Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 28   Надолу

Автор Тема: Всякакви въпроси, свързани с Linux.  (Прочетена 133875 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #120 -: May 24, 2014, 09:31 »
Коментирай всички редове след ред 15 и изпълни update-grub за всеки случай.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #121 -: May 24, 2014, 10:38 »
Поставих един въпрос тук, но  няма много аткивност.

Ситуацията е следната
Инсталиране на убунту сървър на едно лапи. По време на инсталацията пита за осъществяване на връзка и пита, коя карта да използва. Ланчето или безжичната. Избирам безжичната. Мрежата е свободна, няма парола. Всичко е наред и приключва. Бия рестарт и си казвам, сега ще си инсталирам, каквото ми е нужно. Не се получи. При опит да се свържа отново към мрежата стават някои работи, дето не мога да ги схвана.
Първо wireless-а не беше включен. ifconfig wlan0 up свърши работата разбира се. Следващото беше iwconfig wlan0 essid moita-mreja. Промпта се появи отново, нямаше съобщения. Тръгнах направо с apt-get, но не си захапа източниците. Проверка с ifconfig - нямаше зададено IP. Помъчих се малко. Хрумна ми по същото време, в което прочетох и тук едната подсказка, че dhcp може да не е включено, както не беше никоя мрежова "карта" например. Не бях правил това и проверих в нета, как става. dhclient -4 -s 192.168.4.1 wlan0 не сработи. Пробвах и просто dhclient wlan0 по един от последните съвети в темата, която бях пуснал. Нищо. Рестартирах и направих стъпка по стъпка това, което беше написано там

sudo -s
ifconfig wlan0 up
iwconfig wlan0 essid moita-mreja
iwconfig wlan0 mode Managed
dhclient wlan0


Нищо не стана. Последното си стои и няма промпт няма нищо. Спрях го и го пуснах да си бачка отзад. Направих си и пих кафе. Върнах се и нищо.
Вчера ходих у брат ми и пробвах да се вържа към неговата мрежа. Тя не е свободна, зная паролата, но когато напиша iwconfig wlan0 essid negovata-mreja, промпта се появява веднага, не ме пита за парола и отново не се случва нищо. Към мрежата на негов съсед, на която също зная паролата се "свързва" по същия начин. Без да пита за парола. Естествено, не се връзва към нито една от двете.

Не бях ползвал никога преди това dhcp и се оказа, че не е сложно. По последния начин ( четири реда по-нагоре ) съм се връзвал към моята мрежа преди време, когато още беше защитена. Това ми е най-странното. Не пита за парола. Сега съм си у дома и мога да вържа кабела и лесно да направя това, което си бях започнал в началото. Да си инсталирам нещата, но това, което се случва, не спира да ми яде мозъка и моля за малко помощ да разбера, какво точно става.

Имам и Windodws 7 на същата машина. Там всичко си бачка по обичайния начин
« Последна редакция: May 24, 2014, 10:44 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #122 -: May 31, 2014, 08:21 »
cybercop, според мен, swap-a няма точка за монтиране, но е монтиран. както и да е, направил съм го за разкош :)
по-добре сподели, как си решил проблема с монтирането на оптични устройсва. не ми монтира нищо, а в най-добрия случай го разпознава като хард и на практика не мога да използвам дискове. вече си мисля, дали не съм за ново оптично устройство. също така ме интересува, какво е съдържанието на /dev/media
по-конкретно /dev/media/cdrom;0;1;2 /0 1 2 ги изтрих. оставих само /dev/media/cdrom и ако проблема е в устройството/вата /имам две оптични устройства/ ако сложа работещо трябва да се монтира при поставяне на дискове. но преди да купувам искам да опитам твоето решение.
edit: определено имам проблем със самите устройства. много често не мога да буутна от тях. понякога едното сработва, друг път другото.
« Последна редакция: May 31, 2014, 08:25 от satir »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #123 -: May 31, 2014, 08:56 »
http://www.kaldata.com/forums/topic/226819-%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC-%D1%81-%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%82/

