Автор Тема: Group Policy за линукс клиенти?  (Прочетена 7954 пъти)

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: Group Policy за линукс клиенти?
« Отговор #15 -: Feb 06, 2013, 21:45 »
Първо си се нагълтал с разни книжки или рекламни брошурки за супер дупер администриране (като ИТИЛ или искаш да имитираш ГП едно към едно)
flame much? ИТИЛ е доста използван фреймуърк, и не става въпрос за "супер дупер",а  за неща от практиката...
Второ разсъждаваш като Уиндовс админ:
разсъждавам като човек, който е минал през ssh ключове и скриптове и е стигнал до извод, че стават за малък обем машини, с подобна или еднаква конфигурация, на които си единствен администратор и целта е да ги докараш до някакво състояние и да ги зарежеш след това
- В линукс конф. файлове са текстови файлове, а не двоични блобове и регистрита - редактираш с шел инструментите или подаваш готови такива
това няма нищо общо, какво ще направиш ако трябва нещо да се изпълнява на някакви машини периодично - if then else, кейсове, чудеса,  дали да го добавяш, дали вече е там, дали скрипта който се изпълнява съществува...? Няма проблем, да кажем че си добър и ще работи, подобна задача се решава на един ред в configuration management системите. Има и по-сложни задачи - примерно конфигурацията на даден софтуер зависи от хардуера на машината - примерно трябва да напускаш толкова процеси колкото професори има - пак кълвеш баш, изпълняваш и работи - прекрасно, но това също е тривиално за решаване в ЦМ
- кое му е трудното за въстановяване от грешки  - преди да пипаш файл - направи си архивно копие, ако искаш качи цялата /etc или каквото ще пипаш в git или друга Revision Control System локално на машината
евентуалните грешки далеч не се изчерпват със запис във файл, има потенциално деструктивни команди, които зависят по един или друг начин от конкретната машина и ако решиш да автоматизираш със шел скриптове или отиваш на поредните десетки кейса или ифове за да си сигурен че няма да се прецака нещо.  Ако шел скриптовете през ssh бяха перфектното решение, защо им е на поне три различни групи от хора да се опитват да решават (някои още от 93та) несъществуващ проблем, който всеки потребител на линукс-бг може да реши за 10 минути...
- Линукс е доста по-толерантен към различия в машините за разлика от други ОС
не съм се изразил достатъчно ясно, нямах предвид различни машини като хардуер, а по-скоро конфигурирани по различен начин
зависи какво искаш да правиш
това търси авторът на темата:
Търся приложене/услуга(което е с free лиценз), с която да прилагам групови политики върху линукс клиенти.
Под групови политики разбирайте прилагане на:
-маптнати устройства
-определени настройки в графичната среда
-определени настройки в операционната система
- и други подобни.
аз лично съм мързелив и не обичам да се занимавам с решаването на едни и същи проблеми по няколко пъти. След като има софтуер, който ми помага да се занимавам по-рядко съм щастлив да го ползвам...
Ей Нетере брат и ти Гетомен моля Ви!!!
Сложете една рейтинг система. Направо ми иде да цукна  Джет по челото, ама няма как да му вдигна плюсче или благодарност. Има толкова готини готови модули за простата машинка!
go_fire - налагало ли ти се е някога да решаваш подобен проблем? Нямам предвид инсталация на рейтинг система на форума, а оригиналният въпрос на автора...

Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
GROUP
Настройка на програми
delian123 6 2812 Последна публикация Oct 23, 2004, 16:38
от
Group vs. lilo
Настройка на програми
keremidko 2 2037 Последна публикация Jul 05, 2006, 18:49
от fogata
Настройка на Users Group правата
Настройка на програми
vladi246 29 7217 Последна публикация Jun 02, 2010, 15:27
от dejuren
Postfix catch-all policy
Хардуерни и софтуерни проблеми
Sertys 4 3747 Последна публикация Jun 18, 2010, 17:10
от lod
Same-origin policy - как е възможно това или аз съм тъп?
Сигурност на кода
programings 0 25044 Последна публикация Apr 27, 2013, 16:32
от programings