Автор Тема: Затворниците във Варна с достъп до интернет  (Прочетена 4541 пъти)

Mitaka

  • Гост
Цитат
Затворниците във Варна вече имат достъп до интернет, съобщи днес председателят на Наблюдателната комисия към Общинския съвет в града Огнян Къчев.

  По инициатива на комисията за лишените от свобода са осигурени три компютъра. Средствата за техниката - 10 хиляди лева, са осигурени от общинския бюджет, предаде БТА.

С компютрите ще се работи по групи и само в присъствието на инспектор, уточни Къчев. По думите му затворниците на практика ще имат достъп само до 26 сайта, сред които няма развлекателни.

Те ще имат право да работят и с електронна поща, за да изпращат писма до близките си, медии, институции, обществени организации. Къчев добави, че тези, които нямат компютърна грамотност, имат възможност да преминат през обучение.

ИЗТОЧНИК: http://varna.dir.bg/2010/06/03/news6503908.html

Ето го и моят коментар: http://unix-bg.org/?p=462

Три компютъра за десет бона.... искам аз да продавам компютри на затворите :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Бахти кефа - сега вече могат да хакват и докато са в затвора :D :D :D :D :D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Mitaka не са се налапали просто са тапаци :)
Преди време мой роднина работеше в Статистика и им смениха компютрите всеки имаше 4 ядрен процесор с по 4 ГБ рам и стабилно дъно GB (стана по времето когато тъкмо се пръкнаха 4 core процесорите, не ми се смята каква е била цената), и това за да пишат на word и да работят с някаква си тяхна online система.
Просто ми е интересно кой ги назначава тези експерти дето определят какво ще се купува и после кой им държи сметка.
п.с. Пък и пичовете от общинския съвет на Варна за 10 бона няма да си мръднат лявото кутре :)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Е 10 бона не са много, какво се възмущавате :) има си софтуер към тва, вероятно и рутер (може би стабилен за да не минават зад 26-те сайта) а със сигурност имат и договор за поддръжка (поне за 2 години), щото не става да викат "хакера" от 8-ма килия да ги оправя.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

Mitaka

  • Гост
Абе че е надута цената - надута е.
Едва ли са им взели i7 процесори, каквито съм включил в тази примерна сметка:
Цитат
Дънна платка: GB P55A-UD6 /P55/LGA1156, 3 броя, единична цена: 453,32 лева

