Анкета

Въпрос: Какво според вас е влиянието на Русия върху България?

  • Твърдо положително
    - 4 (10%)
    По-скоро положително
    - 11 (27.5%)
    Няма такова
    - 4 (10%)
    По-скоро отрицателно
    - 11 (27.5%)
    Твърдо отрицателно
    - 5 (12.5%)
    Не мога да преценя
    - 5 (12.5%)

Общ брой гласове: 40

Автор Тема: Русия  (Прочетена 10896 пъти)

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #60 -: Feb 26, 2010, 10:26 »
Златко, аз умишлено не искам да подхващам темата за контролирания преход или така наречената "perestroika deception". Това са обширни теми и има много неща изписани по тях.
Но състоянието, в което се намираме е факт. Някои го наричат пост-модернизъм. Ти го нарече пост-социализъм и за България може да е по-вярно. Пост-социализъм - либерална демокрация, изградена с активната помощ на руските спецслужби и подчинената им ДС :) То напоследък и Иван Костов започна да говори такива неща. Просто отбелязвам, иначе аз И.К. не го понасям.
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #61 -: Feb 26, 2010, 10:26 »
Въпрос на гледна точка разбира се. Няма пост-социалистическа държава, където мизерията да не е повсевместна, включай Русия, която апропо има най-ниска продължителност на живота в Европа.

На фона на това един русофил:

1) Редовно величае руските олигарси какви вили и яхти си купували, как харчели пари в европейските курорти и т.н.
2) Редовно обяснява как демокрацията била довела до бездомни просяци, наркомани, престъпници и т.н.
3) При естествения въпрос защо не се радват по същия начин на яхтите на хора от сорта на Черепа, Доган и т.н. хората твърдят, че последните са поредното негативно следствие от прехода.

Защо руските олигарси са гордост, а родните олигарси пият кръвта на народа е интересен въпрос.

Що се отнася до социализма, брат ми понеже учи право и тази година имат криминалистика, та ми беше споделил как преподавателят му извадил една статистика за убийствата на година, още от 60-те до днес. Е, изненада, убийствата са кажи-речи константа, между 100 и 200 годишно. Има само един така да го наречем скок, който се е случил в началото на 80-те. И не, няма скокове след 89-та. За домашно оставям въпроса защо хората убедено вярват, че през соца убийства почти нямало, а сега едва ли не трябва да те е страх да не те застрелят докато пазаруваш портокали на пазара.

Защо, защо?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #62 -: Feb 26, 2010, 10:41 »
Но състоянието, в което се намираме е факт. Някои го наричат пост-модернизъм.

А, малко си актуализирай информацията. Посмодернизма се води от 1968 до 1989. После идва хипермодернизма. И даже си мисля, че след 2001 пак трябва да го отделим в нова графа.  [_]3

Защо руските олигарси са гордост, а родните олигарси пият кръвта на народа е интересен въпрос.

О, те руснаците само да могат ги докопа техните олигарси ще ги сварят на сапун.  :D Ама не могат, за жалост. В Русия рискът от революция е константа. Това до голяма степен се дължина на структурата на руската душа, която Бердяев описва^-^

Цитат
Противоречивостта на руската душа се определя от сложността на руската историческа съдба, от сблъсъка и двубоя между източния и западния елемент в нея. (Бердяев)
« Последна редакция: Feb 26, 2010, 10:46 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #63 -: Feb 26, 2010, 14:03 »
А, малко си актуализирай информацията. Посмодернизма се води от 1968 до 1989. После идва хипермодернизма. И даже си мисля, че след 2001 пак трябва да го отделим в нова графа.  [_]3

Макар първите белези на постмодернизма да се появяват през 60-те години, окончателно постмодернизма настъпва през 90-те години. Разделянето е не толкова хронологично, а по-скоро смяна на епохи.

--Премодернизъм------------------------Модернизъм--------------------------Постмодернизъм-------------------
Прединдустриално обществоИндустриално обществоПостиндустриално общество
Селско стопанствоПромишленостУслуги, финанси, информационни технологии
Сакралност, митологияРеалност, наука, рационализъмВиртуалност, игра, ирония, пародия
Човекът като израз на божественост.Хуманизъм.Човекът като недоразумение, забавен казус.
« Последна редакция: Feb 26, 2010, 19:40 от nifelheim »
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #64 -: Feb 26, 2010, 19:56 »
Към Златко от предната страница. Брех човеко, недей тъй моля те. Ако майчето Гея се разбунтува, не само олигасите ще си идат, всички сме пътници, което по между другото смятам, че е най-доброто специално за тая планета.

А това ме довежда до Арка КъДж. Знам, че си силно набожен и е похвално. Ама има едно нещо. Сам човек е кръгла нула, нищо. О да може да събуди някакви пориви, може да оттекне призив из него, може даже идеология да създаде. Но от това нищо не следва. Ние хората просто ще продължаваме да се самоунищожаваме, само че под друго име. Левски доведе ли "чиста и свята република"? М- не доведе почти столетие монархия, която сами си избрахме с търновската "конституция".  Промени ли нещо той?

Или чакай, чакай той е твърде незначителен за световната история. Какво ще кажем за Христо. Оня същия дето именуват +Исус. Какво стана? Каза "обърни другата буза". Това какво роди? Две хилядолетия религиозни войни. Даже и втората световна можем да я броим такава.

"Доброто" можело да тържествува. Това е толкова силна нелепица, че даже не се сдържам да махна кавичките. Някой би казал, доброто все повече намалява. Аз смятам, че въобще го няма. Нещо повече, никога не го е имало особено. И това ние сами си го правим. О да можем да видим отблясъци в усмивката на дето си или когато направим нещо за ближния (а правим ли го ? ), но това е поредната химера, измама. Веднага след като си погалил някое дете, отиваш и даваш на някое ченге двайсетачка, за да не те глоби.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #65 -: Feb 26, 2010, 22:01 »
Към Златко от предната страница. Брех човеко, недей тъй моля те. Ако майчето Гея се разбунтува, не само олигасите ще си идат, всички сме пътници....

Ами не е изключено, даже е доста вероятно. Честно казано, предпочитам катаклизъм пред нова световна война. Поне няма да се псуваме един друг и да си режем гърлата с обвинения от типа "ти си виновен".

Веднага след като си погалил някое дете, отиваш и даваш на някое ченге двайсетачка, за да не те глоби.

Аа, в грешка си голяма. Доколкото знам arda_kj живее в Германия. Я се опитай да дадеш на германски катаджия двайсетачка да видиш какво ще ти се случи.  ;D
Активен

Без правила няма игра

tyuio

  • Гост
Re: Русия
« Отговор #66 -: Feb 26, 2010, 22:45 »
Абе сърби ме езика ама няма да го почеша, нек сърби.
Обаче ме кефи как някой си вярват че в българия е имало подмяна на "демокрацията" и "капитализма" Готино е да вярваш че някъде на запад има нещо различно и то спонтанно и от самосебе си  :)
Абе колкот до олигархията има една книжка на един американец "Цялото кралско войнство". Някой чел ли е да си побъбрим? Готиното е че автора за нея е бил обявен за фашист. А сете те се защо?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #67 -: Feb 27, 2010, 09:22 »
Голди, аз не визирах точно Арда Кърджали в последното изречение, а изобщо всеки един от нас. Не знаех, че е в ГФР, но това няма значение. Беше просто пример. И за там могат да се измислят хиляди такива.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #68 -: Feb 27, 2010, 10:18 »
Голди, аз не визирах точно Арда Кърджали в последното изречение, а изобщо всеки един от нас. Не знаех, че е в ГФР, но това няма значение. Беше просто пример. И за там могат да се измислят хиляди такива.

Тогава не е коректно да се говор за "липсата на доброто" като цяло подразбирайки нашата родна картинка. Ако в "ориенталския кенеф", както беше го изобразил оня художник, има хаос, анархия и безхаберие (изкуствено поддържани по политически причини, както става ясно), това не значи, че доброто е дефицитно и в другите части на света.

tyuio, никъде няма идеална система. Но мисля, че нашият "преход" наистина излезе много бъгав, та чак се изкушавам да натисна "Reset".
И да, вярвам, че на Запад "има нещо различно".  ^-^
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #69 -: Feb 27, 2010, 10:36 »
Заради това ли си сложил клекало на аватара? Разликата между нас и тях  е, че са с малко по-уредена и богата държава. Второто произлиза от първото. Иначе и там има наркомани, бездомни и ултра богати. Последните не всички са "фон", а и това не е точно обяснение, как са забогатяли. И там има скандали за корупция, даже по-големи от нашите.  И там лъжата е лесен начин да постигнеш целите си. Не са толкова различни от нас. Все пак и те са хора.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #70 -: Feb 27, 2010, 11:00 »
Наистина бяха малко по-уредени и богати държави, сега обаче имат всички шансове да паднат по-отвисоко.
То и нашият дълг спрямо БВП не се знае колко е, да не се втурнем след Гърция.
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #71 -: Feb 27, 2010, 11:05 »
Заради това ли си сложил клекало на аватара?

Не е клекало, а мивка.  ;)

Разликата между нас и тях  е, че са с малко по-уредена и богата държава.

Ех! Малко?

Не са толкова различни от нас. Все пак и те са хора.

Така е, но не точно. Не си ли чувал, че бога/дявола е в детайлите?
Да кажеш "Не са толкова различни от нас" е все едно да кажеш, че между Москвич и БМВ няма голяма разлика, защото и двете коли:
- имат по 4 колела;
- имат метално шаси;
- имат по един ДВГ (още повече двигателя на Москвича е преработен двигател на БВМ);
- имат по 1 волан;
- имат по 1 задно и 1 предно стъкло;
- имат по 4 врати и 1 багажник;
- имат по 1 стереосистема;
- могат да вдигнат 100 км/ч.

 ^-^

Нали се сещаш, че на тая логика нещо и липсва?

nifelheim, цък[_]3
« Последна редакция: Feb 27, 2010, 11:14 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #72 -: Feb 27, 2010, 11:26 »
Съжалявам винаги ми е приличало на клекало. В SMF аватарите са с много малка резолюция и не се виждат добре.

Аз Московец със стерео уредба не съм виждал, но щом казваш...

"Малкото" беше за благозвучие. Да немците не чувстват държата си като враг, а и тя е единият икономически двигател на ЕС. И да могат да служат за пример. Но същите те родиха национал-социализма, който без малко да погуби половината народи по този свят при това буквално. И да може би са го преживяли вече и наистина да са си взели поука. Но какво гарантира, че няма да се случи пак?

Но ние много отместихме темата, както обикновенно. Сега ГФР не е актуална. Актуални са САЩ, Русиката федерация и КНР. А май процесите в нито една от тях не ме радват особено.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalleys

  • Гост
Re: Русия
« Отговор #73 -: Feb 27, 2010, 11:42 »
как сте как сте? нищите ли международното положение?  :P :P :P

ех русия русия -- кат русия втора няма, но и първа не е тя  ;D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #74 -: Feb 27, 2010, 11:54 »
Зависи по какво. По територия, въоражение и ресурси все още е първа. Е вече не е една пета от света, ама и една осма и и 10 часови зони не е зле.

Да бе нищим, скучаем нещо.
« Последна редакция: Feb 27, 2010, 13:11 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear