Автор Тема: (РЕШЕН) Редактиране на iso файл или създаване на live cd  (Прочетена 3136 пъти)

dmanolov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
Здравейте

Ситуацията е следната. Имам bootable live linux cd iso файл. Искам да му добавя няколко папки, и  все пак да си остане bootable. Вариантите които се сетих са два:

Вариант 1. С някаква програма редактирам директно съдържанието на ISO файла и добавям нужните ми папки. Опитах с IsoMaster - отваря ISO-то, добавям папките, записвам ново ISO - и в него част от записаните файлове са с друг размер или друго съдържание. Явно програмата е бъгава, защото няма почти никакви настройки в които да объркам нещо.

Вариант 2: Извличам съдържанието на ISO файла в папка, копирам в тази папка и  другите папки и файлове които са ми нужни, извличам там и boot сектора от ISO файла, и после с програма за запис на дискове си създавам ново bootable ISO. Става ли по този начин, и ако да, как да разбера какви "Boot load segment" и "Boot load size" да укажа, както и какъв е типа на boot сектора (none, floppy, hdd) който е бил първоначално на bootable ISO файла?

Ще съм благодарен на  всяка идея или съвет...
« Последна редакция: Nov 18, 2008, 11:37 от zeridon »
Активен

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
Не е нужно да записваш CD
За да провериш дали имиджа е bootable, просто създай
виртуална машина (VirtualBox,qemu,VMWare) и провери
дали зарежда ...
Активен

dmanolov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
Цитат
Не е нужно да записваш CD
За да провериш дали имиджа е bootable, просто създай
виртуална машина (VirtualBox,qemu,VMWare) и провери
дали зарежда ...

Аз така и правя - тествам във VirtualBox дали зарежда.  Но не става - ако съм по вариант 1 ISO-то става bootable, но файловете които съм добавил не се добавят като хората. Ако съм по вариант 2 - добавените файлове са си наред, но не мога да уцеля какви параметри да му дам така че да е bootable.

Все се надявам с ваша помощ да успея и по двата показателя :-)
« Последна редакция: Nov 24, 2008, 17:56 от zeridon »
Активен

jazz_man

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
  • Distribution: CentOS 5.2
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Когато бях с Windows ползвах програмата WinISO.И тези чалъми които ти искаш там стават.
Успех
Активен

dmanolov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
Благодаря за отговора. Въпроса е не мога ли да го направя със свободен софтуер? Например да видя какви параметри (Boot load segment, Boot load size, типа на boot сектора) са указани за boot сектора на оригиналния ISO файл, за да мога като правя моето ISO bootable да укажа същите параметри така че и то да стане като оригиналното...
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
http://www.g-loaded.eu/2007....mkisofs

Виж примера с mkisofs
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

dmanolov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
Пак съм аз. Като гледам част от темата липсва - отговорите на neter и tarator (и предполагам на gat3way) които ми бяха много полезни. Така, с тяхна помощ успях да създам bootable ISO файл, резултата е тук.

Сега проблема ми е друг. Със Светли от "Учи Свободен с Убунту" искаме да направим общ DVD диск, който да съдържа моя проект и неговия. Ако действам по стандартния начин както ми препоръчахте (разархивирам ISO файла, добавям моите папки и създавам ново ISO с mkisofs), то резултата е bootable, но само до началния екран на "Учи Свободен с Убунту" където се указват опциите за зареждане. По-нататък увисва.

Neter, tarator, gat3way, всички други разбирачи - да имате идея къде може да е проблема? Ако искате да тествате - ето го неговото ISO, ето го моето - папките от моето (по-специално programs, readings, manuals, setup, bin, disctree) трябва да се добавят към неговото. Офертата за почерпка с бира остава, както и благодарност на страниците на двата проекта, създадени за да популяризират използването на свободен софтуер в училищата в България.

Ще съм благодарен не да ми направите ISO файла и да ми го пратите, ами да ми обясните къде греша и как е правилно да се направи, за да мога да си създавам новите версии сам.
Активен

dmanolov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
Намерих решение на проблема. Всъщност Светли от "Учи Свободен с Убунту" го намери - ако ISO файла съдържа директория /Setup/Sources (какъвто беше нашия случай) зареждането на живия диск увисва след началното меню. Ако директорията се преименува на каквото и да е друго - работи :-) Не знам, предполагам търси и очаква някаква файлова структура там.

Та този път бирата отива към Видин  [_]3 [_]3 [_]3

Само за протокола (за тези които попаднат случайно или нарочно на темата) - командния ред който аз ползвам за генериране на bootable live iso файла, е следния:
mkisofs -boot-info-table -R -J -V -T -b isolinux/isolinux.bin -c isolinux/boot.cat -no-emul-boot -boot-load-size 4 -o създавания_файл.iso .
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Live-CD
Web development
Йордан 7 4205 Последна публикация Jul 24, 2004, 16:07
от BOT_ev
Въпрос за VS Live
Настройка на програми
DIDO 4 2662 Последна публикация Oct 08, 2004, 21:28
от vstoykov
Проблем с LIVE CD-ta.
Настройка на програми
yamahadrums 0 1694 Последна публикация Nov 13, 2004, 12:18
от yamahadrums
Инсталация на Live CD.
Настройка на програми
yamahadrums 5 3587 Последна публикация Dec 06, 2004, 19:24
от vstoykov
Търся ново име и лого за VS Live
Идеи и мнения
vstoykov 56 16037 Последна публикация Feb 07, 2005, 20:48
от prestige