Автор Тема: Проблем с Линукс Минт 15 Мате при повторно включване на компютъра  (Прочетена 14562 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Вероятно ти липсват администраторски права.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Имам администраторски права просто не съм се занимавал с такъв проблем досега и съм направил един пропуск. За да се редактира файла първо трябва да се направи следното System Restore -> Advanced -> Startup and Recovery -> Edit отваря файла за редактиране и може да се запази промяната.
Така проблема вече е решен. Сега остава да си инсталирам Линукс. Няма да е лошо някой да ми обясни малко нещата и да ми даде линк към добра дистрибуция. Интересува ме да е лека и по възможност да прилича поне малко на уиндоуса докато свикна с основните неща и тогава вече да мина на традиционен Линукс. Повторно благодаря да на всички, които се отзоваха, много ми помогнахте и научих нови неща  :). Отдавна не бях попадал във бг форум в който, когато питаш нещо да не тръгват всички да обясняват колко си тъп.
liubo1 нямам нищо против, че попита тук, така или иначе проблемите бяха много сходни. Един съвет от мен махай я тази 8ца и си слагай уин7 ако имаш възможност естествено. Ровил съм се по какви ли не сайтове и почти всички мнения за уин8, които съм чел са меко казано отрицателни.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Най- добрият вариант за мен - отдели си един дял от около 10 ГБ. Дори 20 ГБ, ако имаш възможност.
Сваляш този образ http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/12.04/release/lubuntu-12.04-desktop-amd64.iso и го записваш на CD/DVD с опцията "Запис на образ".
След като запишеш диска, рестартираш компютъра с диска в устройството и системата зарежда от диска. При стартиране избираш "Български език". BiOS-сът трябва да е настроен да бутва първо от CD.
След като стартира Live CD -то, разглеждаш системата, опитай да я свържеш към мрежата.
Ако ти разпознае хардуера - стартираш инсталацията.
При задаването на дяловете избираш последната опция "Нещо друго". Показва ти се таблицата на дяловете. Кликаш на предварително отделеният дял, задаваш му да се форматира в ext4 файлова система и на него да се инсталира кореновата файлова система /. Другите дялове не пипаш.  След това продължаваш с конфигурирането. Няма нищо специфично. Само задаваш потребителско име и парола. Погледни само дали GRUB е зададен да се инсталира върху MBR (dev/sda). Обикновено се задава така по подразбиране и обхваща всички OS върху диска.
След инсталацията, ако всичко е успешно, пусни отново пост, да ти кажа за някои настройки.
Виж това упътване.
http://www.ubuntu.com/download/desktop/install-desktop-latest
Разликата е, че при четвъртата стъпка ти препоръчва третата опция "Нещо друго", защото не обичам много системата да си прави, каквото си иска.
Все пак - ако искаш, можеш да следващ упътването без промени.
Препоръчвам ти също, свързването към мрежата да става още от живият диск, преди инсталацията. Така ще разбереш, дали всичко е наред с мрежовата карта и модулите.
« Последна редакция: Sep 14, 2013, 16:04 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

liubo1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
    • Профил
@!ntel  черния екран ми изкарва.Малине с 3г модем съм и просто тия 500 мб ще ги сваля много време.Кажи как от лайв сд може да се оправи имам лайв сд-то на МИНТ15.А и от контролния панел там на "Отстраняване на проблеми" съм си направил някаква рескю флашка, дали тя би оправила MBR ?Гадното е че уиндоуса е на бг, свикнал съм на анг. да е, а английския езиков пакет е 160 мб и него ще го тегли доста време.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
/извън темата

кореновата файлова система /root/
За втори път през последните дни те виждам да използваш такова изписване, и тъй като кореновата файлова система (само наклонена черта "/") и "/root/" не са едно и също нещо, се налага да обърна внимание на това. Докато предният път имаше индикации, по които да се познае, че това е само изборът ти на скоби, в сегашния пост няма индикации за това, и двусмислието, което се получава, може да доведе до големи обърквания, когато четящият не е наясно с разликите и какво точно би трябвало да бъде.
Изборът ти на скоби в случая, когато изписваш пътища във файловата система, не е никак удачен и е хубаво е да си избереш други в такива случаи ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Имам администраторски права просто не съм се занимавал с такъв проблем досега и съм направил един пропуск. За да се редактира файла първо трябва да се направи следното System Restore -> Advanced -> Startup and Recovery -> Edit отваря файла за редактиране и може да се запази промяната...

Радвам се че и сам си намерил допълнителното решение. Това е едно от много начини да промениш boot.ini файла. Друг начин е като натиснеш Windows бутона + R, за да заредиш Run и след това въведеш msconfig. След това може да правиш промениш от таба BOOT.INI.

