Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: joe_quarry в May 26, 2007, 13:25 Здравейте,
Имам Ubuntu 7.04. За втори път изпитвам един проблем. По-принцип аз гледам да не си рестартирам PC-от ( още по-малко изключвам) и го оставям включен постоянно. Днес като станах размърдах мишката за да се включи мониторът, но се получи следното нещо : 1) мониторът се включи 2) screensaver-a обачe не се изключи Забелязах, че започна да чете от HDD-то, при което не можеше да се прави абсолютно нищо. Преди няколко дни ми се получи същия проблем, но си помислих, че може да е от linuxdcpp, който бях оставил да работи. Ако някой има идея как да си реша проблема моля да сподели. Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: Nikolavp в May 26, 2007, 15:33 Следващия път можеш да видиш кое чете толкова усилено с командата
П.С.При мен обикновено стърже, заради crontab процес с updatedb, но на мен това ми трябва ![]() Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: winman в May 26, 2007, 16:46 Време е и аз да споделя. Направо се чудя как си държите включени компютрите дълго време. Аз просто не го вярвам, или "дълго" е от сутринта до вечерта. Ето какво става при мен. Ако ползвам мишка и клавиатура проблем нямая. Случвало ми се е с денонощия. Ако обаче оставя компа безнадзорен, например да се наспя, до сутринта е запълнил целия swap и съответно постоянно стърже и чагърта. Но все пак работи, макар и много бавно. Ако остане още една нощ, просто няма шанас, на следващата сутрин swap е препълнен. Линукс нещо отчаяно се бори, но освен, че нещо чете кластер по кластер от диска, друга ползза няма. Спасението е Хард рестарт.
Играх си много с swapiness. Малко се продължава агонията, но крайния резултат пак е същия. След това забелязох, че и Opera и Mozilla Firefox помагат много. Ограничих им паметта, която да ползват, все тая. Започнах периодично да ги рестартвам. Така мога да изкарам цели два дни, но на третия, отново трябва хард методи. Това се получава при мен при различни хардуери и дистрибуцуу, като са пробвани: Mandriva, Debian, Ubuntu, Fedora, SuSe, Vector. И то доста версии. Казано иначе от години се мъча с този проблем. Отначало даже се чудех откъде тази фукня за безумно голям аптайм. Оказа се, че е така, но ако е килнат X-a, тоест сървърна машина. Windows 95,98,2000 и XP при мен са се изключвали единствено и само, ако спре тока и батериите ми не издържат. И никога такъв проблем не съм имал. Ако някой се е борил с този проблем, нека сподели. Пиша тук, защото съм почти сигурен, че проблема на момчето е същия. /edit Значи всичко е до капризност оптимизирано при мен, що се отнася до swapiness и hdparm. Единственото свястно обяснение, което съм намерил из нета е, че е кернел проблем. И не е оправен до сега. Просто кернела некадърно си забърсва след себе си в swap, а иначе умре да види два свободни байта RAM и да ги напълни. Но аз и в това не съм сигурен, защото едно от услвията е да има X и компа да заспи сам от бездействие. Иначе, поне при мен, проблем няма, или е толкова бавен този процес, че не съм стигал до него. Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: deltaplaner в May 26, 2007, 18:05 @joe_quarry, ще те посъветвам да пробваш с други графични среди (например от рода на WMaker,fluxbox,XFCE) дали проблема ще се запази. Веднъж имах подобен проблем с КДЕ - след като оставя машината без надзор постепенно започваше да качва CPU Load-а и след това да пълни swap-а. В крайна сметка установих, че проблема е в опцията kcontrol/Desktop/Window Behavior/Click raise active window, и от тогава винаги я изключвам.
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: neter в May 26, 2007, 18:23 Хмм... проблемът не е в пуснатата графична среда. Аз гася моите машини веднъж на два месеца, само защото ги почиствам. Ако рестартирам машините заради друго нещо, то е за да заредя ново ядро или да проверя зареждането на някой процес при boot. А на повечето ми машини имам графична среда. Проблемът вероятно се корени в някой процес, а решение ще намерим, като намерим процеса. Nikolavp даде добро предложение. Аз обичам повече atop. Това е без значение. Трябва да се видят процесите преди и след възникването на проблема.
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: ivo1204 в May 26, 2007, 18:31 Да , явно проблема е за Ubuntu 7.04 . Ползвам го много рядко , ама днес направи този номер.Не пуснах "топ" а успях да рестартирам . Дали само за Убунту става дума?
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: neter в May 26, 2007, 18:36 Аз също съм с Ubuntu 7.04, но нямам такъв проблем. Проблемът едва ли е точно в тази дистрибуция. Трябва да се видят процесите. Хубаво е да се видят и логовете дали не пише нещо интересно там.
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: plamen_f в May 26, 2007, 18:49 Не е от Х
С 7.04 съм и нямамтакъв проблем даже последната седмица имам вдигната машина р2/300 с 96 РАМ оставям я ту с fluxbox ту с IceWM - правя си тестове - та никъде е нямало такъв проблем. На собствената си машина също - Centrino 1.73 /1 GB. Дай сутрин примерно един екран от ТОР? Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: ivo1204 в May 26, 2007, 18:53 May 26 09:47:16 edubuntu anacron[5640]: Job `cron.weekly' started
May 26 09:47:17 edubuntu anacron[6184]: Updated timestamp for job `cron.weekly' to 2007-05-26 May 26 09:47:44 edubuntu syslogd 1.4.1#20ubuntu4: restart. May 26 09:47:44 edubuntu anacron[5640]: Job `cron.weekly' terminated Дали пък не е това ? Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: aaaaaa в May 26, 2007, 19:03
Ако ползваш GNOME, според мен проблемът може да е този бъг. По описание прилича много на твоя проблем. Аз имам същия проблем и мисля, че е свързан точно с gnome-screensaver. Наблюдавам забавяне, но само след продължителни периоди на неактивност, когато си отварям лаптопа и чакам gnome-screensaver да ме пита за паролата, за да ми отключи сесията. Следващите няколко минути има забавяне, но като изключим това компютърът си работи доста бързо и няма проблеми. Темата ти ме накара да се замисля за проблема (до сега просто ме изнеряше, но нямах време да се занимавам). По принцип така или иначе съм изключил screensaver-а, но когато затворя монитора gnome-power-manager го пуска с опция да заключи сесията (явно така е настроен по подразбиране). Сега сложих в настройките на gnome-power-manager да не прави нищо като затворя монитора (той така или иначе се изключва) и ще наблюдавам за няколко дена. Ако има подобрение, явно проблемът е в gnome-screensaver (което обаче не обяснява проблема на winman). Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: joe_quarry в May 27, 2007, 01:30 Благодаря на всички за помощта. Ще направя малко проувчания и ако открия на какво се е дължал проблема ще пиша.
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: bnight в May 27, 2007, 02:02 не си само ти и при мен се наблюдава подобно нещо с Дебиан на десктоп машината ми даже и когато си правя нещо на комп-а Лоад-а ряско се вдига и в даден момент не мога да правя нищо с компютъра даже мишката да преместя. Ще се ровя утре да видя къде точно е проблема. Успех.
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: neter в May 27, 2007, 06:04 Виждам, че немалко хора имат този проблем, така че нека дръпнем едно сравнение като опит за намиране на проблема. Нека всеки, който има този проблем да отговори на следните въпроси:
1. Какви са дистрибуцията и ядрото 2. Какви процеси има заредени в машината - изход от ps ax 3. Какво е количеството ram и какви са размерите на swap и root партициите (съответно средностатистически какво свободно място има по тях преди и след възникването на проблема) 4. Какви са форматите на всички партиции и, ако има ntfs сред тях, използвате ли ntfs-3g 5. От кой хард диск се чете усилено по време на проблема (ако трябва долепете ръка до дисковете за проверка) 6. Изход от top или atop след възникването на проблема (или поне кажете дали в този момент се товари и процесора) 7. Използвате ли screensaver и управление на захранването (изключване на монитор, хард диск, система) Както се досещате, отговарянето на въпросите не е задължително, така че, ако не искате да покажете някаква информация, пропуснете съответната точка. Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: joe_quarry в May 27, 2007, 13:56 Така да започна :
1. Убунту 7.04, ядро : 2.6.20-15-generic 2.
3. RAM-256 MB, Swap - 256MB, Root - 5GB, има свободни - 1,6 GB (не съм забелязал след възникване тъй като се налага да рестартирам за да правя каквото и да било). 4. root- ext3, и две партиции ntfs, като използвам ntfs-3g за да мога да пиша по тях 5. Тук няма как да отговоря тъй като съм с един хард. 6. Днес след 45 минути чакане не успя да тръгне atop-a обаче процесора не се товареше. Единствено RAM и Swap бяха пълни до горе. 7. Screensaver не ползвам. Само управление на монитора чрез копче ![]() Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: mom в May 27, 2007, 17:27 @joe_quarry: Според мене проблема ти се корени в колечеството RAM и SWAP. 256+256 спокойно могат да бъдат изядени от процесите, които си пуснал (хеле пък онези дето са под wine). Резулатът е точно както го описваш - няма процесорно натоварване, но не можеш да пуснеш никакво приложение
![]() Аз веднъж успях да сътворя подобен ефект (1Г РАМ+ 2Г суап) докато се опитвах да извлека данни от една таблица със строшени индекси от postgresql-а. Ctrl+Alt+Backspace би трявало да те измъкне от подобна ситуация, щото ще убие всички графични приложения и ще ти освободи памет. Помисли си да си увеличиш swap-а, а най-добре да си купиш и още RAM (все пак паметите не са чак толкова скъпи) Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: winman в May 27, 2007, 17:49 Според мен имаме различни проблеми. Някои по описание бих определил като проблем на Opera + Flash player. Точно така безпричинно се вдига натоварването на процесора за известно време и после отминава. През това време нищо не може да се прави. Същото, но в много по-малка /слаба/ степен съм наблюдавал в Mozilla-Firefox + Flashplayer.
Благодаря за идеята относно screen saver. Никога не се бях замислял точно за него. Винаги е работил по дефолт.. Сега пощраках и даже без да го изключа веднага се забеляза голяма разлика. Вече 24 часа с почти нормално ядене на RAM. Ще си поиграя още и ако стигна до пълен успех, ще споделя в тази тема. /edit Да уточня, че при мен не се товари процесора, а леко по леко се иьзяжда всякакъв RAM. И като се запълни swap и RAM машината фалира. Очевадно това става докато компа is idling. Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: ilian_BIOS в May 27, 2007, 18:37 Хмм, случвало ми се е веднъж - сусе 10(о боже...), както си щраках и изведнъж почна да стърже харда, и понеже топ винаги ми е отворен в конзолата успях да видя как се пълни цялата суап ДО ДУПКА и рам, която тогава беше 512, сега съм с 1гб, но това беше преди 5-6 месеца от тогава не ми се е случвало, сега дебиана от 5 месеца и пак не съм наблюдавал такова нещо (1ГБ рам, 600мб суап)
![]() Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: aaaaaa в May 27, 2007, 18:58 Според мен, моят проблем е в gnome-screensaver, от както го спрях не съм забелязвал необснимо забавяне.
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: angie_bg в May 27, 2007, 21:06 Преди време имах същия проблем - виж тази тема
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: winman в May 27, 2007, 21:57 @angie_bg
Прочетох с интерес. Но при нас с joe_quarry е по-различно. И двамата сме с Gnome, и на двамата swap и RAM се изяждат докато компютъра "is idling". /що ли точно не мога да го преведа това/. Аз вече съм почти сигурен, че е свързано с gnome-screensaver, но искам още да си поиграя преди заключенията. /edit при мен поне проблема го има и с fluxbox,но и там винаги съм бил с gnome-screensaver on. Тази вечер ще пусна пак fluxbox без screensaver и до утре ще си покаже. Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: aaaaaa в May 27, 2007, 22:34
Аз от вчера пробвам този вариант, няма проблеми, поне при мен. Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: joe_quarry в May 29, 2007, 17:57 Благодаря на всички, които се отзоваха. Аз ли чно мисля, че открих проблема. Той беше или в gkrellm или в xmms. Тъй като смених дистрибуцията не мога да ви кажа точно от кое беше.
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: paucku в May 30, 2007, 15:24
Ей на това му се вика радикално решение на проблема ![]() Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: bnight в May 30, 2007, 16:28
залагам на xmms тъй като и при мен когато се появява този проблем именно той е пуснат. Може от това да е. Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: tolostoi в May 30, 2007, 16:35 За скрийнсейвъра на гнома, вярно доста бавно се събужда(ако е стоял повече време) и дава екрана за паролата (когато не съм пред машината винаги локвам защото имам малък син), особено ако цяла нощ е бил локнат и размърдам мишката понякога чакам, да кажем до към 10 секунди (дори са много 10), но пък няма стъргане по диска или пък забавяне както е при winman, всичко работи както трябва да е след отключването, та това при мен се преживява дори не ми е правило впечатление.
Debian lenny 2.6.18-4 K7 (testing) 512 RAM 1.6 Duron 760 Swap btw постоянно ми е включен като separate screen телевизора (жефорц 2 - 64 МБ ) Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: joe_quarry в May 31, 2007, 11:23 След направен опит снощи се оказа, че като се остави xmms включен се появява този проблем. Оставям на компетентните ако могат да измислят някакво решение.
![]() Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: winman в May 31, 2007, 12:49 При мен май не е и от скриинсейвера. Като го махна, всичко става малко по-бавно, но крайния ефект е пак същия. Swap изяден, RAM запълнен и стигам до power off ключа. Сега се чудя дали не се мажят нещо GTK1 и GTK2 приложенията. Продължавам да ровичкам и с любопитство следя всички идеи по въпроса. Като се върна назад във времето, обаче, този проблем го нямах с 2.4 ядрата. Май-ще си излезе кернел проблем.
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: tolostoi в Jun 01, 2007, 16:36 winman, щом със всички дистрибуции си имал проблема, може би е нещо при теб специфично, размерът на swap да не би да е проблема, да е по-голям или по-малък (доста относително) предполагам ползваш един swap за всички дистра.
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: winman в Jun 01, 2007, 17:18
Да ти кажа и аз вече това си мисля. Машината е IBM Thinkpad T600X PIII 500Mhz 256Mb RAM 640Mb Swap. Обикновено имам проблеми с acpi и го пускам с гимнастика. Може би натам трябва да се насоча. Ще го хвана, защото ме чопли, а това е важен мотив да продължа... ![]() По форумите намирам точни описания на моя проблем, но не и решение. Може би трябва да направя една статистика, кой какво ползва и от там да се насоча. Дали е X, кернел, или acpi. Друго, което забелязвам, общо за дистрибуциите и моята машина, е свързано със Suspend и Hibernate. Значи, както вече казах, с 2.4 ядро и apm проблем нямах. Но тогава машината се приспиваше и събуждаше без проблеми. Сега с 2.6 и acpi неще. Все нещо трябва да и се бае. Но аз не съм го нагласил, понеже не ми е проблем ръчно да ръчна при нужда. Мисля, че от това също е възможно, защото gnome-screensaver по дефолт суспендва компютъра при неактивност. Ще наглася, проследя и докладвам в тази тема. Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: aaaaaa в Jun 01, 2007, 17:22 До добавя нещо - сигурен съм, че моят проблем беше със скрийн сейвърът на GNOME, защото се усещаше забавяне само тогава, когато се ползваше. За сметка на това липсва проблемите на Winman, което означава, че може би неговият и моят проблем са различни. И още нещо - самоя няколко часа, след като излезе Fedora 7 си я инсталирах, което означава, че вече я ползвам от около ден и половина. Забавяне не съм видял, въпреки, че не съм спирал screen saver-а. Не съм чувал и дращенето на харда. Това ме кара да мисля, че проблемът е конкретно в дебианския пакет на gnome-screen-saver. Също така мисля и, че в тази тема не става дума за един проблеме, а за няколко с подобни симптоми.
Титла: Постоянно четене от hdd. Публикувано от: ivo1204 в Jun 02, 2007, 01:56 Сетих се ,че имах този проблем преди няколко месеца,
gam_server Сега пък проблема беше в много стартирани услуги , с мое ядро се оправяше , ама с оргиналните (особенно за i386 ) доста чегръташе по диска. С оптимизирано ядро винаги ми е давало поне 30-40% по голяма бързина ( от i386 , от амд64 има няма грубо 5-10 %). Ядрата ,с посочен пентиум 4 за процесор са доста бързи и на моя АМД64. Дигнах паметта на 1Гбайт , сега забелязвам значително по малко присветкване на лампичката на диска и подобрение в бързината. |