Автор Тема: Звукът в Линукс  (Прочетена 25908 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #75 -: Apr 20, 2017, 15:44 »
не спори с мен

Абе кеф ми прави [_]3
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #76 -: Apr 20, 2017, 16:10 »
Александър Савов - Мощни нискочестотни усилватели.

  И по Закона на Ома-дома мислиш-защо така, защо иначе.

   И не мислиш като матаматик, а като човек.
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 16:32 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #77 -: Apr 20, 2017, 16:45 »
Чели сме ги тези книги, а и много други. Те са много опростени и са за онщо взето, начинаещи.
Проблемът е, че в тях не са описани много неща. Според тези книги, няма разлика в звученето на 2 усилвателя (или говорителя, или нещо друго), ако параметрите им на хартия са еднакви. На практика е доста по-различно.
Нещата не са толкова прости!

Всеки може да опита, дали 4 квадрата мостов кабел звучи по-добре от 1 квадрат. Струват стотинки.
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #78 -: Apr 20, 2017, 17:06 »
О.... За това си 100 % прав. Знаеш ли кое е фаталното, че и аз като ученик в техникума по Радио и Телевизия и аз се заблуждавах от тъпите глупости в тях. Когато започнах да работя в сервиз, старухите ми казаха-не ги слушай в дебелите книги-ами чуй как свири лампов усилвател. И взех едно радио, българско-производство преди 09. 09. 1944 година, махнах всички кондензатори в паралел на нискочестотният усилвател,, смених с 10 пъти преизчисление прехвърлящите.....и о чудо,  никога вече не се върнах към полупроводниковата техника.

       Това не означава ОБАЧЕ, да не четем древните книЖжки, щото като отидеме в магазина, да купуваме колони, или усилвател, ще гледаме като  "Коза на афиш" Маяковского.....както и демократичната продавачка чалгаджийка, и няма да направим интелигентният избор., незнаейки, че 8 Омов усилвател иска 8 омови колони, камо, ли пък да създадем нещо със свои ръце.

   Отивам аз след години в даскалото да ровя древните писания за каскодни усилватели, и слизам в бюфета да си почерпя книжарката с едно кафе, и гледам две нагримирани котенца-облечени като за дискотека, с миниатюрни чантички-гледаха ме-само да ги понеса някъде по живот.... Питам мадам, носейки и кафето-какво става тук? "Е сега сме така...."

   Едно време даскалите като минаваха по коридора, всички притихваха от респект, не от друго.....
« Последна редакция: Apr 24, 2017, 10:06 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #79 -: Apr 20, 2017, 17:26 »
Зевсе глупости са това. този pdf какво казва ????.....Некакви ТеНеТемарски формули....

Я виж какво пише тук. https://en.wikipedia.org/wiki/Output_impedance#Audio_amplifiers
The real output impedance (Zsource) of a power amplifier is usually less than 0.1 Ω.
Аз пък ти казвам, че не само е трябва да е много пъти по малък от импеданса на говорителя Zload>> Zsource но и трябва да клони към нула.

Ако ги направиш равни 8Ω===8Ω знаеш ли каво ще стане. Според този същият закон на Om ще падне напрежението върху говорителя два пъти и съответно мощността ще падне 4 пъти!!!!

Ако усилвателя има 8Ω  Zsource  знаеш ли това какво също това ще повлече ---- ще трябва да преизчисляваш всичките филтри, защото това 8Ω  Zsource вече ще участва във филтрите и ще промени значително честотите на срезовете.
Изобщо можеш ли да разпишеш една такава сложна верига. та говориш глупости.
Неща да се караме за глупости [_]3 [_]3 [_]3 ама недей така да упорстваш.
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 20:33 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #80 -: Apr 20, 2017, 17:31 »
   Зевса:
"Импедансът- изходния на усилвателя трябва да е равен на импеданса на говорителя."
   Абе  Зевсе,трябва да си чувал за съгласуващи трансформатори ... :D
   Навремето даже ги имаше в някои радиоточки ...
   С тая тема направо ме разбихте , толкова много снобарски изцепки,като
от живущи в центъра на Лондон ...  ;D
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 17:32 от spec1a »
Активен

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #81 -: Apr 20, 2017, 17:45 »
Има усилватели с отрицателен изходен импеданс. Нелсън Пас има усилватели с почти безкрайно голям импеданс. За всекиго по нещо.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #82 -: Apr 20, 2017, 17:47 »
Има усилватели с отрицателен изходен импеданс. Нелсън Пас има усилватели с почти безкрайно голям импеданс. За всекиго по нещо.
Може да се направи усилвател с изход тип "генератор на ток" и тогава ще има изходен имеданс безкрайност за променлив сигнал. Това си го мисля откак сме я зачепкали тази тема. Но това е съвсем друго управляние на говорителите.
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 17:53 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #83 -: Apr 20, 2017, 17:55 »
Зевсе глупости са това. този pdf какво казва ????.....Некакви ТеНеТемарски формули....

