Автор Тема: Има ли такова животно ??  (Прочетена 9986 пъти)

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Има ли такова животно ??
« -: Mar 22, 2018, 00:43 »
Казаха ми че няма такова животно, но аз все пак да питам .

Започнах курс по автомобилна мехатроника . Работи се само с програми и оборудване на Bosch върху Windows . Ще ползваме и "мааалко" нелегално Autodata . На въпроса ми "има ли ги вариантите им на Линукс" бях изгледат кат върл хеви метъл в женски манастир .

Та има ли диагностични програми за коли на линукс , ако и са на Debian особено ще бъде супер ( защото новия Slax до седмица ще е up  а той е на база дебиан ).

Видях стара тема тук за Autodata-та (от преди 10 години) и какви еквилибристики се правят  че да тръгне , а и сега с тези кракове .... :-[
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #1 -: Mar 22, 2018, 02:31 »
Казаха ми че няма такова животно, но аз все пак да питам .

Започнах курс по автомобилна мехатроника . Работи се само с програми и оборудване на Bosch върху Windows . Ще ползваме и "мааалко" нелегално Autodata . На въпроса ми "има ли ги вариантите им на Линукс" бях изгледат кат върл хеви метъл в женски манастир .

Та има ли диагностични програми за коли на линукс , ако и са на Debian особено ще бъде супер ( защото новия Slax до седмица ще е up  а той е на база дебиан ).

Видях стара тема тук за Autodata-та (от преди 10 години) и какви еквилибристики се правят  че да тръгне , а и сега с тези кракове .... :-[
Аз не съм намерил до сега, но ако има ще е добре. Аутодатата ми е в уиндоуска виртуалка на единия лаптоп. Той е с ССД и ей сега го засякох: 28 секунди до заредена аутодата (пускане на виртуалката, зареждане на уина, вкарване на парола, пускане и зареждане на аутодата)

пп: Не искам да те откажа. Даже каквото намериш, моля те го дай тук, но те съветвам да си вдигнеш една виртуалка (разбира се ако имаш ресурс) понеже само с аутодата няма да стане. Аз лично съм ползвал текдок и етка, но приятелите ми които се занимават професионално с това използват и бошовски. Не съм ги виждал, но са ми казвали че са най-подробни. Отделно, не знам  до коя версия са сега, но моята аутодата има коли само до 2011.
« Последна редакция: Mar 22, 2018, 02:53 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #2 -: Mar 22, 2018, 05:31 »
Нещо такова?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #3 -: Mar 22, 2018, 07:10 »
Това е нещо ново . не съм чувал засега за него :(

Аз свалих аутодата 3.45 (но още е само свалена ) , в центъра където е курса има почти последната на Бош ( той самия център е българо германски ) . Тук ESI tronic 2.0 е на български и казаха че са дали 1000 лв без някой модули Тук я има , но ми идва много голяма за нета който е в центъра .

Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #4 -: Mar 22, 2018, 08:13 »
Хм! Това повечето сигурно е някакви бази данни, с хекс кодовете от сензорите и прочее щуротии. Чак се учудих.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #5 -: Mar 22, 2018, 10:38 »
Нещо такова?
Това е софтуер за свързване и четене на автомобила (всичко що видиш да пише OBD е). Аутодата, етка, текдок и др (не знам бошовските какво предлагат) са само информация за ремонтирането на колата, както и информация за частите. Примерно в аутодата имаш, на колко да стягаш болтовете, какво масло да слагаш, как да зацепиш ремъка и тнт, а тестерите са за четене на грешки примерно.

@nikolin, за съжаление всички софтуери от този калибър са големи. Малък едва ли ще има,  в предвид информацията вътре.
« Последна редакция: Mar 22, 2018, 10:40 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #6 -: Mar 22, 2018, 10:50 »
Нещо такова?
Това е софтуер за свързване и четене на автомобила (всичко що видиш да пише OBD е). Аутодата, етка, текдок и др (не знам бошовските какво предлагат) са само информация за ремонтирането на колата, както и информация за частите. Примерно в аутодата имаш, на колко да стягаш болтовете, какво масло да слагаш, как да зацепиш ремъка и тнт, а тестерите са за четене на грешки примерно.

@nikolin, за съжаление всички софтуери от този калибър са големи. Малък едва ли ще има,  в предвид информацията вътре.
Да, ясно е, че е за четене на данните от автомобила. На този курс сигурно ги учат, как да ги интерпретират. И аз се чудя, какво толкова има на бошовската програма, че струва тези пари.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #7 -: Mar 22, 2018, 11:02 »
Ползвай си тоя Windows софтуер за KTS-а на Bosch и не го мисли тоя Линукс.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #8 -: Mar 22, 2018, 12:40 »
Казаха ми за 2 неща за линукс това и това но само за моя инфо . Човека не задълба за тях . А преподавателката просто дори и не ги отбеляза . Тя си е обучавана от германци и си е само за Bosch . Тук на курса тя е по теорията а един инженер по практиката ( само на апаратура на Bosch ) .
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #9 -: Mar 22, 2018, 12:54 »
Казаха ми за 2 неща за линукс това и това но само за моя инфо . Човека не задълба за тях . А преподавателката просто дори и не ги отбеляза . Тя си е обучавана от германци и си е само за Bosch . Тук на курса тя е по теорията а един инженер по практиката ( само на апаратура на Bosch ) .
Първото съм го пробвал преди време и работеше. Причината поради, която не го използвам е че простия ап за андроид : Torque е много по-добър. Има и безплатна версия, има и кракната :)

ПП: Имай предвид, че това са базови данни и то не достатъчно добре представени за да се прави професионална диагностика. Професионалните (както съм чувал за боша) имат графики с коридори, което е мнооого удобно. Отделно тези базовите не могат да четат всички данни и точно това, което ти трябва може да не го прочете на съответния автомобил. На мен примерно ми е притрябвало да чета трима (адаптация) на ниските на вагаджийка и не съм успявал. На скоро бях чул, че новите френски имали трим на трима (адаптация на адаптацията), смятай :)
« Последна редакция: Mar 22, 2018, 13:07 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #10 -: Mar 22, 2018, 14:03 »
Програмата не би трябвало да е нещо сложно, вкючително с графиките. Проблема е в липсата на пълно инфо, за сигналите от сензорите. А и да си в крак с новостите там. Производителите на автомобили едва ли дават безплатно инфо за това.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #11 -: Mar 22, 2018, 14:36 »
Кой каквото успее да открадне е работата.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

pgmgm

  • Гост
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #12 -: Mar 22, 2018, 16:05 »
Масовото мислене е такова:

"искам да правя диагностика на коли, и да взимам по 50 лева на парче";
и в същото време:
"ааа, ама закво пък да давам пари за софтуер, като мога да го открадна и ползвам безплатно".

Един познат така.... закачил някакъв такъв софтуер към АУДИ-то си, и влезнал в някакво меню за еърбеците. Видял вътре еидн бутон "TEST", и взел, че го натиснал. И еърбеците му гръмнали. Беше ревал после по разни форуми, ама хората му отговориха, че явно тестът е бил успешен :)
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #13 -: Mar 22, 2018, 17:39 »
Аз си бях играл (лична употреба) за малко с obd. Има доста програми (като споменатото Torque дори за телефони), които четат базовите данни. Обаче за всяка марка/модел си има един куп специфични сензори, които плюят различни стойности и просто не знаеш кое какво е. Съответно тези бази с данни се обновяват постоянно. И са платени :)

Ей тия - http://www.obdtester.com/products - пише, че бачкат под linux като ги прекараш през wine
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #14 -: Mar 22, 2018, 17:54 »
С всичко можеш да четеш данните. Въпроса е, какво четеш. Поразгледах протоколите. Код на сензора: стойност. И трябва да знаеш, кое, какво е.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.