Автор Тема: Ако не можеш да кодиш, оставаш без работа...?  (Прочетена 8943 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Попаднах на тази статия и определено се замислих. В нея става въпрос за конкретен език, за конкретен сектор от икономиката. Обаче още  в началото си зададох въпроса, за колко още сфери от живота ни, това ще стане изискване.
Виждал съм, как на ръка се обработват документи. Еднообразни повтаряния на едно и също. Отваряш, променяш или взимаш нещо, затваряш - следващия файл. Часове.

Та, за тези, които не кодят, е време да се замислят по въпроса. Казвам го от личен опит. Езикът от статията е Python и е може би най-лесният за научаване. На мен лично ми се улесни живота, от както мога да го използвам. Не се занимавам професионално - само да вметна.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Те банковите клонове затварят вече - никой не ходи по банки.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не е тайна, че години наред съм работил по банките, преди кризата да ми изяде главата и кариерата ми рязко да се сгромоляся. Описаните в статията не са банки. Някой ще каже, че не само, че са банки, ами са най-големите в света плюс още една, две като HSBC и Credit Suisse.

Работата е там, че те не се занимават с това, което традиционно се разбира под банкова дейност, сиреч да набират влогове и дават кредити. Те са по-скоро финансови фондове. Те инвестират по борси, като правят същото и за клиентите си.

Хората, които им трябват не са икономисти, а програмисти. Лесно един инженер може да понаучи малко финанси в тесния коловоз, който работят, колкото да разбере задачата, която ще автоматизира. Обратното обаче е трудно. Не може лесно един широко квалифициран икономист да върши инженерни задачи.

В традиционните банки ситуацията е точно обратната. Там все по-малко са необходими хора, които разбират от каквото и да било. За всичко има ясни процедури и предварително направен софтуер, които да ги следва. Изискват се единствено продажбени умения. Те са много важни и много се акцентира на тях. Сиреч днешните банки са едни автоматизирани магазини и нищо повече.

А в отделите които нямат пряка връзка с клиентите (почти всичко, което не е в клонова мрежа) и това не е необходимо. Там трябват секретарки. Едни хора, които да въвеждат едни данни. И толкова.

Преди не беше точно така. Но автоматизацията още не беше съвсем навлязла, клоновете имаха частична самостоятелност и още не бяха ударени от кризата. По нейно време се разбра, че най-големия разход е за заплати. И след като бяха освободени десетки хиляди от системата (и то само у нас, иначе са милиони), си направиха ясна сметка. Няма защо да се търсят нови хора, когато приключи, като има начини да се мине и без този разход.

Тези неща все още не са напълно верни за по-малките банки. Но пък и те взеха да намаляват и изчезват. Почти не останаха.

=*=

Интересно е, че от както напуснах сектора имах две други служби, където се опитвах да правя нещата по подобен на описания начин. При първата основно ползвах Пърл. А при двете използвах неоценима помощ на хора от форума, за което никога няма да мога да им се отблагодаря.

Там беше възможно, защото това бяха малки предприятия (макар едното с десетки милиони капитал заради техниката и оборудването). При тях още я нямаше (и все още няма) автоматизацията на процесите и тя можеше да се прави на парче, с малки стъпки, без сложни системи. Но това бързо се променя и автоматизацията все повече навлиза във всички сектори, във всички видове предприятия, с извънредно сложни системи, които взеха да поевтиняват за притежание и вече и там ръцете започват сериозно да се връзват.

Мога да кажа, какво се случи с второто предприятие, защото там ме освободиха преди половин година. Нищо от това, което направих с огромни усилия не остана. Никой не ползва дори малка част от наследството ми. Почти всичко, което бях направил не стана напълно завършено. Повечето неща бяха полуготови, имаше в начален етап. Но дори напълно използваемите не се ползват. Колкото и да се стараех да са лесни дори за деца, околните ги смятаха за сложни.

В резултат на това, тези процеси са отново ръчни. Междувременно са подменили част от системите с по-сложни, по-модерни, евентуално с повече възможности. Други системи са си останали стари. За година и половина големи усилия, не остана никакъв помен. Все едно не съм бил там.

Това е опасността, когато правиш малки и прости решения, които да се съгласуват едно с друго. Рискуваш да срещнеш неразбиране и съпротива.

Между другото ГНУ/Линукс също е пример за това. Докато нещата бяха прости и ясни, потребителите го отбягваха. Като взеха да се внасят сложни, неконтролируеми системи като pulseaudio, dbus, udev, sd, package-kit, какво остава за Гном, то изведнъж стана привлекателен.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Те банковите клонове затварят вече - никой не ходи по банки.

   Очевидно не живееш в България.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Те банковите клонове затварят вече - никой не ходи по банки.

   Очевидно не живееш в България.

В България след пика от 2005-2006 год. непрекъснато се закриват клонове. Най-много се закриваха по време на кризата, но това не е спряло и до днес. И не се вижда скоро да спре.

Между другото предния пик от 1993-1994 год. също беше спрян от криза. Този пик беше заради създаването на много нови банки.

Следващия пик беше белязан от това, че на нашия пазар навлязоха чужди банки. Противно на очакванията, това доведе до очовечаването на тоя бизнес.

Обаче днес имаме обратната тенденция. Мафиотските банки (сиреч българските) засилват присъствието си въпреки ликвидирането на една от тях. Лихварите получават банкови лицензи, а и без тях вече са легализирани. Чуждите капитали и чуждите банки се изтеглят от пазара. Тези, които остават се окрупняват.

Скоро няма да има нов напън за разкриване на клонова мрежа. А както казва Джет, това може никога да не се случи. Клоновете на бъдещето ще бъдат една визитна картичка и нищо повече. При някои банки вече е така.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
   Е не са закрити чак толкова клонове,айде сега.
И аз съм работил по банките с години,та са ми ясни нещата.
Реактивния направо написа,че "никой не ходи по банки." ...
Очевидно това не е така.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Да, тук не е така, защото хората все още не се доверяват на онлайн банкирането и изобщо подобни услуги през интернет. Повечето дори не смеят да пазаруват. Сестра ми е във Великобритания и там всичко става през интернет, телефон, та дори и поща - обикновената. Много сме назад в това отношение. Те затова и не се опитват да правят електронно правителство, защото тази армия държавни служители са все са някой хора. Администрацията нарастна. По тази причина и клонове на банки ще има още доста време тук. Хората просто отиват там, да свършат работа. Признавам, че дори и аз, въпреки че работя през интернет и то с пари, все още се хващам да ида до банката, като ми се наложи. Акаунта си не съм отварял от два месеца.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
До 10г. ще влезете в час, глобализацията няма да ви подмине.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Със сигурност. Навядам се, че парите в брой няма да изчезнат.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Надявай се. Има страни в Европа където почти напълно са изчезнали с план до 10 години изобщо да ги няма. Такива са например ГФР и Швеция. 1984 не е случайна година.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
До 10г. ще влезете в час, глобализацията няма да ви подмине.

Това изобщо не е сигурно. Дори в САЩ и ЕС текат процеси по връщане на феодализма. Тръмп иска да закрие СТО и ООН. Ако не той, то следващия или по-следващия ще го направи. В ЕС е дори по-зле. Тук вече никой не говори за открити граници и свободно придвижване. Всички вкупом ни обясняват за протекционизъм, разпад на ЕС и национализъм. Уж левите партии са най-крайно десните. Не само Корнелия Нинова, но и западните ѝ колеги, включително испанския премиер, ако ги слушаш, все едно слушаш реч на Мусолини.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Никой още не е успял да спре колелото на историята (макар че много се опитват).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Никой още не е успял да спре колелото на историята (макар че много се опитват).

Това ме притеснява, че е колело. Да не би отново да се завъртяло до точката дето е средновековието. Няма да е старото с рицарите и инквизицията, а едно ново кибер-средновековие.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Никой още не е успял да спре колелото на историята (макар че много се опитват).

Така е, обаче има история на човечеството, а има и история на планетата  ;D
Тя също не може да бъде спряна  :D

Лично мнение, след 10 години едва ли първо ще се мисли за пари и банки, най-вероятно ще се мисли за чиста вода, храна и оцеляване !
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това за водата и храната ми се струва твърде скоро. Това е в рамките на нашия живот. А планетата все още не изглежда чак толкова съсипана. Вярно е, че много се стараем, ама има доста време докато направим процесите необратими.

Има време да се осъзнаем. Освен това има и положителни наченки. Например в ЕС има бум на зелените партии. Мен силно ме съмнява, колко точно са екологични, но избирателите им ги смятат за такива. И ако наистина не са такива, ще ги сменят с други. Избирателите не прощават предателствата. Е у нас го правят, ама ние сме друга бира.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear