Автор Тема: [SOLVED]Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам  (Прочетена 7586 пъти)

Lanex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте,

Вчера си ъпгрейднах рамта на лаптопа от 2х2ГБ до 2х4ГБ. В магазина ми показаха, че в БИОС си пише 8ГБ(в мегабайти де) и понеже ми беше писнало да ги чакам (около 45 минути и пращане от един магазин в друг) въобще не се сетих да изчакам Убунту да буутне. Прибрах се в нас, включих лаптопа и ми излезе ГРУБ меню в което да избера:
Код:
1. Убунту
2. Убунту рекавъри мод
3. Рам тест
4. Рам тест (сокет ххххх) или нещо подобно
Избрах Убунту и след няколко секунди лаптопа се рестартира, избрах рикавъри мод предна версия на ядрото, бях го ъпдейтнал по-рано вчера и пак се рестартира, при двата рам теста излиза някакъв тест за секунда и пак се рестартира. След 10 подобни опита отворих лаптопа да видя рамта и ми се стори че не е вкарана добре едната платка, бутнах я, намести се и го включих - същия резултат. В магазина не искаха да ми купят старите платки и много се радвам. Сложих старите и всичко работи окей.

Та въпроса ми е има ли начин да подкарам новите платки?
Мислех да се върна в магазина да си оправят нещата или да ми върнат парите (140 се изръсих), но магазина е в друг град и трябва да се харча за нафта, отново. Ако няма друго решение на проблема, явно ще ходя в магазина.

Надявам се да можете да ме посъветвате нещо. Мерси.

Убунту 14.04; Асус х52;
« Последна редакция: Jun 08, 2014, 18:47 от Lanex »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #1 -: Jun 08, 2014, 11:08 »
Сложи едно Live CD на 64 битова дистрибуция и виж, дали ще стартира. Виж, Hardinfo как я разпознава.  Аз сменях RAM памет, но нямах никакви проблеми със стартирането.
« Последна редакция: Jun 08, 2014, 11:10 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #2 -: Jun 08, 2014, 11:09 »
Взе ми думите от устата с живия диск.Може да направиш и бекъп и да преинсталираш отново,вероятно всичко ще е наред.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Lanex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #3 -: Jun 08, 2014, 11:18 »
Това си мислех снощи, пробвах с 11.04, понеже това е най-новото което имах, но нищо, стартира се диска до екран в който долу има две иконки - клавиатурка и нещо друго и пак се рестартира. По план днес трябваше да преинсталирам, понеже след ъпгрейд до 14.04 се омазаха някои неща, но не мога с новата рам. След малко ще сложа новите платки да видя дали случайно няма да стане някаква магия.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #4 -: Jun 08, 2014, 11:24 »
Няма значение, какво имаш. Важното е, че най- новото Ubuntu в момента е 14.04. Има вероятност, въпросните платки RAM да не са били прозведени, когато е излязло Убунту 11.04. Още повече, че е без поддръжка и неизползваемо.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Lanex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #5 -: Jun 08, 2014, 11:26 »
Намерих 12.04. Ако не стане ще направя флашка с 14.04, а сега ще сложа новата рам да видя какво ще стане.

Ъпдейт: С 12.04 стигнах до проверка на диска и пак се рестартира, пробвах с 6ГБ рам, но пак същото. Явно трябва да ходя в магазина.
« Последна редакция: Jun 08, 2014, 11:44 от Lanex »
Активен

sickmind

  • Гост
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #6 -: Jun 08, 2014, 11:46 »
По-добре пусни един memtest, проблема с рестартирането със сигурност не е от 'много' рам, било то и 32 битова версия на убунту'то.
Активен

Lanex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #7 -: Jun 08, 2014, 11:49 »
Пробвах с лайв диска, появи се син екран за проверка 2-3 секунди и се рестартира компа.
Активен

sickmind

  • Гост
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #8 -: Jun 08, 2014, 11:56 »
Каква е рам паметта, според гугъл х52 работи с до DDR3 1066, колко е минималната скорост на новите плочки рам?
Активен

Lanex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #10 -: Jun 08, 2014, 14:23 »
Да се рестартира след слагане на рам означава хардуерен проблем: - паметта не е съвместима с дъното или е повредена.

Единственото което може да направиш е ако някъде в биоса има меню за циклите CL..Cas, Ras и т.н. и да ги вдигнеш. Защото е възможно биоса/дъното да не разпознава правилно циклите на паметта и тогава се получават такива работи.

Възможно е също дъното още да помни настройките на старата памет и затова да се бъркат циклите.

Памет се купува с уговорката ако тръгне правилно. Ако не успееш да я подкараш я връщай.

новата е : M471B5173DB0-YK0
А би ли написал точно номера на старата?
« Последна редакция: Jun 08, 2014, 14:35 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #11 -: Jun 08, 2014, 14:52 »
Е, да не са някакви извънземни тия плочки RAM ? Че тогава да не били още произведени.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #12 -: Jun 08, 2014, 16:29 »
Има ли къде другаде да пробваш новите плочки? Ако не, виж наистина циклите на дъното.
Памет се купува и ако не работи, просто я връщаш.
По закон, можеш да върнеш без обяснения в магазина всяка една стока до седмица след закупуването.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Lanex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам
« Отговор #13 -: Jun 08, 2014, 18:47 »
Тия цикли не са ми ясни, на обяд се опитах да видя къде са, както каза Naka, но ми е леко мъгла и нищо не направих и в биоса няма нищо пише само Мемори: 8140МБ (примерно). Та отидах в магазина, казах и какъв е проблема, мъчеха се 30 минути, искаха уиндоус да ми слагат (а преди тва само обмислях да спра да им бъда клиент). Та оказа се, че нещо лаптопа не се харесва с тези платки. Сложиха ми друга 4ГБ(само една) и една от старите ми(2гб) и ще поръчат още една 4ГБ и другата събота ще ходя да я сложат (макар че и аз мога, до сега не бях отварял лаптоп а от снощи мога и рам да сменям).

Мерси на всички ви.
Активен

sickmind

  • Гост
M471B5173DB0-YK0 е DDR3-1600 (800MHz @ CL=11, tRCD=11, tRP=11)
за справка производителя: http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/file/product/ddr3_product_guide_dec_12-0.pdf

X52 работи с до DDR3-1066, обикновено по-бързите памети работят без проблеми и на по-ниска честота, но предполагам, че именно това е проблема в случая. Може да напишеш каква е новата 4гб плочка която са сложили за сравнение.

Cheers.
Активен