Автор Тема: Файлова система  (Прочетена 1235 пъти)

stan4opojara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
    • Профил
Файлова система
« -: Feb 29, 2012, 18:33 »
Ако може да ме насочите къде да намеря да чета за структурата на файловата при линуксите а и като цяло. В коя папка на системата какво се съдържа, какво може да се променя и какво не бива да се пипа. А ако може да ми кажете къде се намират файловете на на браузърите,  ( не знам дали се изразявам точно ) отметки и другите им настройки, знам че са в холм но до там. Къде да ги намеря, да променям директно от там и др. Защо. Когато инсталираш някаква програма, и я оплескаш, деинсталираш после инсталираш и тя пак си е оплескана. А и искам да се понауча малко по сериозно кое как е. Благодаря предварително.... [_]3
Активен

Georgy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Файлова система
« Отговор #1 -: Feb 29, 2012, 18:52 »
Това което искаш няма общо със файловата система (има разлика м/у система и структура).
Теб те интересува дървовидната файлова структура на Линукс.

Инфо може да примерно намериш тук:

http://tldp.org/LDP/intro-linux/html/sect_03_01.html
http://www.tuxfiles.org/linuxhelp/linuxdir.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Filesystem_Hierarchy_Standard

и т.н.
Който търси - намира :)
« Последна редакция: Feb 29, 2012, 18:54 от Georgy »
Активен

Помагам с каквото мога :)
<^><^><^><^><^><^><^><^><^>
Моята занимавка е Gentoooo :)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Файлова система
« Отговор #2 -: Feb 29, 2012, 18:56 »
В коя папка на системата какво се съдържа, какво може да се променя и какво не бива да се пипа.
Мисля, че LSB стандартът съдържа най-точните дефиниции. Има, все пак, и доста системно зависими (т.е. на ниво дистрибуция) неща.

Цитат
А ако може да ми кажете къде се намират файловете на на браузърите,  ( не знам дали се изразявам точно ) отметки и другите им настройки
Изпълнимите файлове можеш да намериш с помощта на which:
Код:
mara@BlackPearl:~$ which iceweasel
/usr/bin/iceweasel
mara@BlackPearl:~$
Персоналните настройки са в скрити папки в домашната ти директория. Скрити, означава, че името им започва с . и по подразбиране не се показват от файловия браузър или от шела и команди като ls. Кажи конктретно кои браузъри те интересуват, понеже за всеки може да е различно.

Цитат
знам че са в холм
Надявам се имаш пред вид home, а не Шерлок Холмс ;)

Цитат
Когато инсталираш някаква програма, и я оплескаш, деинсталираш после инсталираш и тя пак си е оплескана.
Това е така, защото обикновено премахването на програмата не премахва неща като конфигурационни файлове. Но има начин и да ги премахва, с добавяне на опции с имена, подобни на purge или complete removal. Кажи дистрибуция и какво ползваш, за да инсталираш и деинсталираш пакети, за да ти кажем какво можеш да ползваш в твоя случай.

Разбира се, това, че си се ориентирал към папките с конфигурационните файлове, чието премахване ще ти даде започване на чисто с програмата (дори в повечето слуаи без нужда от преинсталиране на пакета) също е много правилна посока.

Активен

stan4opojara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
    • Профил
Re: Файлова система
« Отговор #3 -: Mar 10, 2012, 11:06 »
Благодаря за хубавите отговори, сега сядам на компа и започвам да чета. Разбира се дяла не е Шерлок Холмс  ;D. По специално ме интересува при Убунту 10.04 Хром браузъра, а при мен убунту 11.10 Каиро док, аз съм го поомазал него отдавна още от 10.10 и така си вървят нещата.  ;)
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Файлова система
« Отговор #4 -: Mar 10, 2012, 23:43 »
Специално за убунту съветче, отваряш програмата с която си инсталираш нужните ти програми, и там трябва да има и информация къде какво се слага, преди убунту имаше синаптик в който си пишеше къде какво слага, сега нямам идея дали е с него все още, или вече си ползват нещо тяхно, а хромчето го търси в папка /opt/ и както са ти писали по-горе папките с настройките на програмите са в твоята домашна директория и започват с .. изтриването им ще ти стартира програмата с настройките и по подразбиране.

И още:
http://wiki.linux-bg.org
« Последна редакция: Mar 10, 2012, 23:45 от Ekspert »
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Файлова система
« Отговор #5 -: Mar 11, 2012, 07:25 »
човече, повдигаш фундаментални въпроси :) имам предвид, че отговорите не са с дума-две :))) както и да е. скритите папки в хоум директорията, както ти казаха вече, започват с точка. идеята е, да не се показват много-много, щото ако знаеш какво да правиш с тях ще знаеш и как да ги откриеш. когато отвориш ФМ накакъв виждаш само "нормалните" папки, за да видиш скритите използвай клавишна комбинация Ctrl+H сега за "омазаните" програми: веднъж омазани и след преинсталация те си остават такива защото конфигурационния им файл си стои. деинсталирай с purge и все пак провери какво е останало в хоума ти. за да се предпазиш от загуба на информация, по-лесно и удобно е просто да смениш имято на папката, като добавиш едно BackUp /.firefox_BackUp/ към него, например  :) така, при новата инсталация ще се създаде нова папка с подразбиращите се стойности и вероятноста да е "омазана" липсва :))) и още един билюк неща можеш да направиш.
относно браузърите: за хрома нищо не мога да ти кажа- ненавиждам го тоя браузър, но за мозилата мога да ти помогна мъничко :) аз обикновенно променям тези неща : Speed Up Firefox web browser
и не забравяй да ползваш някоя търсачка, отговори има мноооооого...  в случая написах "how to speed firefox" и винаги ми излиза това предложение, като първо :)
и тетека...
@bop-bop-mara, не знаех, че си черна перла, но ми харесва :DDDDDDD
Активен

stan4opojara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
    • Профил
Re: Файлова система
« Отговор #6 -: Mar 12, 2012, 15:01 »
Благодаря за инфото като цяло. Намерих скритите папчици и изтрих каквото ми трябва и сега си е екстра работата. Ще продължа да чета за тези неща защото са ми интересни и в крайна сметка да си оправям нещата  на истина. Сега обаче излизат други въпроси, и може би е най-правилно да пиша друга тема.
Активен