Автор Тема: видеокарта 8мб  (Прочетена 1606 пъти)

carnelino

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
  • Distribution: УСУ 5 (ubuntu)
  • Window Manager: Gnome, но иска KDE
  • za1 za Open Source
    • Профил
видеокарта 8мб
« -: Jun 28, 2009, 20:55 »
здравейте,
искам да попитам какви ефекти мога да очаква от видеокарта с 8мб памет, марката може би няма значение в случая?
ще има ли въобще някакви ефекти?
кои, ако може да се предположи?
ще има ли проблеми с програмите?
а с игрите?

питам това, защото искам да си инсталирам убунту на комп със следните параметри
процесор 550 мхр, но моднат и работи на 750 мхр
512 сдрам пс 133 мхр.

благодаря ви за отговорите предварително.

ПС
достатъчни ли са параметрите за убунту?
и ще има ли проблем с организацията на паметта понеже ми са на три слота разположени така- 256 128 128 с различни тайминги
Активен

40VEK

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: видеокарта 8мб
« Отговор #1 -: Jun 28, 2009, 21:57 »
Човек, няма чудодейна операционна система, която да работи бързо на слаб компютър, в също време да ти дава модерна работна среда, че и игрите да ти вървя. Под ефекти предполагам разбираш 3d ефектите на работния плот. Представи си как ще върви windows vista с пуснато aero на гореописаната машина. Игрите също няма как да ти вървят (ако въобще вървят) по - бързо само защото ползваш линукс. Общо взето мога да ти отговоря по следния начин - 3d ефекти на работния плот няма да имаш. Нещо повече на горепосочената машина инсталацията по подразбиране на Ubuntu (която е с GNOME) ще върви доста бавно и програмите ще се стартират доста бавно (особено openoffice.org и firefox). Същото ще е и положението с Kubuntu, което идва с KDE4. Това е напълно нормално при положение, че имаш компютър със 750 mhzr-ов процесор и 512mb ram. Тази машина попада в минималните системни изисквания на ubuntu, но на практика ти трябва нещо по - мощно, за да можеш да си вършиш работата и да ти е комфортно. За това на тези изисквания им се казва минимални - защото са колкото да си подкараш линукса. А игрите са напълно отделен въпрос. Първо най - вероятно няма да имат версии за линукс и ще трябва да ползваш wine, за да си ги подкараш. Освен това няма логика да вървят по - бързо, от колкто на windows на същата машина. Така че ако ти работят на windows може би ще работят и на линукс. За такъв компютър мога да ти препоръчам да си инсталираш някоя лека графична среда като например lxde или icewm, за да можеш сравнително добре да го ползваш за мултимедия, браузване и офис работа (евентуално можеш да си подкараш някоя стара игра, която би вървяла на такава слаба машина като например starcraft). 3d ефекти, като тези по клипчетата, които си виждал и модерни игри няма как да имаш.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: видеокарта 8мб
« Отговор #2 -: Jun 28, 2009, 22:16 »
За ефектите ти трябва поне Geforce 4 MX 440 със 128 мегабайта рам, но пак няма да останеш доволен. То, кой ли ги ползва...
Aaaaaa пропусна да спомене enlightenment, fluxbox и openbox. Иначе icewm e прилично решение.

Пробвай zenwalk.
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

carnelino

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
  • Distribution: УСУ 5 (ubuntu)
  • Window Manager: Gnome, но иска KDE
  • za1 za Open Source
    • Профил
Re: видеокарта 8мб
« Отговор #3 -: Jun 29, 2009, 23:22 »
здравейте,
радвам се за получените отговори, но мисля че нещо не сте ме разбрали. Да внеса малко уточнения
 
1. аз се запознавам с линукс от 1 месец някъде и съм новак, това си и личи и търся помощ от вас, по-опитните потребители.

2. смятам да инсталирам убунту на споментата по-горе машина, само за да видя дали ще мога да се спрява в ежедневната работа и чак тогава да мигрирам изцяло на по-мощен компютър.

3. за системните изисквания ето вижте минималните и препоръчителните - http://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu , https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements - аз не само, че покривам минималните, ами дори надвишавам и препоръчителните, макар и с малко  :D, така че не съм съгласен с вас особенно за видеокартата (цитат "За ефектите ти трябва поне Geforce 4 MX 440 със 128 мегабайта рам, но пак няма да останеш доволен"), пък и за графичните среди,, нито за бавната работа, но вярно е че не съм го пробвал все още на релна машина, наблюденията ми са от виртуалбокс 2.2.4 с убунту 9.04 със 400рам и 32мб видео.

4. за ефекти нямам предвид само кубчето, моля ви, знам че то няма да тръгне, но се питах за ефектите от минимизирането и максимизирането на прозорците, разместването им и прозрачност може би, каква резолюция евентуално, ето такива

5. за игрите - не съм споменавал че ще пускам игри за виндолс чрез вайн (не съм ГЕЙмър). питам за някакви малки игри от рода на кубчето рубик, карти, тук там няква по мощна изискваща 3д, стандартни

6. отговорите на всички останали въпроси, на които не дадох отговор - ЗА БОГА, ХОРА, ТОВА Е ЛИНУКС !!!

не съм искал да засегна нито един от двама ви, ако си мислите нещо подобно и сега се надявам на отговор не само от вас, ами и от др потребители

пак ви благодаря предварително
« Последна редакция: Jun 29, 2009, 23:24 от carnelino »
Активен

40VEK

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: видеокарта 8мб
« Отговор #4 -: Jun 30, 2009, 07:14 »
Според мен никой не се е засегнал. Аз просто директно ти казах това, което си мисля. Няма проблем да пробваш разбира се. Просто според мен на този компютър инсталацията по подразбиране на ubuntu ще върви бавно и за 3д ефекти не може да се говори - никакви нито куба, нито желираните прозорци, нито прозрачностите нито нищо. Ясно е, че без проблеми можеш да си ползваш линукс на този компютър за десктоп система - браузване, мултимедия, офис, но ще трябва да пипнеш малко инсталацията - с други думи да си сложиш "лек" мениджър на прозорци (пълните десктоп среди като GNOME и KDE, мисля, че не са за тебе) като например icewm, fluxbox, openbox, lxde и може би enlightenment. Ако пробваш естествено ще помагаме както можем:-) Аз самият не съм инсталирам линукс на чак толкова слаб компютър, но съм го слагал на стария ми лаптоп, който беше с процесор Celeron M 1.6GHz 1GB ram и видео карта Intel GMA 950 и като цяло не бях съвсем доволен от бързината на системата и трябваше да се занимавам с разни наръчници като например тези, за да направя нещата да работят така, както искам.
http://forums.debian.net/viewtopic.php?t=14129
http://forums.debian.net/viewtopic.php?t=31275
http://sidux.com/index.php?module=pnWikka&tag=tweaking
Активен

...to boldly go where no one has gone before...