Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 28   Надолу

Автор Тема: Всякакви въпроси, свързани с Linux.  (Прочетена 132385 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #345 -: Oct 16, 2017, 17:38 »
Ти да не си с 10Гб диск или на дайълъп интернет, та те е страх от тези зависимости.
блакинблак - а ти защо мислиш, че всички припадат по любимия ти бълвоч наречен Гном, та не щеш да има друго.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #346 -: Oct 16, 2017, 19:47 »
Моите 50 стотинки. Бях много време на офицялен Гном 3.2*. Класическата версия - тази със светлите панели (но не флашбек метасити версията, която наподобява Гном 2*). Имах много забележки и от 3.22 до 3.26 очаквах нещо да се подобри, уви не стана. От 2 седмици насам съм на Cinnamon, и мога да кажа, че всичко работи много по бързо и гладко е за мен това е десктопа, които Гном трябваше да бъде. Напълно съвместим с Гном 3*, защото е базиран на гном 3*. Официалния Гном е тръгнал в лоша посока, и затова се радвам, че има алтернативи.
Лично мнение без да ангажирам никой с него.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #347 -: Oct 16, 2017, 20:58 »
Аз съм си от няколко години на Xfce и не се оплаквам. Промените са незначителни и не ми засягат работата. Дори прехвърлените на GTK 3 платформата елементи са си същите и, дори работят по-добре. "Еволюция без революция" е мотото на разработчиците и тази стратегия ме устройва напълно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #348 -: Oct 17, 2017, 02:57 »
блакинблак - а ти защо мислиш, че всички припадат по любимия ти бълвоч наречен Гном, та не щеш да има друго.

Пак нещо не си разбрал! Преди време имаше и още алтернативи, ама измряха! Тъпо е на една още не разпространена ос да има куп алтернативи, но така става. Сега, колкото повече растат потребителите и алтернативите ще стават по-малко, като преживяват само тези, които носят наистина добри идеи. Конкуренцията на идеи е хубаво нещо, но свръх конкуренцията разпилява труда.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #349 -: Oct 17, 2017, 11:11 »
Хубаво е, да има алтернативи и избор, обаче винаги има едно обаче. Направиш ли дистро, трябва да решиш, дали си го направил за себе си и за упражнение или за ползване и от други хора. Ако е последното, трябва да си прецениш, дали имаш време да поддържаш проекта си. Проблема според мен е, че повечето дистрибуцийки са направени от любопитство, за хоби или ей така, за кеф. После я обявяват пред света, след две години времето отделено за нея ти е прекалено, защото имаш и друг живот и всичко умира.
Затова, както се каза вече, прави ли се нещо такова, прави се в екип, защото всеки ще прави нещо по-малко, което ще отнема по-малко време и нещата могат да вървят в някаква посока. Без екип, сам... Можеш само да стартираш нещо така, но след това трябва да намериш хора, да работите заедно по него. Иначе няма начин.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #350 -: Oct 17, 2017, 14:11 »
Хубаво е, да има алтернативи и избор, обаче винаги има едно обаче. Направиш ли дистро, трябва да решиш, дали си го направил за себе си и за упражнение или за ползване и от други хора. Ако е последното, трябва да си прецениш, дали имаш време да поддържаш проекта си. Проблема според мен е, че повечето дистрибуцийки са направени от любопитство, за хоби или ей така, за кеф. После я обявяват пред света, след две години времето отделено за нея ти е прекалено, защото имаш и друг живот и всичко умира.
Затова, както се каза вече, прави ли се нещо такова, прави се в екип, защото всеки ще прави нещо по-малко, което ще отнема по-малко време и нещата могат да вървят в някаква посока. Без екип, сам... Можеш само да стартираш нещо така, но след това трябва да намериш хора, да работите заедно по него. Иначе няма начин.

Смисъла от това да създаваш собствен проект е да си осигуриш с времето някакво финансиране на проекта, а не за хоби или любопитство. Така е възникнал Линукс и цялата еко система около него. Да си осигуриш финансиране има много начини! Ако става въпрос за дистрибуция е да предлагаш някакви услуги и тази дистрибуция да е част от другите ти услуги. Примерно аз, за моите си нужди с ремастерсис си бях сглобил собствено дистро, което си инсталирам за нула време и всичко ми е настроено по мой собствен вкус. Ако е приложение, то пак трябва да предлагаш някакви услуги. А вземеш ли да предлагаш и допълнителни услуги, трябва да градиш и екип, а екипа требе и да се мотивира от някаква обща идея.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #351 -: Oct 17, 2017, 14:13 »
Аз искам да направя и развивам собствен проект и то не един, който да е насочен само за нуждите на определен тип потребители, а не за всички! Писал съм и преди по този въпрос и няма отново да го коментирам.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #352 -: Oct 17, 2017, 14:20 »
.................И друг път съм го казвал, че Линукс е също бизнес, но с по-различен бизнес модел! Когато си програмист наемен работник, към теб се предявяват различни изисквания за знания и умения в какви ли не технологии, губи се куп време в разучаване на нов проект по който ще се работи, а когато развиваш собствен проект, програмиста научава само това от което има нужда за целите на проекта и, когато проекта се одобрява и се ползва, тогава има финансиране.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #353 -: Oct 17, 2017, 16:58 »
Изобщо не е възникнал така линукса! Мисля, че и друг път съм ти го казвал - прочети "Катедралата и базарът" . Много е тънка и няма да ти отнеме много време, дори и да сричаш.
Относно графичните среди:
Аз съм либерален човек и смятам, че всеки трябва да ползва това, което му харесва! Аз лично използвам MATE, което е форк на гном2 защото е леко и ми харесва как изглежда. Ако имам линукс машина с по-голям ресурс най-вероятно щях да съм с KDE, понеже винаги ми е било мерак :) (постоянно гледам клипчета на новите версии), но уви. Синемон не ми харесва и по-скоро бих почакал Юбунту да се намеси по-сериозно в разработката на Gnome3, па да видим какво ще се пръкне :)
« Последна редакция: Oct 17, 2017, 17:03 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #354 -: Oct 17, 2017, 20:15 »
Цитат
Аз съм либерален човек и смятам, че всеки трябва да ползва това, което му харесва! Аз лично използвам MATE, което е форк на гном2 защото е леко и ми харесва как изглежда. Ако имам линукс машина с по-голям ресурс най-вероятно щях да съм с KDE, понеже винаги ми е било мерак :) (постоянно гледам клипчета на новите версии), но уви. Синемон не ми харесва и по-скоро бих почакал Юбунту да се намеси по-сериозно в разработката на Gnome3, па да видим какво ще се пръкне :)

Винаги съм се чудил на такива като теб!!!! Компютъра се товари не от графичната среда, а от приложенията, които ползваш! Между КДЕ и МАТЕ разликата е няма и 150-200 МБ рам при едни и същи стартирани процеси! Един компютър втора употреба с двуядрен процесор кор2дуо, 4ГБ рам и 160ГБ диск е има-няма 150 лева!!!! 150 лева!!!!! Напълно достатъчни параметри да си търкаляш КДЕ с всичко нужно за домашна употреба, че даже и работа да вършиш на него! По-добре помисли как да изкараш 150 лева и не си губи времето с компютри изобщо!
Предимството на Линукс отдавна не е в по-малкото ресурси, които ползва! Точно тези ресурси днес са най-най-евтиното нещо!

Цитат
Изобщо не е възникнал така линукса! Мисля, че и друг път съм ти го казвал - прочети "Катедралата и базарът" . Много е тънка и няма да ти отнеме много време, дори и да сричаш.
Не виждам смисъл да споря по този въпрос!
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #355 -: Oct 17, 2017, 23:50 »
Цитат
По-добре помисли как да изкараш 150 лева и не си губи времето с компютри изобщо!

то било много простичко  :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #356 -: Oct 18, 2017, 00:37 »
Цитат
По-добре помисли как да изкараш 150 лева и не си губи времето с компютри изобщо!

то било много простичко  :)

Е па, да се бараш на компютържия и да не можеш 150 лева за компютър да отделиш е направо трагично! Аз тука покрай моите работи, дето уж поназнайвам това и онова съм плащал веднъж толкоз за 1-2 часа работа! 2 пъти по 300 лева за 3-4 часа работа! 3-4 часа по отделно. Че и на всичкото отгоре, даже съм много доволен :) ! Ама тва е само в последните няколко месеца! Плащал съм и преди!
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #357 -: Oct 18, 2017, 11:25 »
Предимството на Линукс отдавна не е в по-малкото ресурси, които ползва!

Това е голямо предимство и то не точно заради самите ресурси а затова че това е белег за правилно и кадърно писани програми.

Всички сме били свидетели на програми които въпреки че не правят кой знае какви сметки са изключително тромави и ядат памет като за полседно.

Например това което веднага се сещам е тегавия флаш плейар и лекичкият mplayer. И едното и другото възпроизвежда видео.

Ако една програма яде много ресурси, без да има за какво значи има нещо много гнило в Дания.



 
« Последна редакция: Oct 18, 2017, 11:35 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #358 -: Oct 18, 2017, 13:14 »
ББ, единствената ми машина в този ценови диапазон, който казваш е един лаптоп за работа на стойност (втора ръка) 300лв. Дори и на него съм му сложил ССД и 8гб рам, но не бих му качил последната KDE plasma. Рамта при графичните среди (при положение, че все пак я имаш в днешно време) не е кантар. Специално за КДЕ ми се иска да го ползвам, заради всички гъделчета които предлага. С това казано всяка графична среда хаби ресурс (както мисля каза и някой по-горе) според това как е конфигурирана. Ако на твоята, която ползваш пуснеш и конфигурираш глезотийките на един Compiz, ще разбереш за какво говоря.

В случай, че все още не си разбрал за кои ресурси става въпрос -> CPU, GPU

Разбира се тук може да се поспори, какво ти трябва за да подкараш дадено нещо. Но аз не говоря да го подкараш само, а именно да го обезпечиш с ресурс!
За да ти дам пример за обезпечаването, ще използвам твоя некст клауд:
Беше пуснал един линк да ни покажеш некстклауда ти. Първото нещо, което забелязах е, че върви ужасно! Ако ти бях дал 20-30 гб снимки в различни папки да ми ги качиш да си ги достъпвам като галерия, щеше да видиш после, че обикновено търсене на определена снимка (визуално да я намериш като преглеждаш папките през уебинтерфейса) ще отнеме половин час. Това е така понеже, системата ти върви, но не е обезпечена от към IO ресурс .Некстклауда си иска mysqla, пък дори и файловете да са на ССД или бърз РАИД или някакво друго решение.

Надявам се да съм станал ясен с ресурсите :)

ПП: Ако трябва да бъда точен - дистрибуцията, която съм харесал е Манджаро. Хем ми е мерак за КДЕ да имам, хем искам и Арч да докосна.
« Последна редакция: Oct 18, 2017, 13:19 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #359 -: Oct 18, 2017, 14:03 »
Дори и на него съм му сложил ССД и 8гб рам, но не бих му качил последната KDE plasma...
Защо ? Какъв му е проблема на последния Plasma Desktop. Че ще консумира 20 МБ повече памет от предпоследния ли?
Разходът на графичната среда вече не е от съществено значение за работата на системата. Всички нови приложения консумират повече ресурс. При 2-3 GB RAM и една евтина видеокарта за 20-30лв., машина с Plasma Desktop ще работи без проблеми на пълен капацитет. Памет от 4 ГБ си купих от китайски сайт за 18лв. с превода по сметката, така, че смятай колко богат трябва да си, за да си позволиш този лукс.
Това за допълнителната карта не го пиша случайно. Графични среди от типа на KDE и Cinnamon, работят по съвсем различен начин в зависимост от това, дали си с вградена видеокарта или допълнителна. Дори при стара карта (NVidia от 512МБ, каквито имам няколко), разликата се усеща много силно.
« Последна редакция: Oct 18, 2017, 14:14 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 28   Нагоре
« назад напред »