след като пуснеш машината първоначално и сложи 1 монитор от другите колкото да инсталираш ОС и конфигурираш мрежата и едно SSHD(Това е програма за отдалечен логин)
2ро Относно картите ако са ти на ИСА и искаш 100Mbit-ова мрежа звучи много не сериозно,тъй като пропускателната способност на ИСА-та е малка.А иначе проблеми не би трябвало да има с хардуера трябва ти програма от сорта на isapnp(работил сам с нея под Slackware 9.0 има и извън него)
3то Тая машина няма се оправя много добре с рутирането прекалено е бавно за роутер е добре да е поне на 233 според мой лични наблудения
4то Машината роутер рутира TCP/IP пакети нея не я интересува къв ОС ги праща стандарта за TCP/IP е един
5то Никъв проблем не е да сложиш един принт сервер и самба на адаптера за ЛАН-а за да се вижда Принтера в мрежата на ЛАН ако това искаш
6то Архитектурно е добра идеята но ако не мислиш да свързваш повече от два компютра към роутера земи 3 NIC(Network Interface Controller) и направи Мост м/у двата с компютрите вместо Суитч,от друга страна Суитчовете не са толко пари и има повече бъдеще в него,можеш да вържеш комшиите да речем :-))
7мо относно кой кого ще вижда тва е твой избор ако сложеш 2те машини в 1 мрежа(логическа) ще се виждат разбира се.Но ако ще го правиш със 3 НИК-а обезателно трябва да направиш мост м/у НИК-овете със пряко свързаните компютри
8мо Когато решиш да слагаш роутрираща програма както предполагам си мислиш че става роутирането вземи си намери Firewall скрипт тъй като това ще най-лесният вариант за теб.
9то препоръчвам ти да си компилираш кернел с нужните опции да си инсталираш iptables,да напишеш няколко скропта за роутирането и да забарвиш това СКО.Има и друг вариант дистрибуция като IPcop която си е Firewall дистрибуция и е само 30МБ(ИСО-то поне) ще ти върши добра работа тъй като е ориентирана за Вин усери без много опит в *них
10тп Препоръчвам ти да търсиш скриптовете/програмите/ос във Source Fourge последни стабилни версии
11то Вземи си купи няква щайга втора ръка и я хвърли тая щайга няма ти излезе много пари да речем нещо от сорта на Pentium II 233, 64 RAM, 2,5-4 GB, CD с/у 34$ тва от MarMax

Ами мисля че повече от тоня няма какво да ти кажа,това би трябвало да ти е предостатъчно за да го пуснеш стига да си седнеш на гъза и да четеш мануали на английски тъй като иначе няма как да стане
Успех
Активен