Автор Тема: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.  (Прочетена 7240 пъти)

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Ползвам Линукс от 18 години и не съм очаквал пози проблем.
В момента съм на Хубунту 18.10 64 бит. Искам да прехвърля видео и аудио сигнал чрез HDMI  към Samsung  телевизор, който има HDMI вход. Понякога се появява видео, но без аудио сигнал.
Ползвам и Уиндоус 10 64 бит. Налага ми се поради програмата Abbyy finereader. Когато използвам Уиндоус и HDMI всичко е наред. Имам видео и аудио сигнал на телевизора. Казвам това, за да стане ясно, че HDMI кабела е наред. Моля за помощ!
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #1 -: Feb 04, 2019, 12:00 »
Хардуера (видеото) какъв е? Прилича ми на проблем с драйвера.

ПП: Когато не тръгне може да провериш и VolumeControl-a дали е избран HDMI и дали въобще излиза. Ако имаш PulseAudio виж и там.
« Последна редакция: Feb 04, 2019, 12:08 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #2 -: Feb 04, 2019, 12:10 »
Имах такъв случай. Оказа се, че Windows превключва аудио изхода автоматично към HDMI устройството, но в Линукс това трябва да се направи ръчно.
Отиваш в настройки на звука и избираш HDMI устройството за изход.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #3 -: Feb 04, 2019, 12:22 »
Makeme, звука го оправих от функциите на аудио миксера. Но, нямам образ. Работата е там, че понякога има образ, следващия път образа го няма. Ту го има, ту го няма.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #4 -: Feb 04, 2019, 12:48 »
Преди време мислех, че има нещо не наред с HDMI трансвера в Линукс, защото първият път като ми потрябва, не сработи. Нямаше звук. Но тогава нямах и време да търся проблема. Оказаа се, че трябва да превкюча ръчно аудиото и да изключа нормалното, за към говорителите на лаптопа. Ако не изключа второто, просто не работеше.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #5 -: Feb 04, 2019, 12:59 »
Makeme, звука го оправих от функциите на аудио миксера. Но, нямам образ. Работата е там, че понякога има образ, следващия път образа го няма. Ту го има, ту го няма.
Виж по същият начин и дали присъства в Display или както се казва при теб.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #6 -: Feb 04, 2019, 13:26 »
Оправих нещата. SMPlayer има функция - "Видео - Изпращане на видео към екран" Сега имам видео и аудио сигнал на LSD телевизора. Говора се оправя от "Volume Control - Configuration - Digital Stereo (HDMI) Output". Благодаря на всички за помоща.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #7 -: Feb 04, 2019, 13:35 »
Използването на Телевизор за монитор през HDMI (или втори монитор) прави проблеми и на Windows и на Linux.
За сега, мисля че е свързано с фактът, че операционната система не може да контролира устройството. Когато имаш монитор и операционната система го приспи, след това няма проблем да го събуди. При телевизорите, устройството просто изчезва и от там се получават бъгове (ОС-а не знае къде се намира :) ). Не знам дали при всички е така, но това са моите наблюдения.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #8 -: Feb 04, 2019, 19:35 »
Използването на Телевизор за монитор през HDMI (или втори монитор) прави проблеми и на Windows и на Linux.
Също така големия проблем е че имаш един монитор подържащ едни разделителни способности и честоти на опресняване, както и телевизор подържащ други резолюции и честоти. Имаш и 2 режима на работа на втория монитор (телевизор), като допълнителен дисплей или като клониран. В първия случай хората се чудят що това на първия не излиза на втория, в случая gogov1111 е намерил функцията на SMplayer-a дето препраща само видеото. В другия вариант трябва да намериш ти (или автоматиката дето се дъни понякога) еднакви разделителна способност и честоти на опресняване за да работи.
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #9 -: Feb 04, 2019, 20:43 »
Не съм си играл да извеждам видео § аудио на телевизор, но ми се наложи да тествам монитори (тоест имам един работен и слагам един друг, често с друг диагонал и резолюция).

