Автор Тема: Няколко въпроса за Линукс  (Прочетена 9372 пъти)

rado84

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #15 -: Sep 29, 2009, 20:38 »
Добре, че има хора като Шошон, та ми даде начален старт с настройките.
Активен

AsRock B85M Pro4, Core i7-4770, Palit GTX 1660 Ti 6GB, Corsair CX750 PSU, Corsair 32GB DDR3-1600, Storages = 6.5TB, Cinnamon 5.2.7.
I use Arch, btw.

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #16 -: Sep 29, 2009, 21:08 »
На се безпокой, :) всички са такива. Като куче пазач. Може и да джавка да те буди нощем ама иначе и работа върши (в случая помага). Прескачаш блах-блах-блах и дрън-дрън и си ползваш необходимото инфо.
Линукс = работно муле - и да го товариш държи, тук таме може да се запъне но с подходящата пръчка става.
Вин = добре нагласена пачавра - Всичко може, добре изглежда (за това не съм сигурен - но така казват), дава на всички, ама като я впрегнеш в работа може и да те зареже - до преинсталиране, ама със стари пачавра нов бардак не става.
ХР - е технология от 2000 година. На нови компове се търкаля добре
Виста - е от 2 години но пудрата му много тегне и не върви добре.
вин 7 - за сега е близо до истината - нова технология горе-долу добре върви, но политиката за работа с хардуера и софтуера не се е променила, личи още досовско влияние.

Ако ще учиш информатика - не се колебай. Има супер инструментчета и приложенията не се правят с 2 клика и не изглеждат еднотипно.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

rado84

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #17 -: Sep 30, 2009, 01:12 »
Абе подкара се Убунтуто (У), и то както аз исках. На Шошон едно голямо благодаря за помощта, а сега за мен остана да намеря 'deb' файл за инсталиране на АТИ драйвер. Смъкнах един GZip архив, но тези файлове там не знам как да ги подкарам да се инсталират и за това тормозя гугъл да ми намери 'deb' файл. Пробвах с наличните, но У замръзна и трябваше да ресна щайгата и да изключа въпросния драйвер, та да се оправи.
Ако не друго, сега поне ми е по-лесно да боравя с файловете, защото успях да си инсталирам (след няколко часа четене из гугъл) и двойникът на Total Commander - Gnome Commander. И в крайна сметка, ако успея да си намеря драйвери и да подкарам точно 2-те игри, които играя (напук на това, което пише в нета, че не вървяли под линукс) - ако успея - направо ще махам уиндоус, а индианците вкъщи ще трябва да свикват с новата ОС.

Един въпрос, който може да ви се стори тъп, ама и вие сте били на това дередже, така че се надявам, че поне един от вас ще ми отговори - има ли антивирусен софтуер за Линукс? Гугъл не ми даде точен отговор "да" или "не", а нещо от рода на "може би, ама не се знае".

Екс Пи се търкаля добре и на по-стари компове, леко поъпгрейднати като моя. Моето дъно сигурно е по-дърто от мен, ама компът върви, та пушек се вдига. В някои отношения дори бие двуядрените щайги.  ;D 
Активен

AsRock B85M Pro4, Core i7-4770, Palit GTX 1660 Ti 6GB, Corsair CX750 PSU, Corsair 32GB DDR3-1600, Storages = 6.5TB, Cinnamon 5.2.7.
I use Arch, btw.

