Автор Тема: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен  (Прочетена 50693 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
"Линукс за българи"

Сайтът и ние сме длъжници на българите. Понеже нямаме на видно място:
1. инструкция за потребителите, решили да ползват Линукс, за работа със сайта на НАП (Електронни услуги с цифров подпис, по-специално) и работа с различните софтуери, които НАП предоставя. То те (НАП) са тези, които би трябвало да предоставят такива инструкции, и ако ги има, само трябва да се направи едно Копи/Пасте тук с препратка към източника;

2. инструкция за потребител, който си е купил (или разсъждава дали да си купи) компютър с инсталиран Линукс.

Ще кажете - то има много теми във форума ... , но аз имам предвид на видно място. Като дойдеш на сайта и първо това да виждаш.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Аз съм навит, да направим поне второто.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
То хубаво но има едно голямо НО. Никой не обича да чете. 99% от потребителите са станали 'кликачи' и ако на някой не му сервираш всичко наготово...(линукс за десктоп или сайтове за ел.услуги), така че да не мисли въобще - нищо няма да направи. Камо ли да отиде да чете в линукс-бг.

Така както разсъждавате(..ваме) изобщо не е правилният начин за успех. Това обаче не означава че ние сме сбъркани >:D
« Последна редакция: Feb 18, 2020, 11:41 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
И осем инструкции да има праснати на сайта - пак никой няма да ги прочете осмисли разбере и да хукне да прави Линукс системи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

slaff

  • Administrator
  • Участници
  • *****
  • Публикации: 11
    • Профил
> потребителите са станали 'кликачи' и ако на някой не му сервираш всичко наготово...(линукс за десктоп или сайтове за ел.услуги), така че да не мисли въобще - нищо няма да направи. Камо ли да отиде да чете в линукс-бг.

Тогава може да направим видео :) Иска ли някой да опише накратко инструкциите?  След това ние може да ги проверим и да опишем с малко повече подробности за "Кликачи".
Активен

getqwerty11

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Лугачка работа, кой ще се занимава с това. Който си го знае - знае.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
... Никой не обича да чете. 99% от потребителите са станали 'кликачи' и ако на някой не му сервираш всичко наготово...(линукс за десктоп или сайтове за ел.услуги), така че да не мисли въобще - нищо няма да направи. Камо ли да отиде да чете в линукс-бг.
Преди доста време НАП обяви, че ще спре да поддържа стари браузъри и ОС и това е така от вчера. Счетоводители и други служители, имащи работа с НАП и работеши с Windows XP или 7 са принудени да мигрират към Windows 10. Те вероятно могат да използват Линукс, или пък може да им се наложи да си купят нова машина, за да минат на Windows 10. Все проблеми. И най-важното: тези потребители НЕ са кликачи - те четат, и то - внимателно и старателно ! :)
Цитат
Така както разсъждавате(..ваме) изобщо не е правилният начин за успех. Това обаче не означава че ние сме сбъркани >:D
Успех? Успех в какво? Не търсим някакъв наш успех. Търсим Полезност. Търсим техния успех - на потребителите.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Точно преди малко писах във форум за икономисти, че ние сме под процент и на никого не му пука за нас.

Москвич Седмак продължава да работи. За НАП, НОИ и НСИ са необходими само две стъпки:

1. Инсталиране на това обновление:

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=2992611

2. Слагане на тикче в настройките на IEvil 11:

Цитат
Tools > Internet Options > Advanced > Settings > Security > Use TLS 1.3

=*=

Друг член на онзи форум потвърди, че работи без проблем на Хронично-резистентната ОС. Но за целта не ползва IEvil, а Mozilla Firefox 52 ESR. Същото не виждам причина да не работи под ГНУ/Линукс. Стига да имаш осмата жаба, де.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Нарочно пиша това мнение отделно, защото оставам на Вальо да прецени дали не е прекалено тролско и да го докладва. Декларирам, че ако го докладва, собственоръчно ще го изтрия.

=*=

Не знам за всички видове потребители. В своя живот съм се срещал единствено с икономисти, секретарки и юристи. Сиреч кариерата ми е минала по офиси от всякакъв калибър и съм виждал само такива хора работещи с компютър. Хората с баджовете, както им казва Александър Деянски.

В кариерата ми на общ работник, никога не съм видял някой да работи с нещо различно от кирки, лопати, мотики, кофи, четки, нивелири, мистрии и подобни. В понеделник ходих на частно и не видях отново.

Та наблюдението ми е, че офисните хора масово не знаят, какво е това компютър и за какво служи. Има единици, които поназнайват и се справят относително добре. Най-тежък е случая с юристите. Това е поне по мое наблюдение.

Та съгласен съм, че четат и четат много. Но хората от офисната порода четат това, което им е професия. За компютри не четат.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
Преди доста време НАП обяви, че ще спре да поддържа стари браузъри и ОС и това е така от вчера.
НАП доста добре се постараха с рекламата на конкретен продукт на конкретен производител.
Но въпреки изключително нескопосаното съобщение, което разпространиха (и доста медии го предадоха грешно) все пак беше ясно, че става въпрос само за отпадане поддръжката на стари версии на TLS. Броузер с TLS 1.3, на каква да е ОС, трябва да работи.
Разбира се, НАП нарочно може да счупи нещо от тяхна страна за да пуска само уин 10. Надявам се, да няма чак такива идиотщини.
« Последна редакция: Feb 19, 2020, 14:24 от stealth01 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #10 -: Feb 19, 2020, 14:27 »
Сигурен съм, че в този случай НАП не са лапали нищо, освен пишката на Горанов, но това си е по принцип. Да държавни служители на високо равнище (т. нар. държанки) и политици твърде често си набълбукват банковите сметки от сделки с М$, но тук просто няма сделка. НАП ги е страх. Знаят, че ги избомбиха и знаят, че е въпрос на време да  ги избомбят пак.

Нали видяхте, какво пуснаха тези от теча? Осигурителна информация. Нищо важно. С това, най-много някой да ти предложи по-добра заплата. Нямаше нещо, от което някой да пострада.

А със сигурност има доста по-големи течове от този и за съжаление подопечните на Мишо Константинов са толкова некадърни, че идея нямат, как да го спрат. Затова просто си връзват гащите, че някой няма да ги точи поне през пробити протоколи. Толкова. Няма повече.

Ако идеята беше да отрежат Седем и да те накарат да си купиш Десет, то имаха далеч по-добри начини, а не да отрежат TLS 1,1 и 1,2.

~~~
доп. Получих конструктивна критика, че говоря неясно. Което е така. Пояснения:

Моквич Седмак
Хващай пътя
« Последна редакция: Feb 19, 2020, 14:31 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #11 -: Feb 19, 2020, 17:14 »
Времената се менят. Повечето подрастващи вече са сядали на компютър или дори не стават от такъв. Предполага се, че би трябвало да могат да се оправят с елементарни неща. Колко е така, е друг въпрос, но не е маловажен. Защото вече телефоните изместиха всякакви РС-та и лаптопи, що се отнася до интернет. За повечето хора. Та, ако не си геймър е твърде вероятно, отново да не знаеш елементарни неща, когато седнеш пред компота.

От НАП изтече информация, която не би трябвало да събират. Но понеже са организация, която не я проверяват за чувствителна информация, затова са и събирали. За да може при поискване на инфо от някой големец за друг, да има с какво да го бие по главата, ако не слуша.

Та, това дето приказваха, че малко от хората трябва да се притесняват за банковите си сметки, не е съвсем вярно. За банковите сметки може би, но има и много друго.
Архивът още би трябвало да се мота някъде тъдява и не съм го и отварял даже. Но ако ме загризе любопитството може и да го направя. Тъкмо ще потренирам обработка на данни.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #12 -: Feb 19, 2020, 18:03 »
По моя опит хлапетата нищо не знаят. А игри играят на Playstation. Всичко е телефони. Чувам даже от млади (диапазон 20-30), че с телефон им е много по-лесно да правят някакви неща, чак до снимане на екрана. Аз се чудя с коя ръка да се прекръстя. Чудя се, кое е това нещо, което мога да кажа, че ми е лесно да го направя на телефон.

Точно преди дни попаднах на много странен клип в тубата. За да не е противо-реклама, няма да кажа, кой е човека и коя е организацията.

Ще кажа, че човека е живял дълги години в чужбина, там е учил, там е работил, милионер е (от работа, не от крадене), твърди, че се справя добре с компютри. Бил е шампион на различни видове игри, поддържа много страници в Интернет (Wordpress), безброй канали в Youtube, Instagram, Spybook. По цял ден е в Интернет и прави някакви неща.

Та този същия преди около пет години в един от тези много канали качва клип. Този клип е телевизионен репортаж за него и дейността му. Качва си го в собствен канал очевидно за реклама. Изглеждам аз репортажа и в последните пет секунди, какво да видя?

Прозореца излиза от пълен екран, отдолу е страницата на телевизията. Показва се работен плот на някакъв Шиндош. Мишката минава през целия екран, стига в областта за известяване долу дясно и щрака върху една иконка, която му показва меню, в което натиска нещо, което очевидно е край на екранен запис. Клипа свършва. Аз гледам на осем.

Човека дори не беше свалил клипа! Просто го беше пуснал от страницата на телевизията на голям екран и беше снимал екрана. Бях толкова същисан, че бях ням.

А най-тъпото е, че въпросната телевизия ползва jwplayer и дори не му е необходим инструмент за сваляне. Адреса на видеото го има в чист текст. Не седи зад някаква гнусна услуга, която да го крие и да ти подава временно създадени адреси.

Та ето колко знаят. Този човек е на 35 год., тогава е бил на 30.

=*=

Тия от НАП могат да събират, каквато им падне информация, защото няма нещо, което е в състояние да ги спре. Това, което изтече беше почти само осигурителна информация, което по никакъв начин не засяга ничии интерес. Но виж например, ако изтекат дневници по ЗДДС, тогава много ще боли. А и с „новата“ (тя е седем годишна) наредба Н18, пък съвсем мазало става.

Но мен не ме е страх от никакви кракери. Мен ме е страх от самото съществуване на държавите. В ръцете си държат безмерна власт, а овчето народо-население иска в допълнение ел. правителство, та съвсем да се превърне в роби без никакви права.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #13 -: Feb 20, 2020, 09:03 »
Хубаво се разводни темата.
Дайте сега малко по първоначалния замисъл.
Има ли желаещи, да се сформира екип и да се направи, поне втората част от задачата, а именно да се направи някакво кратко ръководство за новите потребители на машини с преинсталиран линукс?
Ако има желаещи, нека да си кажат и да се започне работата. Дали ще е някакво кратко видео или текст, трябва да се реши в последствие.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сайтът и ние сме длъжници ... според мен
« Отговор #14 -: Feb 20, 2020, 10:02 »
Ами лошото е, че ние не сме целевата група за такова нещо.

Ще дам бърз пример. Преди няколко мнения споменах, какво трябва да бъде променено в Москвич седмак, че
 Internet Exploder 11 отново да работи с портала за ел. услуги на НАП. Стъпките са точно две. Същото нещо с много, много, много повече думи не успях да го обясня на собствената си съпруга да го направи на служебния си компютър. Смяташе, че говоря китайски.

Една от най-честите ми дейности е да гледам видео с mpv, да тегля клипчета (най-често само звук) с y-dl и да пиша текстове с ГНУ Емакс. Нито едно от тези предложения не би се харесало на никого, който не е влюбен в компютрите.

Има една друга порода, които са влюбени в компютрите, но въпреки това, ние пак не можем да предложим правилен подход към тях. Такъв един човек е ББ. Той денонощно си играе не просто с компютри, ами със сървъри сложени на места като Телепоинт. Този човек години наред ни отказваше да ползва конзола. Можеше да го направи само, ако намери някакво ръководство и там да речем има една готова команда, която да изпълни, а не да я съставя. Отказваше по всякакъв начин да учи и английски език. Най-малко три пъти ни се е сърдил и напускал форума.

Ние просто не говорим един език с нормалните хора, пък и били те любители, които са доста малко в днешно време. За да можем да говорим на техния език, трябва да сме ги държели за ръка през целия процес на обучение. Трябва да сме го правили стотици пъти. Единствения човек, който познавам да е правил подобно нещо е инж. Тони. А той от години живее в Англия и посещава форума от дъжд на вятър. Но дъжда трябва да е проливен, а вятъра ураганен. Ти също не си от най-честите посетители.

В повечето случаи, когато имаме вземане-даване с неподготвени потребители, ние просто настройваме нещото да работи по най-елементарния начин и даваме инструкция. Ако инструкцията включва нещо повече от три щракания с мишка, то сме се провалили. Няма да го правят.

Аз наистина не знам, какво може да съдържат подобни инструкции, колко да са дълги и на какъв език. Най-вероятно за целта трябва да вземем един средношколски учебник и да го пресътворим за ГНУ/Линукс. Имал съм нещастието веднъж, дваж да отварям такива. След половин минута ми се искало да го капична в стената. Не съм го правил само защото съм дал едни 20-30 лв. за него, а е задължителен за носене в училище. Без него пишат забележки, следват наказания и т.н. После с цялата си наглост написват в конституцията, че образованието до осми клас е задължително за всички граждани. Мръсна мафия.

Най-доброто до което бях близо, беше да направя една поредица за АОО Calc, яде ли се пие ли се. Беше планирано по времето, когато бях редовен член на „Научи ме“. Мой е греха, че не го направих. Но АОО  не е достатъчно добра извадка за нещата, които можеш да правиш с компютър. И на всичкото отгоре, това отново е инструмент за професионална употреба, а не шир потреба за домашно ползване.

Проклятието на днешното време е, че с компютри работят хора, които в живота си не би трябвало да видят компютър дори на картинка, а програмите за тях се сътворяват от хора, които никога през живота си няма да ги ползват или поне няма да е по начина, който го правят потребителите.

Ако изобщо в нещо има смисъл (според мен), това е да се направи мобилно приложение с много картинки и анимации. Потребителя гледа телефона, мести мишката, пак гледа телефона, пак мести мишката и т.н.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear