Автор Тема: Разрешаване на проблем със SSD и SATA 3 контролера му..  (Прочетена 3498 пъти)

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Имам дъно което няма sata 2. Сложих му sata 3 контролер за да бутне ssd (което е sata 3) от него. Уви не не ще, а виждам от usb флашка с убунту - ssd-тo в sata 3 контролера. Значи се вижда ssd-то в контролера, но не ще да бутне.  Oт флашка когато пускам инсталация на ubuntu и го вижда, но ми казва,че не може д аго инсталира..защото хардуера ми можеби не поддържал буутване от pcie картата? Как да разбера така ли е?

SATA 3 ми трябва заради бързата скорост с която ще тръгне SSD-то, по бенчовете които направих разликата е двойна когато е на другата ми машина (тази с  вграден sata 3). Машината със SATA 2 я глася за видеообработка и затова тази двойна разлика в скоростите на SSD-то пряко ме касаe.  Мисля си един вариант ама не знам дали ще е удачен? Мисля дали да не инсталирам на една стара 16гб флашка уиндоуса (30мб/в сек копирам от нея и някъде толкова записвам. ) , а ssd-тo да ми стои бучнато в sata 3 контролера и на него да запиша софтуер за видеообработка (blender и и т.н.) и файловете за обработка. Така ще имам ли някакво забавяне  когато ползвам програмите за видеообработка задето съм инсталирал ОС-а на бавната флашка? Убунтувските програми така и така няма да използвам, те не ме касаят, но понеже така и така съм инсталирал ОС-а в/у бавната флашка ще ми повлияе ли на работата в блендер и останалите програмиза видеообрааботка?

Моля, помагайте.
« Последна редакция: Mar 30, 2018, 03:26 от ignorant »
Активен

malin

  • Гост
Скороста ти ще е тази, на най-бавния компонент в тая галимация, тъй като е част от нея.
Активен

lastcyrol

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Няма проблем. Инсталираш GRUB на носител, от който системата може да зареди, например някоя малка USB памет или стар и малък твърд-диск. А на SSD-то си слагаш основната система.
Активен

vnestorov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
На дъното си имаш SATA III.
Според описанието има следния контролер:
"SAS 8 ports SAS 6Gbps via LSI SAS2008"

Иначе не всички PCI SATA контролери могат да буутват, а има и опция в BIOS.
Активен

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
На дъното си имаш SATA III.
Според описанието има следния контролер:
"SAS 8 ports SAS 6Gbps via LSI SAS2008"

Иначе не всички PCI SATA контролери могат да буутват, а има и опция в BIOS.
за коя опция в биос говориш и този сата 3 контролер нее ли за райд? тоест ако го  ползвам райд нали няма да имам трим? аз затова не го пускам до сега.. или има начин да имам трим и  да ползвам контролера?
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
...този сата 3 контролер нее ли за райд? ...
Според описанието му, не само.
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил

за коя опция в биос говориш и този сата 3 контролер нее ли за райд? тоест ако го  ползвам райд нали няма да имам трим? аз затова не го пускам до сега.. или има начин да имам трим и  да ползвам контролера?

LSI контролерите имат по 2 фирмуера - IT и IR. В единия всъщност нямаш RAID леър, ако мога така да го нарека в БИОС-а, това ти позволява една идея по-бърза работа директно с диска. Често се ползва за системи, които ползват дисковете в JBOD режим, например, ако ползваш ZFS.

От уикито на LSI може да попаднеш на следната информация:

Only HBA that are flashed to IT firmware or MegaRAID drives that are set to JBOD support TRIM
Активен