Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: CableNut в Jan 10, 2006, 19:44 Гледам,че няма такава тема,а ще е добре да си понастроим малко системите така,че да вървят по-бързо
![]() Нека започнем с оптимизиране на хард диска.Чрез командата "hdparm" може да зададем няколко настройки на хард диска.Тази команда се използва само от root shell.При задаване на параметър "hdparm -I" може да видите текущото състояние на хард диска ви. Пример:
Чрез параметъра "-A" може да включите или изключите read-lookahead .Препоръчително е "включено" за по-голяма производителност.Настройки "1" вкл. , "0" изклл. Пример:
Чрез периметъра "-c" може да включите/изключите 32-битова I/O поддръжка на хард диска.Настройки "1" 32-бит., "2" 16-bit, "3" 32-бит sync. Пример:
Чрез периметъра "-d" може да включите/изключите използването на DMA (Direct Memory Access). Настройки "1" вкл. , "2" изкл. Пример:
Чрез периметъра "-M" може да включите/изключите опцията AAM (Automatic Acoustic Management) Настройки от 0 до 254. При 128 главите на хард диска се движат най-тихо и съответно най-бавно.При 254 е най-шумно и съответно най-бързо. Пример:
Давайте още предложения как да оптимизираме системата си. ![]() Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: ibb27 в Jan 11, 2006, 11:04 Няма такова нещо като hda в BSD (поне не и във FreeBSD)
Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: Lord Bad в Jan 11, 2006, 12:19 Там няма и hdparm така че нищо не губиш
![]() Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: Agent_SMITH в Jan 11, 2006, 12:35 move
Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: PAIN1 в Jan 11, 2006, 14:29
До колко е безопасна тази манипулация с оборотите на главата ?И в какви граници е безопасно ? Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: ochinko в Jan 11, 2006, 15:04 hdparm ми върши работа само за записвачката. SATA дисковете не можеш да ги настроиш по-добре от системата.
ReiserFS 4 може да е модерна, но това не прави изпитаните ext2 и ext3 по-слабо производителни. В единственото сравнение, което ми е попадало досега, се представят доста по-добре от нея. За демоните съм съгласен, първото с което почвам, е да разкарам всички ненужни - повече свободна памет и по-малко на брой процеси. Във fstab слагам опция noatime за всички дялове на диска. Това най-много ускорява търсенето. Оптимизирането започва от BIOS-а. Като оставим настрана овърклокването на процесора и паметта, правя disable на всички неизползвани ресурси, като паралелни, серийни портове, IDE интерфейси, на които няма нищо закачено и пр. Постига се и по-бързо стартиране, понеже се спестяват проби на хардуера, освобождават се прекъсвания. Не всички оптимизации са еднозначни, някои са въпрос на компромис, като напр. честотата на превключване на процесите, дали да има preempt на ядрото от потребителски процеси, кой алгоритъм на превключване да се избере. Аз съм на 1000 Хц с пълен preempt, понеже става въпрос за десктоп. Това реално намалява производителността, но усещането е за по-голяма производителност, понеже е намалено времето за реакция на системата. Ядрото съм компилирал не само за процесора, но и с предаване аргументите на функциите през регистри, когато е възможно, -Os вместо -O2/3, понеже той включва повечето от оптимизациите за скорост, но прави кода доста по-малък, така че да излиза по-рядко от кеша. Много важно е да се компилира поддръжка на MTRR. И отново - съществено предимство на компилирането на собствено ядро е да отстраниш всичко ненужно, но това се постига с много четене, проби и грешки, затова компилирането на ядрото е последното нещо, към което човек трябва да прибягва, за да си ускори системата. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: CableNut в Jan 11, 2006, 19:52
Предполагам,че е безопасно,тъй като в сайта на Maxtor имаше програмка която го сменя това под DOS.Не видях никаде да пише да се внимава или,че нещо може да стане.А и аз съм го сменял това доста пъти ![]() Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: amri в Jan 24, 2006, 08:49 Здравейте. Ще Ви предложа няколко начина за увеличаване бързодействието на Вашата система(Fedora):
1. Много важна част в нашата цел да оптимизираме системата Fedora е да спретем services които се стартират при начално зареждане. 2. Имате възможност да намалите ползваемостта на Вашата памет, чрез намаляване броя на конзолите. Трябва да редактирате файл: /etc/inittab и примерно да си оставите 2 конзоли. Всичко това в /etc/inittab ще изглежда по следния начин: # Run gettys in standard runlevels 1:2345:respawn:/sbin/mingetty tty1 2:2345:respawn:/sbin/mingetty tty2 #3:2345:respawn:/sbin/mingetty tty3 #4:2345:respawn:/sbin/mingetty tty4 #5:2345:respawn:/sbin/mingetty tty5 #6:2345:respawn:/sbin/mingetty tty6 3. Намаляване тенденцията кернела да ползва swap файла. Зада извършите предното действие сложете "vm.swappiness=10" в /etc/sysctl.conf. 4. Ускоряване действията на OpenOffice може да извършите като въведете следните стойности в настройките на OpenOffice: В меню Tools->Options->Memory: Number of steps: 20 Use for OpenOffice.org: 128 MB Memory per object: 20 MB Remove for memory after: 00.10 Number of objects: 20 5. Имате възможност да увеличите продуктивността на Firefox като въведете "about:config" в address bar.Необходимо е да коригирате следните настройки: network.http.max-connections 128 network.http.max-connections-per-server 48 network.http.max-persistent-connections-per-proxy 24 network.http.max-persistent-connections-per-server 12 6. Ако сте на Gnome може да намалите натовареността на процесора с командата: gconftool-2 --type string --set /apps/metacity/general/theme Atlanta 7 Отново за Gnome може да деактивирате Splash Screen с командата: gconftool-2 --type bool --set /apps/gnome-session/options/show_splash_screen false 8.hdparm бе разгледан млако преди написването на тази статия и не виждам смисъл в повтаряне на информацията за него. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: winman в Jan 30, 2006, 04:11 Всичко хубаво и похвално е, че сте си направили труда да прочетете и преведете, но написано така си е живо плагиатство. Моля уважете труда и на истинските автори на тези съвети:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=24416 http://www.linuxjournal.com/article/8308 и т.н. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: в Jan 30, 2006, 08:57 това не е плагиатство, а превод!
Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: ochinko в Jan 30, 2006, 10:23 Статиите са добри, но не са споменали, че OpenOffice се ускорява най-много от изключване употребата на Java среда. Използваната памет също намалява драстично.
Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: svejaka в Jan 30, 2006, 18:39 Не е разумно да се изключва Джавата защото аз лично ползвам азуреус денонощно, а той работи със джава
![]() Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: ZEN в Jan 30, 2006, 19:17 Такава тема бях зачеканал преди време... появата на тази показва, че е необходимо или да има такава тема "ОПТИМИЗАЦИЯ /ОПТИМИЗАЦИИ/" (която да НЕ се МАХА) или нещо систематизирано във Wikи-то /не знам обаче колко хора щъкат там/.
