Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: Zvezdichko в Jan 11, 2008, 20:42 Подобна кампания вече бе осъществена в САЩ. Ето уеб адреса на инициативата, която тече там вмомента.
ВРЕМЕ Е ДА ОСЪЩЕСТВИМ ПОДОБНО НЕЩО И В БЪЛГАРИЯ! http://www.planetary.org/programs/projects/sos/ Повода: една публикация: http://www.cosmos.1.bg/index.php?option=co...32&Itemid=1 и пълния текст: България няма да участва в експериментите на модула Колумбус, който ще бъде изстрелян към Международната космическа станция през следващите седмици, съобщиха от dnesplus.bg. Според публикацията страната си е извоювала правото да участва в експериментите, но не е платила необходимите за това 100 000 евро. ------------------------------------------------ Имахме редкия шанс да участваме в новите космически експеримента на ЕС и ЕКА /Европейската Космическа Агенция/, но го загубихме, тъй като последният срок за плащане на сумата, което беше известно поне от една година на нашите власти, беше 1 януари 2008 г. Това е жалко и в същото време странно, след като правителството точно преди година с постановление направи космическите изследвания свой приоритет пред ЕС, коментира ст.н.с. Филипов. България е единствената страна в ЕС, която не е член на нейната програма за космически наблюдения и на ЕКА. Позорно е - когато започваме да преговаряме с ЕКА за нашето асоциирано членство, ние проваляме техни проекти, заяви Филипов. Как България ще гарантира необходимата вноска за членство в ЕКА от 1 200 000 евро, когато се скри и не плати 12 пъти по-малка сума? Според Филипов, който е и заместник-директор на Института за космически изследвания към БАН, членството в ЕКА e от изключителна важност за страната, тъй като членовете на програмата могат да получават спътникова информация от целия ЕС - за наводнения,пожари и други природни катаклизми. В момента България купува такава информация чрез трети лица. Когато станем нормални европейци, тогава Космосът ще бъде достъпен и за нас, заяви още Филипов. /БГНЕС Информация: dnesplus.bg --------------------------------- Как ще изкоментираме тази ситуация? Доскоро обсъждахме възможността за членството на България в Европейската космическа агенция на страниците на нашия форум и за това дали България би могла да даде необходимите пари за тази инициатива. Но в един момент се оказва, че страната не е дала смешната сума за космическите изследвания от 100 000 евро- сума, която е несравнимо ниска в сравнение с това, което се прави в САЩ например. И така си отрязваме сами достъпа до ценни научни експерименти. Какво бихме могли да направим по въпроса? Най-логичната стъпка, за която самия аз се сещам е осъществяване на кампания "Спасете науката". Подобна кампания вече бе организирана от Планетното общество в САЩ. За тази цел обаче ние имаме нужда от вашата подкрепа - на организации, университети, училища, уебсайтове. При добро желание бихме могли да направим нещо. А ако имате предложения - изпращайте e-mail-и на svetlio@space-bg.org Това е от мен. Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: winman в Jan 11, 2008, 23:52 И каква е връзката между тази тема и Линукс?
Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: Zvezdichko в Jan 11, 2008, 23:54
Понеже няма връзка тя се намира в "живота и вселената" Но има връзка с отворения код - загрижените за състоянието на научната база в България биха могли да помагат осигуряването на пространство за уеб сайт, софтуерна база от сорта на bg.linux-bg.org или нещо подобно. Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: laskov в Jan 14, 2008, 12:14
- Нужен е тотален граждански контрол. Едва ли не "Вие, г-н министър, какво свършихте днес? А какъв е списъка със задачите Ви за утре?". И така и за заместниците им. И за всеки ден. И някой да ги следва и наблюдава през работното им време. - За такива пропуски, като плащането на споменатата сума, трябва да се издирят свързаните с това длъжностни лица и да се посочат поименно. Да им се направят плакати с портретите с две ракети забучени в ушите и да се разлепят пред детските градини и училищата, където учат децата им, за да ги питат после като се приберат в къщи: "Тате, защо те има на снимка с ракети в ушите?". Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: SOMNIVM в Jan 17, 2008, 21:23 Датата е изпусната, щото няма далавера и другарите от "тройката" няма да получат комисионна.
Иначе съм съгласен с Ласков, че на властта й трябва чатал на врата - като на змия. Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: tarator в Jan 18, 2008, 00:07 Науката да не чака на кампании, ами да започва да се спасява сама. Мисля, че има достатъчно европейски програми, по които учените ни могат да взимат достатъчно пари, ако предложат свестни проекти. Времето, когато държавата дава, а те само "усвояват" отдавна мина.
Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: BULFON в Jan 18, 2008, 09:47 Понеже много разбираш, имаш ли обяснение, защо тези от научните работници, които свикнаха да работят по програми, се превърнаха в бюрократи? Защото реално отчитането на една "европейска програма" представлява отчитане на етапи (предварителна подготовка, конференции, издаване на 4 книги, заключителен доклад) които са ясно описаеми в документи и служат единствено за отчет пред отпускащите средствата. Които са много повече счетоводители, а не хора на науката. На счетоводителя му дай да му е чиста работата.
Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: winman в Jan 18, 2008, 12:32 @BULFON
Ето как точно обесняваш защо няма пари за науката. И на селския бакалин му е ясно, че със счетоводството се занимава счетоводителя, с грубата работа в склада - хамалина, с потдържане на хигиената в магазина - чистачката, а самия той - пряко с търговията. Както вече бе отбелязано, времето на предоставените пари, които ТРЯБВА да се усвоят отмина. Окончателно и безвъзвратно. В този смисъл, плачът за науката не ме трогва. КОЛКОТО наука, ТОЛКОВА пари! Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: tarator в Jan 18, 2008, 16:04 BULFON,
А тези, които не се занимават с програми в какво са се превърнали? В зеленчуци? Фактът е, че ако искаш пари, трябва да се занимаваш с бюрократщините. Ако си твърде горд и не искаш, може да се преструваш, че се занимаваш с наука, докато и страните от третия свят те задминават. За добро или лощо, така е по цял свят, който дава парите, той поръчва музиката. Ако можеш да правиш наука без финансиране, прав ти път. Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: BULFON в Jan 18, 2008, 16:48 Не защитавам хората дето ги мързи или са горди.
Искам да кажа, че система, която толерира някакви формални deliverables (коя е българската дума?) води до това, че хората които правят "наука" всъщност са хора, които успешно защитават проекти, и после успешно ги отчитат. Това че продукт от труда им е едно нищо никой не го бърка. Счетоводителя иска да види книгите и фактури за организиране на конференции. Не го интересува дали са обсъждали квантова физика, или са повръщали по центъра на Цюрих. На фона на такава "наука" хората на които наистина им се занимава с наука пък започнаха да правят бизнес. И т.н. Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: tarator в Jan 18, 2008, 16:59 > Искам да кажа, че система, която толерира някакви формални
> deliverables (коя е българската дума?) води до това, че хората които > правят "наука" всъщност са хора, които успешно защитават проекти, и > после успешно ги отчитат. Така е. Затова хората които наистина правят наука трябва да се научат да правят и тези неща. И да приемат като факт, че ще има и от другите, които взимат пари и не правят нищо. Света не е идеален. Така или иначе, с декларации и рИване нищо не става. По-добре с пари и 25% от времето прекарано в бюрократични глупости, отколкото без пари и с клатене на краката пред Правец 16. Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: laskov в Jan 18, 2008, 18:01 Мисля, че основната криза е в липсата на добри мениджъри. Важи за всички области.
Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: BULFON в Jan 18, 2008, 18:18 Мисля че това което Ласко е донякъде решение на проблема. Трябва да има хора, които правят наука и хора, които по един или друг начин менажират процеса. Едните правят продукта, другите осигуряват случването му.
Един човек за всичко не става. Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: tarator в Jan 18, 2008, 18:31 > Трябва да има хора, които правят наука и хора, които по един или друг
> начин менажират процеса. Едните правят продукта, другите осигуряват > случването му. Трябва, ама ако няма, учения трябва да вземе нещата в свои ръце, а не да чака да паднат от небето. Ако иска да прави наука, а не да си търси оправдания защо не може. Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: laskov в Jan 18, 2008, 22:00 Да, уважаеми г-н tarator. Трабва учените да отидат при мениджърите, а мениджърите да отидат при учените. Първите да кажат: "Ние тука знаеме едни неща, дето ако имаме ето тези неща можем да направим ето тези неща, към които могат да проявят интерес ето тези хора, а може би и онези хора.". А другите биха могли да кажат: "Абе тука има една програма на на ЕС, дето могат да се вземат едни пари, ама трябва да се изхарчат за ето такива работи. Ние знаем как да вземем парите и как да ги отчетем, но имаме нужда от вас, щото разбрахме, че сте правили нещо в тази област.". Ето това, обаче не се случва. Едните искат всичките пари за себе си, а другите се пазят да не им откраднат идеите.
Титла: Предложение за кампания: "Спасете науката!" Публикувано от: betso в Jan 19, 2008, 01:47 В тази интересна дискусия някак си много лесно беше подмината ролята на държавата. Тя трябва не да дава пари, а да си свърши работата. Прехвърлянето на отговорността изцяло върху хората, които се занимават с наука, би било най-малкото нечестно, макар и със сигурност да има достатъчно места, където е точно така.
И за да разберете, какво имам предвид, ще ви дам пример, който на мен ми е познат. Шефът на единствената лаборатория по генетика в България - Кременски е внесъл заедно с колеги още преди 4 години проектозакон за генетиката. До този момент няма реакция от страна на парламента. Имат някои апарати, но поради липсващата законова уредба не може лабораторията да участва в множеството от конкурсите, които се правят в тази област. В същото време младият и много амбициозен Проф. Свинаров, който е шеф на Катедрата по Лабораторна Медицина към Медицинска Академия в София е на път да стане международно известно име, защото за неговите изследвания не е необходима допълнително държавна намеса и той работи много ефективно и добре. Та.. исках да спомена, че тук нещата също не са толкова черно-бели, колкото е най-лесно да се предположи. Поздрави! :) |