Автор Тема: Работа с APT команди.  (Прочетена 2511 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Работа с APT команди.
« -: Aug 24, 2016, 18:53 »
Дълго време игнорирах препоръките да се ползват APT командите, вместо тези за APT-GET инструмента.
Днес, пуснах apt --help и ги тествах.
Обновяването на пакетите, премахването и инсталирането на софтуер работят добре. Видях, че има и команда за премахване на осиротелите пакети.
Не виждам, обаче никаква алтернативна на apt-get autoclean командата в списъка.
Защо се получава така? Дали, защото след apt full-upgrade не остават никакви предишно инсталирани пакети или, просто тази система още не е развита достатъчно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6198
    • Профил
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #1 -: Aug 25, 2016, 00:17 »
За apt разбрах едва преди няколко дена. Мислех, че всичко е готово вече, но явно, както казваш, има какво още да се желае. Autoclean не е нещо, което да не може човек да си свърши сам. Аз се интересувам от друго. Оправиха ли го това, заради една програма, да ми се затриват други неща, щото видиш ли, имало ги в списъка ѝ със зависимостите. Преди време имах страшно много проблеми заради една такава, която ми махаше pulseaudio.
Та... За apt прочетох покрай Mint 18. Дръпнах го, и се чудя, да го инсталирам ли на чисто на мястото на предишния 17.1. Който точно на време се намаза и не иска да ми монтира големия дял, дето си държа всичко.

Някой има ли впечатления от Ментата?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #2 -: Aug 25, 2016, 06:03 »
Ползвам минт от две и половина години (KDE&LXDE) - нямам никакви забележки. Даже ъпдейта на версия става без проблем (въпреки, че не съветват да се прави). С едната от машините имам специфичен проблем с WiFi картата, ама то не е от минт-а. Хората около мен ползват Федора и Центос и все нещо ръчкат за да работи като хората. В момента чакам да излезе официалната 18-ка KDE и ще ъпдейтна пак.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #3 -: Aug 25, 2016, 08:35 »
За apt разбрах едва преди няколко дена. Мислех, че всичко е готово вече, но явно, както казваш, има какво още да се желае. Autoclean не е нещо, което да не може човек да си свърши сам. Аз се интересувам от друго. Оправиха ли го това, заради една програма, да ми се затриват други неща, щото видиш ли, имало ги в списъка ѝ със зависимостите. Преди време имах страшно много проблеми заради една такава, която ми махаше pulseaudio.
Не става въпрос за оправяне. Командата autoremove премахва осиротелите пакети. Ако си премахнал ключов пакет от един мета-пакет, останалите пакети осиротяват и подлежат на премахване. Това се получава често при силно преработени десктопи от типа на *buntu десктопите и тези на Mint, към които са навързани доста странични приложения, нямащи нищо общо със самата графична среда. . Ако си инсталираш базова сесия, тя ще "осинови" осиротелите пакети на засегнатия lubuntu. xubuntu, mint ... desktop. Затова, винаги съм препоръчвал на потребителите на Lubuntu да инсталират и lxde-core, както и тези на Xubuntu да инсталират пакета (сесията) xfce4. За МАТЕ десктопа, базовата сесия е mate-core.
« Последна редакция: Aug 25, 2016, 08:37 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #4 -: Aug 25, 2016, 09:21 »
Усещам, че много дотягам с мненията си, но въпреки това, ще се опитам…

За този инструмент научих туко що. Пльоснах твоята команда в терминала и си казах, ехе-е т'ва е събрало в себе си най-използваното от apt-get и apt-cache в една команда, като е добавило dpkg -l за цвят. После се оказа, че си пише това и в документацията.

Втората мисъл (все още недоказана), която ми хрумна, че това много подозрително идва като отговор на оплакванията на редхатлии, че в apt-get нямало search. Сякаш света около тях се върти и не са те догонващите. Нормално мислене за „мега-компании“ и техните почитатели.

Когато преди няколко дни някой спомена (мисля, че беше Пениуайз, но да не излъжа), че трябвало да ползваме APT вместо apt-get, гледах странно. Викам си, това момче нещо се е объркало. Apt-get е част от APT tools така, че няма как да бъде заменен от тях.

А то какво излезе? Ментовите били си измислили инструментче, което, за да обърква хората, били кръстили apt.

Все пак да дам и отговор на въпроса, за да не е докрай тролене. Предполагам вече всички са се досетили, какъв ще бъде.

Т'ва ня̀що няма clean, autoclean, autoremove , защото е от тези нови инструменти в епохата „Muon“, когато Synaptic вече не се смята за мудна, почти ненужна програма, а за сложен, професионален инструмент. Само преди няколко години Киберкоп се оплакваше, че инструментите тип Muon нямат възможности за почистване. Ето, че дойде ред те да бъдат вадени и от конзолните такива.

Добре дошли в прекрасният, „нов“ свят на Шиндош и поколението на пьотерингчетата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #5 -: Aug 25, 2016, 09:55 »
Втората мисъл (все още недоказана), която ми хрумна, че това много подозрително идва като отговор на оплакванията на редхатлии, че в apt-get нямало search. Сякаш света около тях се върти и не са те догонващите. Нормално мислене за „мега-компании“ и техните почитатели.
Щеше да си още по- подозрителен, ако си работил с DNF инструмента в новите версии на Федора. Все едно, че е един и същ инструмент. Даже ефектите са еднакви. Реагират и по един и същ начин. Когато изпълниш команда от стария инструмент, те ги пренасят автоматично към собствените си опции, Но, трябва да отбележа, че самия DNF ме очарова. Колкото до новия APT инструмент, вероятно ще бъде усъвършенстван. И, нищо не ми пречи да ползвам APT-GET за определени операции.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #6 -: Aug 25, 2016, 10:42 »
И на мен, като на всеки ми се е случвало да напиша например: apt-get show pack и няколко секунди да се чудя защо автоматичното допълване не сработва или къде съм направил правописка. Явно е въпрос на привикване.

От друга страна, винаги най-мощният (и най-умен) инструмент за нас е бил aptitude. Но понеже аз пък съм тъп и никога не му свикнах. Може би трябваше да си запиша на листче, кое как се прави, като пищов и да го ползвам докато го научна. Ако му бях свикнал нямаше никога да ми се налага например да опирам до синоптика само, за да видя някой пакет, какви неща и къде ще ми постави.

Според мен проблема на aptitude e същият като на предтечата на apt, dselect — има потребителски интерфейс, който е псевдографичен. Хората трудно свикват с такива „хибриди“.

