Linux за българи: Форуми

Хумор, сатира и забава => Живота, вселената и някакви други глупости => Темата е започната от: VladSun в Oct 18, 2007, 12:36



Титла: Учителската стачка
Публикувано от: VladSun в Oct 18, 2007, 12:36
Нека започнем културна дискусия по този така наболял проблем - българското образование. Като автор на тази тема бих желал да поставя няколко условия за водене на дискусията:

- да не се намесва религията;
- да не се намесват наркотиците;
- да не се намесва чалгата;
- да не се намесват други офтопици :)

Желателно е обсъждане на това, как едно повишение на учителските заплати би повлияло на:
- качеството на образованието;
- икономиката на страната ни в краткосрочен и дългосрочен план;
- материалната база в училищата;
- кадровия ресурс в училищата;

Благодаря предварително за оказаното внимание :)





Титла: Учителската стачка
Публикувано от: plamen_f в Oct 18, 2007, 13:38
Подрекпям ги с надеждата веднъж за винаги да се промени логиката в тази професия.

Публична тайна е, че поради ниското заплащане в сектора хората с добър успех и амбиции отиват и търсят изява в други сектори на икономиката. Дано тази диспропорция бъде премахната.

Въпреки, че съм против всякакви комунистически идеи Ленин има една много умна мисъл - когато в една държава полицията получава по-високи заплати от учителите - тази държава е полицейска.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: alabal в Oct 18, 2007, 13:42
Подкрепям ограниченията на темата.
Гласувах "подкрепям с резерви", само и единствено заради безобразния  начин по който се води стачката от синдикатите. Иначе подкрепям смисъла на стачката безусловно.
Другото което не харесвам е твърде теоритичния тон и на двете страни - правителство и синдикати. И от двете страни слушаме само теория на обществените науки от общия курс.

Ако трябва да кажа какво мисля за двете страни (не, че ще е нещо ново) то би звучало по следния начин:
1. Дали трябва да има увеличение на заплатите - да, двойно - и повече, постепенно - да, дали трябва да има техника в училищата, те да бъдат ремонтирани и т.н. - задължително.
2. Дали трябва да  се повиши качеството на обучение и да се съобразят  броя на училищата с демографската ситуация - задължително. Дали ще се увеличи инфлацията - може би да, може би не. Дали ще бъдат засегнати други сфери от обществения сектор - армия, полиция, здравеопазване, т.н. - може би да, може би не. И за двете неща трябва сериозен анализ на ситуацията, който никой така и не дава, а слушаме само общи конюнктурни предположения.

Като, че ли няма език, идея, лидер около който да бъде изградено решението на очевидния проблем на неравностойното заплащане на учителите.

Друго, обаче е много по-интересно, според мен, което показва тая стачка и то е липсата на каквато и да е стратегическа идея за развитие, както в правителството, така и при синдикатите.
И то, не хвърчащата, всеопрощаваща идея за влизането на България в ЕС и НАТО (които вече са реалност), а нова такава, която е свързана с обстановката в България.
Само ако погледнем Годишния доклад за развитие на икономиката за 2006 г. ще видим, че в цялата икономика е вряло и кипяло, а като че ли никой не направи сериозен анализ на тези промени, камо ли да се опитва да ги насочва. Очевидна е и разликата която се създаде между заплатите в частния и в обществения сектор. Ами от тази гледна точка е логично да има търкания и недоволство, но никой не му обърна внимание.
В същото време, без сериозни реформи в администрацията, тя се увеличава, плоди и множи. Естествено тук, можем да се оправдаем, че ЕС иска увеличаваен на капацитета на администрацията, но това може да стане и не само с нови бюра!
Един мъничък пример - наложи ми се да преглеждам документация от 2003 до 2007 г..Е! Само за този период отчетните финансови документи за края на месеца са се увеличили от един на цели осем! Няма лошо, ама някой направи ли изследване дали има смисъл от тези документи - не, бюрата на които трябва да стоят хората проверяващи документите увеличиха ли се - сигурно да, и това е добре, защото ще назначим наши хора там.

И нека се опитам (ако мога) да обобщя тоз логоретичен изблик.
Според мен е имало достатъчно време да се предвиди всичко това, което се случва и да бъдат взети необходимите мерки, да се обсъдят и прочие и прочие. Обаче, инерцията от последните няколко години, като че ли ще ни изиграе лоша шега.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: gat3way в Oct 18, 2007, 13:53
Абсолютно подкрепям стачката.

Възмущавам се от наглостта и безочието на правителството, което първо обясняваше как учителите са виновни за качеството на образованието, после се опитаха да обясняват как за да дадат увеличение, трябвало да бръкнат в джоба на хора от други публични сектори, опитаха се да ги противопоставят на пенсионерите и накрая взеха да развиват черни теории за хиперинфлация. Последното е особено показателен пример за отвратителна демагогия.

Интересно с колко процента са вдигнали заплатите в бюджетната сфера, че сега имаме такава инфлация? Значи сметнаха, че повишаването на заплатите им със 100% щяло да доведе до 35% инфлация (тва образованието трябва да е най-силният сектор на икономиката ебаси!;). Интересно ми е сега, след като почти месец стачкуват и през това време, заплатата им е 0 лева, дали НСИ ще отчете 35% дефлация за месеца?

Отвратително правителство, време му е да си ходи.

В едно онлайн издание намерих много хубав цитат по въпроса за глупостите, с които се опитват да замажат положението.

"Финансовата стабилност надали ще рухне, но електоралната подкрепа за БСП - със сигурност. Добрата новина е че това е част от процеса, който може да бъде наречен 'идването на нещата на мястото им' "

И че не било реформирано, ясно. А колко години имаха да го реформират, къде бляха?!?


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: Nikolavp в Oct 18, 2007, 14:27
Искам първо да кажа, че майка ми е учителка, така че не знам, дали ще мога да гледам на нещата много обективно.
Гласувах "Подкрепям с резерви, но смятам, че си заслужава.", защото мисля, че заплатите, които ще започнах да получават(тези 100% отгоре) са прекалено високи за работата, която вършат. Майка ми се прибира около 2-3 часа зависи и след това чете за удуволствие информация в нейната сфера(дали ще е от интернет, дали от книга), така че тези хора въобще не мога да кажа, че работят на "пълен работен ден". Лятото тези хора са отпуска(демек пак зимат кинти без да работят). Все пак мисля, че заплатите в момента са доста ниски за такава важна професия, каквато е учителската. Няма какво да се лъжем заплатата никога няма да им е равностойна - не може една учителка на кандидат студенти(средно образувание) да взима същите пари като началната учителка  :huh: .

Подкрепям мнението на gateway за правителството - много си пролича как започнаха да настройват народа срещу стачкуващите и определено не мислех, че нещата са толкова трагични ала седЬЕнкята.
П.С. Това за нулевите заплати не е вярно - майка ми не стачкува(включително и нейните колеги), защото са държавно училище, демек няма да им дават пари, ако стачкуват, докато нещата при общинските училища е малко по - различно :)





Титла: Учителската стачка
Публикувано от: edmon в Oct 18, 2007, 15:02
Представете си страната в която професията учител ви дава възможност за кариера и нормален живот.
Ще се повиши ли нивото на кандидатите да учат за преподавател в университетите.
Ще повиши ли бала? Ще има ли по-амбициозни и по-"качествени" преподаватели?
За мен отговора е ДА!
За това подкрепям безусловно стачката и идеята че учителската професия трябва да е високо платена.
За да може тя да е цел на повече хора, така нивото се вдига.
Сега в момента най-ниските балове са точно за преподавателските специалности. Ех как да стане?