Swap дяла се описва в etc/fstab и се монтира при стартирането на системата.
Колкото до папка media - няма нужда да се пипа нищо в системните директории.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #124 -: May 31, 2014, 18:01 »
един въпрос "всякакъв" който реших преди секунди :)
вчера ми се наложи да рестартирам. по време на стартиране на системата забих флашка в пецето, а после реших друго и я извадих. по-късно като реших да копирам една директория от хоума върху флашката се оказа, че нямам права да пиша върху нея. в пълна ярост започнах да променям права, като почнах от /mount/usb0 /оказа се, че имам такава точка за монтиране, барабар със симлинк/, после опитах да променя правата върху файловете и папките във флашката и получих отговор от системата, че операцията не е разрешена. цела вечер четох некакви хелпове, които обясняваха, как требвало да се правят некакви секакви фатки :) докато накрая ми писна, отворих /etc/fstab  и намерих некакъв глупав ред в него, който коментирах и оно зема, фана, че се получи :)
това ми е /etc/fstab -а интересен е последният ред, който си се добави сам си :DDD
Код
GeSHi (Bash):
  1. # /etc/fstab: static file system information.
  2. #
  3. # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
  4. # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
  5. # that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
  6. #
  7. # <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
  8. # / was on /dev/sda1 during installation
  9. UUID=7f6e2563-a1b3-4248-9059-d9cb6d68f145 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
  10. # /Storage was on /dev/sda3 during installation
  11. UUID=fec09e30-19e0-4cca-8102-fadf423abcf0 /Storage        ext2    defaults        0       2
  12. # /home was on /dev/sda4 during installation
  13. UUID=2282ef8f-617b-4103-b5a5-acaa9d410457 /home           ext4    defaults        0       2
  14. # swap was on /dev/sda2 during installation
  15. UUID=0b5b9167-2dd4-4b73-92bc-e1ee7d1204d2 none            swap    sw              0       0
  16. /dev/sr0        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
  17. /dev/sr1        /media/cdrom1   udf,iso9660 user,noauto     0       0
  18. #/dev/sdc1      /media/usb0         auto    rw,user,noauto  0       0
cybercop, въпроса ми беше конкретно за оптичните медии. аз го реших, като купих нова записвачка.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #125 -: Jun 02, 2014, 17:06 »
Това с правата и fstab няма да сработи, ако не рестартираш машината, ако винаги флашката ти е устройство /dev/sdcX или ако не направиш нещо такова след записа във fstab:

mount /dev/sdc1 -o remount , ако не рестартираш.

По-работещият ( простият, искам да кажа ) според мен вариант е, да погледнеш с fdisk -l кое устройство ти е флашката ( или пък с dmesg | tail след като я пъхнеш в компа, но fdisk ще ти покаже ясно дяловете, ако има такива ) и ако системата автоматично го е монтирала някъде, просто да го "ре"монтираш със съответните права:

mount /dev/sdc1 -o remount -rw или mount -o remount -rw /dev/sdc1 . Не помня точно как се изписваше.

sudo пред всичко !
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #126 -: May 30, 2015, 15:37 »
Някой потребител на Debian 8, забелязал ли е малкият брой или почти никакви актуализации след излизането на дистрибуцията?
От излизането, не ми е идвала нито една актуализация. Фиксирал съм хранилищата към Jessie, достъпът до пакетите е нормален.
master@master-laptop:~$ cat /etc/apt/sources.list
deb http://ftp.de.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free 
deb-src http://ftp.de.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free 
master@master-laptop:~$
Същото е положението, когато подмяня jessie със stable.
Далече съм от мисълта, че е безгрешна, защото в Ubuntu, поне два пъти обновиха ядрата от тогава. Прочутата загуба на данни в RAID+ext4, засягаше чак 3.14 ядрaтa. При Debian, актиализация на 3.16 не ми е идвала. Изглежда, че те са над тези неща.
« Последна редакция: May 30, 2015, 17:25 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #127 -: May 30, 2015, 15:55 »
Някой потребител на Debian 8, забелязал ли е малкият брой или почти никакви актуализации след излизането на дистрибуцията?
Актуализации си имаше, следя бюлетина на LWN.net за актуализациите из дистрибуциите и съм останал с впечатлението за нормален поток на актуализациите, аз обновявах няколко машини на няколко пъти. Но екипът на Debian не работи върху всички пакети едновременно (няма как), та явно се е случил период, в който са се актуализирали по-малко от интересуващите те пакети. Вярно, че ядро не се е обновявало, и аз очаквах да се появи такава актуализация, пък имаше актуализация за ntfs-3g, но... Или не са успели да се занимаят с него, или се е оказало, че този проблем не се проявява в Debian Jessie :)