Превключването на видео-изхода го правех през "xrandr, arandr или lxrandr", последните две са с графичен инферфейс и май са по-удобни от xrandr.
Там можеш да избираш кой монитор да е първичен и/или активен и с какви резолюции да работи единия и другия.

Това обаче е за монитори, не знам дали и как ще работи с телевизор (може да се пробва).
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #10 -: Feb 05, 2019, 01:01 »
При мен Телевизо с VGA обаче не се събужда, а монитора си е наред. Хванах му цаката - първо превключвам във вирт. конзола 1: Ctrl+Alt+F1 и после обратно Ctrl+Alt+Лява_Стрелка
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #11 -: Feb 05, 2019, 02:00 »
Мдааа интересна тема се заформи. А какво да кажем за безжичното закачане и прехвърляне на картина (и звук)

Някой може ли да ми каже при screencast от тел. Към ТВ
1. Това само картина ли прехвърля или протокола поддържа и звук? Досега пробвах 2-3 пъти и звука все не излиза. Не ползвам специализиран софтуер а само с каквото си идва ... тук вече не съм сигурен, телефона или андроида - С8 вграденото му...
2. При screencast коя резолюция се докладва напр. На тубата - телефонджийската или на ТВ, щото ще е малко тъпо да избереш 4к или 8к, което да ти се конвертира до екранна резолюция на телефона, напр. 1к -2к, което после да се хвърля на ТВ за да се мащабира обратно до 8к но вече на големи квадратчета... И ядец... четвъртит при това
3. Предния въпрос беше как е по дизайн/протокол, а сега да питам и за софтуер, дето да лъже напр. Тубата че тел. Ми е с 8к резолюция и да фърля видеото директно към ТВ?
« Последна редакция: Feb 05, 2019, 02:02 от remotexx »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #12 -: Feb 05, 2019, 12:04 »
@remote дай линк да го видя този screencast. Това като chromecast ли е? Ако е като него, ти реално не стриймваш видео, а само се обръщаш към апито какво да направи и то го прави (нещо като remote desktop-a на windows). Вече зависомо от хардуера (генерацията на хромкаста) такъв сигнал се изпраща до ТВ-то.
« Последна редакция: Feb 05, 2019, 12:18 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #13 -: Feb 05, 2019, 18:46 »
ами вградения в телефона - даже не го знам какъв е.. ако тия не лъжат значи е тоя (нямам акаунт на тел. та с каквото си е дошъл от производителя)
https://gtrusted.com/how-to-wirelessly-display-your-samsung-galaxy-s8-screen-to-the-sony-bravia-android-4k-tv
а откъм телевизора, нещата изглеждат така (само дето моя макар и подобен модел е с по-нова ОС/софтуер и пита по-малко неща)
https://www.youtube.com/watch?v=9i4wHud_TtA

питам просто информативно има ли смисъл да задълбавам. При положение че няма как да се 'излъже' отсрещната страна/сървър напр. тубата че у-вото има 4/8К екран, нямам голям стимул да задълбавам (няма полза да ми се мащабира/уголемява малкия екран на тел. на ТВ).. пък и без звук  >:(

Ако има смисъл - т.е. може да се накара тубата да разпознае крайното устройство в сл. ТВ и разделителната му способност .. там вече опира и до скорост на интернета (щото те гадовете и нея разпонават и ако си на слаба жица пак ще пуснат 320х240)

т.е. то при мен всичко си вървеше прилично - не мога да съм сигурен за резолюцията щото той тоя тел. е май с по-голяма резолюция от HD а при HD пък софтуера на ТВто много добре се оправя и почти не можеш да познаеш дали е 4К (с по-грозна/яка компресия) или не (т.е. HD с по-добра/слаба компресия). Под по-яка/слаба разбрам повече/по-малко намачкано/компресирано.

Проблема със звука  ми е отделно, може би е отчасти че уредбата е отделно от ТВ, безжична (ама аз я ползвам през оптика - т.е. ТВ е закачен по оптичния кабел) та може и това да обърква работата...

