Linux за българи: Форуми

Нетехнически теми => Идеи и мнения => Темата е започната от: kill_u в Jan 05, 2007, 14:09



Титла: Въпрос за edubuntu
Публикувано от: kill_u в Jan 05, 2007, 14:09
Здравейте искам да попитам някой работил ли е с тази дистрибуция. Имам дъщеря на 6 години и половина. Смятам да го инсталирам за да може да изучаваме някои неща с него. Въпроса е че не знам какво точно съдържа ако може някой да ме светне какви игри има, какъв софтуер или такива работи. За да знам дали да свалям диска. Има описание на страницата на разработчиците но там са дадени пакетите което нищо не ми говори.


Титла: Въпрос за edubuntu
Публикувано от: _NetCutter_ в Jan 05, 2007, 22:38
По принцип е казано, че едубунту е дистро за хора, предимно обучаващи се които не са ползвали до сега компютър ;)
Личното ми мнение е че ще е доста полезно за дъщеря ти, защото има разни логически игри, енциклопедии и всичко е направено за да се научи човека да опознае компютъра и да научи НЕизлишни знания!
Не съм го пробвал, но съм чувал доста добри отзиви ;)


Титла: Въпрос за edubuntu
Публикувано от: gotha в Jan 05, 2007, 23:25
Мисля, че много ще й харесат бутоните и като цало интерфейса. Всички иконки са много приятно рисувани. Като сложиш и програмки от типа на tux paint направя няма да може да се отлепи от PC-то  :) (не съм сигурен дали програмата не беше включено по default)
Иначе по-сериозни наблюдения - по-бърза от Ubuntu. Има вграден ltsp  клиент, което според мен е доста полезно, но само ако ти се занимава.
Лично на мен много ми хареса. Общо взето, братко, ти си знаеш, едно дистро е такова каквото си го направиш :)


Титла: Въпрос за edubuntu
Публикувано от: cat в Jan 05, 2007, 23:50
Цък тук


Титла: Въпрос за edubuntu
Публикувано от: winboze в Jan 06, 2007, 01:55
Default иконките са Gartoon, които според мен са си баш за деца  :)





Титла: Въпрос за edubuntu
Публикувано от: kill_u в Jan 06, 2007, 08:01
Гледам в дистроуоч и сега разбирам че има К3В докато в оригиналното убунту няма :(


Титла: Въпрос за edubuntu
Публикувано от: kachaka в Jan 06, 2007, 14:20
Цитат (kill_u @ Ян. 06 2007,09:01)
Гледам в дистроуоч и сега разбирам че има К3В докато в оригиналното убунту няма :(

Защо ше слагат на Гном K3B  :huh:


Титла: Въпрос за edubuntu
Публикувано от: kill_u в Jan 07, 2007, 00:24
Диска го изтеглих от интернет въпреки за дублаж го поръчах и по шипит на самото убунто. Това е моя стара традиция. След записването без проблеми успях да пусна лайф СД то на компютаъра и да стартирам основните програми. Това естественно ме окуражи и реших да инсталирам системата. Отново без никакви проблеми се инсталира на мястото на малко престарелия PCLinuxOS. Познатия от 6,06 инсталатор на убунту и gparted ми помогнаха да си форматирам диска на който исках да го инстална и да продължа процедурата.
Отново безпроблемна инсталация за около 15 минути всичко приключи и имаме нова система която работи добре . Да не забравя и да спомена че самата система зарежда малко бавно но за това пък GNOME 2,16,1 направо лети. Тоест докато се стартира операционната система се получава забавяне (в сравнение с моята система 6,06) но пък гном стартира като подпален (пак в сравнение с моето 6,06).

Първи впечатления
Инсталира се без пълна поддръжка на български – това лично мен ме дразни много. Въпреки мулти лангуидж съппорт. Въпреки това че е даден че поддържа млтимедийни формати пак не се отварят авита които искам на първо време тоест иска да се инсталират нови кодеци.
Добро впечатление ми направи от първия път, че поддържа палм устройствата. Красотите на гном няма да ги коментирам, а също така и дистрото идва с нови по-красиви икони.

Приложенията които вървят с дистрибуцията:
На първо място Gcompris – заради тази програма свалих и цялата дистрибуция. Нямам никакви възражения срещу разработчиците. Към момента програмата се държи добре като изключим едно рестартиране. Това за което бях свалил цялата дистрибуция го има – а именно -  четене на български думи и показване на обекти. Ако сте родител и се чудите как да накарате вашето дете да чете това е именно дистрибуцията и приложението. За какво става въпрос имате даден предмет който се изписва с букви. Детето трябва да го прочете – доста занимателно и стимулира четенето. Просто за Gcompris  не искам да коментирам но тази програма наистина ми е легнала на сърцето.
Другите игри към менюто – същите са които ги познаваме от стандартното Ubuntu 6.06. Единствения ми нов сблъсък е с Atomix – игра, която дава възможност да се свързват обекти и да се съставят химически формули. Подобна  е на …
Към меню обучение
Редактор на keduca – така и не разбрах защо въпреки всичките ми опити не тръгна трябваше да пусне тест със снимка а в крайна сметка нищо. Предполагам че това е програма за подготовка тоест да се работи с нея и с деца а не ти да си крайния резултат.
keduca
Това е програмата която изпълнява направеното с предната програма.
Kalzium
Тук мога единствено да затая дъх като професионален химик и да видя менделеевата таблица представена в пълния си блясък. Всеки елемент подобаващо изработен и показан. Благодаря
Kanagram
Много добра програмка за аналогия на думи. Трябва да се види. Думите са представени в разбъркан вид а след малко мъка се нагласят. Трябва да се организира превод.
Kbruch
Програма която помага за сравняване на дроби и по – сложни числа.
KhangMan
Няма смисъл от обяснение – бесенка но на английски
kig
Интерактивна геометрия?
Kmplot
Програма за изчертаване на математически функции. Предполагам, че има повече възможности но така и не успях да разбера напълно всичките и предимства понеже не съм професионален математик
Kpercentage
Програма за изучаване на проценти. Дава възможност да се научат процентите като дава възможност от няколко урока. Интересна програмка..
Kstars
Много мощен инструмен за астрономи. Е не е телескоп но дава много информация за разположението на звезди, като дава и реалновремевото положение на всяка от тях.
Ktouch
Прекрасна програма за обучение по десетопръстната система. Най важното е че е на английски и можете да си добавите какъвто искате език включително и български.
Kturtle
Ще го кажа с думите на авторите нямам свои:
KTurtle is an educational programming environment using the Logo programming language. The unique quality of LOGO is that the programming commands are translated to the language of the 'programmer' so he/she can program in his/her native language.
Kverbos
Специално разработена за учене на испански глаголи
Kvoktrain
Програма за изучаване на думите и тяхното произношение на различни езици. Пишете например <go> и тя ви излиза на немски и френски с произношението.
TuxPaint
Програма за рисуване – основно за деца