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: Gruntz в Oct 18, 2007, 18:20
Здравейте.

Напоследък много слушам за качеството на образованието. Как учителите били не образовани, как не преподавали добре. Аз обаче питам, къде са учениците, когато има часове. Отговора е - по кафенета!

Има много безочливи и нагли ученици, които пречат да се проведе един нормален учебен час. Те не отиват да се учат, а да мизерстват. Направо мен ме е срам, когат някой започне да отговаря нагло на преподавателите, когато започне да се лигави в час и да говори. Учениците нямат желание да бъдат научени. Те просто си губят времето в училище.

Първо трябва да се помисли как да се задържи вниманието на учениците, как да се накарат да ходят на училище, а не да се спират в кафенетата, който вече дори са разположени в дворовете на училищата.

Преди години, когато образованието е било кажи речи на висота, учениците са се борели за 6, не са се примирявали с 5 дори, а сега стискат палци да изкарат 3, а при 4 отиват да се напият за успеха.

Направо нямам думи...

Поздрави.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: BOT_ev в Oct 18, 2007, 19:20
Естествено, че ги подкрепям. Най-смешно ми стана когато правителството заговори за инфлация ако се увеличат заплатите, а купуването на фрегати от Франция няма да доведе до инфлация така ли :) ? Друго си е парите да плуват в Черно Море, а не да нахранят някой. Понеже ние сме страховита морска сила и нямаме целия флот на НАТО на разположение.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: mikis в Oct 18, 2007, 21:02
Според мен качеството на образованието не е функция единствено на заплатите на учителите. За да се повиши качеството трябва сериозна реформа придружена с повишаване на заплатите.
Сега обаче е налице сложна политическа ситуация и правителството ще гледа да претупа нещата докато минат местните избори, дори да се наложи да им дадат увеличение 1000%. А реформата - кучета я яли.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: smelkomar в Oct 19, 2007, 00:26
Ъ-ъ-м, имаше една приказка: "Не количествен, а качествен скок..."

В момента е обратното :D


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: ilian_BIOS в Oct 19, 2007, 01:22
Че как няма да подкрепям, след като от 2 септември не съм ходил на училище  :D  :D


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: VladSun в Oct 19, 2007, 01:43
Аз лично много се дразня на следните подхвърляния от разни хора в тази (сложна) ситуация:

"Те стачкуват, ама кой ще ми гледа децата ..."
Тези родители явно не се замислят, че иначе, най-вероятно биха ги "гледали" още 30, 40, 50 и повече *години* ...

"Що не стачкуваха през лятото ..."
Защо таксиметровите шофьори не стачкуваха извън София?

"Учителите били прости и не могат да си намерят друга работа ..."
Тогава защо е цялото това недоволство от техните искания? По-високи заплати - по-голяма конкуренция за учителските места, по-голяма конкуренция - по-добри учители. Т.е. по естествен път "простите" учители ще отпаднат.

"Учителите не работели на пълен работен ден/година..."
Така е, но бих казал, че при една добра образователна система ще се получи и един добър прираст на БВП. Много хора говорят, че учителският труд не давал БВП - не мога да се съглася, определено!
От друга страна, има възможност да се удължи техният работен ден - повече часове, СИП, ЗИП и т.н. Интересното е, че тогава същите тези "загрижени" родители роптаят, че децата им мноооого се изморявали... а после дават пари за частни уроци...

"Учителите давали частни уроци, а на всичкото отгоре не плащали и данъци ..."
Всъщност, една доста малка част от учителите дават частни уроци - все пак техният предмет трябва да се "котира" спрямо търсенето...
Относно данъците - хем са прави, хем не са ... както е и болшинството от нас ...

"Учителите си имали частен бизнес ..."
С тия "пари", които взимат, мога само да им пожелая успех във всяко едно бизнес начинание. Щеше да е доста по-добре, ако вместо да им се налага да развиват бизнес, да се развиват в своята професия...

....

има още много, но взе да ми писва и да се изнервям ...

Като заключение: няма образование - няма кадри, няма кадри - няма производство, няма производство - няма икономика ...





Титла: Учителската стачка
Публикувано от: gat3way в Oct 19, 2007, 10:12
Ако училището е някаква занималня, където ти "гледат" децата...хммм сещам се че след години същите родители ще са доста възрастни и някой ще се наложи да се грижи за тях. Дали децата, предвид наученото, няма да ги пратят в някое обществено заведение за целта?

Ебаси глупостите :)

Пък за тези които мърморят "ама те дават частни уроци гадовете" бих им предложил щом учителите са толкова добре, да станат и те учители като тях. Единственото, което би им попречило е че са *прекалено тъпи* за да станат такива. Все пак не знам защо си мисля, че те определено не се смятат за такива :)


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: DeViLBoy в Oct 19, 2007, 10:54
Защо ги подкрепяте не мога да разбера...Половината часове при класната ми тази година са минали само в приказки без никаква работа..и на това се казва достоен труд ли ?Имам 5-6 6-тици по за едно изказване в час ..А в едно друго съседно училище има най-много по 10 човека в час, а учителите им казват, че ще пишат 3-4 само за присъствие, а 5-6 ако пишат в часовете.В същото училище са ми разказвали следния случей:По време на час влиза ученик..учителката му казва излез, ако обичаш, а той и казва "О мършо мълчи, че ще ти строша носа" и учителката си млъква.Това достоен труд ли е?Да не говорим за учителите по български, математика, английски които си докарват по 1000-2000лв чисти отгоре.На един от моя клас майма му е учителка по англиийски докарвала си е по 80-100 лева на ден.И пак са недоволни?Да съкратят 30 процента да направят калсове по 30 човека с по 1 учител, да преподават качествено и тогава да искат пари..Да сложат данък за парите от частните уроци и така.Ами примерно лекарите?Един лекар е с 300 лева основна заплата, в ръцете му всеки един момент може да умре човек.А един даскал, който има по 4-5 часа на ден иска 700лв ?





Титла: Учителската стачка
Публикувано от: icobgr в Oct 19, 2007, 13:02
Инфлация може да стане защото тези заплати не се плащат веднъж ами постоянно. Да не говорим, че ако им ги дадат всички ще почнат да искат вдигане на заплатите. Всеки смята работата си за важна. Ето снощи по телевизията и медициснките сестри щели да почват стачка щото за учителите щели да кленат и те искат вдигане на заплатите. Следващите кои са? Сещате се какво следва след това, нали? Пропадне ли фалутния борд ще замине всичко.
Относно това дето не получавали заплати докато стачкуват. До колкото разбрах не е съвсем така. Не съм гледал лично снощи, но е имало някъв дебат с учитлка по телевизията и други и се оказва че заплатите си се изплащат на училищата и от там отиват в някъв фонд, който ги дава на учителите точно за такива случаи при стачки. Отделно имаше някакви събщения за компенсации на учители от общинските бюджети, но след като стана провала на преговорите вчера повечето ги спряха. На родители кой ще им даде компенсации задето пръскат пари по центрове да им гледат децата, взимат неплатена отпуска и т.н. За тях няма компенсации.
Не можеш да поставяш нереални искания и да изнудваш да ти ги приемат. Няма как да стане. Като се срине икономиката и левчето стане пак 1000 лева, каква файда ще има от спечелената саплата от 789 лева.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: VladSun в Oct 19, 2007, 13:42
@icobgr, DeViLBoy - мисля, че съм дал достатъчно ясен коментар за тези ваши съждения ... дотук, освен да повторите половината текст от мнението ми, друго не видях ...

За увеличаването на инфлацията си има причини, нали?
Най-важната от тях е изпреварването на ръста на заплатите спрямо ръста на БВП... Т.е. ако имаме ръст на БВП, увеличаването на заплатите не е проблем. Как се прави ръст на БВП - само и единствено с ръст на производството. Има ли в България ръст на производството - не! Има ли в Румъния ръст на производството - да! Изнася ли се производство от България в Румъния - да! Защо ?!?
1) Румъния имаше по-ниски данъци - ОК, тук ги догонихме, че и задминахме ...
2) Румъния има по-ниски нива на корупция - как се постига това? Освен чрез законодателни реформи, другият много ефективен начин е повишаване на заплатите на изпълнителната и съдебната власт... Аз съм "ЗА!" това повишаване...
3) В България няма вече качествени кадри - или са извън страната, или не са качествени. Как се правят качествени кадри - с добра образователна система ... Как се прави добра образователна система - с инвестиции и контрол (вж. т. 2)!

Колкото и да не се нрави на останалите, повишаването на заплатите трябва да се започне именно от тези професии. Иначе затъваме в блатото при това с експоненциално увеличаваща се скорост...

ПП: "Да си запалиш къщата, та да изгори на съседа плевнята..."


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: gat3way в Oct 19, 2007, 13:56
Значи тука има няколко спорни момента.

Първо, упорито се твърди, че заплатите трябва да следват ръста на производителността и че не работим достатъчно, за да получаваме повече.

Само, че от близо 7-8 години насам, няма никаква актуализация в учителските и лекарските заплати, докато брутният вътрешен продукт на страната расте годишно с около 6% (между 4.5 и между 7 в тези години).

Това означава на практика, че заплатите в публичният сектор, всяка година стават все по-малък дял от бюджетите на съответните министерства, защото същите бюджети се разпределят на база процент от БВП.

Разликата предполагам отиват в офиси, служебни коли, четирипроцесорни десктоп машини за секретарки и т.н.

Отделно, стабилността на валутният борд се гарантира не от бюджетният излишък (който само за тази година до Август е над 3 милиарда лева), а от резерва на БНБ.

МВФ никога няма да позволи някой да пипне този резерв, за каквото и да било.

И накрая, най-забавното. Бюджетът на страната се обсъжда и приема в парламента. Колко процента от него да отиват за здравеопазване, отбрана, култура, образование и т.н.

Знаете ли, че бюджетният излишък не подлежи на такова обсъждане? Т.е единствено правителството прави каквото си знае с него, без някой да му държи сметка?

След като правителството явно си е планирало вече за какво да похарчи излишъка за тази година (като например 4 бойни крайцера)....какви сме ние или пък учителите, че да протестираме?

Ние сме си ги избрали, те са експерти и знаят най-добре, ха-ха.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: VladSun в Oct 19, 2007, 14:17
Цитат
Междувременно от Асоциацията за родителска активност предупредиха, че ако до понеделник учителската стачка не спре, ще заведат съдебни дела в Страсбург и Хага срещу синдикатите за подбуда към нарушаване правото на децата в България на образование.


А, тая идиотска асоциация защо вече 18 години си трае за нарушаването на правото на децата в България на образование от страна на всякакви правителства и парламенти...


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: edmon в Oct 19, 2007, 14:25
Цитат (mikis @ Окт. 18 2007,22:02)
Според мен качеството на образованието не е функция единствено на заплатите на учителите. За да се повиши качеството трябва сериозна реформа придружена с повишаване на заплатите.
Сега обаче е налице сложна политическа ситуация и правителството ще гледа да претупа нещата докато минат местните избори, дори да се наложи да им дадат увеличение 1000%. А реформата - кучета я яли.

прав си ... както за една къща не е най-важно началото т.е. основите, така и за образованието не е най-важно основите да са качествени.
ХАХАХАХА
а сериозно и математически изказано.
естествено получаване на качествени основи е чрез повишаване на конкурентно способноста на професията, което е линейна функция на желаещите да упражняват тази професия, което е линейна функция от преспективите който би дала тази професия....
капиши, анадънму?
събирането на две линейни функции правят пак линейна или математически нещо си се объркал?

по РЕформата.
Един копач(оператор на копач) не казва как да се копае, а казва началника.  В този аспект. Реформата си я прави правителството!
:)





Титла: Учителската стачка
Публикувано от: paucku в Oct 19, 2007, 15:17
Според мен правителството е в матова ситуация в момента.  Удвояване на учителските заплати може да разклати валутния борд. От друга страна синдикатите(не учителите, а синдикатите) настъпват здраво, за увеличение.

Сетете се какво ще стане, като се премахне валутният борд — хиперинфлация като преди десетина години(все пак БСП ни управлява ;)).

Синдикатите в случая са проблема и не ги е грижа въобще за учителите.
Цитат
Аз съм учител. На мен също не ми стана много ясно какво искат синдикатите. Трябва да има увеличение - това е безспорно. Но защо още от самото начало синдикатите не казаха точно, ясно и категорично: тия 100% на каква база да се изчислят, колко прави това средно брутно. Оказа се, че средната заплата в сектора е около 400 лв. Тези 650 лв, които ги обеща министъра, са всъщност 60% увеличение, изчислено върху тази средна брутна заплата. Проблемът бил, че той ги е обещал само за учителите, пък искането е за целия сектор. Това ако не е бъркотия, здраве му кажи. Та исках само да кажа, че повечето учители не са виновни за така създадената ситуация. Те искат увеличение - това е факт, но целия този хаос е създаден от синдикатите. Просто с две думи - нищо не става от тях!

http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=388507
http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=189844
http://www.malkiobyavi.com/pro/pic-news/news.php?newsid=9314
http://btv.bg/news/?magic=bulgaria&story=61261

Първото нещо, което трябва да се направи е да се махнат синдикатите и да не се бъркат в тази ситуация.


Цитат
http://www.malkiobyavi.com/pro/pic-news/news.php?newsid=9314
Изненадан съм от вчерашната случка, защото в тази ситуация се чудя за какво водим преговори и какви са ангажиментите, които се поемат. Това каза още Станишев по повод отмятането на синдикатите от договорената с правителството за увеличение на средна учителска на 650 лв. до 1 юли догодина и за пропороционален процент за заплатите на непедагогическия персонал. Часове след като бяха договорени тези цифри, синдикатите, заявиха, че са се объркали и всъщност искали 650 лв. средна брутна заплата, но за целия сектор на образованието. Това означава 789 лв. средна учителска заплата и 427 лв. - за непедагогическия персонал.