@!ntel  черния екран ми изкарва.Малине с 3г модем съм и просто тия 500 мб ще ги сваля много време.Кажи как от лайв сд може да се оправи имам лайв сд-то на МИНТ15.А и от контролния панел там на "Отстраняване на проблеми" съм си направил някаква рескю флашка, дали тя би оправила MBR ?Гадното е че уиндоуса е на бг, свикнал съм на анг. да е, а английския езиков пакет е 160 мб и него ще го тегли доста време.

Може ли да изгледаш това видео: Uninstall Linux Mint from a Windows 8 Dualboot
Мисля че ти трябва точно това :)

Относно това дали да ползва Win 7/8 - ако му върши работа, няма смисъл да се занимава с преинсталиране, освен ако няма някакъв проблем със самия Windows (лично мнение) >:D [_]3
Активен

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
В понеделник ще си купя дискове, че нямам свободни. Кое е по-добре да използвам LiveCD или LiveDVD?
За Win 7/8 също изказах личното си мнение при съвета. Обичам ОС-а да е прост и ефикасен. Под прост нямам предвид да ме води за ръчичка, а да не е излишно сложен или не оптимизиран(визирам 8 и виста съответно). Лично за мен единствените добри на Майкрософт са ХР и 7, кофтито е че не прекъснато се налага от къде ли не да се търси свободен софтуер и рано или късно ОС-а се сбозява. При мен късно, защото си я пазя системата, но все пак не съм бог.
« Последна редакция: Sep 14, 2013, 20:28 от leonkwolf »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Кое е по-добре да използвам LiveCD или LiveDVD?
Няма значение, какъв е носителят, важно е образът да се събере на него. Ако е под 700 МБ няма смисъл да купуваш DVD.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

leonkwolf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
  • Distribution: Lubuntu 14.04 LTS
    • Профил
Записах си живия диск, тествах системата директно от диска всичко е наред и съм силно впечатлен колко по-удобна и бърза е от уиндоуса. Сега имам 3 въпроса: 
1. Може ли по-подробно обяснение как се работи при четвърта стъпка с опцията "Нещо друго", защото явно не ми е станало ясно какво точно да правя и връщах назад няколко пъти и все изкача нещо, за което не съм сигурен дали трябва да е така?
2. Какви настройки да направя след инсталацията?
3. Кои програми за флаш и джава са най-добри?
  Само да поясня че искам да си запазя уиндоуса, защото го използваме редовно в университета, а и родителите ми и някои приятели също ползват компютъра, така че трябва да си остане.
« Последна редакция: Sep 16, 2013, 21:21 от leonkwolf »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Когато избереш "Нещо друго" ти се отваря таблицата на дяловете, които си направил. Кликаш върху дяла, на който си избрал да се инсталира Linux. Отваря ти се прозорче за настройки. Задаваш файловата система да е ext4 и на него да се инсталира кореновата файлова система /.
Така или иначе ще си запазиш Windows, но за да се показва в списъка на програмата за начално зареждане GRUB, тя трябва да е инсталирана върху MBR (dev/sda). Това означава целият физически диск с всички системи на него.

Относно настройките и приложенията - ще ти кажа, след инсталацията. Не бързай.
« Последна редакция: Sep 16, 2013, 21:36 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

rams

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Linux Mint 17
  • Window Manager: Mate
    • Профил
XP - mbr (fdisk)
Win - 7,8 (UEFI)
.....и в двата случая нещата опират в зареждащите сектори на диска , но при Win  7 и  особено при 8 нещата са повече от сериозни - UEFI - проблема се решава но .....не е лесно , така че внимавайте как и какво експериментирате .......!!!!

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
XP - mbr (fdisk)
Win - 7,8 (UEFI)
.....и в двата случая нещата опират в зареждащите сектори на диска , но при Win  7 и  особено при 8 нещата са повече от сериозни - UEFI - проблема се решава но .....не е лесно , така че внимавайте как и какво експериментирате .......!!!!
В случаят става въпрос за Windows XP, доколкото прочетох.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

rams

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Linux Mint 17
  • Window Manager: Mate
    • Профил
....е ...да......не e EFI....или UEFI.....но и при XP нещата опират до зареждащите сектори ...master boot records(MBR)
 Сектор за начално зареждане

Мод: ако може да слагаш линковете в тагове, ще помогнеш за по-доброто четене на поста ти :)
« Последна редакция: Sep 17, 2013, 01:22 от !ntel »
Активен

rams

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Linux Mint 17
  • Window Manager: Mate
    • Профил

Така или иначе ще си запазиш Windows, но за да се показва в списъка на програмата за начално зареждане GRUB, тя трябва да е инсталирана върху MBR (dev/sda). Това означава целият физически диск с всички системи на него.

   ..........GRUB не се инсталира нито върху нито в MBR(интересно - как върху mbr).........там се инсталира препратка .......!!!!!

П/С нищо лично , прочети си домашното
« Последна редакция: Sep 17, 2013, 00:04 от rams »
Активен