shoshon

  • Гост
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #18 -: Sep 30, 2009, 01:38 »
очеводно не си получил хронологията. както и да е. Копирам тук за да не стане разминаване, после ще му мислим:
Цитат
[20:44:42] Радо: Игрите се казват CABAL ONLINE и PROJECT TORQUE. Аз четох из нета за тях и за едната, и за другата пишеше, че не може. А и то без драйвери за видеото и да искам не мога да ги играя. Пробвах да активирам наличния АТИ драйвер, но убунту замръзна и накрая изписа, че драйверът не ставал и трябваше да го изключа.
[21:01:52] Радо: аз отивам за цигари
[21:52:56] Ую: този проблем е доста сложен
[21:53:06] Ую: с драйверите на ати има много проблеми
[21:53:13] Ую: а жалост те са много нови
[21:53:18] Ую: ( от тази година )
[21:53:56] Ую: ще провера как стоят нещата с инсталацията, защото никога не съм инталирал и ще ти дам подробна информация
[21:57:35] Ую: така
[21:57:40] Ую: процедурата е сложна
[21:57:54] Ую: но ще опитаме да стане по простия
[21:57:55] Ую: начин
[21:58:11] Ую: преди да започнеш обаче...
[21:58:28] Ую: Да стане ясно, че системата може да стане нестабилна, включително и да спре
[21:59:13] Ую: ако спре трябва да знам дали имаш достъп до конзолата
[21:59:20] Ую: с калвишната комбинация
[21:59:27] Ую: Ctrl+alt+F2
[21:59:43] Ую: отваряш конзолата
[21:59:56] Ую: влизаш като администратор
[22:00:05] Ую: ( sudo su )
[22:00:43] Ую: после изтегляш драйвера с пакетния мениджър:
[22:00:45] Ую: apt-get install xorg-driver-fglrx
[22:00:55] Ую: и оправяш настройките:
[22:01:22] Ую: aticonfig --initial -f
[22:01:36] Ую: След това рестартираш компютъра
[22:01:45] Ую: Само доуточнение:
[22:02:32] Ую: System > Preferences > Hardware Drivers
[22:02:39] Ую: Не става ли от там
[22:02:44] Ую: ?
[22:05:33] Ую: Колкото до CABAL
[22:05:53] Ую: Играта е защитена със системата Xtrap
[22:06:14] Ую: която доколкото знам е направена с цел приложението да тръгва само на Windows
[22:06:26] Ую: не мисля че ще имаш успех
[22:06:38] Ую: но от проба глава не боли :)
[22:07:10] Ую: инсталираш wine през синаптика ( или изтегляш последната възможна версия от сайта им )
[22:07:14] Ую: и пробваш...
[22:13:10] Ую: За рейсъра - защитена е от същото чудо ( съфпъдък ), но има отзиви да тръгвала
[22:13:13] Ую: това е всичко
п.П много се извинявам за некъдърния  пост. но Много ме мързеше да преписвам предвид колко е часа сега :(
Активен

lunarvalleys

  • Гост
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #19 -: Sep 30, 2009, 10:54 »
Цитат
има ли антивирусен софтуер за Линукс?

да

потърси из готовите пакети за Убунту "ClamAV". програмата е command line, но можеш да си инсталираш GUI frontend kато ClamTK (и това потърси из хранилищата на Убунту)

и в крайна сметка, антивирусната ти ще изглежда така:

http://sourceforge.net/project/screenshots.php?group_id=131278&ssid=93917
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #20 -: Sep 30, 2009, 14:30 »
ClamAV има и графичен вариант,които се казва KlamAV.Други антивирусни програми за линукс от по-известните са AVG и AVAST!Слагал съм ги ей-така колкото за майтапа да видя какъв интерфейс имат.Е,доста по-зле изглеждат от аналозите им за Windows.Обновяват си се без проблем.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

Opaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 268
  • Рънъта прай борбъта
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #21 -: Oct 16, 2009, 18:09 »
Аз от цялата история неможах да разбера защо искаш въобще да минаваш на Линукс. :) И аз несъм много в нещаща с линукса но се старая. В момента съм с Windows 7 заради наще защото се чудат как да влезат в интернет :d но в скоро време пак си минавам на линукс. Та.. по темата изяснини каква е причината да минеш за да знаем както да ти кажем. Това, че си слушал колко е добра и да я хвалят не е причина! Това кадето каза, че по информатика щяло да използвате линукс мисля, че се бъркаш (завивси каде учиш и кой клас си). В повечето учебни заведения се изучават Уиндолските програми ( Photoshop, Exel, Word) и двойчна и мисля, че десетична борйна система. Та ако си геймарче и използваш компютъра само за игри, филми, музика, да си проверяваш e-mail-а и да си чатиш по скайпа мойто мнение е да си стоиш на Уиндолс :)

П.П. Единстеното нещо на което най-много се кефя на линукса е за инсталацията на пакети и програми. При Ундолс трябва да се ровиш, да сваляш и .т.н. Но не и при линукс просто пишеш в терминала командата
Код:
sudo apt-get install (името на програмата)
и то автоматищно се сваля и инсталира :) Да не говорим, че има и още мнго такива даже които още несъм използвал и незнам как стават :)

Успех в избора и Поздрави [_]3
« Последна редакция: Oct 16, 2009, 18:18 от Opaa »
Активен

knemo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: n/a
  • Linux GuRu
    • Профил
    • WWW
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #22 -: Oct 16, 2009, 21:18 »
Изтрито, съгласно т. 5 и донякъде т.6 от http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=6115.0
Така де, за всички постове по-надолу: Уважавайте се взаимно и не се заяждайте :)
bop_bop_mara
« Последна редакция: Oct 17, 2009, 21:47 от bop_bop_mara »
Активен

Be Smart Use Linux
httр://www.gits.bg

knemo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: n/a
  • Linux GuRu
    • Профил
    • WWW
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #23 -: Oct 16, 2009, 21:21 »
Добре, че има хора като Шошон, та ми даде начален старт с настройките.

Радо Мен :) ако познаваш някой маняк на Линукс го викни един ден у вас да те надъха яко и дерзай.
Линукса е супер !!
Активен

Be Smart Use Linux
httр://www.gits.bg

sinan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #24 -: Oct 16, 2009, 23:00 »
Много ми е интересно големите "майстори" дали са родени "майстори" или в началото и те са били супер сдухани ЛАМЕРИ ????

били сме, ама не сме питали и не сме се излагали по форумите. чели сме и сме се учили от грешките си. щото то всичко че и малко отгоре е написано черно на бяло, нали това е идеята на целия интернет. още повече като става дума за тривиални неща, а не на нещо от сорта да си се натъкнъл на уникален бъг или някаква действителна пречка.

номера е че не става да седнеш да киснеш в един единствен форум и да очакваш да ти се отговаря на въпросите. мене би ме мързяло адски много да седя и да чакам, знаейки че отговора го има на 10 други места готов написан.

друг е въпроса ако не сте поне 6-ти левел от 8 на ти с английския, тогава сте на 50% загубен.

лично аз почнах от времето като излезе Slackware 10.2 , това ми беше за начало, сваляше се на 2 диска. почнах с инсталациите, и никога не съм задавал очевадните въпроси за моя сметка във форуми.

а и с едно дистро дълго аз не се задържам, на месец поне 5-6 пъти инсталирам я нови версии я не изпробвани дистрота, номера е като си хвана едно и почвам да го чопля и прегаждам, като излезе някоя нова версия на друго, трия и слагам него. хубавото е че с лекота може да менкаш различни дострота, докъто т.н. "инфо" от сорта на музикални колекции, снимки и докуметни си стоят на оделно място непокътнати.

един ден ми е кеф и слагам дебиан Сид, на другата седмица пък слагам стейбъл, от време на време минавам на слак, и така. убунтота тествам по малко само като са нова версия, ама впечатленията определено не са добри после, много нещо тормозят олд хардуера.

от няколко дена съм фен пък на E17..
Активен

knemo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: n/a
  • Linux GuRu
    • Профил
    • WWW
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #25 -: Oct 16, 2009, 23:47 »
Много ми е интересно големите "майстори" дали са родени "майстори" или в началото и те са били супер сдухани ЛАМЕРИ ????

били сме, ама не сме питали и не сме се излагали по форумите. чели сме и сме се учили от грешките си. щото то всичко че и малко отгоре е написано черно на бяло, нали това е идеята на целия интернет. още повече като става дума за тривиални неща, а не на нещо от сорта да си се натъкнъл на уникален бъг или някаква действителна пречка.