Я виж какво пише тук. https://en.wikipedia.org/wiki/Output_impedance#Audio_amplifiers
The real output impedance (Zsource) of a power amplifier is usually less than 0.1 Ω.
Аз пък ти казвам, че не само е трябва да е много пъти по малък от имеданса на говорителя Zload>> Zsource но и трябва да клони към нула.

      Аз ти говоря за едно, ти ми говориш за съвсем друго. Говоря ти за това-че ако усилвателя ти е разчетен за по голямо променливотоково напрежение на изхода-и съответно по малък ток-импедансът на говорителя трябва да бъде по голям-например от 4 ома, на 8 ома.

   тоест- усилвател оразмерен за 4 Ома говорител ще отдава по малко напрежение, и по-голям ток,

    и ОБРАТНО- усилвател оразмерен за 8 Ома говорител ще отдава по Високо напрежение, и по Малък ток

      Ти ми говориш за ВЪТРЕШНО съпротивление на усилвателя-което не знаеш, че има отношение към дъмпинг фактора на всеки усилвател-тоест, ако е много ниско-усилвателя ще даде на късо говорителя по постоянен, и променлив Ток, и понеже говорителя е едно Динамо-като е дадено на "Късо"-започва да не се разтрептява толкова паразитно, и да прави специфичните като за транзисторен усилвател изкривявания. В трансформаторите вторичната намотка е около 2 квадрата сечение, и това е реално "Късо съединение", за разлика от полупроводниковите плочки, където резултатът е плачевен.

    Отделно има схеми за изкуствено намаляване на вътрешното съпротивление на усилвателя с компенсираща от него мощност. Моя лампов усилвател е с + схема с отрицателен изходен импеданс.
   
         Ама така-като се учи човек от ИНТЕРНЕТ, и Уикипедия-резултатите са ужасни. Това е система на хаоса. Така се простолюдието лесно управлява, и лесно му се ПРОДАВА.
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 18:41 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #84 -: Apr 20, 2017, 18:00 »
Има усилватели с отрицателен изходен импеданс. Нелсън Пас има усилватели с почти безкрайно голям импеданс. За всекиго по нещо.
Може да се направи усилвател с изход тип "генератор на ток" и тогава ще има изходен имеданс безкрайност за променлив сигнал. Това си го мисля откак сме я зачепкали тази тема. Но това е съвсем друго управляние на говорителите.

      Пак ти казвам да изхвърлиш математическите постановки-ама ти-като магаре на мост-генератор на ток, та генератор на ток в няква виртуална представа, нямаща нищо общо с реалноста.

     И какво от това-правени са всякакви варианти на транзистори от хора-абсолютни професионалисти-дето цял живот се занимават с това-пак не става, обаче ти си знаеш виртуалните постановки да си ги въртиш в главата, и да се кефиш на някакви идеализирани постановки.

   Тествал съм транзисторни усилватели с трансформатор на изхода-Бях просто ИЗУМЕН от качеството на звука-Ами оказва се, че феновете на транзисторни усилватели, горките не знаят, че същият транзисторен усилвател с трансформатор на изхода дава несравнимо по-добър звук във басите. Отделно има транзисторни усилватели с трансформатор като драйвер за противотактните стъпала, с който се елиминира поне едно усилвателно стъпало. За резервираните хора спрямо трансформаторите мога да им кажа, че трансформаторите много често се ползват в професионалната техника-като се започне от трансформатора след микрофона-преди микрофонният предусилвател.

