Автор Тема: Бисквитките, необходими ли са?  (Прочетена 3467 пъти)

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #15 -: Oct 13, 2012, 14:40 »
Нещо си в грешка :)
Когато приемаш условията за ползване на браузър, ти автоматично приемаш да ги даваш по презумпция.
Тия Accept навсякъде не са за красота, колкото и да мислите, че е така.

Значи хем даваш Accept и уж се съгласяваш с тези условия, хем не си съгласен - последно?
Нали ако не дадеш Accept, защото нещо не те устройва - тогава няма да ти позволи да ползваш браузъра.
Като не си съгласен, не го ползваш и толкова.

Относно ToS на сайтовете е същото. Това е нещо като автоматичен Accept - щом им ползваш сайта, значи си съгалсен да събират информация и точка! Ако не искаш да събират информация - еми няма да им ползваш сайта изобщо.

Та какъв е проблема?
Проблема е че няма пълно щастие и всеки, които твърди обратното - малко или много, лъже :)

ПС: Говоря за общият случай и цялостната концепция. Не почвайте веднага да се правите на тарикати с изказвания от вида - "много си прос, нали можеш да си изключиш бисквитките".

Просто хората обичат да си решават проблемите бързо и мързеливо/нескопосано.
Затова се получават такива работи - един иска да не го следят, друг иска повече сигурност, трети иска не знам си какво - и в един момент на някой му хрумва да насере тотално цялата ситуация, като замаже всичко с едни насрани условия. И толкоз :)
« Последна редакция: Oct 13, 2012, 14:45 от !ntel »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #16 -: Oct 13, 2012, 15:19 »
Не мога да приема, че по подразбиране ще бъда следен. Повече вярвам в обществебуя договор дето пише, че съм се родил свободен. Същото пише и в хартата за правата на човека. Някакво си парче софтуер няма право да ми отнема неприкосновените права.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Mitaka

  • Гост
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #17 -: Oct 13, 2012, 17:18 »
Как може изобщо да ви минава през акъла, че някой ще седне да ви следи?
Значи, тия в Гоогле и ФБ са без работа, и по цял ден четат информацията от бисквитките.... и ви следят!!!! Гадове! После снасят всичко на бойко и на цецо! И на вдянкоффф!!!

То бива бива параноя, ама....
На мен ми дреме на шушулката, че google щяло да ме "проследи" :)

За параноиците - няколко специални съвета:

Не ползвайте ГСМ - с него също във всеки момент се знае къде сте. С кого говорите. Колко говорите.
Не посещавайте никакви сайтове - в логовете на сървъра се записва всичко! А от там - мже да ви проследи някой!!!!
Не ползвайте банки, банкови сметки, банкови карти и нищо, с което някой може да разбете колко пари имате/харчите.
Не излизайте навън - могат да ви проследят!
Веднага унищожете всичките си лични документи - в тях има важна и строго секретна информация!
Не ходете на лекар, зъболекар и т.н. - тия гадове събират лични данни!!!

Абе изобщо... една дупка, яко бетон, влизаш вътре, и отгоре се оставя само един малък процеп - да ви пускат храна и вода, и готово :) Никой не може да ви следи.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #18 -: Oct 13, 2012, 17:30 »
Да ясно е, че държавите централизират много системи за информация, но все още ореоловия кошмар не е напълно завършен. Има поне още няколко години до тоя момент. А и държавата така или иначе вече държжи най-важната информация за нас и няма как да се отскубнем. Въпроса е поне частниците да нямат пълната картинка, доколкото е възможно.

С телефоните нямам проблем. Моя е с прима, а и в 90% от времето или е изключени, или не го вдигам. Оставам го включен за някой и друг ден, когато майка ми ми вдигне особено голям скандал, че не можела да ме намира.

Банкови карти не ползвам. За да ползваш, трябва да има кой да слага нещо в тях, а дори да имаше, всяко теглене на банкомат (и то на същата банка) е 20 ст. По-добре да си вляза на гише.

Виж доктори не обичам, но тъй като самият аз не съм лекар, понякога все пак се налага да ги посетя, ако взема, че не оздравея от само себе си. Поне рядко боледувам. Ама то от доктор и поп нищо се не крие, тъй че няма как. Те и без това вече знаят достатъчно за теб и го има записано в системите им.

Изобщо системите от реалният живот не са толкова важни, все още не са и толкова опасни, защото са разпокъсани и нямат връзки по между си. Не така седят обаче нещата във виртуалния свят.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #19 -: Oct 13, 2012, 18:10 »
За параноиците - няколко специални съвета

Това че съм параноик не значи, че никой не ме преследва / следи.  :D

А ако си чел "1984", трябва да си запознат, че се следят само хората, които представляват интерес. Баба Пена от Килифарево или кифлите от Планета няма кой да ги следи, защото няма нужда.

Щом сме на тема конспирации, нека да се позабавляваме  ;D
« Последна редакция: Oct 13, 2012, 18:13 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #20 -: Oct 13, 2012, 18:24 »
Чакайте сега, нещо се отива в грешна посока. Бисквитките се ползват само с една цел - автентикационна. Когато влезеш в някой сайт, ти и сървърът си разменяте ключ, запазващ се и от двете страни, като целта на запазването е, когато отново влезеш в този сайт, да не се налага да се запознавате отново. Както в реалния свят, когато се запознаваш с някого, си разменяте познанството, и следващият път, когато се срещнете, не губите време пак да се представяте един на друг, а директно си вършите работата. И пак по същия начин, когато единият забрави за другия, това, че другият пази запознанството губи значение и отново се минава през запознаване. Това, че познавам някого, не значи, че го следя. Дори двете неща нямат връзка помежду си. Разбира се, това запознанство може да съдържа не само ключ за вход (за комуникация). Може да съдържа и данни за това как отсрещната страна да се държи към теб (било то визуално или функционално). Но това, че знам, че някой е глух и трябва да викам, за да ме чуе (при сайтовете това би било сила на звука), въобще не значи, че по някакъв начин това участва в някакво следене. Има далеч по-удобни и сигурни начини за следене на хората, и бисквитките далеч не са едни от тях. В реалния свят грешната информация, която можеш да извлечеш от следенето на бисквитки, се нарича лицемерие :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Mitaka

  • Гост
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #21 -: Oct 13, 2012, 18:29 »
Системите на държавата били разпокъсани? Ако имаш достъп до ЦИССС, или познаваш някой, който има - просто си напиши ЕГН-то там... И после пак кажи, че е разпокъсано :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #22 -: Oct 13, 2012, 18:31 »
Деба и бисквитките им. Акенца разни.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #23 -: Oct 13, 2012, 18:43 »
Не че знам, какво е ЦИССС. В нормалния свят наистина не се използват за следене, но се използват за следене от всички рекламни платформи. Затова още в първите коментари имаше съвет да се забранят за всички трети страни, което по никакъв начин не променя изживяването Ви, освен, че няма да имате насочена реклама, ама ако това Ви липсва, просто си вземете иНещо си.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #24 -: Oct 13, 2012, 19:29 »
да не се налага да се запознавате отново.

Нали имам парола, за какво са ми бисквитки?
Активен

Без правила няма игра

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #25 -: Oct 13, 2012, 19:38 »
Rofl - Ако нямаше бисквитки, щеше да си пишеш паролата на всеки refresh на страницата :D
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #26 -: Oct 13, 2012, 19:38 »
Въвеждането на парола е един вид запознаване. Ако премахнем бисквитките (и сесиите; понеже се отнасят са същото запознаване), ще трябва да въвеждаш тази парола при всяко цъкване из страницата. Все едно в разговора си с някого преди всяко изречение да казваш, че се казваш Златко. Не, че не може, ама някак...

P.S.: Оп, повторихме сме с !ntel :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #27 -: Oct 13, 2012, 20:12 »
Добре, значи бисквитки ми трябват само като съм логнат. Това го приемам.
Обаче защо сайта ми праща бисквитки като не съм логнат и просто си чета?  ::)
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #28 -: Oct 13, 2012, 20:34 »
За да си четеш така, както на теб ти отърва. В моето сайтче например всички елементи на началната страница могат да се преподреждат, тъй като различните хора имат различни предпочитания какво им е по-интересно и така кое да седи по в началото. В много сайтове бисквитки се пазят за езиковите предпочитания, така че, като си избереш български, да не го избираш при всяко цъкване... ей такива разни удобства :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Бисквитките, необходими ли са?
« Отговор #29 -: Oct 13, 2012, 20:36 »
@neter сега виждам, че си добавил това с drag-n-drop да си местеш елементите :). Nice :).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше