Автор Тема: Как да се свържа с headless сървър в и от LAN с димично АйПи от Виваком  (Прочетена 1905 пъти)

bling

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте,
Относително нов съм в Линукс.
Реших да си правя LAN с интернет на виваком съм с рутер. Ще използвам едната машина за тестов headless сървър като се свързам с него чрез SSH. Нямам статичен АйПи от Виваком и не съм наясно как им работи мрежовата настройка. Тестовия сървър ми трябва да е видим само в LAN, но ме притеснява динамичното АйПи. Дали или как да се свързвам тестовия headless сървър. Трябва ли да бутна нещо някъде. Ако трябва какво и къде?

Тоя въпрос не е толкова важен, но ако ми предложите как да направя тестовия headless сървър видим само в LAN ще ме улесните.

В момента най важното ми е как да се свърза с SSH с тестовия headless сървър. Още не съм пробвал нищо, защото подозирам, че може да има проблеми с динамичното АйПи, за които даже не мога да се ориентирам какво и да търся.
Активен

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Какво общо има динамичното IP на Виваком с LAN мрежата ти?
Активен

bling

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
За това питам, защото не знам дали вътрешното за LAN мрежата АйПи се променя при условие, че мрежата се осъществява като включа всички компютри към рутера. Ще ми трябва интернет от тестовия headless сървър.
Да перифразирам въпроса си ако казваш, че вътрешното за  LAN мрежата АйПи, и е така, не се променя, кой адрес и къде да го търся, за да мога с него да се свържа през SSH.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5294
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Няма да се променя (УЖ). Можеш да си ги сетнеш в DSL-модема на кой MAC адрес - кое IP да дава. Или по-простичкото, да ползваш статични, зададени от теб вътрешни IP адреси на машините от мрежа 192.168.1.0/24. Да не ползваш DHCP модулчето на модема.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bling

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
По модема нищо не съм бутал и сигурно ползва DHCP модул, но не мога да съм сигурен. Как се води този адрес, който ми предлагаш да променя на хоста и в кой файл да го търся?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5294
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ами там на сървъра ти, какъвто искаш IP задай. Примерно:

IP - 192.168.1.10
SM - 255.255.255.0
DG - 192.168.1.1
DNS1 - 212.39.90.42
DNS2 - 212.39.90.43

Погледни за твоята дистрибуция къде се задават мрежовите настройки. Аз ползвам Slackware, там се сетват във файловете /etc/rc.d/rc.inet1.conf и /etc/resolv.conf
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bling

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Ще се пробвам дано не се налага да гледам на кръв монитора  ;D .
Благодаря за помоща. Изясни ми се донякъде
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5294
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ако не се оправиш, ами просто спомени коя дистрибуция ползваш, има ли X-сървър запуснат или само конзола. Колегите, които ползват тази дистрибуция веднага ще ти обяснят къде да сетнеш мрежовите настройки. Успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bling

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Ползвам Дебиан Уиизи само с конзола е.
Сега се мъча пък дано успея, но ако някой реши да ме улесни...
За пръв път ползвам SSH и като попрочетох подозирам може да стане само с името на хоста само да подкарам SSH сървъра и ще разбера.
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Първо сървърът ти трябва да е със статичен ИП във вътрешната мрежа, два варианта - зададен в /etc/network/interfaces или по MAC в DHCP настройките на рутера. Второ рутерът ти трябва да пренасочва входящите заявки към SSH порта към сървъра/съответния порт. Портовете не е задължително да са еднакви, възможно е на сървъра SSH да работи на порта по подразбиране (22), а рутера да пренасочва входящите заявки от друг порт. И трето - трябва да знаеш външното ИП което ти е дал доставчика, или да ползваш услуга подобна на DynDNS, за да се свръзваш по име.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5294
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ами той колегата нали НЕ искаше сървъра да е ВИДИМ и ДОСТЪПВАН отвънка ? А само в LAN-a.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
А, нищо чудно да съм го прочел по диагонал... вземам си бележка и прося извинение. Да се надяваме утре му хрумне да развие нещата, че да влезе и моя коментар в употреба.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

bling

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Свързах се с машината като взех адреса от ifconfig.

@dejuren тази папка interfaces я няма при мен . Прегледах има други файлове и папки, единствения с адреси, който намерих е dhclient.conf и с никой от тях не стана. По име не стана, но благодаря за насоката ще го проуча.

Малко на магия се получи и аз не знам как и защо стана с този адрес. Между другото от този клас е 192.168..  .
Може ли да ме насочите да прочета повече за мрежовите настройки и този тип мрежа. За какво да търся, аз ще ровя. Но и сам ще се оправя, просто повече четене ще е.

С достъпноста само в LAN-a все някак ще се оправя, сега като имам достъп до машината.

Ще прочета още, извинявам се ако съм ви загубил времето. Бях се стреснал защото и понятие си нямам как действа мрежата на Виваком, а исках да имам достъп до компютъра да почна да се упражнявам.

Благодаря и на двама ви. Дадохте ми ценни насоки, които да проуча.
« Последна редакция: Feb 06, 2013, 18:17 от bling »
Активен

sudo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
    • Профил
Какво е "безглав" сървър  ???
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Какво е "безглав" сървър  ???

Сървър без монитор, клавиатура и мишка.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше