Автор Тема: Затворниците във Варна с достъп до интернет  (Прочетена 4504 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
На някой не му ли хрумна, че сигурно цената включва не само въпросният хардуер? Примерно покрай това са платили за ремонта на някоя кирливо помещение с мухлясали стени, изгнили мебели и т.н? Да, верно че са взели 3 машини, което очевидно е най-важното от гледна точка на журналята, но никъде не пише че средствата са изразходвани само и единствено за хардуер.

И между другото, 10 хиляди лева е под прага, за да се прави обществена поръчка и сигурно заради това не фигурира във въпросния регистър. Питах един по-запознат с правото човек за тия неща и той ми каза че ако става въпрос за доставяне на техника, под 50.000 лева въобще няма нужда да се обявява обществена поръчка - събират се три оферти и процедурата е доста по-лека защото няма твърди срокове, назначаване на комисии и бумащина. Освен това, ако поръчката е за под 15 хиляди лева, дори нямало нужда от 3 оферти - съответната институция може директно да си сключи договор с изпълнител, който им допадне. И от това според мен има смисъл - безумно е ако примерно си детска градина с локално парно и трябва да си поръчаш няколко тона нафта, да чакаш няколко месеца, после едната фирма да обжалва, да се назначи нова процедура и през това време децата да мръзнат цяла зима.

И такива работи. Не мисля че е разумно да се коментира на базата на някаква тъпа статия на някакви нескопосани варненски журналя. Най-добре вместо да спорите за цените и гаранциите, да видите какво точно включва въпросната поръчка и какво в крайна сметка е изпълнено.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Което говори че ако сега си купят примерно само с една гига рам след няколко години просто за нищо няма да става (то и сега си е пъле въздъх и с линукс).

tyuio, ползвам компютър с 1 ГБ DDR 400 с Линукс и ме устройва. Даже има в излишък.

Относно държавните поръчки и състоянието на държавата: положението е толкова зле, че може да се оправи САМО с война или колосален природен катаклизъм. Другото са алабализми.
Активен

Без правила няма игра

vyrgozunqk

  • Гост
Дано ни треснат няколко урагана и торнада, че да вземат малко да ни спонсорират, като хаити... още се чудя на наш'те къде спонсорираха хаити, като няма кинти за нас, ама айде... :)
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил


[quote Относно държавните поръчки и състоянието на държавата: положението е толкова зле, че може да се оправи САМО с война или колосален природен катаклизъм. Другото са алабализми.
[/quote]
Съгласен.Крадливото българско племе скоро няма да влезе в релси и да достигне примерно прецизността на работа на западните народи.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

Mitaka

  • Гост
Съгласен.Крадливото българско племе скоро няма да влезе в релси и да достигне примерно прецизността на работа на западните народи.

Ако мислиш, че при "западните народи" няма комисионни и далавери се лъжеш :)
Няма да казвам какво съм виждал... само разликата е, че там процентите на комисионната са по-малки, както и масата от народа са доста по-добре финансово от нас, та не им пука. Те са на принципа - щом имам, а това са го направили и работи - не ме интересува как са го направили. Там действат т.нар. "лобисти", и лапането е яко.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Знам,че е така.Навсякъде се краде,но има и за хората.Те не се интересуват от това щом има и за тях и са доволни.Просто западните народи са си по-богати.ама съгласи се,че ние сме уникално балканско племе.Това имах предвид с по-горния ми пост.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

Activity

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 105
  • Distribution: Slackware 13.1
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
е вие пък сега сметки им правите , просто паричките си ги е забравил в жабката на колата този , който ги е купувал :) видял е ,че е похарчил 10к и толкова са писали на фЪктурата :) После бедния човечец се е чудил кви са тия пари ама как да ги върне ,като не знае ,кой колко е дал от джоба си ! В крайна сметка решил да иде на Море :) Да живее Българският народ :)
Активен

Success represents the 1% of your work which results from the 99% that is called failure.
... - Soichiro Honda

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Тази схема се ползва много пъти в последните 20 години. Фирма подава оферта която е в пъти по-скъпа от действителната цена на продаваните продукти и разликата си я делят с поръчителя. Лично съм виждал подобна оферта за компютри, цените на компонентите бяха надути между 5 и 10 пъти.
Да живее далаверата!  ;)
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
и най-виновни са тези които си затварят очите и позволяват това да се случва, но нали парите не са техни...
А НАШИ!
Активен