Автор Тема: [SOLVED]Лаптоп не буутва след ъпгрейд на рам  (Прочетена 7535 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
За първи път чувам RAM да откаже да тръгне на по-ниска честота. Мислех да слагам още 8 на моя и ще зная да не се бавя с поставянето след покупката.  ::)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Lanex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
В момента не мога да кажа каква е новата платка, понеже съм овързал лаптопа с кабели (монитор, тонколони ЮСБ хъб...), но утре сутринта ще я снимам.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
За първи път чувам RAM да откаже да тръгне на по-ниска честота. Мислех да слагам още 8 на моя и ще зная да не се бавя с поставянето след покупката.  ::)

Ами може и се е случвало. Според мен става следното: тази памет има CAS latency 12 но на 1600. Сага би трябвало в eprom-чето на паметта да са записани и CAS latency- та за по ниските честоти.

http://en.wikipedia.org/wiki/CAS_latency


Ако няма такова нещо предполагам че биоса апроксимира надолу. 12 на 1600 ---- 9 на 1333 --- 7 на 1066.

А сега си представете че въпросната памет не може да държи на 7 на 1066 ами и трябва 9 или 10. И почва да изпуска.
-----
По друг начин казано, честотата покрива, но е напълно възможно при по-ниски честоти някой друг параметър да излиза извън рамките. А и параметрите не са малко. Не е само CAS_latency.
-----

Между другото точно такива леко курвенски номера със рестарти и несъответстващи CAS цикли съм ги наблюдавал при самсунг плочките.


« Последна редакция: Jun 08, 2014, 23:33 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Lanex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Аз все още не мога да го разбера. Това не е да откриват топлата вода, не е от вчера. Трябва да си е ноу хау и да няма засечки. Карай!
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Миналата година имах проблем с  ддр2 1066 честота.От плочките е понякога.Вадиш едната -бачка,слагаш я и не стига до стартов екран ,рестрартва ама веднагически и с ддр3  същото после.След пълен ъпгрейд (без рама) всичко си е на мястото.Някои дъна особено Асрок не кльопат каква и да е рам, а трябва да си я харесат.Друг път може и да е замърсена и пак същата работа.Но никога Асрок дъно  повече.На второ такова прави рамта номера и ми писна от тях. 
А пък тия от сервиза ти са прости.За хора които са виждали всякакви проблеми да не могат да диагностицират правилно,аз ако отида ще им оправям по-бързо машините нищо ,че не разбирам много от хардуер.
« Последна редакция: Jun 09, 2014, 19:57 от ApucTokpaT »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Zubcho_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
  • Distribution: Crunchbang Linux 11 (3.12 kernel)
  • Window Manager: Openbox + Xfce4 elements
    • Профил
А аз недоумявам, как може да не опитат в този сервиз/магазин да заредят операционна система. Или ти да пробваш преди да си тръгнеш. Кажи поне кой и къде е този "сервиз" да не ходим там.

Активен

Колкото повече ползвам Linux, толкова по-добре се чувствам.

Lanex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Магазина е КомпютърМаркет, Бургас, пл. Царица Йоана(май, срещу автогарата, до Пощенска банка).
Надявам се да ми върнат разликата доброволно (70лв никак не са малко). Колкото до непроверката на място може и да е моя грешка. Момчето ми показа, че в БИОС пише 8ГБ и после каза "сега ще видим като зареди уиндоуса", а аз му казах, че няма да зареди, но не помня дали му казах, че съм с линукс. А на мен ми беше писнало вече, работа за 5 минути а от единия магазин ме пратиха в другия след като говориха с тях и им казаха че имат 2 еднакви плочки. В другия магазин ми казаха, че нямат и ми предложиха 1 8ГБ, която не тръгна при мен и склоних да поръчат, понеже имали само 2 но били капарирани. После се оказа, че ги пазят за мен всъщност. И така 45 минути ги чаках, поне ми направиха отстъпка от 4 лева  [_]3, които на фона на 140, които платих и още 45 за нафта за 3 ходения са нищо.
Вчера поне се обадиха да кажат, че са пристигнали нови плочки и мога да си избера като отида.

Ама стана един офтопик...
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Магазина е КомпютърМаркет, Бургас, пл. Царица Йоана(май, срещу автогарата, до Пощенска банка).
Надявам се да ми върнат разликата доброволно (70лв никак не са малко). Колкото до непроверката на място може и да е моя грешка. Момчето ми показа, че в БИОС пише 8ГБ и после каза "сега ще видим като зареди уиндоуса", а аз му казах, че няма да зареди, но не помня дали му казах, че съм с линукс. А на мен ми беше писнало вече, работа за 5 минути а от единия магазин ме пратиха в другия след като говориха с тях и им казаха че имат 2 еднакви плочки. В другия магазин ми казаха, че нямат и ми предложиха 1 8ГБ, която не тръгна при мен и склоних да поръчат, понеже имали само 2 но били капарирани. После се оказа, че ги пазят за мен всъщност. И така 45 минути ги чаках, поне ми направиха отстъпка от 4 лева  [_]3, които на фона на 140, които платих и още 45 за нафта за 3 ходения са нищо.
Вчера поне се обадиха да кажат, че са пристигнали нови плочки и мога да си избера като отида.

Ама стана един офтопик...

Хихи попаднал си на майстори. И двата магазина са на една фирма. Няма да пиша повече че се познавам с бивши и настоящи техни кадри.  ;D
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Това много пъти съм го писал.... >:D
Най-сигурният начин да се установи дали някоя памет 'изпуска' поради несъвместимост или поради хардуерен проблем е:

Взимате един много голям файл с размер колкото рамта или малко по-голям. Например някой филм.

правите 10 пъти md5sum или sha1sum на файла. Ако само един път покаже различна сума - имате неработещ хардуер.

Ама няма ама може да не съм видял или а... ами това е случайно...ами голяма работа че един път е показало различно......
ама може да съм се заблудил.... Само един път е достатъчно.

В случая колегата има голям късмет че още при зареждането на ОС-а дава проблеми.

-------
ПС: Чудя се Гейта какво мисли по този въпрос? Кое би било по-подходящо за такава цел md5sum, sha1sum или нещо друго ??? Трябва командата да е много бърза и да има много, ама много бърз и интензивен достъп до паметта. Обикновено и чексумите на архивите гърмят в тези случай - zip-ове и т.н.
« Последна редакция: Jun 12, 2014, 15:57 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Lanex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Край на одисеята ми
« Отговор #25 -: Jun 15, 2014, 17:04 »
Доста не по заглавието стана тази тема и вероятно вече не е за този раздел, но искам да напиша завършека на историята.

Днес отидах да ми сложат и другата 4ГБ плочка, след като момчето което ми продаде двата Самсунга в събота се обади на това на което ги върнах в неделя се разбраха, че имам да връщам 1 Самсунг. Лошо няма, ако наистина беше в мен. Разбрахме се да го платя и ако случайно го намеря да им го върна и те ще върнат парите(за жалост им го бях върнал и щях да изгоря със 70лв). Оказа се, че са ми поръчали 2 плочки Аспайър по 4ГБ. С които лаптопа не тръгна. Пак пробваха със Самсунг и пак не тръгна. 40-50 минути въртяха плочки и все нищо, опитваха Уиндоус да слагат (само пробно, без реално да го инсталират надявам се), но пак нищо.
Накрая щях д аим платя тия 70лв за липсващата плочка и да си тръгна с 3 нови плочки, понеже постоянно ми пробутваха нови, за които говореха, че са мои и аз трябваше да им обяснявам, че не са. Пак се обадиха на момчето от неделя и стана ясно, че не е Самсунг а Силикон, за което бях съгласен, понеже наистина беше в мен и си вървеше на лаптопа.
Та най на края се разбрахме да ми оставят тази плочка и да я ползвам с 2ГБ от старите ми (общо 6) и да ми върнат 70лв за Самсунга. Сега като се замисля аз платих 140, те ми върнаха 70, взеха си двата Самсунга и аз съм с една Силикон(или Силиций, знам ли има я на снимка горе), а тая плочка дали е 70лв или е по-евтина(?). Важното е че се разбрахме и повече няма да се налага да се връщам и да харча още пари.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Край на одисеята ми
« Отговор #26 -: Jun 16, 2014, 20:49 »
не е Самсунг а Силикон,...
...и аз съм с една Силикон(или Силиций, знам ли има я на снимка горе)
silicon
silicone

П.П. Хе-хе привижда ми се ей такъв надпис:
"Silicone Power - Warranty void if removed"
 :D ;D [_]3 - какво ли не прави жегата с хората...
« Последна редакция: Jun 16, 2014, 20:53 от remotexx »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
silicon и siliconе на Англичански са две различни работи.

silicon (без 'е') е елемента силиций. От това дето се правят чиповете.

silicone (с 'е' накрая) е полимер - като това от което правят циците.
Това е като всички други пласмаси само че в средата на веригата има по един силициев атом.


Цитат
"Silicone Power - Warranty void if removed"
това ми звучи на спукани цици.
« Последна редакция: Jun 17, 2014, 17:59 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Доколкото си спомням, Силикона е просто съединение - силициев двоукис. Вече какво още му слагат за да придобие желани качества е друг въпрос.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.