П.П.: Следващата събота излиза Debian 8.1. Щеше да е излишно да се обявява излизането му, ако не е имало кой знае какво да включва, нали? :)
« Последна редакция: May 30, 2015, 15:59 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #128 -: May 30, 2015, 16:06 »
Нямам инсталиран ntfs-3g, защото нямам ntfs дял на никоя машина от години.
http://s19.postimg.org/k0mvnf5kj/ntfs_3g.png
Инсталирал съм от инсталатора на 8.0, основната система с network-manager-gnome и lightdm, компонентите за лаптопа (task-laptop, blueman), езиковата поддръжка и xfce4 (не task-xfce-desktop). Има инсталирани големи приложения, като офиса и плеърите. Колкото и да е орязана, това са над 1000 пакета. Нито една актуализация не ми е идвала от излизането на 8.0. Актуализирали са се нула пакети.

П.П.: Надявам се, преди да излезе 8.1 да пуснат поне една актуализация на ядрото. Уеб браузърите съм намерил начин да ги държа актуални и да не разчитам на тези от хранилищата.
« Последна редакция: May 30, 2015, 17:51 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #129 -: Jun 07, 2015, 15:11 »
Някой забелязал ли е промяна на режима на работата на системата при ползването на ядро 4.0.5. Ползвам XFS файлова система и системата работеше добре. Но, днес актуализирах до ядро 4.0.5 и системата направо полудя. Имам чувството, че бързината на отваряне на приложенията се увеличи два пъти. Почвам да се чудя, какво става.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #130 -: Jun 07, 2015, 16:11 »
Не помня да са пускали нещо кой знае какво за 4.0. Има известно количество кирийки за XFS в 4.1, но то не е излязло още.
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #131 -: Jun 07, 2015, 18:09 »
И аз мисля, че не би трябвало да има голяма разлика. За последно, ползвах 4.0 или 4.0.1 и нямаше почти никаква разлика в работата между тях и щатното 3.16 за Jessie. След инсталацията на 4.0.5 имам чувството, че съм сложил на системата някакъв турбо компресор.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #132 -: Jun 08, 2015, 18:47 »
И аз мисля, че не би трябвало да има голяма разлика. За последно, ползвах 4.0 или 4.0.1 и нямаше почти никаква разлика в работата между тях и щатното 3.16 за Jessie. След инсталацията на 4.0.5 имам чувството, че съм сложил на системата някакъв турбо компресор.
Стана ми интересно. Може и аз да направя тази беля.  :)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #133 -: Jun 16, 2015, 16:09 »
Оказа се, че Midori е първият webkit базиран уеб браузър, който изпълнява без проблеми html5 видео.
http://s19.postimg.org/l3mbrjjzn/html5.png
Това откритие много ме зарадва, защото отдавна търсех алтернатива, a Midori ми е слабост.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #134 -: Jun 16, 2015, 16:20 »
Оказа се, че Midori е първият webkit базиран уеб браузър, който изпълнява без проблеми html5 видео.
Ползваш много Убунту, а те бяха яко засрали webkit-a не само qt, но и gtk. От край време си има html5 в Конкерор, Реконя и Кюпзила.
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 28   Нагоре
« назад напред »