За да не бъде пълен offtopic това което пиша ето и моите (проверени от практиката) наблюдения за "ускоряване" на системата (искам да не се хващаме за думата "ускоряване"), за ООо няма да коментирам нищо, офиса си е тежък за зареждане по рождение. 1. Както бе написано повече RAM; 2. Прекомпилиране на кернела само с това, което е нужно (за устройствата твърдо вързани в кутията, направо в кернела - не модули) - въобще май е по добре модулите да паднат до възможния минимум (лични наблюдения, не искам да флеймим тука дали това е добре или не); 3. Пркомпилиране на софтуера (и графичната среда), които се ползват - който може да го прави, който не, се научава ![]() 4. Ползване на готови пакети, сведен до минимум... т.е. нещо ако ти е необходимо, го компилирай (мазохистично ![]() 5. Флагове за компилиране, съобразене с процесора (при мен Р4 - march=pentium4), компилирам с -march=pentium4 -O3, -fomit-frame-pointer -pipe -funroll-loops (не бих желал да спорим дали -Оs или -О2 е по-добре... всеки може да експериментира); 6. При компилиране на самото ядро аз лично добавям тези оптимизации в /usr/src/linux-2.*.*/Makefile; 7. Махат се всичи сервизи които не са необходими - беше споменато в предишен пост; 8. Ако наистина конзолите не Ви трябват - по-горе беше описано как става. 9. Файлова система... ползвам XFS, минах през ext2fs, 3, reiserfs и за мен като обикновен потребител XFS ми допадна най-много /естествено това е личен избор и предпочитание/; 10. Тунинг на hd* - по горе бе описано как - аз ползвам - hdparm -u1 -d1 -c1 -a1024 /dev/h** 11. Ако случайно имате поблем с 80 жилен кабел и не ви разпознава АТА100-133, тогава може да опитате с append="idebus=66 ide0=ata66 ata1=**" (ако сте с Lilo, за Grub нямам идея това работи ли); 12. При компилирането на кернела ползвам "preemptive" и възможните оптимизации за моя процесор (това е малко повторение на т. 2) 13. Видео - драйвери за картата и възможни (позволени ускорения, които се предлагат от драйвера); Толкоз се сещам сега... Много бих искал да пишат хора, които имат практически опит при оптимизация... не е нужно да изпадаме в полемики с колеги чели man за нещо си или ревю-та и станали компетентни от това!!! Дистрибуцията, която ползвам е Yoper 2.1, P4, 512ram, Sygate Baracuda 7200 (имам проблем с АТА-100 и го сетнах правилно по гореописания начин). Всичко което съм описал съм го проверил, недостатък е, че някои оптимизации могат да дадат различен резултат от резултата при мен, т.е. не бих казал, че всичко което съм написал ще има 100% "ускоряващ" ефект! Поздрави P.S. Като гледам какво съм писал за оптимизациите и компилиране на пакети, май ще трябва да караме на Gentoo;) EDIT /31.01.2007/: След поредните експеримнти по отношение на флагове това дава доста по-добър резултат: -Os -march=pentium4 -msse2 -fomit-frame-pointer -pipe забележимо по-добър... Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: ochinko в Jan 31, 2006, 00:12
Освен ако Азуреус е станал плъгин на ОупънОфис, без да съм разбрал, не виждам какво ще ти попречи изключването на Джавата в офис пакета. Има чек-бокс (друга хубава българска дума) там. Пробвай само колко по-бързо зарежда и колко по-малко памет харчи. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: в Feb 10, 2006, 18:55
Momчета моля ви кажете как да си прекомпилирам системата на 686 и да си сменя мака на лан картата за постаянно ? Сори ама аз съм ню бее Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: CableNut в Feb 14, 2006, 09:54 Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: the_real_maniac в Feb 19, 2006, 18:52
Няма ТОЧНО такава тема, но има такава статия и въпроса е бил повдигна много повече от 1 път във форума, но как да е. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: CableNut в Feb 20, 2006, 04:02 Оптимизиране на Lilo boot manager:
редактирайте с текстов редактор /etc/lilo.conf ,и добавете настройката "compact".Пример:
След редактирането на lilo.conf трябва да стартирате lilo за да запише промените. the_real_maniac и все пак стигна до извода,че няма такава тема,нали? Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: Lord Bad в Feb 20, 2006, 09:36 JRE наистина е една топ дупка. Толкова течове на памет има там че е направо чудничко. Ако можете да минете без Java приложения - по-добре за вас и системата ви...
Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: Hapkoc в Feb 20, 2006, 12:17 /offtopic
Lord_Bad, не се ли изсили малко с това изказване за Java? В световната мрежа наречена интернет има доста машини, които денонощно изпълняват услуги базирани на Java (JBoss, Tomcat, WebSphere, etc.). Нима твърдиш, че тези машини през определен период се рестартират с цел осводождаване на памет, заета от утечки? За течове в JRE ли говорим или за приложения писани на Java? Понеже ако е второто, то няма нищо общо с това на какъв език е писано. А може би става дума за това, че самата виртуална машина гълта много памет? Ако е така - това си е факт, но той няма нищо общо с течовете на памет. edit: не се заяждам, просто бих искал да дадеш конкретен пример. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: Lord Bad в Feb 20, 2006, 12:47 Аз не се занимавам с Java така че се извинявам ако кажа нещо погрешно предварително. Доколкото знам паметта на виртуалната машина се освобождава от тъй наречения garbage collector и негови несъвършенства
са причина за течовете на памет при продължителна употреба на на някое Java приложение. Разбира се тези недостатъци може да са скромни и главната вина да е в разработчиците на Java приложенията, но е факт че ако си държа Азуреус да работи на компа няколко дни нон-стоп потреблението му памет расте линейно докато не ме принуди да направя killall java, която ми освобождава в този момент 500МБ RAM... Явно програмата заделя памет, която или тя или garbage collector-a не освобождават.... В старата работа един tomcat периодично си забиваше поради сходни проблеми и съпорта дебнеше денонощно кога ще си отиде... Хубаво - архитекрно независими програми, но на каква цена? Виртуалната машина също си е тежичка, но това е приемливо с оглед на това какво ти спестява. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: Hapkoc в Feb 20, 2006, 13:15 Ами аз от своя страна не съм ползвал Azureus, така че не мога да се изкажа компетентно по въпроса, но все си мисля, че проблема е по-скоро в него.
![]() В Tomcat също нищо чудно да е имало такива проблеми. Мисълта ми беше друга - като се изкаже едно такова мнение и като е формулирано по такъв начин, хората, които не са наясно с материята, си правят извод на базата на това мнение, че Java принципно е (образно казано) "кофти" технология. По този начин се насажда неприязън у хората, която не е базирана на личен опит. Аз докато не започнах да се занимавам с Java също дълго време имах мнение, че това е нечовешки тежка платформа и бягах надалеч. Истината е, че би следвало човек да си изгражда мнение за каквото и да било на базата на опит (когато това е възможно разбира се). Това е от мен. Поздрави. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: loxs в Feb 20, 2006, 14:37 И аз съм останал с такива впечатления за Азуреус. Не знам за Джава като цяло, ама едновременно толкова многофункционална и толкова тромава програма като азуреус още не съм виждал
![]() Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: Lord Bad в Feb 20, 2006, 15:07 Не знам, аз си мисля че въпреки скромния ми опит в областта мнението ми не е лишено от добри доводи, а и с друго Java технологии съм имал подобни проблеми. Честно казано надявам се в моно нещата да са на по-добро ниво. Според мен поне всичко, което натоварва системата сериозно трябва да е писано за конкретната платформа на език тип с/с++. Това разбира се си е лично мое мнение, което може и да променя някой ден.
Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: CableNut в Mar 15, 2006, 14:12 Намаляване времето за стартиране.
По принцип всички демони,които стартират се изчакват един-друг.Със следващата команда може да накарате да се зареждат възможно най-бързо без да се изчакват,което драматично намалява времето за стартиране на машината ви,НО ИМА РИСК НЯКОИ ДЕМОНИ ДА НЕ СЕ СТАРТИРАТ! За целта трябва да редактирате "/etc/rc" с текстов редактор и да добавите & след $i start
Изпробвайте го и ако всичко си стартира нормално може да го оставите.А ако нещо отказва да стартира просто трябва да махнете това & след $i start Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: Hapkoc в Mar 23, 2006, 18:42
Няма никаква гаранция, че ако веднъж всичко е стартирало нормално и следващия път ще стартира. Лично аз не бих рискувал да си навлека главоболия за една минута чакане повече при стартиране на машината. Такова решение е чиста проба създаване на условия за race condition. Демоните, които се зареждат при първоначално стартиране на системата изрично се пускат в определена последователност. Може да е хитро донякъде, но определено не го препоръчвам на никого. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: loxs в Mar 25, 2006, 23:08 Честно казано доста се чудя на хора, които мерят времето за стартиране.
Вие толкова често ли си стартирате/рестартирате машините, че това е от някакво значение за вас? При мен рестарт се прави средно веднъж на седмица, най-често за да експериментирам с някое новооткрито дистро. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: CableNut в Mar 27, 2006, 00:48 loxs темата не е деградиране на системата!!! Като искаш направи си я да я чакаш 1 час.
И стига сте писали глупости тука! Много ясно и четливо съм написал,че има риск като се прави това!И всеки трябва да си знае,че когато нещо се ускорява има риск или поне в повечето случай. Бързо-нестабилно<->Бавно-стабилно Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: mars в Apr 16, 2006, 17:48
Азуреус не е само джава. Има SWT код там, който може да се е бъгнал. А и можеш да зададеш изрично колко да ти е max heap-a заделен от виртуалната машина с -Xmx256M примерно. Това не включва паметта заредена от native модулите на SWT и все пак е нещо. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: в Apr 16, 2006, 21:22 Първо може би е важно да спомена, че съм Java програмист. Личното ми мнение е че работата с паметта в Java е доста сложна процедура с оглед на това, че трябва да следиш всичко което си инициализирал да не се преинициализира по няколко пъти. За тези които не разбират мога и един елементарен пример да дам:
Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: mars в Apr 17, 2006, 06:45 Значи това е така и не е така. Ще се алокират нови обекти ако има свободен heap за да не се забавя машината с garbage collector-a. Обаче ако heap-a е изчерпан ще се пусне метлата и ще изчисти неизползваните обекти. Това ще доведе до забавяне но и до по-малко заета памет от виртуалната машина. Не говорим за случаите когато има memory leaks. Което си е доста гадно за проследяване особено без нещо като JProbe.
Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: Milen_Haskovo в Dec 07, 2006, 09:29 Малко да посъбудя тая тема...
Освен това трябва да е включен и pipelining-a.... Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: paucku в Dec 07, 2006, 10:24 Какво да правим с модулите на ядрото, които се зареждат по няколко пъти?
Докато стартирам системата си винаги се опитва да зарежда някои модули, след като са били вече заредени. Това сигурно води до някакво забавяне. Системата е Дебиан Тестинг. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: gat3way в Jan 03, 2007, 15:51 Не мисля. И без това няма начин да се заредят повече от един път. И надали толкова често се опитват да се заредят. Пък и зареждането от диска или pagecache-a на няколко десетки килобайти е доста бърз процес. Проверката има ли зареден такъв модул пък е много по-бърза и от него. Покрай което някой друг context switch в повече, който надали би могъл да усетиш по някакъв начин. Все пак не се случва няколкостотин пъти в секунда
![]() Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: STormDevil_ в Jan 29, 2007, 21:58 Пичове, май аз не съм нещо в ред, ама Kubuntu-то ми 6.10 май няма /etc/inittab. Как да си спра виртуалните конзоли тогава?
Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: TheNightmare в Jan 29, 2007, 22:24
Не съм се ровил в тая материя, но единствените напътствия които мога да ти дам е да четеш за upstart(системата която замества sysvinit от 6.10 насам). На нея се дължи липсата на такъв файл. Титла: Оптимизиране на системата. Публикувано от: CableNut в Feb 13, 2007, 22:26
При ubuntu се намират в
![]() Firefox: about:config network.http.pipelining true network.http.pipelining.maxrequests 30 |