Процесор: I7-960 /3.2GHZ/8M/BOX/LGA1366, 3 броя, единична цена: 1052,93 лева

RAM: KIT 3X1GB DDR3 1600 KINGSTON, 3 броя, единина цена: 158,34 лева

Харддиск: 2TB WD SATA2 32MB GREEN, 3 броя, единичн цена: 262,03 лева

Видеокарта: SAPPHIRE HD5570 1G DDR3 DP, 3 броя, единична цена: 153,52 лева

Монитор: 23 WIDE LG E2350T-PN /HD/LED, 3 броя, единина цена: 346,87 лева

Кутия: FOXCONN 3GTS002 /FORTRON 400W, 3 броя, единина цена: 102,88 лева

Калвиатура: GCUB GKSE-2728N DESKTOP NATURE, 3 броя, единична цена: 25,56 лева

Мишка: DISNEY MOUSE+PAD HANNA MONTANA, 3 броя, единична цена: 18,49 лева

DVD: LG DVD-ROM SATA 16X/52X, 3 броя, единична цена: 24,68 лева

Софтуер: DSP WIN7 ULTIM 64-BIT BUL DVD, 3 броя, единична цена: 342,40 лева

ОБЩО: 8823.09 лв

Включил съм им и Виндовс 7 Ултимейт (едва ли са ги купили с Линукс).
Слагам 1000 лева за някакъв приличен рутер, и 1000 лева за настройка - излиза 10800, малко над тези 10 бона, НО! Едва ли са взели такива конфигурации. Няакой яко се е налапал.
Това ми прилича на един БГ университет, където ако имаш проблеми с някакви изпити, може да "дариш" един компютър примерно - конфигурация, избрана от декана, закупена от фирма, посочена от декана.
Е, фирмата е на сина на декана, там само се плаща и се носи фактурата в касата на университета после, заедно с договор за дарение. И така... компютър после не се появява.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5291
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Да, че са много парите - много са. Че са от моите и вашите данъци - от там са. Че с лека ръка са похарчени - точно така си е. Всички цени са пре-пре-увеличени. За 10 000 лева можеха да оборудват помещение с повечко машини. А и след като ще се ползват за обща работа, интернет, комуникация и обучение, всеки компютър ще им свърши работа. Не е нужно да е някаква супер-конфигурация. А пък  можеше да им предоставят и от общината предишните си машини, кой ги знае пък на себе си какво купуват, дето казва Borovaka. Та старите от таз голяма общинска сграда да се монтират в затвора и ще им вършат идеална работа, вместо да са прибрани в някой склад.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Еййй само лапане Ви е в устата. Кое му "якото" лапане на това? Всичките да ги взел някой пак не е яко лапане. Нали се сещаш, че не отишъл директора на затвора да ги купи от МОЛ-а, а е наета фирма с договор. Ако фирмата беше твоя ти за колко пари щеше да се наемеш да свършиш тая работа? Нормална фирма, която може да ти продаде лицензите да ти достави и компютрите (като е нормално да си сложи комисионна), да отиде да ги инсталира, да се наеме с поддръжката, както софтуерно така и гаранционно обслужване поне за няколко години напред и е отговорна за тях каквото и да стане. Кажи ми ти за колко пари като фирма би се наел да го свършиш това нещо?  ::) . Нормално е да се купят съвременни машини, те за това се и продават, за да ки купи някой и след някоя друга година да не се чува пак "Еййй тия машини са от миналия век, някой май пак яко се е налапал като ги е купувал" Още повече, че се сещам коя може да е фирмата и като си измислиш цена я умножи по 3 та да се сетиш колко вземат.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

tyuio

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Еми не сте прави примерно за 4 ядрения пример. Примерно миналата година в една община получиха няколко компа в доста добра кондиция. Обаче няма и как, щото последия ъпгрейт беше преди 9 години. Което говори че ако сега си купят примерно само с една гига рам след няколко години просто за нищо няма да става (то и сега си е пъле въздъх и с линукс).
Колкото до примерната конфигурация - аре има и повече какво да качиш като хардуер и 10 бона за един комп са си ок.
Активен

Mitaka

  • Гост
Колкото до примерната конфигурация - аре има и повече какво да качиш като хардуер и 10 бона за един комп са си ок.

Какво повече да "качвам" на компютър, който ще се използва за достъп до 26 сайта, и нищо повече?
Тая конфигурация, дето съм я събрал е по крайно клиентски цени на МОСТ.
Поне да кажат какво точно са купили, за да може да се направи сметка - имаме право да знаем, защото тия пари сме ги дали НИЕ!
Не е лошо, че осигуряват на затворниците компютри, напротив - много е похвално даже. НО... някой е прекалил, както се случва със всяко едно нещо в България.

Комисионни... ОК, една машина, която им върши работа, пълна конфигурация излиза не повече от 1200 лева, заедно със софтуера. А тука средната цена е 3333 лева на машина. Доста е, не мислите ли?
За справка, от АСБИС купих 25 машини със следните параметри:

C2 Duo 7300 2.66GHz
ASUS P5PL
4GB Kingston RAM
80GB HDD
Fortron 400W + Case

За 10200 лева.  Разбира се, това е дилърска цена.

Нека сега сметнем колко излизат три такива машини, при цена 408 лева на машина: 1224 лева. Хайде и 3 монитора по 300 лева, да ги закръглим на 1000. Три Виндовса, тъй като сме гъзари - слагаме версия 7 ултимейт, да кажем - още 1000 лева, излиза 3224 лева. Крайна цена, със ДДС със всичко... за да се компенсират някои неточности - закръглям ги на 4000, 1000 за настройка и инсталиране на всичко това - 5000.
5000 се губят някъде, в някой джоб :) А, да тука виндовса го слагам крайна цена, просто не ми се гледа в момента на колко мога да го взема от BMG.