Е как па са се объркали така тези синдикати?!? Тия кашкавал ли имат на раменете си?!? Колко души са там на преговорите? Да е един, че да се е объркал, ама те са поне трима, а може и да са повече.
Цитат
Междувременно вицепрезидентът на КТ Подкрепа Димитър Манолов обяви, че се оттегля от преговорите, заради учителското недоволство. Някой продължава да повтаря, увеличението да бъде на три стъпки по 25%, защото не иска стачката да приключи, каза той.

Ясно е, че някой не иска стачката да свърши и затова налива масло в огъня. Синдикатите са безполезни — вместо да си вършат работата и да защитават интересите на учителите, те си играят на политика и искат да бутнат правителството. Аз не съм особено голям почитател на правителството, но такива подмолни игрички са гадна работа.

От друга страна това, което ще последва след учителите, ще е лавина от стачки и протести. И да речем, че правителството намери от някъде пари за учителите, няма да имат за останалите.  Затова или ще трябва да печатат пари(ако падне валутният борд, ще го направят със сигурност — това е БСП) или ще трябва да увеличат данъците.

Тогава правителството ще обвини учителите за ситуацията. Ще каже на докторите "Учителите взеха всичките пари и за вас няма." Станишев: Ако увеличим 100 % заплатите на учителите, не трябва да увеличаваме заплатите на никой друг

При всички случаи правителството "ке падне". И при всички случаи проблемите с образованието няма да се решат с тази стратегия "пари на калпак".

Конкретно, какво трябва да стане за да се реши проблема с образованието в темата Искате ли свободно образование в България?.

Накратко. Трябва системата да се либерализира и децентрализира. Първото означава образованието да не е задължително, а само за тези, които настина искат, които да си плащат за него. Второто означава, отговорноста да бъде прехвърлена на общините и да се финансира, чрез местните данъци и такси, а не от държавния бюджет. В момента училищата се водят общински, но учителите протестират пред правителството, защото общините нямат никаква власт за каквото и да е. Всяко училище трябва да си има свой бюджет и само да решава, как да го харчи — за заплати, техника, ремонти, екскурзии — всичко, което би допринесло за по-доброто обучение според тяхната програма, която би следвало да се одобрява от родителите и децата, а не от МОН. Училищата би трябвало да получават пари, според качеството на свършената работа. Трябва да им бъде позволено да търсят алтернативни начини за финансиране от типа на кандидатстване по проекти на Европейския съюз, директно заплащане от страна на родителите и др. Няма нищо лошо учителите да дават частни уроци и да получават по 1000-2000лв заплата, ако могат да си я изкарат.

П.П. Интересна статия
Институт за пазарна икономика: От какво зависи качественото образование





Титла: Учителската стачка
Публикувано от: GattaNegra в Oct 19, 2007, 15:32
paucku, престани да си пробутваш простотиите !
имаш си тема - там си ги дръж !

просто престани, че се нервирам от такива като теб !

не може чистачката да взима повече от даскалката ?
родителите са си виновни че децата са дебилчета !

освен да им купуват мобилни телефони трябва и старание да са възпитани !
1000 лева заплата за учителите пак ще е малко !
само че да има по-добро сито  кой да става учител - това не е за всеки !


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: VladSun в Oct 19, 2007, 15:47
"...   Удвояване на учителските заплати може да разклати валутния борд ..." - от Института за пазарна икономика ... то по данни на  НСИ и инфлацията е 13,1 на сто за тази година... глупости ...

"... Синдикатите в случая са проблема и не ги е грижа въобще за учителите... " - дай ми пример за друга институция, която я е грижа ... независимо от мотивацията ...

"... От друга страна това, което ще последва след учителите, ще е лавина от стачки и протести..." - заплатите в бюджетната сфера са доста по-малки от тези в частната, а частният бизнес се движи доста стриктно по икономическите правила - т.е. имаме изоставане на ръста на заплатите в бюджетната сфера спрямо ръста на БВП. А какво да кажем за "бюджетния излишък" - той е един от показателите за лошо *водена* икономическа стратегия.

"... Накратко. Трябва системата да се либерализира и децентрализира..."
съгласен ...

"... Първото означава образованието да не е задължително..." - глупости* ...

"... а само за тези, които настина искат ..." - глупости* ...

"... които да си плащат за него ..." - глупости* ...

"... според тяхната програма, която би следвало да се одобрява от родителите и децата, а не от МОН..." - глупости*, но съм съгласен, че не трябва от МОН *изцяло* да зависи всичко.

"... Училищата би трябвало да получават пари, според качеството на свършената работа..." - критерии?

"... директно заплащане от страна на родителите ..." - глупости*...

"... Няма нищо лошо учителите да дават частни уроци ..." - явен признак за лоша образователна система ...


* - не ми се разказва пак ... прочети си *обективно* твоята тема ...





Титла: Учителската стачка
Публикувано от: dedmin в Oct 19, 2007, 16:05
Знам, значи мога. Мога, значи знам. Това казва всичко за образованието. Справка - Ирландия.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: paucku в Oct 19, 2007, 16:08
Цитат (GattaNegra @ Окт. 19 2007,15:32)
paucku, престани да си пробутваш простотиите !
имаш си тема - там си ги дръж !

просто престани, че се нервирам от такива като теб !

Виждам, че бързаш да пишеш без да четеш ;).

Писал съм точно по темата и съм спазил ограниченията на VladSun.

Може да погледнеш статията на края на постинга ми, че май съм я добавил след твоето включване — от Института за пазарна икономика е. Там пише за добри практики по света.

Цитат
не може чистачката да взима повече от даскалката ?

Мисля, че всеки трябва да е свободен да изкарва, каквато си иска заплата със законни средства. Имам едни приятел — чистач, който си докарва доста добра заплата. Той има нула почивни дни през седмицата и около една седмица отпуск през годината(работи за себе си). Защо да не получава добо заплащане?
Цитат

родителите са си виновни че децата са дебилчета !

освен да им купуват мобилни телефони трябва и старание да са възпитани !

Съгласен съм, права си :).
Цитат

1000 лева заплата за учителите пак ще е малко !
само че да има по-добро сито  кой да става учител - това не е за всеки !

И тук съм съгласен.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: paucku в Oct 19, 2007, 16:36
Цитат (VladSun @ Окт. 19 2007,15:47)
"...   Удвояване на учителските заплати може да разклати валутния борд ..." - от Института за пазарна икономика ... то по данни на  НСИ и инфлацията е 13,1 на сто за тази година... глупости ...

Хм! Не цитираш коректно. Ето малко уточнение:
Цитат
Според данни на Националния статистически институт инфлацията за месец септември е 1,3 на сто. Средното  нарастване на потребителските цени за тази година ( септември 2007 г. спрямо декември 2006 г )  е 8,9 на сто, а за последната една година - септември спрямо същия месец на предходната година е 13,1 на сто.

