Автор Тема: GitHub vs GitLab  (Прочетена 778 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #15 -: Mar 09, 2024, 21:11 »
Не съм ползвал лаба но по мои спомени и хъба поддържа и двата вида там публични и скрити репота... аз ли пропущам нещо или опцията да го скриеш е платена?
В лаба не е платена.
В хъба май беше. А може и още да е.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 101
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #16 -: Mar 09, 2024, 21:39 »
мисля, че jet имаше предвид, че си ги commit-ва нещата в конзолата и чак накрая ги push-ва онлайн. Тоест, той си следи промените локално и чак накрая ги публикува онлайн (със все тайм стампс и пр). Това е нещо различно от private и public repo
Може и да не съм го разбрал.
И аз направих така.

Учудва ме друго. Дълго време не го ползвах това нещо git. А се оказа много, ама много удобно.
Но като не си общувам с програмисти, че не съм в тези среди, ей такива пропуски стават.
Основното, което ползвах, за да си върна нещата, когато нещо не работеше, беше CTRL+Z и след това започнах да коментирам цели блокове код.  :D
Смешна работа.

Като си помисля, как съм си губил времет с глупости от този сорт

еми хубавото на git е, че там нищо не се губи (стига да не направиш някоя идиотщина). Тоест, пишеш код, променяш, комитваш, пак променяш... това нещо ти следи промените. Ако нещо не те кефи -- връщаш се назад. А и не на послендо място, понеже ги качваш нещата онлайн, не се притесняваш "ами ако гръмне харда, кво ще правя"

та тъй
Активен

lunarvalleys

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #17 -: Mar 09, 2024, 23:04 »
Бранчовете са също голям ташак - превключваш на някакъв бранч и изтритите файлове се появяват отново от нищото, превключваш бранча обратно и "изтритите" файлове пак си изчезват.

Правиш си уеб сървър и документ руута го следиш с гит (ама директорията на гит я местиш на скришно място) - така от време на време гледаш някой файл да не мръднат или нещо ново (като скриптче да се е появило).

С гит можеш да си следиш и /етц/ директорията на сървъра - така си следиш какво си мазал и си има коментари.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #18 -: Mar 10, 2024, 00:32 »
Това нещо не става ли за бакъп на система?

Сигурен съм, че ви е минавало през акъла.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #19 -: Mar 10, 2024, 01:25 »
Разбира се, че става, но не е желателно да го караш да се бори с бинарни файлове.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 101
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #20 -: Mar 10, 2024, 12:31 »
Това нещо не става ли за бакъп на система?

Сигурен съм, че ви е минавало през акъла.

да се получи нещо като Тайм машината на Мак? GIT пази информация за всички промени, тоест ако диск мястотот ти не е проблем, сигурно става. Интересен въпрос, не се бях замислял. Jet, какъв е проблемът с бинарни файлове? Аз имам качени в едно репо именно бинарен (статично компилиран) файл.
Активен

lunarvalleys

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #21 -: Mar 10, 2024, 18:31 »
Това нещо не става ли за бакъп на система?

Сигурен съм, че ви е минавало през акъла.

да се получи нещо като Тайм машината на Мак? GIT пази информация за всички промени, тоест ако диск мястотот ти не е проблем, сигурно става. Интересен въпрос, не се бях замислял. Jet, какъв е проблемът с бинарни файлове? Аз имам качени в едно репо именно бинарен (статично компилиран) файл.


За тази работа има бътърефес, а за по-первезните: зетфъсъ.

Линус не е предвидил вътре да има нещо като двоичен diff (-erent) и следователно прави десетки хиляди еднакви копия, което едно е страшно пилеене на ресурс, второ мъчи самия Гит да се опитва да го обработва, което го забавя като костенурка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #22 -: Mar 10, 2024, 19:03 »
Има ли смисъл да ви напомням, че Линус създаде Гит точно защото всички други подобни системи не се справяха достатъчно добре точно с големите БЛОБове в ядрото, е и затова че бяха платени
...а дисковото пространство е евтино

Гит работи на ниво файл и само сравнява контролната сума на бинарните файлове. Ако не сте забелязали все още че няма команда за прекръщаване на файл ..попитайте любимото си ИИнце да ви обясни че няма нужда и автоматично детектива по хеша че файла е преименуван

П.П. Гога, че прави много копия - прави, но въобще не мъчи гит, то точно там му е бързодействието и затова е създаден. Прочети някой от най първите му тестове и сравнения с предишната платена система а и с всички други биеше го в пъти (но яде диск, но пък те евтини) ..само най меркуриала беше добре там с ония БЛОБове в ядрото, всички други от няколко часа падаше на минути билда.

Нали се сещаш че другите почват от версия 0 и прилагат няколко хиляди патча докато стигнат до текущата версия, вкл. и на бинарните, докато гит.. сещате се
« Последна редакция: Mar 10, 2024, 23:01 от remotexx »
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #23 -: Mar 11, 2024, 14:27 »
Gitlab може да си го направиш private/company-wide, май има и платена услуга.
Github май няма частна версия (поне аз не знам, но не съм проучвал въпроса).

PS: не съм се изразил правилно (за съжаление), имах предвид че Gitlab може да го деплойнеш локално/отдалечено, но имаш пълен контрол (не е външна услуга).
« Последна редакция: Mar 12, 2024, 09:21 от ray »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #24 -: Mar 11, 2024, 16:34 »
И в двете се поддържат частни хранилища, и в двете се плаща, и двете услуги са пълен ташак.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #25 -: Mar 11, 2024, 16:37 »
А така............
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 101
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #26 -: Mar 17, 2024, 12:30 »
И в двете се поддържат частни хранилища, и в двете се плаща, и двете услуги са пълен ташак.

е, кое е пълен ташак? hub и lab? Или платените хранилища? Аз имам частни проекти в gitlab и не съм плащал нищо за тях.
Активен

lunarvalleys

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: GitHub vs GitLab
« Отговор #27 -: Mar 17, 2024, 15:57 »
И в двете се поддържат частни хранилища, и в двете се плаща, и двете услуги са пълен ташак.

е, кое е пълен ташак? hub и lab? Или платените хранилища? Аз имам частни проекти в gitlab и не съм плащал нищо за тях.

Хранилищата независимо дали са открити, си работят, както се очаква. Няма оплаквания там. Макар „концентратора“ май да говореха нещо за смяна на удостоверяването.

Нахулих ги за изгледа им. Ненужни количества js, които не са необходими за нищо, освен да ни тровят живота и товарят интернетския навигатор.
« Последна редакция: Mar 17, 2024, 16:25 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear