Автор Тема: Проблем с ATX захранване  (Прочетена 1850 пъти)

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Проблем с ATX захранване
« -: Jan 15, 2010, 18:07 »
Здравейте.
Имам един въпрос, не е свързан с Линукс но смятам, че тук ще се намери някой да помогне.
Та на въпроса:
Имам едно ATX захранване, работи си нормално, проблемат е при Shut Down.
Вместо да се изключи компютъра се рестартира, което е доста дрезнещо.
Проблема е чисто хардуерен, тествал съм компютъра с друго и няма проблем.
Имам някакви бегли познания по електроника, тествах електролитните кондензатори и изходните напрежения, всичко е ок.
Някой би ли ми казал какъв е принципа на изключването на ATX захранванията и посредством каква верига се осъществява и каде би могъл да е проблема.

п.с.
Сметхан, че темата е за този раздел. Ако не съм уцелил моля да бъде преместена.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Проблем с ATX захранване
« Отговор #1 -: Jan 15, 2010, 19:39 »
Не се и пробвай да го оправяш. Голяма беля може да направиш. Когато едно импулсно захранване почне да прави проблеми по добре го хвърли. Проблема може да е от всиико.


Иначе на ATX конектора има едно краче ps_on (зелено). Когато го замасиш към маса(черно) захранването тръгва. Когато не е замасено захранването не работи и спи. Тогава има напежение само на +5V standby.  Дъното това и прави замасява ps_on и след това го пуска.

« Последна редакция: Jan 15, 2010, 23:28 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Проблем с ATX захранване
« Отговор #2 -: Jan 16, 2010, 00:45 »
Naka. Благодаря за бързия отговор.
Това как включва и изключва ми беше ясно, въпросът ми е вътре в самото захранване как се рализира това?
Кои елементи могат да правят проблем. Иначе компютъра е стар и това което правя ми е повече с учебна цел.
Отново благодаря за отговора.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"