Някой каза - фирмата е взела пари, за да осигури гаранционно обслужване... АЛОО, тя тая фирма е ДЛЪЖНА да го осигури това обслужване!!! Гаранцията е безплатна.

Кой щял да го направи за по-малко от 10 бона - ами обадте ми се, веднага ще ви доставя и инсталирам 3 компютъра, конфигурация като тази, дето я написах по-горе за.. да кажем - 8000 лева. Ще издам и фактура. Даже и ще почерпя, тъй като 3 бона чиста печалба са си добре.

Още повече затвора е държавно учреждение. Всяка една поръчка се прави ОБЩЕСТВЕНА, обявява се конкурс и се избира доставчик и изпълнител на поръчката. Аз не съм чул да е имало такова нещо. А тъй като се избира по принцип най-ниската цена при такива обществени поръчки, щом тя е била 10 бона, представям си колко са искали другите, ако ги е имало.


Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Накрая да им дадът и по един калашник, че като им доскучае да играят кънтър страйк
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аз изобщо не се учудвам. Ловя бас, че даже и обществена поръчка е имало с поне трима участници и тази е била най-евтината оферта. Още от костово време на същия този портал тръбим за стотици такива неща. А че някой е прибрал пет хилки, ами това са нищо пари, при повечето поръчки взимат по десетки пъти повече.

Ама на мен друго ми е интересно Митак, нали може на ти?

Твоето място се казва http://unix-bg.org/. Слогана му е: Един сайт за всичко… от света на комуникациите. Фавиконата му е логото на Епъл от доста преди Мац ОС 10, а вътре четем оферти за продажба на лицензи за Уйндоус Жиста. Каква точно е насочеността на това място???
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Някой каза - фирмата е взела пари, за да осигури гаранционно обслужване... АЛОО, тя тая фирма е ДЛЪЖНА да го осигури това обслужване!!! Гаранцията е безплатна.
След дълго търсене на гаранцията на съответния компютър, Пазача на затвора се обажда на телефона в сервиза:
- Ало имаме проблем с един компютър купен от вас.
- Добре, какво му има?
- Не работи.
- Донесете го.
Пазача пали личната бричка и го носи нам си къде си (за без пари разбира се, нали е гаранционен) Там му казват, че проблема е софтуерен и не ги интересува. Пазача ... натам можеш сам да ми продължиш мисълта. Това имам предвид!
... Ще издам и фактура. Даже и ще почерпя, тъй като 3 бона чиста печалба са си добре ...
Аааа дойдохме си на думата, работиш и получаваш, няма нищо срамно или незаконно в това, не ви знам защо се правите на ощипани. То не е само работата даим донесеш компютрите да им ги инсталираш и да бягаш, пито-платено, после като ти се обадят за нещо (не избежно е) да им кажеш. Аааа вие кои бяхте? Не винаги се взема най-ниската цена при конкурс. Нали ако дам ниска цена, ония ще си помислят ... тоя явано ще я свърши като кучето на нивата, ама те да вземе някой лев и той се е включил в конкурса. Питали са и общината на коя компания ползват услугите, събрали са 2 и 2 и толкова.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

tyuio

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Митаче не разбра ли че се шИгувам.  Освен всичко винаги могат да се оправдаят 10 бона. Я за поддръжка, за обучение на тези дето не знаят как се бачка с комп. Не виждам колко пък толкова е наболял проблема с тоя затворнически нет клуб? Ония за държавната администрация млатнаха 70 милиона ама само месец след това спря мрънкането тук и нямаше реални протести. Ами реална фирма също да даде алтернатива на микромеките нямаше. Само банда мрънкащи хакерчета, няма нито една сериозна организация или фирма която да лобира за линукс или отворен код продукти под уин.
Така че аре не ми се правете на света вода ненапита, релна дейност срещу подобни злоупотреби няма. Само мрънкане по форуми.
Активен

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
има шанс в тези пари да влиза и офис оборудване - бюра, столове, аларма, заключваща се врата...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5291
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Цитат на d0ni "...заключваща се врата...", хахаххахахааааааааа, че то там в панделата има ли FREE врати ? И дето казва Roko, я и по един автомат да почешат малко, като им стане скучно.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.