Автор Тема: USB stick използван за swap partition  (Прочетена 3508 пъти)

gotha

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 551
    • Профил
    • WWW
Гледам, че нашите любимци от Microsoft са сложили във Виста някаква "технология", с която очевидно много се гордеят - ReadyBoost. Доколкото разбрах какво представлява, то флашката се монтира и се ползва за някакво кеширане. Тук може и да бъркам, но не успях да намеря много информация по въпроса.

Та тук, пред мене излиза следната идея - какво ще стане ако си монтирам флашка като swap партишън? Ще има ли някаква осезаема промяна в положителна или отрицателна посока?
Активен

blurmind

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: USB stick използван за swap partition
« Отговор #1 -: Nov 03, 2008, 12:03 »
Би си навлякъл доста главоболия според мен, ако използваш flash памет като swap. Не съм съвсем в час с пазара на flash памети, но доколкото знам, средностатистическите flash памети са по-бавни от твърдите дискове. Освен това, има значение (и то откъм какви проблеми ще имаш) това как ще монтираш flash паметта - async или sync. Ако я монтираш async, то както се сещаш, данните така или иначе ще си минават първо през твърдия диск и после в дадени моменти ще се записват реално на flash паметта, с което процесът се забавя и утежнява. Ако я монтираш sync, то ще получиш много мощна дефрагментация на тази памет и много скоро ще сдаде багажа. Аз лично не те съветвам да използваш такава организация за всекидневна употреба. За някаква спасителна операция - да, но за ежедневна работа - виждам само проблеми ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: USB stick използван за swap partition
« Отговор #2 -: Nov 03, 2008, 12:43 »
То не може да се избира, в смисъл дисковите операции със swap-а не минават през pagecache-a, значи все едно си я монтирал със sync.

Чудно ми е (понеже нямам много идея от това) дали няма да може да се използва заедно с hibernate така че различни флашки да възтановяват системата до различни състояния? Сигурно ще е интересно като идея...обаче не ми звучи особено практично.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gotha

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 551
    • Профил
    • WWW
Re: USB stick използван за swap partition
« Отговор #3 -: Nov 04, 2008, 17:45 »
Явно не е добра идея. :)

@gateway - ще е интересно да се пробва това, но както и ти каза, едва ли ще е особено практично.

Като става дума за флашки, ми идва друга идея (май имам прекалено много свободно време) - да се ползва стикчето като ключ за компютъра.
Примерно ако не е сложен стика да не се зарежда операционната система или в момента, в който се извади да излизва pass protected screensaver. Ясно ми е, че няма да е кой знае колко secure, който има offline достъп до машината може да прави каквото си иска, но все пак ще е интересно.
Как ви звучи ?
Активен

blurmind

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Re: USB stick използван за swap partition
« Отговор #4 -: Nov 04, 2008, 18:00 »
Явно не е добра идея. :)

@gateway - ще е интересно да се пробва това, но както и ти каза, едва ли ще е особено практично.

Като става дума за флашки, ми идва друга идея (май имам прекалено много свободно време) - да се ползва стикчето като ключ за компютъра.
Примерно ако не е сложен стика да не се зарежда операционната система или в момента, в който се извади да излизва pass protected screensaver. Ясно ми е, че няма да е кой знае колко secure, който има offline достъп до машината може да прави каквото си иска, но все пак ще е интересно.
Как ви звучи ?

За буутването е относително лесно ... просто трябва да ти е криптиран root дяла със dm-crypt примерно (че той поддържа вземане на ключове от файл някъде си). За другото ... в кде има hald-addon който полва на периоди устройства ...
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
USB memory stick
Настройка на хардуер
luciuz 9 4379 Последна публикация Jun 29, 2004, 00:43
от mironcho
usb memory stick
Настройка на хардуер
assenov_g 1 2396 Последна публикация Jul 22, 2004, 18:30
от Agent_SMITH
Usb stick bootаble
Идеи и мнения
Binki 6 3561 Последна публикация Nov 20, 2006, 20:50
от GoodT
Как да създам swap partition
Настройка на хардуер
UnrealBecko 2 2998 Последна публикация Jan 23, 2008, 11:00
от zeridon
Fedora 15 не пали от USB Stick
Настройка на програми
madmad 18 6657 Последна публикация Jun 30, 2011, 08:59
от radoshow