Автор Тема: Звукът в Линукс  (Прочетена 25902 пъти)

lunarvalley

  • Гост
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #45 -: Apr 15, 2017, 11:59 »
Цитат
Общо взето принципа е да няма паралелни стени и прави ъгли за да не се образуват акустични резонанси.

така?



сега изниква резонният въпрос, защо не правят колоните масово сферични, след като е толкова по-добре?
« Последна редакция: Apr 15, 2017, 12:01 от lunarvalley »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #46 -: Apr 15, 2017, 12:04 »
сега изниква резонният въпрос, защо не правят колоните масово сферични, след като е толкова по-добре?
Може би щото е грозно и неудобно. Но може например сферата да е затворена в куб. Но пък ще стане и по-скъпо.

----PS
Сега като погледнах имам включени едни компютърни колонки (Genius) - от тези плюнките за 20лв. И те въпреки, че са плюнки, сега чак забелязвам, че имат леко трапецовидна форма. Сигурно не е случайно. Колегата твърди, че свирят много хубаво за компютърни плюнки.

Ама да най-малкото което може да се направи е поне 4 от околните стени да не са паралелни. Представяте ли си какво би станало ако се появи някой як механичен резонанс - както е малка и от пласмаса ще пищи като за умряло и може да тръгне да се разхожда по масата. :o
« Последна редакция: Apr 15, 2017, 14:46 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #47 -: Apr 15, 2017, 19:02 »
мен ми беше ясно че по-добре да е сферично, т.е. те хората са го установили епирично отдавна и повечето катедрали и опери е чак не цяла сфера то полусфера отвътре,  (инак отвън както дойде - най-често квадрат или правоъгълник)
освен това е ясно че всичко зависи от качествата на тонрежисьора (пак емпирично - лошо няма)
само не мога да разбера като е така  и при положение че имаме такива ценни кадри, защо аджеба няма един български филм озвучен като хората, вече спрях да ги гледам само заради гадното озвучаване

Математиката добре описва нещата като цяло - но за звука всичко зависи от обстановката т.е. общата математика не помага или сега се сещам цитат от любим фантастичен роман (не помня кой точно) където компътъра познавал 40-50% прогнозата на времето на непозната планета докато старшината (или метеоролога) само като излезе и подуши въздуха (след прекарани бая г. там) и познавал 60-80% в прогнозите си  [_]3
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #48 -: Apr 16, 2017, 23:59 »
    То тепърва ще дописвам явно, филтрите задължително 12db/oct, обаче ВЛД 40 иска 18db/oct -тоест 3 ти ред....

     !!!! Обаче не се занимавай с глупости, че такиви гафове може да направиш-ти да не си разработчик в завод, дето има и апаратура-да провериш какво си сгафил?- Търчи до Благоевград, да ти дадат филтрите за говорителите, или уговори да ти ги пратят по Еконт барабар с говорителите! Не си губи времето с глупости. Хората топлата вода са я измислили,  имаше и магазини, дето продаваха техни филтри, ама това си го уточни, и не се занимавай с математика, дето хората са направили нещата като хората.

  И тоя вариант с пресечена пирамида (Трапецоид) отпада, защото няма къде да закрепиш големия басак.

     оня триъгълният вариант е много добър, но трябват филтри, които да обхванат и нискочестотният усилвател, да подтиснат подема на не най-ниските баси, и така да спечелиш от мощност на усилвателя, пък и оползотворяваш ъглите на помещението, и облагородяваш пространството.

    Сфера щот питате се прави трудно, но не невъзможоно, тоя кадър с питането за това го "видях" - не вярвате ли?

     трябва много голяма надувна топка с размера вътрешния  размер на сферата-ами едно време имаше такива голями топки за плаж....

     мажете топката с дърводелско лепило- Ракор се казва, дърводелците говорят, че като залепят две дъски странично, и тръгнат да чупят дъската-тя се чупи не там, където е слепена, и после облицоване с парцали, бинт, каквото дойде, после, като позасъхне пак лепило, парцали на ленти, като оставите неголям отвор около там, където надувате.

    така няколко пъти, после си купувате някъв найлон за парник-щото е дебел-да може да събирате талашита, и трошите тарашит, и мажете сферата, поръсвате с талашит, съхне, пак мажете, ръсите с талашит

     после същия номер с лентите плат...докато поне един сантиметър стане, и после спадате топката, и я измъквате, и продължавате, плат-лепило-талашит, докато стане 2.5-3 сантиметра.

    може и от дърводелската промишленост да вземете няколко чувала едри трици-най добре

     Правите пръстен за басака от талашит, закрепвате басака на него, изрязвате със зеге разбира се подходящия отвор във сферата, кабел през сферата, лепило, режете парчета каменна вата, и лепите отвътре, после автомобилното кече до запълване, лепите с епоксидна смола пръстена с басака.

    Обаче най-добре пръстен от талашит-малко по широк-мажете със силикон, малко да стегне, и -отгоре басака, после отгоре силикон-отгоре вече втори пръстен от шперплат, между двата пръстена отстрани профили от талашит залепени с епоксидна смола, а там където се опират в говорителя отстрани по периферията корк. Като трябва да се сменя говорителя-просто се режат странично профилите, и се разлепя силиконът. Така се избягват гадните винтове, и акустичните проблеми.

     Правите от дърво триножник да е красиво, шик и акустично, като на края от двете страни на пръчките закрепвате накрайници от дебел корк, дето ще се крепи сферата, и опира в земята, обаче на земята плоскост от талашит, парчета корк, плоскост талашит, крачета от корк-стъпващи на земята.

      намирате най-дебелата замба, да направите кръгчета много от корк, или от фурнир, с които облепяте сферата, мажете с масло за дърво на BONA, или в краен случай със зехтин няколко пъти и става страшен дизайн.

     Другият вариант за крепеж-дюбел за бойлер на тавана, въже-дупка в сферата-малка окръжност отвътре със заоблени ръбове-няколко възела по ми харесва, за фиксиране в пространството-странични обтяжки.

     Много футуристичен дизайн става, но за дълбок хол.....

     ако има средночестотен говорител-в малка сфера, висяща от тавана, или от въжето, през пръчка, и обтяжка на пръчката, да я хоризонтира-става много кокетно...

    и за високочестотния говорител нещо такова.....

    тия две-три сфери на канал-съгласете се, че ще хармонизират много обстановката в интериора-ще стане нещо като стерео планетариум....

      за малките Сфери има едни магазини за шаблони за ръчна работа за украшения-там има в големи количества разни огледални, там цветни кръгчета...и т. н...

    и като праснете още две Сфери за задължитилното за мен псевдостерео, или съраунд в срещуположните два ъгъла....
« Последна редакция: Apr 17, 2017, 10:12 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #49 -: Apr 17, 2017, 07:28 »
Математиката добре описва нещата като цяло - но за звука всичко зависи от обстановката т.е. общата математика не помага или сега се сещам цитат от любим фантастичен роман (не помня кой точно) където компътъра познавал 40-50% прогнозата на времето на непозната планета докато старшината (или метеоролога) само като излезе и подуши въздуха (след прекарани бая г. там) и познавал 60-80% в прогнозите си  [_]3
"Игрите на Вор"
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #50 -: Apr 17, 2017, 08:13 »
Всичко това е много далече от добрия звук!
Има си специализирани форуми, където нещата са доста обсъждани.
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #51 -: Apr 17, 2017, 10:19 »
Всичките тези форуми в България  са много зле, обикалял съм ги много пъти, и нивото им е безнадеждно ниско от някакви хора, които се прехласват от скъпа техника дето толкова пари са дали, без това-някога поялник да са хващали в ръцете си, камо ли да изпитват коя лампа, или транзистор свирят по добре, тоест много посредствено ниво на интелигентност. А има толкова книги и списания издадени в България на български и руски....ама няма кой да чете, нито кой да мисли. Има хора, които поназнайват по нещо, и са в правилната посока, но как ще разбере човек, кой е на прав път, без той самият да е на него, цялостният поглед липсва, поради неосведоменост. Не знаят основни понятия от електроника, акустика и т. н....

  Има форуми по света и блогове....хората имат материали,  лаборатории....ама трябва да знае човек какво търси, иначе ще се удави в океана изписани страници. Така с форумите не става,  много шум безкраен.....
« Последна редакция: Apr 17, 2017, 10:50 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #52 -: Apr 17, 2017, 12:00 »
Спокойно, не съм тръгнал да си правя колони. Едно време като тинейджър се бях запалил да правя но нищо не разбирах. Сега като вдявам обаче ме мързи. Няма угодия ей...  :'(
Но иначе темата е изключително полезна.

