Автор Тема: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"  (Прочетена 36924 пъти)

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #15 -: Aug 21, 2012, 11:33 »
Благодаря и на теб Ekspert за идеите и разбиранията. Вярно е, че имам доста проблеми с "Ubuntu", но не смятам да минавам изцяло на "Windows", защото не ми харесва, а не мога да инсталирам едновреметто "Linux" и "Windows", защото компютърът ми е старичък.  :( Затова предпочитам да си остана на "Linux" (харесва ми).

Не си ме разбрал правилно, не те карам да минеш изцяло на windows, а да си инсталираш И windows като втора OS, и да това е възможно при което при стартиране на компютъра ще ти излиза меню от което да си избереш с коя OS да работиш, и това няма никаква връзка с хардуера ти, щом тръгва ubuntu, то за един WinXP няма да имаш ядове. Съвеременните HDD са достатъчно големи и можеш да заделиш 20-40GB за целта.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #16 -: Aug 21, 2012, 11:58 »
/off-topic
        Отнсно GIMP... :D Ако си професионалист няма да ти е проблем да работиш с нея (че защо иначе ще искаш комерсиалния Photoshop), защото трябва и да знаеш какво правиш всъщност, не като заучените манипулации в програмата за "професионалисти" - PhotoShop. :D
И това да не можеш да разпознаеш, че инструментите не само се казват по същия начин, но и изглеждат по същият начин. :D
ПП: Последното не важи за вас, авторе на тази тема, отразявам наблюденията си.
ПП2: Да кажеш, че си свикнал с Notepad е странно, при положение, че не виждам някакви уникални функционалности (какво има да му се свиква), с които да се похвали, та той и кода не една функция или променлива не може да ти оцвети, за да е по-лесно четим. :D Gedit го прави. Относно Notepad++. :DD ... Чудя се как би реагирал тимът, разработващ Kate.
« Последна редакция: Aug 21, 2012, 12:16 от Recku »
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #17 -: Aug 21, 2012, 12:58 »
Здравейте,
Аз съм новобранец- на "Ubuntu 10.10" съм от 5 дни. Реших да си инсталирам "Phototshop" с помощта на "WINE" (с това приложение съм си инсталирал "WinRar", "CS 1.6" и "Notepad ++"). Обаче нещата непотръгнаха при "Photoshop CS3" (мъчи се да се стартира, мъчи се, но нищо). Реших да пробвам по-новия "Photoshop CS5". Нещата там се развиха малко по-добре. Инсталира се нормално, но само толкова.  ;D Когато стартирам програмата, "WINE" ми отчита грешка (някакви невалидни параметри).

Ubuntu 10.10 е без поддръжка. LTS версиите имат активни хранилища поне година след свалянето на поддръжката, но се съмнявам, че с Ubuntu 10.10 е така. Ориентирай се примерно към Xubuntu 12.04. Solus OS също е много добра.

Относно фотошопа - виждал съм го в списъка на PlayOnLinux. Програмата е инсталирана по подразбиране в Solus OS.

Относно winrar : Ползването на тази програма е безсмислено под Линукс. При наличие за програма за работа с архиви /file roller, xarchver, Ark/, която е интегрирана във файловият браузър и инсталирани unrar, rar и p7zip-full - почти няма формат, който да ти се опре.
http://s19.postimage.org/yrryd18s1/2012_08_21_131548_1024x768_scrot.png
Архивираш и разрхивираш просто с десен бутон на мишката върху самият файл.
A, Notepad текстови редактор ли беше ? Има десетки такива за Линукс.
« Последна редакция: Aug 23, 2012, 16:25 от neter »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #18 -: Aug 21, 2012, 17:19 »
Явно почнахме много да се откланяме от темата. Мисля, че в по-старите си отговори по темата, бях пояснил защо държа на "Photoshop". Между другото: знам, че е спряна поддръжката на "Ubuntu 10.10". Аз имам и "Ubuntu 11.10", записан на CD, но не ми харесва, защото е с "Unity" (предполагам, че знаете недостатъците ѝ), а аз съм фен на "GNOME 2". ;D Големи пичове сте, ей.  :P ;)
И аз ще си позволя лукса да се отклоня и за (моя жалост) да ви споделя още един мой проблем.
Без да исках махнах горният панел. Обаче заедно с него, ми се промени темата.  ??? Горният панел го възстанових за 2 мин с командата gconftool --recursive-unset /apps/panel && killall gnome-panel. Оправих менюто (върнах му стандартните настройки). До тук всичко се оправи. Обаче така и не можах да върна първоначалният изглед на иконките и цветът на маркиране. Сега те изглеждат така. Настройките на менюто ги върнах от Система > Предпочитания > Външен вид. Обаче за това не знам какво да правя.  ??? :( Мразя синия цвят (напомня ми за "Windows 98"). Ако може да ми отговорите по-пълноценно (да ми обясните всичко стъпка по стъпка), ще съм ви много признателен. :)
« Последна редакция: Aug 21, 2012, 17:56 от hao123 »
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #19 -: Aug 21, 2012, 19:36 »
Не съм твърде сигурен ама опитай с дясно цък на мишока смяна на тапета, и там май беше и подпрозореца за темите, смени темата и си готов.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #20 -: Aug 21, 2012, 19:37 »
Явно почнахме много да се откланяме от темата. Мисля, че в по-старите си отговори по темата, бях пояснил защо държа на "Photoshop". Между другото: знам, че е спряна поддръжката на "Ubuntu 10.10". Аз имам и "Ubuntu 11.10", записан на CD, но не ми харесва, защото е с "Unity" (предполагам, че знаете недостатъците ѝ), а аз съм фен на "GNOME 2". ;D Големи пичове сте, ей.  :P ;)
И аз ще си позволя лукса да се отклоня и за (моя жалост) да ви споделя още един мой проблем.
Без да исках махнах горният панел. Обаче заедно с него, ми се промени темата.  ??? Горният панел го възстанових за 2 мин с командата gconftool --recursive-unset /apps/panel && killall gnome-panel. Оправих менюто (върнах му стандартните настройки). До тук всичко се оправи. Обаче така и не можах да върна първоначалният изглед на иконките и цветът на маркиране. Сега те изглеждат така. Настройките на менюто ги върнах от Система > Предпочитания > Външен вид. Обаче за това не знам какво да правя.  ??? :( Мразя синия цвят (напомня ми за "Windows 98"). Ако може да ми отговорите по-пълноценно (да ми обясните всичко стъпка по стъпка), ще съм ви много признателен. :)

Мисля, че караме точно по темата.
Това, че си фен на Гном 2 не е основание да ползваш дистрибиция без поддръжка. Все още има няколко дистрибуции с Gnome-2 /Ubuntu 10.04, Debian 6, Solus OS и РОСА - поддържа се 5 години/, както и хранилища за MATE за почти всички дистрибуции.
Горен панел се създава, просто като дадеш десен бутон на мишката върху долният и избереш "Нов панел".
Цветовете на темата се настройват по следният начин - десен бутон на мишката върху десктопа>>настройка>>тема. Отдолу търси бутон "потребителски настройки" или "персонализиране на темата". От там ще можеш да регулираш всички елементи - прозорци, икони, цветове и т.н.
При мен настройките са малко по- различни, но са подобни.
http://s19.postimage.org/cv5fcnvld/2012_08_21_193911_1024x768_scrot.png
« Последна редакция: Aug 21, 2012, 19:57 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #21 -: Aug 21, 2012, 20:21 »
Пичове, аз мисля, че ви писах по-горе, че работите от там не стават (при мен). Заповядайте снимчица. Аз искам да върна първоначалните настройки на темата. Правя всичко по силите си, но нещата при мен не стават (най-вероятно защото съм новак; все пак съм с "Ubuntu 10.10" едва от 5-6 дни).
На въпроса "Защо избра точно Linux Ubuntu 10.10?" ще отговоря- избрах точно тази версия на точно тази дистрибуция, защото ми допада ("Ubuntu 10.04" е LTS версия, а аз искам нещо стабилно). Това, че не се поддържа по никакъв начин не оказва влияние върху мен (даже съм спрял ъпдайтите). Ако компютърът ми се развали, имам 3 CD-та с "Ubuntu"- "Ubuntu 5.10" (оригинален диск), "Ubuntu 10.10" (любимата ми версия, на която съм сега) и "Ubuntu 11.10" (разочарованието ми от "Ubuntu").
Сега да не обръщаме внимание на операционната с-ма, а на проблемът ми. Признавам си: моя е грешката, че без да исках изтрих панела и темата се смени). Обаче искам да си върна първоначалните настройки (панелът съм го оправил с командата, която по-горе написах). Ако може да дадете други идеи, ще съм ви признателен. Ако искате, ще ви пратя и други снимки на настройките ми за външния вид.
Благодаря предварително.  :)
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #22 -: Aug 21, 2012, 20:33 »
Към първоначалните настройки се връщаш, просто като отвориш файловият браузър, натиснеш Ctrl+H да се покажат скритите файлове и изтриваш потребителската конфигурация на Гном. След рестарта, графичната среда става като след нова инсталация.

От последният ти пост занемях и не искам да ти се меся повече в работата.  Оправяй се както искаш.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

edmon

  • Гост
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #23 -: Aug 21, 2012, 23:26 »
Gimp никак не му разбирам и нищо не мога да правя на него, нито на Фотошоп.
Но Гимп спечели уважението ми след като го видях инсталиран на Уиндоус на хора, който знам, че се занимават  с ремонт на коли и нямат малки деца! И ги питам и кво правите с тая програма , а те ми казват - ми татко си изрязва картиники?!?!?!??! :) Таткото е 50-60 годишен чичка - монтьор! :)
Активен

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #24 -: Aug 22, 2012, 08:38 »
Предимството на Winrar е, че работи безпроблемно с архиви, съдържащи файлове на кирилица. Нито една от линукските програми не успява тук.

Notepad++ е много по-удобен и развит от Kate. Работи си чудесно и под Wine, така че нека всеки използва това, което му харесва.
Активен

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #25 -: Aug 22, 2012, 08:56 »
Благодаря за подкрепата, sstefanov. Радвам се, че и с теб се разбираме.  :) 8)
edmon, всеки разбира от различни неща. В твоя случай: човекът се е научил да работи с "Gimp", нека да продължи да я ползва. Евала му правя.  :) Няма лошо в това, че я ползва. Даже и аз искам да се науча да я ползвам, но (за мен) е по-сложно устроена от "Photoshop".
На мен "WINE" пак ми дава едни грешки и не мога да се оправя (новобранец съм и не знам с какви команди да оправя този проблем). Използвам "Photoshop CS5 Portable", която ми прати един пич, защото тя най-добре работи (другите даже и не се инсталират, въпреки, че съм им дал правата да ес стартират като програми). Радвам се, че тук има доста умни хора, които са готови да ударят по едно рамо на новаци като мен. Искам да знаете, че заради един "Photoshop" и някакви други бъгчета- нямам намерение да се местя на "Windows". Много ме кефи "Ubuntu 10.10". ;D Знам, че много гулпаво се изразих, но е самата истина. :)
« Последна редакция: Aug 22, 2012, 08:58 от hao123 »
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #26 -: Aug 22, 2012, 09:12 »
Мога да се съглася с мнението на чичката - Гимпа е доста добър за рязане на снимки. Има специален бутон за оразмеряване с доста опциики... Като избера селекция мога да я променям. Като изрежа нещо, има една готина опция Fit Canvas to Layers - Оразмерява ми директно изрязаното. Мога да променям цветовете и т.н. и т.н.  ;)

Мога да препоръчам и една друга програмка -  RawTherapee като LightRoom e. В комбинация с Гимпа са супер (поне за мен) ;)
« Последна редакция: Aug 22, 2012, 09:18 от cool4y »
Активен

Practice

NikolaiTalev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 307
  • Distribution: Debian Wheezy
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #27 -: Aug 22, 2012, 11:34 »
Предимството на Winrar е, че работи безпроблемно с архиви, съдържащи файлове на кирилица. Нито една от линукските програми не успява тук.

Notepad++ е много по-удобен и развит от Kate. Работи си чудесно и под Wine, така че нека всеки използва това, което му харесва.

<offtopic>
Не съм съгласен с теб. 98% от документите с които работя и архивирам са на кирилица и за няколко години до сега не съм имал проблем с разархивирането ( на която и де е дистрибуция ).
Относно Notepad++ не виждам с нещо да превъзхожда Gedit (който ползвам от първия ден в  света на линукс) има си бол плугини които правят работата с него удобна и приятна.
</offtopic>

А по темата моя съвет е една виртуална машинка с windows и забравяш за проблемите (работи  много по-бързо от инсталиран windows).
Минал съм по тоя път с борбата с Wine но е загубена клауза. Защото все нещо няма да е наред. Преди ми се налагаше да ползвам CorelDraw и Photoshop по старите версии вървяха на wine, но ...

Но най-вече си направих виртуална заради proteus-a (без който не мога) и заради word-a защото ми  пращаха word-ови документи с които либрето не се справяше (не ги визуализираше коректно, а някои по специални символи липсваха).

Изборът е твой  ;D
Активен

Веднъж Linux, цял живот Linux.

http://blog.nk-support.eu/

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #28 -: Aug 22, 2012, 11:55 »
Предимството на Winrar е, че работи безпроблемно с архиви, съдържащи файлове на кирилица. Нито една от линукските програми не успява тук.

Notepad++ е много по-удобен и развит от Kate. Работи си чудесно и под Wine, така че нека всеки използва това, което му харесва.

Коя линукска програма не може да се справи с файлове на кирилица, че нещо не ми е ясно ? Почти всички документи с които работя са на кирилица, а ползвам Линукс на домашен и служебен компютър през който минава голям обем документация.
Относно текстовите редактори - освен kate и kwrite, имаш ли някакви наблюдения върху gedit,  leafpad, mousepad, pluma?
« Последна редакция: Aug 22, 2012, 12:06 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на "Photoshop" на "Linux Ubuntu 10.10"
« Отговор #29 -: Aug 22, 2012, 13:25 »
Нещата пoчнаха да стават все по-интересни и по-интересни.  ;D ;D ;D Темата е за "Photoshop", а почнахме да опсъждаме програми за архивиране и разархивиране.  ;D Лично аз предпочитам "WinRar", защото програмата в софтуерният пакет на "Ubuntu 10.10" не отваря *rar. Това си е лично мое мнение.  ;)
Хубаво е, че има и други програми, но още по-хубаве е, когато човек използва програмите, които му допадат.  8) Този форум започва много да ми харесва.  ;D Големи пичове сте.  :) Да живее "GNOME2"!  :D ;) 8) :P :) ;D ;D ;D
« Последна редакция: Aug 22, 2012, 13:47 от hao123 »
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123