Автор Тема: Меките май изкопираха и мотото на Google отварят кода на части от .Net  (Прочетена 11805 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Не ща изобщо да слушам за тези измекяри
http://sciencelogy.actualno.com/Microsoft-popravi-defekt-v-Windows-syshtestvuval-19-godini-news_60213.html
Това е едната от причините
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Не ща изобщо да слушам за тези измекяри
http://sciencelogy.actualno.com/Microsoft-popravi-defekt-v-Windows-syshtestvuval-19-godini-news_60213.html
Това е едната от причините

Еми ето сам даваш пример защо това е положителна новина. Така грешките ще се откриват по-лесно и най-важното ще се отстраняват на време, както във всеки проект с отворен код.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Не зная, колко е положителна. Отварят части от .Net. Части!  :D
Да отворят кода не кернъла си. Тогава може и да се отстранят повече грешки за по-малко време. Системата е пословично несигурна. Въпреки, че съм принуден да я ползвам, внимавам да не се свързвам с нея в нета, ако е възможно. Патил съм си предостатъчно и повече нямам намерение да губя време и да се боря с нея.
Всякакви подобни действия от страна на Майкрософт са поради една много проста причина. Икономически натиск. Има вече прекалено добри и много алтернативи. На хората не им пука на каква система са, стига да могат да си свършат работата.
.Net ? Java4Evar  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Аз само не разбрах какви точно доводи имате, че .net и примерно C# са боза?
Някой нещо обосновано по въпроса може ли да ми каже, или щото е от MS си е shit по презумпция?
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Аз само не разбрах какви точно доводи имате, че .net и примерно C# са боза?
Някой нещо обосновано по въпроса може ли да ми каже, или щото е от MS си е shit по презумпция?
Не съм ползвал нито едно от двете и точно за това, не мога да кажа, че са шитни. Иначе да, към продуктите на Майкрософт имам изградена предварителна нагласа, колкото и да е погрешно това. Признавам си този недостатък. Може би изключая игрите им, които биват, та и повече от това. По-нагоре визирах операционната им система.
Оставам обаче подозрителен, защото им зная похватите и политиката. Доста съм се интересувал от начина им на действие. Дори в САЩ си позволяват "некоректни" практики, какво остава дугаде, където съдебната система я няма никаква.
Нямам доверие на мотивите им и една от причините я подчертах. Защо отварят части от кода?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аз не бих го нарекъл боза, защото обичам боза и смятам, че това е едно от най-хубавите неща, които сме измислили, пък нека някакви модерни лелички да разправят, че албанците го измислили. Къде в онзи каманак са намерили жито, че да го измислят, си остава световна мистерия. Но виж житницата на РИ няма как да го е създала.

Виж лимонада може — газирана вода, оцветители и подсладители. И лимонадата дори, когато е произведена от Пепсико или Кока-Кола Къмпани си остава пак лимонада, ама по-скъпа.

Какво имам против ли? Ами много неща. Рамката за приложения е над 300 МБ (толкова беше втора версия, сегашната не ми се мисли). Моят целият първи твърд диск беше 20 МБ, струваше майка си и баща си, а първият ми компютър нямаше дори твърд диск. Сега триста мегабайта скрап ги нямат за нищо. И това е само тъпата рамка за изпълнение.

Второ. Трябва да напишеш купища код, за да направиш и най-елементарното нещо. Съответно ползваш хиляди библиотеки. Тая памет да не е безкрайна, ве? На мен цялото ядро на ОС, ми заема колко? 50 МБ стандартното, а ако съм с орязано ядро — 12.

И идиотската идея да имам виртуален компютър в компютъра. Мога да го приема, ако искам да си стартирам друга ОС, ама не, за да си стартирам приложение. Ако беше така, щях да ползвам Кюбос.

Изобщо не се сещам нищо, което да ме накара да харесвам Жаба или жалкото ѝ подражание от осъден монополист.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
@Огнен
Цитат
Сега триста мегабайта скрап ги нямат за нищо.

Стига де, това значи ли, че още трябва да пишем на асемблер? Еми нормално е при еволюция. Вече нормално е да имаш поне 500 Gb  диск, да не казвам, че и повече. Излизат и нови и нови технологии, всяка от които по-бързаи и по-бърза (SSD да речем). Какво са 300 Мб рамка, която ти дава свобода и спестява доста време за разработка?

Цитат
Второ. Трябва да напишеш купища код, за да направиш и най-елементарното нещо
Тук точно не мога да се съглася и мога да ти дам примери. Купищата код ти спестяват точно тия купища код, които трябва да изпишеш за един прозорец с бутон в него. Какво ще включиш като библиотеки си е личен избор и това влияе на крайният резултат.Щото, ако си изкарваш парите с този код, то времето ще ти е ценно.Ако трябва да пишеш N на брой приложения за N на брой архитектури и да плащаш N на брой заплати, то разхищението на човекочасове ще ти е по-ценно от разхищението на дисково или енергозависимо пространство, при все че същото вече изпреварва софтура за разлика от ония как да ги нарека "хубави времена"