      За постигане на Максимални резултати-трябва и транзисторният усилвател да е с ИЗХОДЯЩ трансформатор, и пълен клас А-и транзистора на РАДИАТОР да грее-ами то, като ще е така-вместо транзистора-ЛАМПА-да ГРЕЕ, хем е по малка, и няма нужда от радиатор!!!  (радиатора е вътре в конструкцията и) !!!
« Последна редакция: Apr 24, 2017, 14:02 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #85 -: Apr 20, 2017, 18:05 »
Може да се направи усилвател с изход тип "генератор на ток" и тогава ще има изходен имеданс безкрайност за променлив сигнал. Това си го мисля откак сме я зачепкали тази тема. Но това е съвсем друго управляние на говорителите.
Пак ти казвам да изхвърлиш математическите постановки-ама ти-като магаре на мост-генератор на ток, та генератор на ток в няква виртуална представа, нямаща нищо общо с реалноста.
Моля моля .... Само един единствен път го споменах тук. За да внеса смут и объркаване.>:D
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #86 -: Apr 20, 2017, 18:17 »
Зевсе глупости са това. този pdf какво казва ????.....Некакви ТеНеТемарски формули....

Я виж какво пише тук. https://en.wikipedia.org/wiki/Output_impedance#Audio_amplifiers
The real output impedance (Zsource) of a power amplifier is usually less than 0.1 Ω.
Аз пък ти казвам, че не само е трябва да е много пъти по малък от имеданса на говорителя Zload>> Zsource но и трябва да клони към нула.

      Аз ти говоря за едно, ти ми говориш за съвсем друго. Говоря ти за това-че ако усилвателя ти е разчетен за по голямо променливотоково напрежение на изхода-и съответно по малък ток-импедансът на говорителя трябва да бъде по голям-например от 4 ома, на 8 ома.

   тоест- усилвател оразмерен за 4 Ома говорител ще отдава по малко напрежение, и по-голям ток,

    и ОБРАТНО- усилвател оразмерен за 8 Ома говорител ще отдава по Високо напрежение, и по Малък ток

     

      и ако усилвателя не е съобразен с това, ще има загуба на мощност от разсъгласуване на параметрите.
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 18:21 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #87 -: Apr 20, 2017, 18:38 »
Цитат
Това не означава ОБАЧЕ, да не четем древните книЖжки, щото като отидеме в магазина, да купуваме колони, или усилвател, ще гледаме като  "Коза на афиш" Маяковского.....както и демократичната продавачка чалгаджийка, и няма да направим интелигентният избор., незнаейки, че 8 Омов усилвател иска 8 омови колони, камо, ли пък да създадем нещо със свои ръце.

Аз така, четох, четох, надъхах се от четенето на ревюта да си купя едни тонколони, пък после отидох в магазина и за всеки случай - я ми ги пусни да ги чуя как сврят, я на същата песен и на същия усилвател другите, после други и други все на същата песен, на същия плеър и на същия усилвател и накрая се оказа че съвсем други колони свирят забележимо по-хубаво от тези дето бяха прехвалени в ревютата дето съм чел, та викам може аз нещо да не съм в ред. Върнах се в къщи и започнах да чета мнения специално за тези колони дето най ми харесаха, та се оказа че има две групи мнения - на официалните ревюта написани от изтъкнати разбирачи, в които въпросните колони се оплюват много яко и на втората група хора като мене, дето са ги чули как свирят, гледат ревютата и не вярват на ушите си. Казах майната му, купих си чифт от въпросните колони и спрях по-нататъка да си мътя главата с четене. Явно обаче съм продължил да разсъждавам подсъзнателно защо има такова разминаване, защото скоро след това ме осени следното прозрение:
Значи, аз съм учил английски и чета англоезични ревюта в които явно се фаворизират предимно английски тонколони, а тези които харесах накрая в магазина се оказаха че били немски не щеш ли. Та хората си хвалят тяхното, оплюват чуждото и който като мен сляпо вярва на написаното да лапа мухите.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #88 -: Apr 20, 2017, 18:48 »
интересно ми е, коя марка са едните и другите? Английските и Немските?
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #89 -: Apr 20, 2017, 18:57 »
  Franziska Wiese   https://ok.ru/video/81157163527

       Всички знаем за Ванеса Мей, но за горната знаят само австрийците, и германците, и там, ако искаш флак във трактора.там

      Та ние тук си мислим, че имаме достъп до култура, и информация, и че сме свободни-точно обратното-системата на хаоса маскира всичко-това е основна структорирана съвременна постановка.

    Ти с Коя искаш "довечера"  ??
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 19:00 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop