Страници: 1 ... 44 45 [46] 47 48 ... 53   Надолу

Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 61117 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #675 -: Feb 29, 2024, 02:41 »
ИИ засега още спасява положението
https://cosmos.1.bg/space/2024/02/28/odysseus-almost-failed/

да видим докъде ще я докараме по натам (със Скайнет)  ::)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #676 -: Feb 29, 2024, 08:12 »
Ама, какво им става на тези хора!

Без Javascript нищо не работи и не се отваря.

Как пуфтя и аз по този въпрос, не е истина. Сякаш разработчиците се отучиха да пишат софтуер.

Вчера се занимавах да си търся online convertor от cp1251 на utf-8. Трябваше ми за субтитри, защото открих, че е далеч по-лесно така, отколкото да инсталирам шрифтове на Андроид и не е ясно mpv, колко ще ги намери, а vlc пък изобщо няма настройки за субтитри. В mpv поне имаме mpv.conf и вътре можем да бухаме, какво ли не.

А понеже андроида е доста стар (версия 4,4), то не работи почти никакъв „съвременен“ js. Ами познай, че след три часа по часовник не открих нещо, което работи. Накрая го излъгах като намерих някакъв текстов редактор, който може да сменя кодировка на запазените документи (казва се Jota text editor).

п.п. Мамка му и прасе калпазанско е този Dalvik. Дори в ДОС можеха да се поставят алтернативни шрифтове.
« Последна редакция: Feb 29, 2024, 08:14 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #677 -: Feb 29, 2024, 12:17 »
Това няма ли да ти реши проблема?

Презаписва оригиналния файл.

Код:
#!/usr/bin/env python3

import sys

if sys.argv[1]:
    with open(sys.argv[1], 'w+') as subs:
        subs.write(subs.read().decode('cp1251').encode('utf-8'))

https://2cyr.com/decode/
« Последна редакция: Feb 29, 2024, 12:32 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #678 -: Feb 29, 2024, 12:55 »
Вероятно с Iconv това може да се свали до един ред. Но въпроса не беше за пълноценна ОС, където така или иначе има поддръжка на всякакви кодировки, а на Андроид. То сигурно и за там може да се намери някакъв Питон, но не съм се сещал да търся.

доп.
===

Да, сетих се за 2cyr на великия 5ко. Но пак щеше да ми е необходим редактор (какъвто в крайна сметка инсталирах), затова търсех конвертор, в който мога да кача документ и да ми върне документ.
« Последна редакция: Feb 29, 2024, 12:57 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #679 -: Feb 29, 2024, 13:18 »
Предполагам, че може да се сглоби някаква добавка, която да го прави на място.
Не съм сигурен, как за по-старите версии на JS. Там малко по-различно стават някои работи.

Иначе на теория не би трябвало да е сложно. Взимаш кода на символа, вадиш или прибавяш разликата в чисти цифри между него и съответния за utf-8 и имаш годировката за последното. Проста аритметика за втори клас.
Или поне така си го представям.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1452
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #680 -: Feb 29, 2024, 16:20 »
iconv -f cp1251 -t utf8 subs-cp1251.srt > subs-utf8.srt
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #681 -: Feb 29, 2024, 16:55 »
iconv -f cp1251 -t utf8 subs-cp1251.srt > subs-utf8.srt
Супер!
Който не е чувал за iconv, върши такива глупости като моите.  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #682 -: Mar 01, 2024, 04:10 »
Внимавайте ако ползвате нещо от гит хъба

https://arstechnica.com/security/2024/02/github-besieged-by-millions-of-malicious-repositories-in-ongoing-attack/

GitHub besieged by millions of malicious repositories in ongoing attack
GitHub keeps removing malware-laced repositories, but thousands remain.

..и това още преди ИИ да (е започнало да) се намесва  :o
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #683 -: Mar 01, 2024, 05:16 »
Внимавайте ако ползвате нещо от гит хъба

https://arstechnica.com/security/2024/02/github-besieged-by-millions-of-malicious-repositories-in-ongoing-attack/

GitHub besieged by millions of malicious repositories in ongoing attack
GitHub keeps removing malware-laced repositories, but thousands remain.

..и това още преди ИИ да (е започнало да) се намесва  :o
Това си има и други последствия. Copilot се учи от кода в GitHub. За който го ползва, какво ли ще му сервира  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #684 -: Mar 03, 2024, 01:21 »
Седмица по-късно, но по-добре късно…

И къде е бил погребан Кубрат?

Кубрат е погребан в с. Мала Пересчепина в Украйна (между другото не далеч е и Аспарух), но столицата му се намира точно от другата страна на морето, в близост до Сочи.



@go_fire

Не ставай и ти като украинците и македонците, моля.

Защо аз като тях, а не те като мен? Макетата дори по домашните ни теории (които не са верни, но в тази част са) са по-млад народ от нас. А хеле пък украинците, дето са ни били подчинен народ.




Има една хипотеза, че по тези места (абстрахирай се от сегашните географски граници) е възникнала развита цивилизация някъде преди около 5000 години преди новата ера. Свидетелство за нея е варненското златно съкровище, аналог на което аз не знам да има открито досега.

По някое време след 2-3000 години, с разрастването на населението в тази цивилизация, те тръгват да се разселват, основно на изток, по пътя на коприната. Надявам се да знаеш откъде е минавал този път. При разселването стигат до района около Хиндукуш и остават там за следващите 1500 години.


Интересно е, че за, каквото имат източници, историците пишат горе-долу пълни глупости, но за каквото нямат и най-минимално доказателство, почти са уцелили.

В общи линии това е вярно. Нашите прадеди от неолита, около 7 000 год. пр. н.е. наистина са тръгнали към Индия с групичка от оцелели атланти, по-конкретно тези на Ману. И пак тези атланти правят варненското и другите съкровища (с религиозна цел, а не за банкети, както си мислят настоящите туземци титулувани „археолози“), докато ние още похапваме прясно одран дивеч в пещерите и се бием по главите с боздугани.




При поредната демографска експлозия, те пак тръгват да се разселват, но този път на запад и не по пътя на коприната, а минават на север  от Каспийско и Черно море. Това разселване аз съм ги учил като „голямото преселение на народите“ по времето на социализма.

То не едно, за три пишеше в учебника. Изобщо всякакви фантастики имаше и има. Похода на хуните някак се оказа преселение, е бравос.

Та тази хипотеза обяснява много добре според мен и защо мислят, че сме индоевропейци, защо имаме връзки с древните перси, с хуните и с останалите „варварски“ според западната историография племена.

Ние сме хуните.

Варварин === българин. Това са тъждествени понятия. Поради тази причина не използвам тази дума като обидна, защото обиждам себе си. Но виж на българин обичам да обиждам.

Персите никога не са били варвари (в смисъл на диваци), освен може би в момента. Но то с такива съседи, какъв да станеш? Последното не е казано сериозно.



Тя обяснява и твърдението, че всъщност Аспарух се връща по родните си места, ако приемем за възможно оцеляването на исторически сведения за такъв дълъг период от време при онези условия на живот. За това става и толкова лесно синтеза между прабългарите на Аспарух, славянските племена, заселили се наоколо и останалите наследници на траките и образуването на „първата“ (според нас) българска държава по тези земи.

Не е съвсем изяснен въпроса, защо се връща. Казах най-модерната теза на тракедонистите, която вече не е и толкова нова, повече от десетилетие стана. Дошъл е да помага на макетата в религиозните им вълнения.

Но едно е напълно установен факт. На Балканския полуостров преди тази държава няма друга, която да е под името България. Има много други такива на планетата включително в Африка (а смята се и в америките), но не и тук. Тук е първата.

По-назадничавите траки са имали свои държави много преди това, но са се казвали по други начини.



Вярно е, че съм чувал от археолози и историци твърдението, че в първите векове след новата ера, земите на Балканския полуостров са били обезлюдени, което не позволява да се направи връзка между траките и славяните, дошли тук.

За това тези неща за мен стоят в графата „недоказани“ и в двете посоки. Просто историята, а донякъде и археологията се градят на хипотези и имат конюнктурен донякъде характер.

Годините ги давам по спомен, така че не претендирам за абсолютна точност, по-скоро ги давам за илюстрация на хипотезата.

Толкова от мен по тази тема.

Има такива твърдения, но не и доказателства за тях, най-малкото има археология, която да показва нещо такова. На Балканите има население от поне Ледниковата епоха до сега и то не се е сменяло, ако изключим, че по някое време египтяните не са изритали гърците, но те и до ден днешен са относително малко, повече от половината „натурализирани“.
« Последна редакция: Mar 03, 2024, 01:25 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #685 -: Mar 03, 2024, 11:52 »
   Ние,българите,сме потомци и на траки,и на славяни,и на прабългари.
Може да се спори само за съотношенията.
   Просто,в зависимост от политическата конюнктура,се отрича този или
онзи етнически компонент. За пример: през периода на соца се наблягаше
на славянството (ясно е защо). След 10.11.89 се "обърна палачинката" и
славянския компонент започна да се отрича (основно заради русофобски
нагласи) и това също е пределно ясно.

   Според мен е очевидно присъствието и на 3 -те съставки в България.
Например има достатъчно хора ,които са руси (естествено руси имам
предвид) и със сини очи - очевидно дължащо се на славянски гени.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #686 -: Mar 03, 2024, 11:57 »
Седмица по-късно, но по-добре късно…

И къде е бил погребан Кубрат?

Кубрат е погребан в с. Мала Пересчепина в Украйна (между другото не далеч е и Аспарух), но столицата му се намира точно от другата страна на морето, в близост до Сочи.

В сегашна Украйна, а по онова време?

@go_fire

Не ставай и ти като украинците и македонците, моля.

Защо аз като тях, а не те като мен? Макетата дори по домашните ни теории (които не са верни, но в тази част са) са по-млад народ от нас. А хеле пък украинците, дето са ни били подчинен народ.

Именно, по-млад народ са от нас и за това няма как Кубрат да е бил погребан в Украйна. Просто гробът му се намира в сегашна Украйна, а след някоя година може да се окаже, че вече е в сегашна Русия.

Има една хипотеза, че по тези места (абстрахирай се от сегашните географски граници) е възникнала развита цивилизация някъде преди около 5000 години преди новата ера. Свидетелство за нея е варненското златно съкровище, аналог на което аз не знам да има открито досега.

По някое време след 2-3000 години, с разрастването на населението в тази цивилизация, те тръгват да се разселват, основно на изток, по пътя на коприната. Надявам се да знаеш откъде е минавал този път. При разселването стигат до района около Хиндукуш и остават там за следващите 1500 години.

Интересно е, че за, каквото имат източници, историците пишат горе-долу пълни глупости, но за каквото нямат и най-минимално доказателство, почти са уцелили.

В общи линии това е вярно. Нашите прадеди от неолита, около 7 000 год. пр. н.е. наистина са тръгнали към Индия с групичка от оцелели атланти, по-конкретно тези на Ману. И пак тези атланти правят варненското и другите съкровища (с религиозна цел, а не за банкети, както си мислят настоящите туземци титулувани „археолози“), докато ние още похапваме прясно одран дивеч в пещерите и се бием по главите с боздугани.

При поредната демографска експлозия, те пак тръгват да се разселват, но този път на запад и не по пътя на коприната, а минават на север  от Каспийско и Черно море. Това разселване аз съм ги учил като „голямото преселение на народите“ по времето на социализма.

То не едно, за три пишеше в учебника. Изобщо всякакви фантастики имаше и има. Похода на хуните някак се оказа преселение, е бравос.

Та тази хипотеза обяснява много добре според мен и защо мислят, че сме индоевропейци, защо имаме връзки с древните перси, с хуните и с останалите „варварски“ според западната историография племена.

Ние сме хуните.

Варварин === българин. Това са тъждествени понятия. Поради тази причина не използвам тази дума като обидна, защото обиждам себе си. Но виж на българин обичам да обиждам.

Персите никога не са били варвари (в смисъл на диваци), освен може би в момента. Но то с такива съседи, какъв да станеш? Последното не е казано сериозно.

Тя обяснява и твърдението, че всъщност Аспарух се връща по родните си места, ако приемем за възможно оцеляването на исторически сведения за такъв дълъг период от време при онези условия на живот. За това става и толкова лесно синтеза между прабългарите на Аспарух, славянските племена, заселили се наоколо и останалите наследници на траките и образуването на „първата“ (според нас) българска държава по тези земи.

Не е съвсем изяснен въпроса, защо се връща. Казах най-модерната теза на тракедонистите, която вече не е и толкова нова, повече от десетилетие стана. Дошъл е да помага на макетата в религиозните им вълнения.

Но едно е напълно установен факт. На Балканския полуостров преди тази държава няма друга, която да е под името България. Има много други такива на планетата включително в Африка (а смята се и в америките), но не и тук. Тук е първата.

По-назадничавите траки са имали свои държави много преди това, но са се казвали по други начини.

Вярно е, че съм чувал от археолози и историци твърдението, че в първите векове след новата ера, земите на Балканския полуостров са били обезлюдени, което не позволява да се направи връзка между траките и славяните, дошли тук.

За това тези неща за мен стоят в графата „недоказани“ и в двете посоки. Просто историята, а донякъде и археологията се градят на хипотези и имат конюнктурен донякъде характер.

Годините ги давам по спомен, така че не претендирам за абсолютна точност, по-скоро ги давам за илюстрация на хипотезата.

Толкова от мен по тази тема.

Има такива твърдения, но не и доказателства за тях, най-малкото има археология, която да показва нещо такова. На Балканите има население от поне Ледниковата епоха до сега и то не се е сменяло, ако изключим, че по някое време египтяните не са изритали гърците, но те и до ден днешен са относително малко, повече от половината „натурализирани“.

Не съм казал, че има доказателства, а какво съм чувал от историци и археолози.

А долната статия е в подкрепа на тезата, че тук е имало население много преди украинците и македонците.

"Genetic Heritage of the Balto-Slavic Speaking Populations: A Synthesis of Autosomal, Mitochondrial and Y-Chromosomal Data"

Естествено, не са се наричали българи, а са имали други имена, но това не променя факта, че ние сме и техни наследници.
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #687 -: Mar 03, 2024, 11:59 »
Ние,българите,сме потомци и на траки,и на славяни,и на прабългари. Може да се спори само за съотношенията.

Просто,в зависимост от политическата конюнктура,се отрича този или
онзи етнически компонент. За пример: през периода на соца се наблягаше
на славянството (ясно е защо). След 10.11.89 се "обърна палачинката" и
славянския компонент започна да се отрича (основно заради русофобски
нагласи) и това също е пределно ясно.

Според мен е очевидно присъствието и на 3 -те съставки в България.
Например има достатъчно хора ,които са руси (естествено руси имам
предвид) и със сини очи - очевидно дължащо се на славянски гени.

Виж статията от предния ми отговор.

А това със славянските гени и сините очи ме подсети за Щирлиц - истински ариец, характер - нордически, ако можеш да схванеш връзката с древните арийци.
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #688 -: Mar 03, 2024, 13:01 »
   Ние,българите,сме потомци и на траки,и на славяни,и на прабългари.
Може да се спори само за съотношенията.

Съотношението е едно към едно, защото това е кажи-речи едно и също.

Така наречените траки или белазки (от там планина Беласица У македонско), както сами са се наричали, са нищо различно от сборното име на балканските племена, сиреч всички, бъдещи, европейски народи.

Славяните противно на с нищо недоказаната митология, че са руски племена, са всъщност са онази част от траките (вече народи са започнали да се оформят), които са приели християнството. Демек те не са се делили етнически и не само руси хора има сред тях.

Българите са царския род (Дуло) в Хунската империя. Включва представители на всякакви народности, предимно тракиици, но не само. Всеки показал се добър войн или шаман, е вкарване служебно в йерархията.

Незнайно защо са избрани за планетарна мисия. По-късно значението се променя, като войската каста е изключена и означава ученичеството, нещо крайно несъответстващо на днешния, вече етнически българин, създаден на основата на това, че не е турчин.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #689 -: Mar 03, 2024, 13:10 »
...
Славяните противно на с нищо недоказаната митология, че са руски племена, са всъщност са онази част от траките (вече народи са започнали да се оформят), които са приели християнството. Демек те не са се делили етнически и не само руси хора има сред тях.
...

   Руснаците "приемат" християнството (всъщност по насилствен начин,
долу-горе както е станало и при нас)  в края на Х век.

Преди това не са били славяни ли,що ли ...  :o
Активен
Страници: 1 ... 44 45 [46] 47 48 ... 53   Нагоре
« назад напред »