номера е че не става да седнеш да киснеш в един единствен форум и да очакваш да ти се отговаря на въпросите. мене би ме мързяло адски много да седя и да чакам, знаейки че отговора го има на 10 други места готов написан.

друг е въпроса ако не сте поне 6-ти левел от 8 на ти с английския, тогава сте на 50% загубен.

лично аз почнах от времето като излезе Slackware 10.2 , това ми беше за начало, сваляше се на 2 диска. почнах с инсталациите, и никога не съм задавал очевадните въпроси за моя сметка във форуми.

а и с едно дистро дълго аз не се задържам, на месец поне 5-6 пъти инсталирам я нови версии я не изпробвани дистрота, номера е като си хвана едно и почвам да го чопля и прегаждам, като излезе някоя нова версия на друго, трия и слагам него. хубавото е че с лекота може да менкаш различни дострота, докъто т.н. "инфо" от сорта на музикални колекции, снимки и докуметни си стоят на оделно място непокътнати.

един ден ми е кеф и слагам дебиан Сид, на другата седмица пък слагам стейбъл, от време на време минавам на слак, и така. убунтота тествам по малко само като са нова версия, ама впечатленията определено не са добри после, много нещо тормозят олд хардуера.

от няколко дена съм фен пък на E17..

ама как да пита сложни неща като още нищо не знае :))) Нали трябва да се запали за да виси денонощно пред линукса ?
Всеки го разубеждава щоо ???? колко трудно било незнам си кво. Само "голем" мозък може да ползва Линукс и ги е страх момчето да не земе и той да стане такъв голяммм майстор като тях и да ги конкурира :) ще ме уморат от смях.
 

Аз съм почнал с МИНИКС ако си чувал ??

 
Активен

Be Smart Use Linux
httр://www.gits.bg

knemo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: n/a
  • Linux GuRu
    • Профил
    • WWW
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #26 -: Oct 16, 2009, 23:50 »
Много ми е интересно големите "майстори" дали са родени "майстори" или в началото и те са били супер сдухани ЛАМЕРИ ????

били сме, ама не сме питали и не сме се излагали по форумите. чели сме и сме се учили от грешките си. щото то всичко че и малко отгоре е написано черно на бяло, нали това е идеята на целия интернет. още повече като става дума за тривиални неща, а не на нещо от сорта да си се натъкнъл на уникален бъг или някаква действителна пречка.

номера е че не става да седнеш да киснеш в един единствен форум и да очакваш да ти се отговаря на въпросите. мене би ме мързяло адски много да седя и да чакам, знаейки че отговора го има на 10 други места готов написан.

друг е въпроса ако не сте поне 6-ти левел от 8 на ти с английския, тогава сте на 50% загубен.

лично аз почнах от времето като излезе Slackware 10.2 , това ми беше за начало, сваляше се на 2 диска. почнах с инсталациите, и никога не съм задавал очевадните въпроси за моя сметка във форуми.

а и с едно дистро дълго аз не се задържам, на месец поне 5-6 пъти инсталирам я нови версии я не изпробвани дистрота, номера е като си хвана едно и почвам да го чопля и прегаждам, като излезе някоя нова версия на друго, трия и слагам него. хубавото е че с лекота може да менкаш различни дострота, докъто т.н. "инфо" от сорта на музикални колекции, снимки и докуметни си стоят на оделно място непокътнати.

един ден ми е кеф и слагам дебиан Сид, на другата седмица пък слагам стейбъл, от време на време минавам на слак, и така. убунтота тествам по малко само като са нова версия, ама впечатленията определено не са добри после, много нещо тормозят олд хардуера.

от няколко дена съм фен пък на E17..
Според теб какво те прави майстор или голям разбирач ? Колко теми си постнал в форума ли ?


Активен

Be Smart Use Linux
httр://www.gits.bg

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #27 -: Oct 17, 2009, 00:09 »
ама как да пита сложни неща като още нищо не знае :) )) Нали трябва да се запали за да виси денонощно пред линукса ?
Всеки го разубеждава щоо ??? ? колко трудно било незнам си кво. Само "голем" мозък може да ползва Линукс и ги е страх момчето да не земе и той да стане такъв голяммм майстор като тях и да ги конкурира :) ще ме уморат от смях.
Аз съм почнал с МИНИКС ако си чувал ??
Много точно си го казал - "трябва да се запали" само дето напоследък много азбестови съфорумци се навъдиха. То помощта (паленето) е като секса - трябват двама човека. Когато единия го няма - не си е работа.  Има си хора които е чиста загуба на време да им помагаш защото ги мързи да се учат Например от няколко дена тук един чака някой да му сдъвка и изплюе една команда макар че за това време можеше да си реши проблема, да научи нещо и утре и той да помага на останалите - и на мен също.
Активен

Opaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 268
  • Рънъта прай борбъта
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #28 -: Oct 17, 2009, 00:55 »
В крайна сметка форумите са създадени за тази цел. :) От една страна за комуникация а от друга за помощ и обогатяване на знанията кадето някой кадето разбират споделят техните знания, помощ, съвети и мнения  с тези които нищо не вдяват :).  От това се учи човек. Това ,че някой пита фасулски работи незначи, че трябва да му се присмиваме, а на противм да му помогнем и окоражим да се напъне малко за да постигне целта си и да се справи с проблема който има поне аз така си мисля, че трябва да постъпваме. :) Пък след това както каза c2h5oh той ще помага на нас и на другите които имат нужда :)
« Последна редакция: Oct 17, 2009, 01:00 от Opaa »
Активен

sinan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Линукс
« Отговор #29 -: Oct 17, 2009, 23:51 »
В крайна сметка форумите са създадени за тази цел. :) От една страна за комуникация а от друга за помощ и обогатяване на знанията кадето някой кадето разбират споделят техните знания, помощ, съвети и мнения  с тези които нищо не вдяват :).  От това се учи човек. Това ,че някой пита фасулски работи незначи, че трябва да му се присмиваме, а на противм да му помогнем и окоражим да се напъне малко за да постигне целта си и да се справи с проблема който има поне аз така си мисля, че трябва да постъпваме. :) Пък след това както каза c2h5oh той ще помага на нас и на другите които имат нужда :)

именно. ама форумите по света са много, и още по много хора участват, едно нещо го има написано на поне 100 места, защо е нужно да стават 1000 едни и същи. аз съм за помагането, но когато то наистина е нужно. Не може директно да почнеш само с питане, първо защото е тъпо и второ защото самото питане ще е глупаво и много малко ще отговорят сериозно.

когато искаш да направиш нещо което преди това е направено от милиони хора и го има написано и обяснено на хиляди места, не е уместно да се пита наново.

идеята ми е че се дразня когато някой адски много го мързи да прочете и осмисли нещо. хубаво купил си книга, ама на хартия, която е печатана еди кога си и покрива конкретен случай, който вече или е остарял или не е универсално приложим. като примера дето в книгата пишело за еди какво си меню но при него го нямало с точно същото име.

ако ще се четат книги с цел, то най добре първо да се прочете книга покриваща малко история, възникване, развитие, що е дистрибуция, що е версия и т.н. принципни неща, не да отлистиш директно на средата "писане на кирилица" и да почнеш да изпълняваш едно към гьотере и да се скубеш защо не е 100% същото.

Ако ще се следват такива книги то поне да има синхрон, примерно купуваш си книга SuSe 11.0 и си инсталираш SuSe 11.0 , а не да четеш книга за Ubuntu и да прилагаш върху дебиан с KDE 1:1

Според теб какво те прави майстор или голям разбирач ? Колко теми си постнал в форума ли ?
по скоро, колко теми си изчел и в колко форума.

нормалния начин за решаване на проблем е 1. търсене, 2. търсене, 3. търсене, 4.четене 5. пробване 6. четене 7. пробване, 8. ПИТАНЕ
« Последна редакция: Oct 17, 2009, 23:53 от sinan »
Активен