Така, че от тази гледна точка е добре да има опростен инструмент, който да върши най-често ползваните операции. Само леко се съмнявам в способностите му за повдигане във версия. Проблема е, че взаимовръзките в производните на Дебиан, са доста по-сложни от тези произтичащи в основани на Ред Хат (или да кажа Yellow dog?), които са линейни. Когато цялостно надграждаш системата си, може да възникне проблем. Точно това в apt-get е мислено много години и е направено по-консервативно точно поради тази причина. От друга страна, ако са взели наготово кода за upgrade/dist-upgrade, то повод за притеснение няма.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #7 -: Aug 25, 2016, 11:03 »
Код:
apt-cache search
чак сега си давам сметка от вашите постове, че било различно от apt-get,а го има от доста годинки.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #8 -: Aug 25, 2016, 11:18 »
Различно е доколкото е отделна команда. Иначе и двете, заедно с много други инструменти са част от APT tools.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6198
    • Профил
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #9 -: Aug 25, 2016, 11:27 »
За apt разбрах едва преди няколко дена. Мислех, че всичко е готово вече, но явно, както казваш, има какво още да се желае. Autoclean не е нещо, което да не може човек да си свърши сам. Аз се интересувам от друго. Оправиха ли го това, заради една програма, да ми се затриват други неща, щото видиш ли, имало ги в списъка ѝ със зависимостите. Преди време имах страшно много проблеми заради една такава, която ми махаше pulseaudio.
Не става въпрос за оправяне. Командата autoremove премахва осиротелите пакети. Ако си премахнал ключов пакет от един мета-пакет, останалите пакети осиротяват и подлежат на премахване. Това се получава често при силно преработени десктопи от типа на *buntu десктопите и тези на Mint, към които са навързани доста странични приложения, нямащи нищо общо със самата графична среда. . Ако си инсталираш базова сесия, тя ще "осинови" осиротелите пакети на засегнатия lubuntu. xubuntu, mint ... desktop. Затова, винаги съм препоръчвал на потребителите на Lubuntu да инсталират и lxde-core, както и тези на Xubuntu да инсталират пакета (сесията) xfce4. За МАТЕ десктопа, базовата сесия е mate-core.
Не четеш  8) Autoclean съм написал.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #10 -: Aug 25, 2016, 11:54 »
За apt разбрах едва преди няколко дена. Мислех, че всичко е готово вече, но явно, както казваш, има какво още да се желае. Autoclean не е нещо, което да не може човек да си свърши сам. Аз се интересувам от друго. Оправиха ли го това, заради една програма, да ми се затриват други неща, щото видиш ли, имало ги в списъка ѝ със зависимостите. Преди време имах страшно много проблеми заради една такава, която ми махаше pulseaudio.
Не става въпрос за оправяне. Командата autoremove премахва осиротелите пакети. Ако си премахнал ключов пакет от един мета-пакет, останалите пакети осиротяват и подлежат на премахване. Това се получава често при силно преработени десктопи от типа на *buntu десктопите и тези на Mint, към които са навързани доста странични приложения, нямащи нищо общо със самата графична среда. . Ако си инсталираш базова сесия, тя ще "осинови" осиротелите пакети на засегнатия lubuntu. xubuntu, mint ... desktop. Затова, винаги съм препоръчвал на потребителите на Lubuntu да инсталират и lxde-core, както и тези на Xubuntu да инсталират пакета (сесията) xfce4. За МАТЕ десктопа, базовата сесия е mate-core.
Не четеш  8) Autoclean съм написал.
Това имах предвид с коментара си. По моя преценка, премахването на осиротели пакети след autoremove. Autoclean няма никакви функции по премахване на зависимости.
« Последна редакция: Aug 25, 2016, 11:55 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

malin

  • Гост
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #11 -: Aug 25, 2016, 18:48 »
За apt команди бях чел още преди в съветници по Минт/производни и си мислех, че са алиаси за апт-гет (май и точно така си беше). Личното ми мнение е, че само apt трябва да се ползва едва след като прясно инсталираната система е обновена първо с apt-get dist-upgrade. От там насетне нещата се случват вече "правилно". Изпровано и на Дебиан Джеси нет-инстал и на Лубунту десктоп 16.04.1 с един и същ ефект.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Работа с APT команди.
« Отговор #12 -: Aug 25, 2016, 20:18 »
Хората от Ред Хат трудно схващат идеята, че инструмента трябва да прави едно нещо, но да го прави добре. Ей сега набутали и mount в инициализиращата им система. Мани друго лъжат, че ще е за вътрешна употреба. Може, ама само първоначално.

И като питат, ама нали все за пакети, не схващат, че се случват различни неща. Имената си казват — „get“, взема нещо, „cache“ чете от наличното, а списъците с инсталираните пакети и съдържанието им са в dpkg, точно защото той върши черната работа, „get“ се грижи да му ги подаде (достави) всички и в правилен ред. Макар от опит да знам, че ако подадеш на dpkg списък с пакети, той сам ще се оправи да ги инсталира в правилната поредност. Съответно и cash show и dpkg -s дават информация, но тя е различна. Втората е по-подробна и за вече инсталираното, първата е по-обобщена и с цел запознаване.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear