Автор Тема: Нуждая се от помощ за прекомпилация на Slackware Kernel  (Прочетена 4725 пъти)

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Здравейте :)
Днес поне 3 пъти съм се опитал да си прекомпилирам ядрото в Slackware 12.2 за да тръгне highmem, но и 3те пъти завършваха с kernel panic.
Моля някой, който знае как става прекомпилирането на ядра в Slack, да влезе в pc-то ми през ssh (ще му дам на лично потребител, ip и парола) и да го направи.Моля ви, все пак е Коледа :)
Благодаря много
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Още веднъж да споменем най-честия пропуск, който правят хората при (пре)компилиране на ядро - цък. Все пак, хубаво щеше да е да споменеш и какъв е точно kernel panic-ът ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
уффф нетър, ти си влюби в тоя инициализиращ рамдиск ;D
скорпиън, пиши в Гошо rworkman+kernel+compile
или дай повече информация и s.w.e.e.t. лунарвалийс знае :D
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
уффф нетър, ти си влюби в тоя инициализиращ рамдиск ;D

И как няма... за последната година 30-40 пъти (не съм ги броил) се допитаха до мен за kernel panic след (пре)компилиране и проблемът винаги беше този. Явно в Нета има много ръководства за (пре)компилиране на ядро, в които, обаче, нищо не се споменава по въпроса и народът се чуди защо не се получава, въпреки стриктното спазване на описаните стъпки. Но... да видим какъв точно е kernel panic-ът в случая. Тръпна от вълнение да разбера ;D [_]3
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

longus

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
highmem си е включена в generic ядрото
Активен

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Пробвах оня bash script, който сам прекомпилира ядрото.
След рестарт на рс ни интернет, ни highmem видях.
7 преинсталации на slack за един ден :D
Активен

lunarvalleys

  • Гост
SK0RP10N,

къф ти е точно проблемът?

що не използваш config-generic-2.6.24.5 дето ти е в /boot като template и просто да си добавиш това дето ти требе? можеш да си вкараш тогава и драйъра за файловата система в ядрото и да не се занимаваш с initrd.gz

sweet

 :)
Активен

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Lunnar, щото това, което каза току що, ми прозвуча като на китайски :)
Аре бе, никой ли не може да отдели малко време за да помогне на коледа на един измъчен линукс потребител :) ?
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
scorpion,
Ти или се бъзикаш нещо, щото още не каза каква грешка ти дава или си много мързелив. Както и да е.
Весела Коледа!

Лунар,
новият слак е с друг кернел, батка ;D Ти живееш в твой собствен свят май ;D ;D ;D
Активен

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Със скрипта на workman уж никаква грешка не излезе, просто после нетът реши, че няма да тръгне.А и дори highmem не бях постигнал :)
Просто не мога да го направя, колкото и да се мъча...
Активен

lunarvalleys

  • Гост
ми да, в моя си сват на слак 12.1

иначе 12.2 го имам, опекох дисковете, мо то трябва и да се инсталира  ;D

сега за скорпиончо:

използвай config файла за кернела който си идва със Слакуеър. намира се в /boot, както писах по-горе. по този начин няма да ти се налага ти да почваш всичко от нула.. след това си намери хаймем нещата и прави каквото смяташ за нужно.
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Здравейте :)
Днес поне 3 пъти съм се опитал да си прекомпилирам ядрото в Slackware 12.2 за да тръгне highmem, но и 3те пъти завършваха с kernel panic.
Моля някой, който знае как става прекомпилирането на ядра в Slack, да влезе в pc-то ми през ssh (ще му дам на лично потребител, ip и парола) и да го направи.Моля ви, все пак е Коледа :)
Благодаря много