Инак по темата - нормално, все пак има къде и къде читави IDE и рамки за без пари. За да запазят прозореца си, трябва да осводят разработката на проложения, чрез които да има кой да я ползва. То ако се замисля май единственото платено нещо остна Embarcadero и то отива в историята.
« Последна редакция: Nov 14, 2014, 01:15 от runtime »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Ще дам още един пример, защо не долюбвам отрочетата на Майкрософт. Май няма да е един. Купиха Скайп. Осраха го. Вече не го ползвам. Това е първото.
Та това дето ми хрумна на момента е едно нещо наречено PowerShell или нещо такова. Нека го наречем съвременен CMD. Това нещо, щом научих за него, го инсталирах на старото си РС и си викам, ей сега вече ми падна в ръцете ( Windows ХР  ;D ). Да, ама не. Беше към 200 мега мисля и когато го стартирах, се стартираше и стартираше, и стартираше.... И си чакам да се стартира. Чакам си аз. И си чакам.... чаааакам. Не дочаках. Избеснях и го спрях. Разкарах го моментоподобно. Не ги зная пичовете там как мислят и разсъждават, как си пишат кода и какви велики неща си мислят, че правят, но да не мога да изтърпя да се стартира на средната по производителност тогава машинка програма, която трябва да е някакъв команден интерпретатор..... Та това беше още един пирон в ковчега, който им сковах. Аман от пакистански програмисти!
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Всичко това не е нужно. Писал съм на Пърл ГПИ. Библиотеките, които ми трябваха бяха килобайти. Създавах прозорци с по един ред. Изобщо самият прозорец и цялото му съдържание не бяха повече от 50 реда код. А използвах библиотеката Tk, която е съвсем тънък слой върху X.org и въпреки това ми спести хиляди редове и си написах нещата много лесно и нямаше нещо, което да не мога да постигна и дори щеше да изглежда модерно, ако бях забелязал, че има ново разширение на библиотеката, което я прави неотличима от родните неща. И да не съм се грижил за паметта. Целият този скрап е ненужен.

Това, че има по-големи дискове и памети, че има по-бързи, не оправдава разхищенията. И не е икономически изгодно. Стигна се до там един пич да заяви, че това, за което трябват 50 000 реда на Жаба, той може да го напише с 5 (пет) реда на асемблер.

Тогава защо ни е Жаба? За да може голямата компания да назначава некомпетентни служители на килограм, които лесно да заменя с други подобни. Половината курс на Наков е „добри практики“. Тези добри практики са да се пишат дълги описателни имена на променливи, функции, класове, каквото дойде, да се използват максимално възможностите на интегрираните среди за дописване, допълване, генерериране на код, да се пишат хиляди тестове.

Това е добра новина, ако си голяма компания с голям оборот. Ако си малък обаче, не седят така нещата.

4096 този съвременен цмд.еье го разглеждах преди 4-5 години. Използваше се във вътрешната ни мрежа. Той е точно нещо измислено като за измисленият от тях термин power user. Напълно чужда вселена.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Ето на темата.
http://www.youtube.com/watch?v=o9pEzgHorH0

Ами аз и до ден днешен не съм го виждал това нящо. Иначе за редовете код и безумното разхищение на памети си прав, та няма накъде повече. Преди време, когато се занимавах със С, в литературата, която четях, беше отделено не малко за управление на паметта и пестене на ресурси. На байтове буквално. Забавното е, че снощи дърпах четива на тема, как се прави GUI на Python и Perl. И докато си дърпах успях да видя, че се случва наистина по смешно елементарен и прост начин. Както и да е. Имаше една статия, за това, как се движи IT бизнеса. Всяка следваща версия на Windows изисква все повече ресурс за да върви, което бута развитието на хардуера напред, а пък, ако искаш да ползваш възможностите на по-съвременен хардуер, ти трябва и новата система, която го поддържа. Чиста работа!  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@4096bits
А ти писал ли си по-сериозно приложение, което да ти изисква сериозна поддръжка?
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
@4096bits
А ти писал ли си по-сериозно приложение, което да ти изисква сериозна поддръжка?
В какъв смисъл по-сериозно приложение? Машинарията, която работи, кода, си е код. Или е написан добре, или има пропуски, все тая. Интерфейса какво общо има с приложението освен от ергономична гледна точка? Иначе да ти отговоря, не съм. Правил съм неща за мен си. Иначе в момента подхващам нещо по-сериозно което, ако стане, както съм го замислил, може и е доста масово. Ама още го обмислям откъм  какво да има. А иначе няма да е лошо да погледнеш линка към видеото в предния ми пост. Пича доста добре е обяснил това, което искам да кажа.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@4096bits
Точно това е въпроса, че точно този framework те олеснява в писането на кода. При сегашните машини големината на файловете не от голямо значение.
1000 пъти по-важно е, като ползваш нещо то поне малко да те "насилва" да пишеш нещата по-както трябва ( не да псуваш като видиш някакви дивотии ) + да има солидна документация и да знаеш, когато ползвша нещо, как ще бачка в крайна сметка. Макар, че не пиша .net съм наясно с документацията им и с основните концепции и изобщо не е бозляв framework.
Относно писането на GUI на Perl + TK е айде стига, Perl-a е със страшно куца документация, нечетим синтаксис, може да вземеш 2 програми, дето правят едно и също и като видиш кода да няма и най-малка прилика. А ТК-то е пълно дърво, като цяло. Тя вече концепцията дори се отмества desktop widget-и към HTML подобни концепции (QML / XAML ), изобщо няма смисъл да се сравняват нещата.

Това може и да става за ползване за някоя "хакерия" ... ама ако приложението ти стане "масово", едва ли ще ползваш Perl+TK примерно.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Е то Perl като цяло влиза в историята. Дори и в Linux масово нещата се пренаписват на Python и etc.. Дето се вика Translate Perl to Python: do this or die
« Последна редакция: Nov 14, 2014, 12:01 от runtime »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Честно, хич не ме интересува, дали ще е команден ред или прозорче с бутончета и прочее глезотии, ако работи, както е редно. Честно! То си зависи и от приложението де, защото не можеш да направиш програма за обработка на растер за терминала. Ама хората не са като мен, даже хич. Ако ме питаш, предпочитам css и html5. Чисто и просто, а и го нагласяш с два реда колкото си искаш красиво.
« Последна редакция: Nov 14, 2014, 12:37 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.