Инфлацията за периода януари-септември 2007 г. спрямо същия период на миналата година е 7 на сто.

Според НСИ инфлацията за тази година е 7%. Но за последната една година е 13%. Това са различни неща.
Какво точно искаше да ни кажеш с това?
Цитат (VladSun @ Окт. 19 2007,15:47)
"... Синдикатите в случая са проблема и не ги е грижа въобще за учителите... " - дай ми пример за друга институция, която я е грижа ... независимо от мотивацията ...

Ами няма друга институция, но както гледам, учители ще вземат нещата в свои ръце.

Цитат
"... Накратко. Трябва системата да се либерализира и децентрализира..."
съгласен ...

"... Първото означава образованието да не е задължително..." - глупости* ...

"... а само за тези, които настина искат ..." - глупости* ...

"... които да си плащат за него ..." - глупости* ...

"... според тяхната програма, която би следвало да се одобрява от родителите и децата, а не от МОН..." - глупости*, но съм съгласен, че не трябва от МОН *изцяло* да зависи всичко.

Точно това означава "либерализиране". Явно с него не си съгласен.
Цитат
"... Училищата би трябвало да получават пари, според качеството на свършената работа..." - критерии?

Външен сертификационен/оценителен орган, или програмата по която се отпускат средствата, ще определят критериите.
Цитат
"... Няма нищо лошо учителите да дават частни уроци ..." - явен признак за лоша образователна система ...

Критерии?





Титла: Учителската стачка
Публикувано от: tarator в Oct 19, 2007, 17:03
> Училищата би трябвало да получават пари, според качеството на
> свършената работа.

Качеството на свършената работа, paucku, става ясно след 20-30 години и е трудно да се дават пари за нещо, което ще се разбере в бъдещето...


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: VladSun в Oct 19, 2007, 17:46
@paucku - пак почваш да разводняваш темата ... не ми буквоядствай, ако обичаш ...

Все ми е тая, дали инфлацията според НСИ е 7 или 13% - тя е явно много над тези нива ... с'а се сети за "Какво точно искаше да ни кажеш с това?" и вземи малко да мислиш, вместо да словоблудстваш...

И не си продължавай темата в тази ... ясно и точно съм задал:

Цитат
Желателно е обсъждане на това, как едно повишение на учителските заплати би повлияло на:
- качеството на образованието;
- икономиката на страната ни в краткосрочен и дългосрочен план;
- материалната база в училищата;
- кадровия ресурс в училищата;


Ясно?


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: paucku в Oct 19, 2007, 17:59
Цитат (VladSun @ Окт. 19 2007,17:46)
@paucku - пак почваш да разводняваш темата ... не ми буквоядствай, ако обичаш ...

Все ми е тая, дали инфлацията според НСИ е 7 или 13% - тя е явно много над тези нива ... с'а се сети за "Какво точно искаше да ни кажеш с това?" и вземи малко да мислиш, вместо да словоблудстваш...

И не си продължавай темата в тази ... ясно и точно съм задал:

Цитат
Желателно е обсъждане на това, как едно повишение на учителските заплати би повлияло на:
- качеството на образованието;
- икономиката на страната ни в краткосрочен и дългосрочен план;
- материалната база в училищата;
- кадровия ресурс в училищата;


Ясно?

Напълно ясно.

Просто исках да разбера, за какво си го казал. Явно, обаче, че теб не те интересува хората дали те разбират.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: tarator в Oct 19, 2007, 18:06
Образованието дълги години се върти в порочен кръг. От една страна учителите не са свестни и не искат да работят за без пари, от друга не им дават пари защото не работели както трябва. Ясно е, че кръгът трябва да бъде разбит. Учителите са тези, които намериха смелост да се борят за разбиването му и според мен е честно да спечелят първата битка. Повишаването на заплатите е необходимо (макар и вероятно недостатъчно)  условие за подобряване на образователната система.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: edmon в Oct 19, 2007, 18:56
Цитат (paucku @ Окт. 19 2007,17:08)
Цитат
не може чистачката да взима повече от даскалката ?

Мисля, че всеки трябва да е свободен да изкарва, каквато си иска заплата със законни средства. Имам едни приятел — чистач, който си докарва доста добра заплата. Той има нула почивни дни през седмицата и около една седмица отпуск през годината(работи за себе си). Защо да не получава добо заплащане?

НЕ може бе човек не разбираш ли ... чистача трябва да не спи за да изкарва повече от един учител..  схването го това най-сетне.
И е супер простовато да измерваш свършената работа в часове.
Значи така, а? Като си пуснал интернета на 500 човека за 5 мин. значи не си работил 8 часа , значи трябва да взимаш малко пари!?!?!?!??!?!?... ми нека чистача да го пусне!


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: mironcho в Oct 19, 2007, 19:06
Подкрепям безусловно стачката и исканията им!
Само че не мисля че всички учители го заслужават.
Пристрастен съм, но все пак да си кажа мнението, с малко предистория.

Жена ми преподаваше една година - миналата учебна година. Като "новобранка" в професията и даваха по 230 лева месечно. Както се сещате, не се израхнвахме с тези пари, а и тя отиде с идеята че иска да преподава и да е полезна по този начин, а не да изкарва големи суми. С удоволствие помагаше на децата и след часовете.
Напусна преди месец, защото чакаме второ дете. В момента работи много по-малко (максимум 10 часа седмично), работи от вкъщи, и изкарва 4-5 пъти повече месечно от преди.

Значи, има млади хора които искат да преподават, само че отиват за половин-една година, сблъскват се с жалката истина и после почват друга работа - по-спокойна, с по малко нерви и поне 4-5 пъти по-добре платена.
Освен ниската заплата и нулевия интерес на правителството ни към образованието, има други жалки неща - голяма част от "старите" преподаватели, тези дето преподават още отпреди 89 -та. Голяма част от тези хора са злобни и не искат да приемат факта че в "модерния" свят за да успяваш и да зпазваш позиции, трябва непрекъснато да се развиваш/учиш. Признавам че за озлоблението им има вина и немотията.

Увеличението на заплататите им със сигурност ще помогне за задържането на повече млади хора, но това не решава проблема като цяло, просто ще направи учителите малко по щастливи и спокойни. Мене лично ме успокоява малко факта че рано или късно "старите" трябва да се пенсионират и ще трябва млади да ги заместят.

Погледнато в краткосрочен план - тези хора ще учат нашите деца след няколко години. Вие искате ли злобни хора дето ще си извадят очите по съветите за 10-15 лева, хора дето гледат да се прецакват взаимно без да ги грижа за каквото и да е (само левчето е важно), хора дето пият в голямото междучасие, да учат вашите деца?

В дългосрочен план - за да може да се види резултат след 15-20 години, трябва да се започне работа от сега по-въпроса...

Така че - трябва да има по-високи заплата, дори и доста по-високи от тези за които се говори в момента, но и трябва да се стимулират младите хора да преподават, професията им да стане престижна, да има конкуренция... А това няма как да се случи, ако държавата/правителството не започне да работи по въпроса.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: VladSun в Oct 20, 2007, 01:19
Тъй като още имам досег с образованието ще си позволя да опиша някои факти и мои впечатления ...

Наскоро имах разговор с един от моите бивши учители: Когато почнал като асистент преди 15+ години заплатата му е била с 30 лв. по-малко в сравнение към момента, при това като главен асистент...
Другото, което ме фрапира, е фактът, че при 500 ученика на випуск (5 випуска едновременно) МОН отпуска средства за 250 ученика, останалите пари се набавят от ТУ-София (става въпрос за Техникум по електронни системи, София). Разправяли се били с МОН няколко пъти, но без резултат ...

На последния катедрен съвет, на който присъствах, се обсъждаше заповедта за намаляване на часовете за лекции/упражнения... По мои спомени, това не е първото намаляване на хорариума... Естествено, първопричината е пак липсата на пари.
Другото, което много се обсъждаше беше липсата на нови, млади преподаватели (или поне кандидат такива) - без коментар...


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: ivo1204 в Oct 20, 2007, 04:26
Повишаването на заплатите на учителите няма ( и не може да се очаква ) „магически“ ефект върху качеството на образованието. На практика даже , в краткосрочен план , това значи  „ по малко пари за образованието“, или просто по-скъпо образование.
За мен тази стачка е просто много закъсняла , една спонтанна реакция срещу разпада на държавността в България. Дъното , под което просто следва разруха е достигнато , и по големите заплати просто ще запазят учителите и системата функционираща. Толкова , да не би и 700-800 лева да са много ?
Едва ли има по – престъпна и лицемерна държава в Европа , където пенсионерите са обречени на гладна смърт , но е „загрижена“ за бездомните кучета , където правителството правеше и прави всичко възможно  да изгони хората , да унищожи икономиката , да разруши държавата. За мен „некомпетентност“ и „корупция“ не са достатъчно обяснение , за случващото се вече 17 години. Всичко това става и с мълчаливото недоволство  ( т.е съгласие ) на обществото. Например къде по света е възможно , ( е , може би в някоя „бананова република“ ) , да  се „реституират“ имоти като Симеоновите ? Или мислите ,че  това не се вижда в Европа?  А защо постоянно повтарят :“ съдебната система ....“? Май не сме за реформиране ,а за разформиране. За налагане на протекторат от Европа , да ни назначава слъжебни министри ,съдий , политици , да си им бере гайлето , а ние да си ги псуваме .Е това обича българина.
Влизането в „Обединена Европа“ бе нашия щастлив , безкрайно  щастлив шанс , да остане  България ( па дори и като географско понятие).
 @VladSun ,
Цитат

„Има ли в България ръст на производството - не! Има ли в Румъния ръст на производството - да! Изнася ли се производство от България в Румъния - да! Защо ?!?“

Радвам се ,че задаваш този въпрос , много хора и по рано , трябваше да попитат това! Да , тука е „ключа от мазето“.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: alabal в Oct 20, 2007, 17:44
Цитат (VladSun @ Окт. 20 2007,04:19)
На последния катедрен съвет, на който присъствах, се обсъждаше заповедта за намаляване на часовете за лекции/упражнения... По мои спомени, това не е първото намаляване на хорариума... Естествено, първопричината е пак липсата на пари.

Много интересно - в другите ВУЗ обикновено ги увеличават, за да бъдат наемани по-малко преподаватели. В крайна сметка огромният хорариум (и извън учебна заетост) превръща преподавателя в занаятчия, който няма нито време, нито желание за развитие.
Има и друга хватка - налага се да бъдат вземани много допълнителни часове, свръх хорариум,, защото просто няма кой да ги вземе, а тези часове се плащат по два и нещо (с данъците) на час! Кой говореше нещо за чистачките?


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: VladSun в Oct 20, 2007, 18:59
Аз си спомням една ситуация, при която нямаше как да се предаде материала заради заповед, с която се ограничаваше максимума на часовете на един лектор. Тази заповед, в комбинация с липсата на доценти (за преподаването на лекции се изисква определена образователна степен) направи де факто невъзможна учебната година - няма как да се свие материала, защото пък има определен хорариум за всеки предмет ... И всичко това, пак заради пари ...


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: syr_pi4 в Oct 20, 2007, 20:21
"Първо, упорито се твърди, че заплатите трябва да следват ръста на производителността и че не работим достатъчно, за да получаваме повече."

 Така ли се постига ръст на производството ? Със ЗДРАВ къртовски труд ? Все си мисля че , е въпрос на адекватни технологии и квалифицирани кадри . И все си мисля че учител / учителка може да стане шофьор на такси , зидар , пекар и прочие ама обратното - някой от изброените да стане учител ...

 И ivo1204 , радвам се че , си намерих съмишленик макар и само виртуално  :)  и си задавам въпроса : ние като българи имаме ли право да се наречем хора в пълния смисъл на думата ? Те хората се борят за правата си а ние ?Човека е човек когато се развива а нашето съществувание е сведено до елементарно животинско оцеляване - борба за храна .





Титла: Учителската стачка
Публикувано от: edmon в Oct 20, 2007, 20:31
Цитат (ivo1204 @ Окт. 20 2007,05:26)
Повишаването на заплатите на учителите няма ( и не може да се очаква ) „магически“ ефект върху качеството на образованието. На практика даже , в краткосрочен план , това значи  „ по малко пари за образованието“, или просто по-скъпо образование.
За мен тази стачка е просто много закъсняла , една спонтанна реакция срещу разпада на държавността в България. Дъното , под което просто следва разруха е достигнато , и по големите заплати просто ще запазят учителите и системата функционираща. Толкова , да не би и 700-800 лева да са много ?
Едва ли има по – престъпна и лицемерна държава в Европа , където пенсионерите са обречени на гладна смърт , но е „загрижена“ за бездомните кучета , където правителството правеше и прави всичко възможно  да изгони хората , да унищожи икономиката , да разруши държавата. За мен „некомпетентност“ и „корупция“ не са достатъчно обяснение , за случващото се вече 17 години. Всичко това става и с мълчаливото недоволство  ( т.е съгласие ) на обществото. Например къде по света е възможно , ( е , може би в някоя „бананова република“ ) , да  се „реституират“ имоти като Симеоновите ? Или мислите ,че  това не се вижда в Европа?  А защо постоянно повтарят :“ съдебната система ....“? Май не сме за реформиране ,а за разформиране. За налагане на протекторат от Европа , да ни назначава слъжебни министри ,съдий , политици , да си им бере гайлето , а ние да си ги псуваме .Е това обича българина.
Влизането в „Обединена Европа“ бе нашия щастлив , безкрайно  щастлив шанс , да остане  България ( па дори и като географско понятие).
 @VladSun ,
Цитат

„Има ли в България ръст на производството - не! Има ли в Румъния ръст на производството - да! Изнася ли се производство от България в Румъния - да! Защо ?!?“

Радвам се ,че задаваш този въпрос , много хора и по рано , трябваше да попитат това! Да , тука е „ключа от мазето“.

тезата че всичко е свършило дайте да лягаме и да умираме е за наркоманите.
Повишаването на заплатите на учители ЩЕ (и се очаква в краткосрочен план - 5 години(толкова колкото са нужни за да се смени цял випуск)) "магически" да подобри образованието .(точка)
Самата идея че почваш да учиш за даскал, професия която ти дава спокойствие на ежедневния живот, ще привлече много по-качествени кандидати. А тези качествени кандидат който са се отказали, защото не могат да получат по-добър стандарт от таксиметров шофьор ще се върнат да работят по специалноста си .
Качествен учител - качествени ученици.
От тук нататк е друг въпроса дали правителството има желание да развива качествно образование или предпочита да създава гасарбайтери.(точка)

За мен всичко останло са демагогии и журналистически измислиц.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: syr_pi4 в Oct 20, 2007, 20:55
Цитат (edmon @ Окт. 20 2007,21:31)
тезата че всичко е свършило дайте да лягаме и да умираме е за наркоманите.
Повишаването на заплатите на учители ЩЕ (и се очаква в краткосрочен план - 5 години(толкова колкото са нужни за да се смени цял випуск)) "магически" да подобри образованието .(точка)
Самата идея че почваш да учиш за даскал, професия която ти дава спокойствие на ежедневния живот, ще привлече много по-качествени кандидати. А тези качествени кандидат който са се отказали, защото не могат да получат по-добър стандарт от таксиметров шофьор ще се върнат да работят по специалноста си .
Качествен учител - качествени ученици.
От тук нататк е друг въпроса дали правителството има желание да развива качествно образование или предпочита да създава гасарбайтери.(точка)

За мен всичко останло са демагогии и журналистически измислиц.

Добре де , продължавай разсъжденията нататък :дори да се произведат качествени ученици съответно каква ще е алтернативата нататък : по стъпките на качествените хора които ИМАШЕ в Бг преди време и и вече са емигрирали и "реализирали" се в чужбина - кой като мияч на чинии кои като хамале на строеж ,но получаващ с пъти повече от един български доцент или професор или инженер .То нали знаеш в ТОЗИ свят всичко се измерва в ПАРИ - колкото и да е неприятно .


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: ivo1204 в Oct 20, 2007, 22:05
@edmon,
Бих се радвал ако си прав , но не виждаш ли противоречието в твоите думи :
Цитат
Повишаването на заплатите на учители ЩЕ (и се очаква в краткосрочен план - 5 години(толкова колкото са нужни за да се смени цял випуск)) "магически" да подобри образованието .(точка)

А кой ще учи тия кадри , на мен ми изглежда че няма кой , пак тези преподаватели , който не са заминали на някъде. Защото като пресен пример , познавам преподавател от ТУ ( от МЕИ-то ,жена ,математик ) , която си заряза професията в БГ преди половин година , за да живее по добре , с доста повече пари ,( на социална помощ !;) в друга страна.
И тези "обучени " кадри дали ще останат в БГ? Или ще се учат за другаде?
Иначе за

Цитат
тезата че всичко е свършило дайте да лягаме и да умираме е за наркоманите.

си прав .


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: sverdlov в Oct 20, 2007, 22:18
Има решение на проблема

Всеки който има дете в училище, да дава по 10 лв на месец в училището за заплати - дори най-прошлявия циганин може да си го позволи.

Проблема ще е решен, но БЪЛГАРИЯТА в тая държава никога няма да позволи на хората да решат сами проблемите си - вие винаги ще чакате на държавата да ви оправи проблемите!

Така че,... стачкувайте.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: mikis в Oct 21, 2007, 00:44
Цитат (edmon @ Окт. 20 2007,21:31)
тезата че всичко е свършило дайте да лягаме и да умираме е за наркоманите. ...

Че къде видя такава теза?

Мотивацията на учителите (преподавателите) не е единственият фактор, определящ качеството на образованието. Най-важна е цялостната стратегия за развитието на основното, средното и висшето образование. Учителите са просто изпълнители на задачите в тази стратегия и колкото и да се стараят, колкото и да се себераздават, пак не могат на надскочат това, което по начало е заложено.

Един прост пример: ако днес вдигнем двойно заплатите на всички футболисти играещи в родната "А" група, дали след време ще бият Барселона и Челси? Ами няма! Никито Михайлов дали пак ще си набута абсурден автогол? Естествено.

А по твоята логика: дай да им вдигнем двойно заплатите на футболистите, така човек вместо да стане инженер ще стане футболист за да си осигури живота, ще се вдигне конкуренцията в "отрасъла" и съответно нивото на БГ футбола. Така най-накрая ще бием Албания.

Очевидно е, че стачката няма за цел да повиши качеството на образованието, а преди всичко да осигури по-достойно заплащане на педагогическия персонал. Няма проблем, напълно подкрепям.

Проблемът е в това, че правителството подложено на политически натиск (няма спор, че учителската стачка се употребява за политически цели) ще даде някакво увеличение на заплатите само и само да спре стачката, а нужната реформа така и няма да се проведе. В бъдеще правителството ще се пази от предсрочни избори, като същевременно ще краде за последно, а учителите веднъж получили новите си заплати няма да се занимават с каквито и да било "извън класни" дейности.

Ти като се наядеш, работили ти се или ти се доспива?


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: n00b в Oct 21, 2007, 01:00
Цитат (sverdlov @ Окт. 20 2007,23:18)
Всеки който има дете в училище, да дава по 10 лв на месец в училището за заплати - дори най-прошлявия циганин може да си го позволи.

Не съм от голямото добрутро, но тук в провинцията нещата са плачевни. Циганите даже нямат пари да ги изпращат на училище - химикалки, тетрадки, ЗАКУСКИ и т.н.

Имам преподавател и лекар в семейството и двамата с над 30 години стаж отделно така че проблемите в тези двете гилдии са ми до болка известни.

Сега - стачката беше подготвена от самите учители. Синдикатите се включиха по-късно на гребена на вълната. Самия повод е неизпълнени предизборни обещания. Преди изцепката с министрите и седенката щяха да се съгласят и на по-малко. Но след изцепката вече въпроса е на живот или смърт! А СерГей беше обещал 2005 5% за образование и около 2008-2009 даже 5.8% (отворете Гугъл и потърсете, той за разлика от нас помни).

Много от вас сега си казват - е кво толкоз е станало. Еми отворете очи - то вече става! Може ли медицинска сестра с 220 лв? Ми аре един език и в Европата. Варна се ОГОЛИ от страна на медицински кадри - такива Н.Я.М.А. Да, Медицинския е пълен, но хората не са глупави вече ами си учат и английски и след дипломиране шапка на тояга и на най-близкия airport.

Същото ще стане и с учителите. В момента който се усетим и птичката вече ще е безвъзвратно отлетяла.

В момента имам оферта да се ключа образователна фирма като съдружник. Със специализирани курсове - CAD/CAM, Linux, HTML, PHP, Word, Excel, OpenOffice и т.н. В момента има ГЛАД за кадри защото новите освен за mp3 и irc за друго не ги търси. Ми те едно писмо не могат да оформят с Word за бога! (ОпенОфиса не го включвам защото той е друга категория. "ами не аз мога само на Word да работя" смях в залата). Но иначе знаят - заплатата поне 500 лв. за начална.

