Автор Тема: Съвет за лаптоп с линукс.  (Прочетена 19116 пъти)

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Съвет за лаптоп с линукс.
« -: Aug 10, 2010, 14:46 »
Здравейте,
използвал съм линукс много малко ,но доста ми беше харесало.След около месец смятам да закупя лаптоп,и искам да използвам дуъл ОС - Линукс и ХП.От малкото което съм чел и слушал,знам,че линукс имат проблеми с някой драйвери за лаптопи,особено за такива с видео карти АТИ.Не знам дали е вярно,но искам да Ви помоля за съвет каква машина да избера,за да нямам ядове после.Зная,че това не е хардуерен форум,и може би не е мястото да питам за точната конфигурация,но ще ми е от полза ако поне ми препоръчате какви спецификаций да гледам който ще се сработят добре с Линукс.За сега смятам да ползвам Федора.На Лаптопа ще използвам доста Photoshop CS5 / Capture NX 2 както и други програми за фотографски обработки.Освен това напоследък гледам доста анимета,който са доста тежички като резолюция.Всичката останала работа е обичайната - музика/браузъри и т.н.Иска ми се да е нещо от рода на ХП/Леново...не ми се иска да е Ейсър.Бюджета ми е 1200лв.
Благодаря предварително,лек ден  ;)

За сега съм се спрял на това http://laptop.bg/laptops-lenovo-G560-lenovo_g560_59033828
« Последна редакция: Aug 10, 2010, 14:49 от chaushev »
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #1 -: Aug 10, 2010, 15:13 »
Не би трябвало да имаш проблеми с модела на който си се спрял.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #2 -: Aug 10, 2010, 15:19 »
То изобщо какъвто и да е хардуер няма да има проблеми, вече всичко е на едно ниво, дори АТИ е най добре в момента
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #3 -: Aug 10, 2010, 15:35 »
Щом ще е лаптоп спазвай слатното правило за безпроблемна работа под Линукс:
"Никакви AMD и/или ATI - Само Intel и/или nVidia".

Спазвайки това правило ти гарантирам безпроблемна работа не само сега, ами и години напред.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #4 -: Aug 10, 2010, 15:45 »
//off topic
С процесорите на АМД пък какъв е проблема. Линукс никога не е правил проблеми с АМД (процесори). Не мога да схвана кво толкова сте анти, че грееха едно време грееха ама вече са си доста по-добре.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #5 -: Aug 10, 2010, 16:16 »
По въпроса за хардуера и линукс - на времето имаше различни устройства, които по - една или друга причина бяха проблемни, но сега почти няма нещо, което да не тръгне от раз или с минимална подготовка. Ползвам линукс от 2005г и до сега не съм се сблъсквал с хардуер, който да не мога да накарам да работи. В най - сложния случай просто се е налагало да си поиграя малко повече - например това беше с една безжична карта на broadcom, за която трябваше да ползвам ndiswrapper, а сега вече за същата карта си има свободен драйвер и просто трябва да се инсталира firmware-а. На сегашния ми лаптоп Thinkpad T61 единствено трябва да инсталирам драйвера за видео картата nvidia, което е елементарно. При това свободния драйвер за nvidia вече поддържа ограничено 3D и до колкото бях чел се работи по power managment и хардуерно ускорение на видеото, следователно скоро ще стане реална алтернатива на затворения драйвер. Така че, съветът ми е просто си избере качествена машина, която да ти върши работа и просто за всеки случай провери дали всичко ще е наред с линукс. На посочената машина мисля, че ако ползваш Fedora единствено ще трябва да инсталираш драйверите за nvidia. Между другото точно тази машина ми хареса и на мен и мислех да си я купя и то пак от laptop.bg. Ако решиш да си я купиш може ли да напишеш какви впечатления имаш - както за самата машина, така и за търговеца.

PS

Между другото наистина съм много впечатлен от развитието в хардуерната поддръжка в линукс. Два примера - купуват ми уеб камера за подарък (на deluxe), без въобще да проверят дали работи с линукс и т.н. - просто включвам камерата на usb-то, пускам cheese (ползвам GNOME) и камерата си работи без да съм правил нищо. Решавам да услужа със същата камера на един колега, който е с XP и Windows 7 и той така и не успя да си я инсталира - не намерил драйвери (естествено бях затрил оригиналния диск с драйверите) в интернет и след известно време занимавка се отказал. А човекът разбираше от Windows. Друг пример - на колега от работата му изгаря аудио картата на лаптопа и си купува външна карта на creative - слага си я, инсталира драйверите и си работи. Решавам да я пробвам на федората с pulse audio - слагам я на usb-то и без да правя нищо картата е разпозната, настроена и работи и от програмата за настройки на звука мога да избера коя карта да се ползва. Отделно на страна улеснената инсталация на драйвери за принтери е една от основните нови функционалности във Федора и освен това в Ubuntu от няколко версии на сам съществува автоматична инсталация на затворени драйвери. Въобще работено е доста в насока улесняване на инсталацията на нов хардуер и при все, че както всяко ново нещо си има и бъгове, мисля, че вече нещата са до голяма степен изчистени и работят каккто трябва.
« Последна редакция: Aug 10, 2010, 16:18 от aaaaaa »
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #6 -: Aug 10, 2010, 16:25 »
//off topic
С процесорите на АМД пък какъв е проблема. Линукс никога не е правил проблеми с АМД (процесори). Не мога да схвана кво толкова сте анти, че грееха едно време грееха ама вече са си доста по-добре.

//off topic
То не е само греене проблема. С Intel батерията трае повече, много повече.
Драйверите на ATI мисля че са разисквани многократно.

Сега AMD-та са по-добре от преди, но вече има i3, i5 и даже мобилна i7-ца. Зачем платить больше?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #7 -: Aug 10, 2010, 16:30 »
Не мога да схвана кво толкова сте анти, че грееха едно време грееха ама вече са си доста по-добре.
Ако искаш мога да ти пратя скрийншот от лаптопа си, който е с някакъв "уж" мобилен Турион - лятото ми се опичат ръцете на него. Изобщо не е толкова далеч времето, когато АМД-тата грееха повече - и сега греят повече от Интел. Като вече бивш фен на АМД и АТИ все още храня известна носталгия към тях, но след няколко часа пред котлона, на който работя тя бързо се изпарява и става ли дума за лаптоп - единствено и само Интел (дори май предпочитам без Нвидиа - и видето да е интел)

Като съвет към Чаушев бих добавил и никакъв SiS
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #8 -: Aug 10, 2010, 16:39 »
Да но в такъв случай проблемът е в самия процесор, а не в хардуерната поддръжка на линукс? Под линукс да не би повече да грее? И предполагам много зависи от конкретната конструкция на лаптопа и конкретния процесор. Един приятел има Дел Инспирон с мобилен тюрион и е като цяло е много доволен от лаптопа си. А големия плюс на картите на Ати е, че наскоро амд направиха документацията за тях достъпна и се работи усилено по свободния драйвер. До 1 - 2 години може би свободният драйвер на Ати по качество няма да отстъпва на затворения на nvidia.
« Последна редакция: Aug 10, 2010, 16:57 от aaaaaa »
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #9 -: Aug 10, 2010, 16:39 »
Linux си работят добре с AMD. Качествата на самият процесор са вече проблем, който не засяга операционната система. Има едно просто и евтино решение. Купи си лаптоп с инсталиран Linux. Като гледам те станаха преобладаващи в магазините за техника. След това махни инсталираният, сложи си XP /погрешно решение лично за мен/ и след инсталацията на windows слагаш едно Live CD с избрана от теб дистрибуция. Тръгне ли без проблем - свързваш към нета и инсталираш. Почти всички дистрота предлагат инсталиране на двете системи по време на инсталацията. За филмчетата не се тревожи. VLC чете всякакви формати. Относно вида на дистрибуцията - по- добре не питай, че става страшно. Тегли наред от Distrowatch и която ти хареса, тази инсталирай.
« Последна редакция: Aug 10, 2010, 17:01 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #10 -: Aug 10, 2010, 17:26 »
За филмчетата се притеснявам,ако ще тръгват,защото повечето за HD.Сайта на laptop.bg не ми харесва,защото там се предлагат само най-новите модели,а аз примерно поради някаква причина може да искам да взема модел от 2008/2009.Знаете ли добър уеб сайт с хубав каталог с повече предлагани модели.По принцип съм от Карлово,а тук има 2-3 магазина който не предлагат голям избор,и когато дойде време ще пазарувам сигурно онлайн.
Вие как мислите,какъв процесор ще дойде по-добре за работа на Photoshop и най-вече Capture NX2 (доста тежка програма) ? Старите дуал кор на интел или тези новите iX сериите ? Сега ми предложиха този,но гледам,че е с ати карта и веднага се уплаших
http://laptop.bg/laptops-dell-Inspiron_1564-Dell_Inspiron_1564_DI1564HMEVW21DF5YC6EBCI
Lenovo-то има NVIDIA GeForce G310M с 512MB DDR3 а Dell-а ATI Mobility Radeon HD 5450 с 1 GB собствена памет  ???
« Последна редакция: Aug 10, 2010, 17:30 от chaushev »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #11 -: Aug 10, 2010, 17:41 »
Както ти казах нямай грижи за филчетата. Пусни един Live DVD на Mint 9 в който е с включен  VLC mplayer, пусни си един филм и ще се убедиш сам.
« Последна редакция: Aug 10, 2010, 17:47 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #12 -: Aug 10, 2010, 18:29 »
Щом ще е лаптоп спазвай слатното правило за безпроблемна работа под Линукс:
"Никакви AMD и/или ATI - Само Intel и/или nVidia".

Спазвайки това правило ти гарантирам безпроблемна работа не само сега, ами и години напред.

Говориш глупости :)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

ghoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • ghoof reborned
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #13 -: Aug 10, 2010, 20:20 »
Скъпи aaaaaa от "една-две" години ги има всичките тия "спецификации", че и бая код също. Само дето и отворени и затворени, и свободни водачи, всичките са пълен боклук под която и да е ОС.

Скъпи Роко, колкото и да не ти се вярва процесорите на АМД за лаптопи са напълно допотопни, а как дефектират леле- мале, питай в произволен сервиз.

Карловецо Чаушев, машинарията ти е последен проблем. Купи, каквото ти душа иска, а машинарията ще запали, обещавам, чесна пионерска.

Теника, нова вземам от Жар, второручна от:

http://www.crash-bg.com/

Има хиляди още места, но нали темата е в "Идеи/Мнения", аз давам моето.

Mitaka

  • Гост
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #14 -: Aug 10, 2010, 21:56 »
Сега моят съвет..
Щом ще е за графична/видео (че дори и аудио) обработка решението е - MAC.
Нищо не ти пречи да си вземеш един MacBook - втора ръка вървят 800-1000 лева, и са с прилични характеристики. Тук забравяш за Виндовс - просто ще си ползваш МАК ОС-а.
И, разбира се, нищо не ти пречи да му инсталираш който си искаш Линукс.
Там поне знаеш за какво си даваш парите - всичко просто работи.
Активен