Автор Тема: едната ланкарта на рутера май забива  (Прочетена 2010 пъти)

pr0fessor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
здравейте, не съм сигурен че темата е точно за тука, но поне така си мисля.
проблема ми е, че външната ланкарта на рутера ми май забива - отначало рутера бачкаше по 30-40 дена без проблем обаче взе много чесно да забива външния интерфейс. спира ми нета, спира пинга, arp... всичко.
през вътрешния интерфейс пингвам и си работи, логвам се на линукса, но просто на вънка нищо не излиза...
пробвах като спра интерфейса и го разреша ама не става (ifconfig eth0 down/up), явно забраняването и разрешаването не рестартират интерфейса, а просто спират/пускат обработката на пакети... единствено рестарт върши работата... (единия път обаче трябваше да спра рутера и да по пусна след малко)
вътрешния интерфейс никога не ми е правил проблем - през него се логвам да рестартирам. вътрешната ланкарта е sis900р а външната е реалтек (можех да взема и интел, обаче кабелите на доставкика минават по покривите, а интел имат замасени изводи 4578, докато на реалтека са ги икономисали, за това съм сложил реалтек, отделно съм вързал и защита на неомонтана пред ланкартата и суич, който се захранва от рутера...
та има ли накакъв начин да рестартирам ланкартата без да правя рестарт (все едно да я забраня и после разреша) ?
благодаря предварително
« Последна редакция: Nov 24, 2009, 09:44 от pr0fessor »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: едната ланкарта на рутера май забива
« Отговор #1 -: Nov 24, 2009, 10:11 »
Здравей pr0fessor. Ами защо просто не я смениш с друга LAN карта ? За проба, дето се вика. Може пък самата карта да ти прави проблеми, аз съм имал в практиката ми такива случаи с нови карти. Ужким бачка идеално, а в един момент почва да прави мизерии. А и е относително евтино устройство, не е нещо скъпня, че да те събори. Дори и да се оправи със ENABLE/DISABLE някакси, както го мислиш ти, то пак не е много удачно. Нали казваш, че машината е  РУТЕР, демек бачка постоянно - 24/365. Че ти само него ли ще следиш ? Когато спре и да го ОПРАВЯШ. А дори и с някакъв скрипт да се автоматизира (като спрат пинговете навън, да се спира/запуска картата) пак няма да е най-доброто решение. Аз бих я сменил и тествал. INTEL-ската също е много добра. А то ако стане белята по кабелите на доставчика ти, гаранция едва ли ще имаш с Realtek-а. Като ще дефектира и той ще дефектира.

Поздрави и успехи колега.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

pr0fessor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: едната ланкарта на рутера май забива
« Отговор #2 -: Nov 24, 2009, 11:22 »
мда точно така ще направя. ама станното беше че отначало нямаше проблем  - пък рутера е за 3-4 компа и най много съм правил по 10-20гб трафик на ден... ама ми дадоха едни интелски ланки за проба...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: едната ланкарта на рутера май забива
« Отговор #3 -: Nov 24, 2009, 11:38 »
Приятелю, имаше едни карти Realtek, сега се сещам, продавал съм от тях преди година-две, голям боклук. Идваха в кутийка със support CD с драйверите. За chipset 8139C,  с който бяха тия карти, на Windows XP не му трябват драйвери (има си ги), а тази не тръгваше. Дори и след инсталиране на драйвера от support CD-то, пак бяха проблемни. И с Linux не се разбираше добре, веднъж бачка, после губи пакети, колизии по мрежата, неприятна работа. Абе калпава стока, добре че не бях заредил много от тях. Та всичко може да е. Но за да не си разбутваш системата, готова, настроена и работеща, затова те посъветвах да я смениш за проба.
А ти щом си сложил и суич (в който влиза кабела от покривите) преди входния интерфейс, едва ли ще ти изгори картата. Каквото е трябвало, направил си го. Много хора изобщо и не се замислят за това. Сменяй LAN-а и го изтествай. Пак ти пожелавам успех, и трафиците през рутера ти да ЛЕТЯТ.
« Последна редакция: Nov 24, 2009, 11:40 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: едната ланкарта на рутера май забива
« Отговор #4 -: Nov 24, 2009, 15:54 »
Не съм съгласен с Ачо. Колкото и да са плюти 8139С и в момента изнасят сигурно едно поне 20% от мрежовия трафик в света. Под ХР са перфектни, под линукс също нямат проблем. Че не са от най-бързите не са, но честно казано според мен не само за парите си този чипсет е просто 6.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: едната ланкарта на рутера май забива
« Отговор #5 -: Nov 24, 2009, 17:25 »
Здравей Пламене. Не си ме разбрал правилно. Аз не ги ПЛЮЯ, напротив, много ползвам Realtek карти. И с Linux и с Windows OS. Просто имах такава партида с некачествени LAN карти (които бяха дефектни явно). От тази партида се оплаквах аз, че бяха кофти. А иначе са си железни, и ги предпочитам винаги.

Поздрави.

П.С. По моите мрежи сигурно са над 90% Realtek картите.
« Последна редакция: Nov 24, 2009, 17:34 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

pr0fessor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: едната ланкарта на рутера май забива
« Отговор #6 -: Nov 26, 2009, 10:40 »
пробвах с друга ланкарта - не можах да подкарам нета. доствчика ме е заключил по мак адрес и много странно като сменя мак адреса - нищо не става - имам пинг само до гейтуея, но той не ме рутира - не знам как, но разбира че съм го сменил. другото странно нещо е, че като сваля външния интерфейс пак го пингвам от вътре, но просто рутера ми спира да рутира, като го дигна пак обаче пинга минава, но нета не тръгва (това при старата ланкарта. също и като и сложа ръчно нейния си мак - реално не го сменям - пак спира нета) и трябва да рестартирам. взех да си мисля че проблема е в линукса (беше slax 6.1.2, минах пак 6.0.9) и други проблеми имах с новия слакс - не можех да компилирам - вадеше накакви грешки дето нищо не ми говорят и не се компилираха ни програми нито драйвера на ати... та тези работи ги правех на 6.0.9 и после ги качвах на  6.1.2, освен това 6.1.2 не буутваше имиджи на дискети - оказа се че тоя дето го прави не е сложил memdisk вътре... та минах на старата версия - и като се замисля с нея бях карал 40 дена uptime...
та ще пиша какво става, ако забие пак - тогава вече ще звъня на доставчика, че съм сменил ланкартата да види новия мак адрес... също смених кондензатори по захраването на +5 волта и +5vsb - може те да са били причината за забивите на ланкартата...
п.с. и аз мисля че реалтек са едни от най-добрите и безпроблемни ланкарти за цената си - дадоха ми 2 интелски с gd82559 обаче не ми харсва изработката - пластинките на RJ45 конектора са боклуци, подобни ланкарти и аз съм продавал - компак но с по дърти чипове (не помня модела, но пак са ми връщали такива и се е оказвало че правят лош контак пластинките, отделно че са ми връшали и убийци на дъна (бая голям беше брака в сравнение с реалтека, въпреки че продавах 5 пъти повече реалтеци)...
поздрави :)
« Последна редакция: Nov 26, 2009, 12:41 от pr0fessor »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: едната ланкарта на рутера май забива
« Отговор #7 -: Nov 26, 2009, 11:13 »
Здрасти отново. Ама тя твойта много сложна стана. И най-вероятно ще излезе софтуерен проблема, а не в картата, както го мислех аз. А за MAC адреса няма какво да ги мислиш доставчиците, звъниш им и това е. Какво толкова, сменям си интерфейса, да не е нещо незаконно ? За секунда ще ти сетнат новия. А за SLAX-а, нямам сериозни наблюдения, тествал съм го малко само от CD-то и не съм си играл много. Нямам това време. Аз ползвам за сървърите си само Slackware. С него почнах навремето (ver. 4.0) и така се запалих по Linux. И то без X-а, без графика, само конзолно, нали е сървър, конзолата е супер, и то на стари КОЧИНИ (от сорта на 150-400 MHz CPU, 32-128 MB RAM, 1.2-10 GB HDD). Даже съм се учудвал колко демони може да НОСИ тая старата КОЧИНА. Хахаххахаххаххаааа, ама е Linux, какво друго да се очаква ? Също и MikroTik машини правя, и там е желязно всичко, като най-много се кефя на SHAPER-а им. Направили са го хората. Ограничава до байт всичко, както си го сетнал (и Down и Upload-а).

Пак поздрави и успех от мен.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

pr0fessor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: едната ланкарта на рутера май забива
« Отговор #8 -: Nov 26, 2009, 12:46 »
офф/
аз ползвам слакса (иначе ползвам слакуер за десктопа quake 3 летеше на к6@266 и рива ванта...) - оставил съм само core на слакса, но съм го орязал допълнително и съм му добавил vnstat, squid, dnsmasq и рутера има само цд... и всичко е в рамта... цд-то само при зареждане го ползвам и после мога да го извадя... и за мен слакуер е най стабилния и лек линукс, но от версия 10.2 нагоре нещо взе да не ми харесва - стана с прекалено много и малки разбити пакетчета и много голяма играчка стана custom инсталацията, пък на 5гб диск това е варианта...
/офф
« Последна редакция: Nov 26, 2009, 12:52 от pr0fessor »
Активен

edmon

  • Гост
Re: едната ланкарта на рутера май забива
« Отговор #9 -: Nov 27, 2009, 01:06 »
пробвах с друга ланкарта - не можах да подкарам нета. доствчика ме е заключил по мак адрес и много странно като сменя мак адреса - нищо не става - имам пинг само до гейтуея, но той не ме рутира - не знам как, но разбира че съм го сменил.

Така е !!!!  Има си начини !!!  Не е само МАС адреса има си и други неща дето се проверяват.

хииххих
Активен

pr0fessor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: едната ланкарта на рутера май забива
« Отговор #10 -: Nov 30, 2009, 09:56 »
разбрах къде е проблема (бачка 3 дена и пак спря нета) - като пак заби нета влязах през нета на съседа и видях, че не си пингвам външния интерфейс. тоя път откачих кабела му и преместих кабела от вътрешния на мястото на външния, смених си ип-то да е от същата мрежа - пуснах пинг - мина, даже пуснах sftp - 9мб/с транфер прави ланката... вързах кабелите както си бяха и пуснах постоянен пинг към гетуея... отначало нямаше отговор и почнах да въртя портовете на суича на входа на нета (сложил съм един дето му ползвам 2 порта - просто за защита...) пак не тръгваше нета, ресетнах суича за малко - пак няма пинг, при по дългия ресет - около 1 минута, включвам захранването и се появи пинг :) . суича взема ток от сървъра от един молекс, за това като рестартирам сървъра и нета тръгва - просто при рестарта спира тока на суича и той също рестартира...
до edmon - може ли да поясниш какво друго се проверява че ми е интересно... как защитават да става само от 1 ланкарта? (на братовчетка ми беше изгоряла ланкартата и позваше нет от кабелната - смених ланкартата, сложих стария мак и взе ип от модема, но когато модема се конектна към knode и взе да разкача и закача ланкартата... а при майка ми пак е на такъв нет, с такъв модем, но друга кабелна - като изгоря ланката, само смених мака и всичко тръгна...
« Последна редакция: Nov 30, 2009, 10:03 от pr0fessor »
Активен