Следващия проблем са ни университетите - ми те просто бълват безработни на кило. Всеки даже се стреми да увеличи бройката на "учащите се" за повече субсидии. Първоначално много от тях даже не знаят какво ще учат и като какви ще завършат. В момента в който го научат вече са установили че не е това което се очаквали. В университета в който завърших винаги в първи курс първите две три седмици има по 2-3 отказали се. Дошли записали и се завърнали кой от където дошъл. Има и такива дето се отказват и втори-трети курс по същата причина.

Цитат (mironcho @ Окт. 19 2007,20:06)
Освен ниската заплата и нулевия интерес на правителството ни към образованието, има други жалки неща - голяма част от "старите" преподаватели, тези дето преподават още отпреди 89 -та. Голяма част от тези хора са злобни и не искат да приемат факта че в "модерния" свят за да успяваш и да зпазваш позиции, трябва непрекъснато да се развиваш/учиш. Признавам че за озлоблението им има вина и немотията.


В момента за съжаление цялата страна (изключая Софето) се държи точно на тези кадри. Имам познати като жена ти, дипломираха се, учиха две-три години и установиха че мизерията е пълна. Всъшност за какво "развиване" говориш след като образованието (и Държавата) е оставена на самотек. След като в министерството е пълно със Наши хора? След като целия Инспекторат е също заразен с Наши хора? Ами Директорите спускани отгоре? (същото е и със Здравеопазване - пази боже да не се разболееш). Да моите познати напуснаха, но тези от преди 89 останаха и все още държат фронта. Докога? Сега също както в RPG-тата ще говорим за "старата наука" или "старите знания"?

Отделно при дългогодишно преподаване получаваш някоя нервна болест най-често невроза (има и по-тежки вариянти). Това за 4-те часа дневно и 3-те месеца отпуска са глупости. Дори и при 4 часа си зает около 8 - проверяване на контролни, подготовка за следващите уроци, бумащина от МОН и т.н. 3-те месеца отпуска са илюзорни, не повече от месец са реални. През останалото време на училище - ремонти, поправяне на учебни помагала и създаването на нови. Често това се прави с лични средства защото от МОН не достигат... Ами рязането на дърва и транспортирането на въглищата просто не си струва да ги споменавам... все пак целия училищен персонал се включва в тези масови мероприятия. Имам личен спомен как един петък през ноември директора дойде и каза "Знам че е студено, но утре идват дървата и въглищата. Всички утре на бригада да ги приберем." И се събрахме всички и помагахме - ако бяха само учителите сигурно до неделя късно вечерта щяха да свършат. А бях само пети клас.

Следващ мит - частни уроци. Хаха. Такива се дават най-често от пенсионирани учители по дисциплини като Математика имащи БОГАТ педагогически опит. Или такива на които пенсионирането е скоро. Аз лично нямам случай на частни уроци от средното ми образование. Сега ако ще говорим за рушветите там историята е друга - да има такива елементи решаващи бързо да направят финанси на база на чуждото нещастие. Аз по-скоро говоря за уроци помагащи за кандидатстудентските изпити - бариерата (особенно в СУ) е зверски висока, а кандидатите много.

Ако някой не е съгласен - нека коментира. Аз лично СЪМ съгласен с техните изисквания защото от над 25 години гледам как стоят нещата отвътре.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: VladSun в Oct 21, 2007, 02:59
Цитат (mikis @ Окт. 21 2007,00:44)
Един прост пример: ако днес вдигнем двойно заплатите на всички футболисти играещи в родната "А" група, дали след време ще бият Барселона и Челси? Ами няма! Никито Михайлов дали пак ще си набута абсурден автогол? Естествено.

А по твоята логика: дай да им вдигнем двойно заплатите на футболистите, така човек вместо да стане инженер ще стане футболист за да си осигури живота, ще се вдигне конкуренцията в "отрасъла" и съответно нивото на БГ футбола. Така най-накрая ще бием Албания.

Аналогията ти не е добра - футболистите ни в А група наистина са най-добрите, които са могли да купят ... Това, че толкова си могат е друг въпрос. Докато в образованието *НЕ* са най-добрите, даже не са и просто "добри" кадри - ако бяха такива, щяха да работят някъде другаде за повече пари ;)


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: n00b в Oct 21, 2007, 03:49
Цитат (VladSun @ Окт. 21 2007,03:59)
Аналогията ти не е добра - футболистите ни в А група наистина са най-добрите, които са могли да купят ... Това, че толкова си могат е друг въпрос. Докато в образованието *НЕ* са най-добрите, даже не са и просто "добри" кадри - ако бяха такива, щяха да работят някъде другаде за повече пари ;)

Тук вече сбърка. Когато от Леффски играха първия мач със Тампере нашите се качили на автобуса и тъкмо са щяли да тръгват. Тогава излязъл от съблекалните капитана на Тампере и се метнал на колелото си и заминал. Шефовете на отбора направо паднали - тук автопарка не е за подценяване.

Това им отворило очите и затова в сега и в обзоримото бъдеще в Левски-Спартак увеличаване на заплатите няма да има.

В Образованието бъркаш - има още много талантливи и кадърни хора които до сега биха се махнали ако не беше ако не беше обстановката - семейства, деца, град и т.н. Отделно има много сантиментални чувства към тази професия. Аз и досега поздравявам учителите ми когато и където ги срешна а вече съм над 30 години.

Педагог не се става ей-тъй като с магическа пръчка. От това което ги учат във университетите сравнено с реалността нямат нищо общо. И в тази професия е важен опита и желанието за работа с деца.

Сега - всяко стадо си има и своята мърша, но недей твърди че не са най-добрите. Просто ножа опря до кокала вече и кадрите в образованието наистина няма какво повече да губят.

Бих казал че си един заблуден от писанията в медиите и си жертва на правителствените манипулации.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: VladSun в Oct 22, 2007, 11:14
Не мисля, че чак толкова бъркам за неправилността на аналогията :)

Естествено, че в образованието има кадърни хора - никога не ми е било в стила да слагам всичко под общ знаменател :)
Относно заблудата ми - определено не си прав - както вече казах, имам доста контакти с учители, доценти, асистенти и т.н. Има учители, които наистина умеят да преподават и това си е тяхно призвание - повечето от тях и остават да преподават... но те са доста малка част. Има огромно текучество с произтичащото от него ниско качество ... говоря с факти - това не си го изсмуквам от пръстите.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: paucku в Oct 24, 2007, 10:38
Ето го Проекта-споразумение на Министерския съвет от 22 Октомври.

Какво мислите за него?





Титла: Учителската стачка
Публикувано от: n00b в Oct 24, 2007, 12:38
http://itsobg.blog.bg/viewpost.php?id=124518

Ето тук някой е направил сметките вместо нас.


Титла: Учителската стачка
Публикувано от: paucku в Oct 25, 2007, 11:22
Цитат (n00b @ Окт. 24 2007,12:38)
http://itsobg.blog.bg/viewpost.php?id=124518

Ето тук някой е направил сметките вместо нас.

Днес ми казаха, че от 1ви Януари 2008г, Данък общ доход щял да стане 10%. Това не се взема в предвид при сметките по-горе. Доколкото разбрах в момента отлагат това решение, заради учителската стачка и може да го направят 12%.