Пич, аз ползвам ядро от Slackware 12.1 и то си ми поддържа рам до 4 гиги. Така че, няма начин и в 12.2 да не поддържа по подразбиране. Просто няма начин.
Колкото до компилиране на ядро в Линукс, това не е проста работа, възможни са много грешки от незнание или немарливост. Просто няма начин да познаем кога и с какво си згрешил. Един пример с мен.
Така, ползвам ядро 2.6.27.5, компилирано с config от slackware без initrd във debian lenny. Проблемът ми беше, че дебиана не разпознаваше MP4 плеера ми, докато Слакуер го правеше. Сега не ми достигнаха детективски умения да позная кой точно модул ми липсва в дебиана и постъпих по най-глупавият, но бърз и резултатен начин и резултатът е налице.
Разбира се, проблеми имаше. Първо, компилирането по дебиански с kpkg завърши успешно до половината. Тоест, имам компилирано ядро, но не и дебиански пакет. Така че, си го инсталирах ръчно. Което доведе до зареждане на ядро и паника на ядрото. Не можеше да си намери root директорията. Оказа се, че в menu.list на груб съм допуснал грешка с описание на root=/sda3 (а трябва да е root=/dev/sda3).
След корекция на последното вече се радвам да Дебиан с ядро а ла Слакуер и спокойно си енкодвам филми и ги пъхам в плеерчето.
Целият този ферман го пиша, за да разбереш, че няма как да ти помогнем, ако не си помогнеш сам. Тоест, описано е в документациите как се компилира ядро и просто трябва да ги изучиш.
А когато имаш време и нерви, компилирай си на воля. Но просто е безмислена работа, освен с учебна цел. При над 1000 параметъра за задаване, особено ако си нямаш идея кое за какво е, каузата е обречена. Остави това на разработчиците на дистрибуции.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Нов кернел, компилиран по слакс процедурата (демек поддържа и aufs/squashfs с lzma компресия) за Slackware, не изисква initrd ако ползваш по-нормална файлова система (като ext4/3/2, jfs, xfs, reiserfs) - поддържа тези файлови системи без модули. Разбира се, поддържа highmem до 4 GB, за това ти го давам.
http://linvo.org/pub/pkg/kernel/2.6.27.8/linux-2.6.27.8-i486-1.tgz
Инсталира се само като инсталираш пакета с installpkg и махнеш другите kernel пакети (ако има някви проблеми) освен kernel-headers ;)
Махнал съм вътрешната поддръжка на GSPCA драйвери нарочно, защото не работи с моята уебкамера (това е една от разликите спрямо ядрото на Slax, другата е, че поддържа ath5x драйвър и други wireless драйвери). Работещ пакет за същия драйвър:
http://linvo.org/pub/pkg/kernel/2.6.27.8/gspcav1-20071224_2.6.27.8-i486-1alien.tgz
И ако искаш, готови nvidia драйвери (инсталират се и двата пакета):
http://linvo.org/pub/pkg/kernel/2.6.27.8/nvidia-legacy173-driver-173.14.12-i586-1_SBo.tgz
http://linvo.org/pub/pkg/kernel/2.6.27.8/nvidia-legacy173-kernel-173.14.12_2.6.27.8-i486-1_SBo.tgz

Много по-сигурно е да се ползват тези пакети, защото от личен опит разбрах, че на стария кернел, който бях компилирал (2.6.24.5), по-новите NVIDIA драйвери крашват понякога. За това реших да направя пакети от SlackBuild-овете, тествани и потвърдени за Slackware 12.2 (ядро 2.6.27.7, разликата с .8 е малка).
« Последна редакция: Dec 25, 2008, 08:35 от Ivshti »
Активен

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
То добре, ама не ми трябва  highmem до 4 gb, а до 64.
Активен

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Ясно :)
А може ли някой да ми разясни какво е лошото ако е enabled highmem до 64 GB, вместо до 4 :)
Защото в Slackware config-a са оставили highmem до 64 неконфигурирано, а highmem до 4 - enabled.
Нямам нищо против да го компилирам пак :P
Активен