ама преди да задълбая, ми се ще да знам дали има смисъл.
по-лесния вариант е дазакача ТВ направо към нета, ама наскоро минах на от телефона (unlimited data), обаче скоро минах на други и вече 'негораничените данни' са само за тел. а за tethering отпускат само 8Гб (има няма 1-2 филма на 4К) та зат'ва се боря сега със screen cast/mirror whatever

П.П. Не виждам много смисъл да плащам за домашен интернет при пложоение че имама 4 телефона с unlimited data вкл. и 4 х 8 Гб tethering, които децата ги изяждат за отрицателно време - хеле па като го забравят вкл. и плейстейшъна като го набара и като почне да обновява игрите (оня ден само спайдърмен изяде 2-3Гб) ...ама деца, какво да ги правиш... прав е бил стария хан като е казал 'Човек и добре да живее, се жени...' останалото е история

П.П.П. А, между другото, и видеото (4K Blu-Ray player) го поддържа това (споделяне на екран от тел.), може да пробвам и оттам дали няма да се оправи звука...
« Последна редакция: Feb 05, 2019, 19:13 от remotexx »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прехвърляне на сигнал чрез HDMI.
« Отговор #14 -: Feb 06, 2019, 12:13 »
Малий, егати сетъпа дето имаш   8)
До колкото видях става въпрос за софтуер, който е стъпил върху miracast. Miracast представлява взимане на това, което имаш (резолюцията) и изпращането на това видео/аудио чрез компресия (подобно на NX технологията {Nomachine}). За това и на старите телефони/телевизори, трябваше да си оеднаквиш резолюцията на двете устройства. Аудиото ти е някакъв локален проблем.

Аз лично нямам толкова ново поколение ТВ, че да видя как е сега, но от клипчетата виждам че всеки стъпил върху технологията я е развил по собствен начин и има различни имена. Примерно - в момента гледам че когато отвориш снимка, на телевизора излиза само тя, а менютата се премахват още в зародиш. С това казано, не знам дали ти стриймва видеото към телевизора с резолюцията от тубата. Принципно би трябвало да я стриймва винаги на 1080п. Имай предвид че S8 има по-голяма резолюция от FHD, a HD e 720p.

Относно Tethering-a, от теб разбирам че някой е могъл да го лимитира. Принципно това е един НАТ и ти излизаш пак през IP-то на телефона. Сиреч единствения начин да са го лимитирали за който се сещам е чрез модифициран ОС. Тук в БГ ги лимитират чрез трафик. Примерно безлимит ти е само трафикът към тубата фейса и тнт. Ако и при теб е така (но са го обвързали по някакъв начин с приложенията на телефона), можеш да пробваш след изхабяването на Tethering ГБ-тите да си свалиш торрент на телефона (понеже нямаш акаунт, с който да си свалиш торрент клиент, може да пробваш и някое исо на линукс дистрибуция, но не съм толкова сигурен в теста тогава). Ако не успееш или си ограничен, ти препоръчвам да си прекараш отново жица :) (реално нямаш безлимитен интернет). Ако пък успееш, единственият ти шанс е да си руутнеш някое устройство, да му смениш фърма и от там нататък да вземеш да си играеш.



« Последна редакция: Feb 06, 2019, 12:33 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
DVI-HDMI TV 100HZ Проблем с резолюцията
Настройка на хардуер
nfsto 3 4164 Последна публикация Dec 18, 2009, 17:51
от petar258
Проблем със звука с HDMI
Настройка на хардуер
rover65 18 13480 Последна публикация Jun 06, 2010, 13:18
от batpets
Връзка с HDMI кабел?
Настройка на хардуер
backinblack 13 11228 Последна публикация May 11, 2013, 11:06
от lunarvalley
HDMI аудио проблем
Настройка на хардуер
evilgrintch 7 5275 Последна публикация Nov 27, 2013, 17:39
от atanasss
ИНСТАЛАЦИЯ с HDMI
Хардуерни и софтуерни проблеми
plamen_f 4 4172 Последна публикация Dec 24, 2013, 12:29
от plamen_f