Мен ме интересува и един друг проблем - нелинеините изкривявания на говорителите (THD) и на тонколоните. Това е нещо което яко се премълчава.
Например за лампите вече установихме, че мекият им звук се дължи на ниските THD.
но преди да чуеш звука, той минава и през говорителя. За говорителите споменават числа от порядъка на 0.5% THD. А трябва да падне до 0.05% - 0.005%
Но това типичното 0.5% е много, същото като при обикновенните консумарторски
транзисторни усилватели.
« Последна редакция: Apr 17, 2017, 12:07 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #53 -: Apr 17, 2017, 12:18 »
е, то все някъде трябва да направиш компромис. Аз нямам знанията да се занимавам да си правя колони. А най-вече: нямам желание. Имам колони, които са от магазина, сравнително хубави, но не са 'професионален клас' (каквото и да значи).

Апропо, Зевсе, от купешките кои колони би препоръчал?
   Български, Български, и пак Български от времето на комунизма-затворен обем, високочестотен ВЛД 40, нискочестотен-с 23 сантима диаметър, преработваш акустично кутията отвътре-както съм описал. И цената не е без значение, като отношение цена/качество. В магазините както писах не стават.
« Последна редакция: Apr 17, 2017, 12:34 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #54 -: Apr 17, 2017, 12:26 »
Спокойно, не съм тръгнал да си правя колони. Едно време като тинейджър се бях запалил да правя но нищо не разбирах. Сега като вдявам обаче ме мързи. Няма угодия ей...  :'(
Но иначе темата е изключително полезна.

Мен ме интересува и един друг проблем - нелинеините изкривявания на говорителите (THD) и на тонколоните. Това е нещо което яко се премълчава.
Например за лампите вече установихме, че мекият им звук се дължи на ниските THD.
но преди да чуеш звука, той минава и през говорителя. За говорителите споменават числа от порядъка на 0.5% THD. А трябва да падне до 0.05% - 0.005%
Но това типичното 0.5% е много, същото като при обикновенните консумарторски
транзисторни усилватели.

   Един басов Hi-Fi говорител внася 30 % нелинейни изкривявания-това се приема за нормално. Човешкото ухо, обаче е така устроено, че слабо  чува изкривяванията на ниски честоти. От тук нататък може да бъдат намалени с подходящи усилвателни схемни решеня, модел на озвучителното тяло и т.н....

    Като толкова те мързи-поне отвори колонките си там, и ги напълни с памук, или вата-раздипляш ги, и след това лекичко ги натъпкваш, и ще бъдеш ужасен от подобрението-и продължавай да празнуваш, сега, ако и това те мързи...  :).
« Последна редакция: Apr 17, 2017, 12:36 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #55 -: Apr 17, 2017, 12:40 »
Те фабрично са пълни с една бяла вата. Много прилича на тази дето я ползват в спалното бельо. 

Единственото което мога да направя е да сменя предният черен плат, че старата ми котка ги изпокъса... Реши там да си остри ноктите.
« Последна редакция: Apr 17, 2017, 12:46 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #56 -: Apr 17, 2017, 12:52 »
    Обикновенно  има вата, колкото да не е без хич, много често пък нищо няма...
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

malin

  • Гост
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #57 -: Apr 17, 2017, 17:01 »
Единственото което мога да направя е да сменя предният черен плат, че старата ми котка ги изпокъса... Реши там да си остри ноктите.

Изчакай да умре. Иначе ефекта ще е същия, няма спасение като си заплюе къде да ги остри.
Активен

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #58 -: Apr 17, 2017, 22:44 »
Зевсе, по въпроса за аудиофорумите и хората в тях. Аз съм един от активните участници и предлагам да сложим нещата на масата - каня те на аудиосесия в къщи да чуеш плеър (с дистанционно, 4 аналогови и 8 цифрови входа, Raspberry PI 3 и Volumio 2, с един тъп DAC PCM5102), усилвател (скромни лампови 4 вата на канал), колони (само 2 и с по само един говорител) и RIAA предусилвател (пак с едни непретенциозни лампи), всичките направени от мен (с поялник!). Може и други желаещи да дойдат, но повече от 5-6 човека няма да се сместят в зоната на най-добрия звук. Така, че ако сме повече ще трябва да се редуваме.
Носете си любимите дискове и плочи.

После, ако искаш, ще ни покажеш и доказателствата на твоята теза. Особено ще ми е приятно да чуя българските говорители в сфери.
« Последна редакция: Apr 17, 2017, 22:55 от sstefanov »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #59 -: Apr 18, 2017, 16:13 »
Цитат
Носете си любимите дискове и плочи.

а пиене, може ли? [_]3
Активен