Автор Тема: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia  (Прочетена 29757 пъти)

plandzg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« -: Sep 14, 2020, 19:17 »
Здравейте!
Стария лаптоп (Lenovo E530) взе да сдава багажа,та взех да се заглеждам за нов.Позволявам си да ви помоля за предложения,които да вървят с Линукс (13 години вече съм само с Линукс - и в къщи и на работа).Предпочитанията ми са:ThinkPad (задължително!) (Intel + Nvidia) 15 или 17" ,максимално съвместим с Линукс (най-вероятно ще продължа с Kubuntu),игри няма да играя,но може да правя често аудио- или видеообработка на файлове и разбира се,сърфиране и всички нормални дейности в нета.Бюджетът ми е до около 1500 - 1800 лева.

Благодаря предварително за отделеното време! Знам,че е скъпо,та затова благодаря...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #1 -: Sep 15, 2020, 00:07 »
Видео обработка с лаптоп за 1800?
За това нещо ще ти трябва доста място. RAM и  диск - бърз диск. Големите ssd-та са все още скъпи. Ще ти дойде почти половината от цената на машината. Ще трябва да добавиш и RAM със сигурност, защото тази, с която ще продават машината няма да е достатъчно. Другото нещо е, че може да не е само добавяне на RAM, а подмяна, защото не се знае, какви плочки са напъхали вътре. На стария лаптоп исках да сложа 16 щото беше с 8 и се надявах да купя само осмица. Купих 2х8, защото вътре и двата слота бяха заети с 2х4. На този, който си купих за резервна машина се случи същото. От 16 да ги направя на 32, но си купих 32, защото вътре пак същата работа. Всички слотове заети. На новата машина, дето си взех преди време, отново същото. Ма понеже беше от магазина директо и още там исках да я поставят, ми казаха, че ще турат още една плоча 16 и готово. На други ден ми се обаждат, че вътре отново двата слота са заети и ще трябва да сложат 2х16. Изглежда ме усети този по телефона, че ми стана неприятно, че ще трябва да купувам 32 гига при положение, че ми бяха казали, че само 16 ще са нужни и ми каза, че няма да е необходимо да плащам нищо допълнително. Та тези 32 ми излязоха на цената на 16. Та рамта може да се окаже допълнителен разход. 32 гига за 4К видео задължително. С по-малко няма да се оправиш. Ако искаш нещо такова да правиш, ще трябва и машината да може да поддържа до толкова. За 1080 16 май ще те оправят.

Видеото. Не съм много сигурен, дали изобщо ще ти трябва допълнитена 3D карта, та може би да се огледаш за някакво Quadro. На мен едната машина ми е с такава, но не я товаря особено. Но за това - 3D или 2D производителност ще ти трябва - може и да бъркам. Ако ще е 3D обаче, поне нещо от ранга на GTX. Тези машини обаче май тръгват от два бона. А и подозирам, че ThinkPad с отделна 3D графика може и да няма. Щото такива ги водат геймърски, а те са друга серия.

За това, да е с поне четири ядра и бърз процесор, мисля, че не е нужно да споменавам.

Погледнах в два магазина, дето съм пазарувал.
В Ardes най-евтиния ThinkPad е с цена от 1972 лева, с 8 рам, 256 гига ssd, с вградена графика. Офис машина.
Този с 16 рам е с цена от 2122 и отново с 256 гига диск и вградена графика.
Споменах за допълнителните разходи за памет и диск. Добави ги и ще си оформиш сумата.

В Jar Computers има два по-евтини ThinkPad-а на цена около 1400. Плюс-минус пет кинта. И двата са с AMD процесори, но това по принцип не бива да те притеснява при новите модели машини ( ако тези са от новите модели - не ги зная, коя година са ), защото Intel в момента са в догонваща позиция и AMD ги издухват от всякъде. Но... Отново - 8 рам, 256 и 512 диск. По-евтиния е с по-големия диск  :) Но! 14 инча дисплей и двата. Не ти препоръчвам 14ка за видео обработка.
Имат петнайска за два бона, но отново 8 рам и 256 диск. Отново вградено видео.

Та след като описах картинката, стана ясно, че няма как да се впишеш в бюджета. ThinkPad по начало са си скъпи.

Втората ми машина, дето я направих 32 гига рам, я взех втора ръка за около 1300. Вече не помня, точно колко струваше. ThinkPad W540 с 512 ssd. С отделно видео Quadro K2100M. И със сензор за калибриране на цветовете на дисплея според светлината в помещението, на всичко отгоре. Дето не го ползвам за нищо. Сложих ѝ рам, щото беше със 16, купих ѝ Windows за триста и незная колко, кинта и още нещо имаше и стъпи към 1800. Споменавам Windows, че съм си купил, във форум за Линукс, обаче нямаше как.
Ако ти е задължително да е ThinkPad ( и те разбирам, щото са страхотни машинки и карат по много години ), втора ръка мисля, че ти е единствения вариант, ако ще обработваш видео. Новите с достатъчно памет и отделна карта са просто твърде скъпи. За нас. Операционна система предполагам, няма да купуваш, така че този разход може да го заделиш за допълнително дисково пространство. Един гига още към едни 512 или дори 256, дето да са за системата, диск и допълнително рам и ще ги вържеш тамън 1800.

След всичко това се надявам да знаеш вече, за какво да гледаш.

« Последна редакция: Sep 15, 2020, 10:12 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #2 -: Sep 15, 2020, 09:30 »
Ъпгрейта на паметта (след време) винаги е била проблем - я вече няма да има свободни слотове, я вече тази рам (съвместима с дъното) няма да се продава, или ако се продава след време плочките на пазара няма да са маркови...и т.н.

Затова проблема с паметта трябва да се решава още в началото при покупката и да се иска колкото е възможно повече рам (ако може и маркова, кинтстон, хиперX и т.н.).

Няма неискам, няма не може. Ако не може търговеца да ъпгрейтне рамта още при покупката, не трябва да се взима лаптопа.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #3 -: Sep 15, 2020, 17:19 »
Ей винаги ще има недоволни, ей - айде продавачите не разбират, ами другите. Поне тия дето са ги сглобявали разбират. Аз пък най мразим като отворим "щайгата" и вътре к'во да видим - дву (или три) канална памет и само единия канал зает - а видиш ли то било за по-лесно ъпгрейдване  :P, а че ти върви 2 - 3 пъти по-бавно (карай да върви там, те не разбират какво купуват). Всичко стана вече като да идеш на пазар за краставици и домати - вземи от ония по-червените и по лъскавите нищо че оттука още ми лъхат на пластмаса (и там две-три по-криви краставички за ядене)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #4 -: Sep 15, 2020, 17:26 »
То вече всичко е "топлама" марка. Ташак работа един вид.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #5 -: Sep 15, 2020, 20:12 »
Ъпгрейта на паметта (след време) винаги е била проблем - я вече няма да има свободни слотове, я вече тази рам (съвместима с дъното) няма да се продава, или ако се продава след време плочките на пазара няма да са маркови...

Я ще е запоена за дъното, както е при новите ThinkPad Carbon. :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #6 -: Sep 15, 2020, 20:24 »
В карбона донякъде може и да е обосновано, защото са прекалено тънки
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #7 -: Sep 15, 2020, 20:45 »
Ами... започнаха просто да следват Apple-ските трендове - те са пионерите и при несменяемите батерии, и при запоената RAM, и други "иновации". Цялата техника отива в тази посока - консуматорство - купи, ползвай както е, после хвърли и повтори.

За мен лаптоп със запоена RAM не е точно лаптоп - по-скоро таблет.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #8 -: Sep 16, 2020, 08:40 »
+1
Ама не таблет ами на към телефон отива работата...
Като ги гледам новите лаптопи, с по 2 видеокарти, 4К екран с тъч, 2 сокета, 4 ядра и 16 нишки ми то само му трябва един (външен) монитор и клавиатура и става десктоп.
С телефон е пак същото ма на кой му се разнася лаптоп а пък всеки има телефон  :P

Та аз си мисля че към умнофона ще се оттече целия пазар... е не веднага ама 10-15 г.

П.П. Навремето (още преди 2000 г.)  проф. Петър Бърнев казваше че нещата се изместват все повече към комуникациите и никой не му вярваше, но се оказа прав.. макар че тогава хората още се радваха на новите супер яки Пентиуми

Съжалявам Гога, ама все по някое време прогресът ни застига и... ще трябва да се ъпгрейдваш т.е. по скоро да си закачиш умния телефон към умния телевизор и да бачкаш от къщи, около 2030 ако не и по-рано.
И само за Гого пущам долния линк...
https://xkcd.com/1782/
I just have it set up the way I want it. Okay!

П.П.П. Аз наскоро останах приятно изненадан - търсех да си шерна Галакси С8 екрана (за филмче само), но нямах нищо инсталирано, но видях един кабел Усб към HDMI и още му го бочнах и изкара некво вградено приложение (не Гугъл нито мира каст) от Самсунг, дето само ме пита дали искам копие на екрана или да го разшири и аз по погрешка избрах второто и то като  видя 4К ТВ, че като ми опъна един десктоп и само ме пита искам ли да добавя и клавиатура (безжична, блутут и т.н.), само за мишка не пита, ама нали умнофона е тъч.
Мдааа такива ми ти работи.. е вярно ОС е Андроид, и не 4/16 ядрен ами 6-8 ама не е 16 Нишков, ама ще го преживеем. Па може и скоро да стане..

Оказа се че имат и специален хардуер за целта Dex Dock и става компютър вж. последната снимка
https://www.mobilefun.com/official-samsung-dex-station-galaxy-s8-s8-plus-display-dock-63089

https://images.mobilefun.co.uk/graphics/productgalleries/63089/i.jpg
Горното най вероятно е RDP сесия към усхадуя, но останалия десктоп си е на С8-та
« Последна редакция: Sep 16, 2020, 09:32 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #9 -: Sep 16, 2020, 08:43 »
Не съм много сигурен.
Като оставим настрана, че излизат все повече играчи на пазара на тънки лаптопи и запоявайки паметта, така принуждават клиентите да си купят нова машина, ако искат ъпгрейд на паметта, има и други причини да го правят.

Тънкия лаптоп има по-малка батерия и трябва да се пести ток от всичко. Паметта на слотове харчи повече ток, защото точката където става контакта е с по-голямо съпротивление. Освен това заема и повече място. При тези тънки машини това също си е фактор.

Освен това и тенденциите са в тази насока - компютър върху чип. В опит да повишат производителността на процесорите, дори в момента се интегрират почти в едно процесор и памет, за да може CPU-то да има по-бърз достъп до данните и така да изчаква по-малко. Скоро може да очакваме в едно процесор и  гигабайти "кеш" например. Zen процесорите на AMD с техния chiplet дизайн и 3D пакетирането на Intel. Накъде от двете посоки ще се тръгне, тепърва ще видим. Но тези разработки ясно показват посоката, по която ще се върви от тук нататък. Компютър върху чип. Там памет не може да се ъпгрейдва. Но пък и ще са по-евтини спрямо цена/производителност. Надявам се. Битката между двете компании може да е само в наша полза. Засега intel изостава.

Да допълня само, че @remotexx ме изпревари с поста. Да, към умнофона отиват нещата. Ако ще се прави компютър върху чип, ще има дори още по-голямо място за батерия в сегашните телефони отколкото сега. А Intel започнаха и WiFi картата да вграждат в чипа.
Тези писаници за двата мастодонта може и да са излишни, защото ARM им диша във врата и на двамата. Много отблизо. Скоро очаквайте лаптопи с тези процесори, а те ще имат и бъдеще, защото харчат доста по-малко ток, за производителността си.
Пък излязат ли и твърдите батерии на пазара, ще има и ток в телефоните да захранват дори още по-мощни процесори.
« Последна редакция: Sep 16, 2020, 12:13 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #10 -: Sep 16, 2020, 12:25 »
То и сега (в момента) може да ползваш arm64 като десктоп (RaspberryPi-4B/8GB), работи съвсем прилично  ;)
Особено ако настроиш кеша на браузъра да ползва рамдиск и ползваш максимално бърз SD-disk !
Друго удобство е, че бюрото е празно (почти), имаш голяма/удобна клавиатура и каквато мишка си харесаш, и монитора (21-23") инча не е за пренебрегване  8)

PS: а цената си е направо супер: около 200 лв. за Пи-то, захранване и HDMI -> microHDMI преходник  ;D
« Последна редакция: Sep 16, 2020, 12:55 от ray »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #11 -: Sep 16, 2020, 13:37 »
Като оставим настрана, че излизат все повече играчи на пазара на тънки лаптопи и запоявайки паметта, така принуждават клиентите да си купят нова машина, ако искат ъпгрейд на паметта, има и други причини да го правят.

Тънкия лаптоп има по-малка батерия и трябва да се пести ток от всичко. Паметта на слотове харчи повече ток, защото точката където става контакта е с по-голямо съпротивление. Освен това заема и повече място. При тези тънки машини това също си е фактор.

Нее. Точката на контакта трябва да има 0-ла съпротивление - иначе няма да работи и ще се 'корумпират' даните по линията. По скоро се пести от позлатени контакти...и на дъното и на пръчката....а само златото оправя работата....така че за в бъдеще да не корозира и наруши контакта.

Няма нищо лошо в запоената памет, например както е в малинките, стига обаче да е повече и доста в повече. Обаче от край време производителите (и на десктопи и на всякакви други) пестят от памет. Малко памет и Мноооооого МегаГигаСупер Херци и ядра. 99.9 процента от потребителя се ловят на този трик, случайно да не се минат с бавна машина.

Вградената батерия е проблем...с който също принуждават клиентите да си купят нова машина. Нали гръмна един скандал с ябълката, че при стара батерия им намалявали честотата, та уж да им държи повече....Ами какво стана моят телефон остаря и стана много бавен, трябва да го сменям.

----
Освен това не бих ги класифицирал мобилните устройства като мобилни.
Лягам вечер и искам да погледам някой клип в тубата....Единият кабел в ушите, другият в контакта .... постоянно си оплетен с кабели ...Каква мобилност е това? За да е пълно щастието кабелите също постоянно прекъсват....

Всеки ден само търсиш къде да си зареждиш джаджата. Мобилност бих го разбрал ако се налага да го зареждаш например 1 път на две седмици, а през другото време да го ползваш интензивно - сърфираш и гледаш клипове..

« Последна редакция: Sep 16, 2020, 14:05 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #12 -: Sep 16, 2020, 16:32 »
Като оставим настрана, че излизат все повече играчи на пазара на тънки лаптопи и запоявайки паметта, така принуждават клиентите да си купят нова машина, ако искат ъпгрейд на паметта, има и други причини да го правят.

Тънкия лаптоп има по-малка батерия и трябва да се пести ток от всичко. Паметта на слотове харчи повече ток, защото точката където става контакта е с по-голямо съпротивление. Освен това заема и повече място. При тези тънки машини това също си е фактор.

Нее. Точката на контакта трябва да има 0-ла съпротивление - иначе няма да работи и ще се 'корумпират' даните по линията. По скоро се пести от позлатени контакти...и на дъното и на пръчката....а само златото оправя работата....така че за в бъдеще да не корозира и наруши контакта.

Няма нищо лошо в запоената памет, например както е в малинките, стига обаче да е повече и доста в повече. Обаче от край време производителите (и на десктопи и на всякакви други) пестят от памет. Малко памет и Мноооооого МегаГигаСупер Херци и ядра. 99.9 процента от потребителя се ловят на този трик, случайно да не се минат с бавна машина.

Вградената батерия е проблем...с който също принуждават клиентите да си купят нова машина. Нали гръмна един скандал с ябълката, че при стара батерия им намалявали честотата, та уж да им държи повече....Ами какво стана моят телефон остаря и стана много бавен, трябва да го сменям.

----
Освен това не бих ги класифицирал мобилните устройства като мобилни.
Лягам вечер и искам да погледам някой клип в тубата....Единият кабел в ушите, другият в контакта .... постоянно си оплетен с кабели ...Каква мобилност е това? За да е пълно щастието кабелите също постоянно прекъсват....

Всеки ден само търсиш къде да си зареждиш джаджата. Мобилност бих го разбрал ако се налага да го зареждаш например 1 път на две седмици, а през другото време да го ползваш интензивно - сърфираш и гледаш клипове..

   Лека инженерна забележка.
За съжаление няма как точката на контакт да е със съпротивление 0 ома.
Целта е съпротивлението да се сведе до минимум,което няма как да
се постигне с евтини материали.

   За мобилност (по-рядко зареждане) - стара Нокия с фенерче...
от началото на века. Зарежда се веднъж на седмица.

   Вярно е,че повечето производители се изпедерастиха, и вече
запояват батерии,памети и т.н. , така че да не може да се сменят.
Уж щеше да има някакъв еврогейски регламент,насочен
против планираното остаряване,но май нещо не вървят нещата .
Педераси,сър ...
« Последна редакция: Sep 16, 2020, 16:38 от spec1a »
Активен

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #13 -: Sep 17, 2020, 01:03 »
То и сега (в момента) може да ползваш arm64 като десктоп (RaspberryPi-4B/8GB), работи съвсем прилично  ;)
Особено ако настроиш кеша на браузъра да ползва рамдиск и ползваш максимално бърз SD-disk !
Друго удобство е, че бюрото е празно (почти), имаш голяма/удобна клавиатура и каквато мишка си харесаш, и монитора (21-23") инча не е за пренебрегване  8)

PS: а цената си е направо супер: около 200 лв. за Пи-то, захранване и HDMI -> microHDMI преходник  ;D

Да бе, и през една година да сменяш SD картата (ако издържи и толкова при ежедневно писане). Мани ги тия работи...
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #14 -: Sep 17, 2020, 07:19 »
   Лека инженерна забележка.
...
Педераси,сър ...
Лека забележка към инженерната забележка:
педерас е грешно изписване на педераст
мн. педерасти
мн.ч. пе-де-рас-ти
мн.ч. членувано    пе-де-рас-ти-те

https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82
 ;D ;D ;D
П.П. Между другото това вече е остаряла форма и не е полит. коректна, сега вече им викат хомосексуални - ама ако не ти пука че ще те уволнят или па няма къде по-надолу давай смело напред (като бат Линус, или надолу кат дедо Столман, а бе какво стана с тоя човек)
« Последна редакция: Sep 17, 2020, 07:23 от remotexx »
Активен