Титла: Ниска Температура Публикувано от: jack_overflow в Dec 05, 2010, 18:30 Здравейте!
Някой има ли идея какво се случва ако в помещението където е сървъра, температурата е ниска? Например -20' нещо такова, а сървъра не е толкова натоварен. Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: Mitaka в Dec 05, 2010, 19:15 Виж си спецификациите на хардуера - там си пише при каква температура може да работи.
Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: n00b в Dec 05, 2010, 19:23 Да!
Образува се конденз, който води до появата на вода и неминуемите къси съединения... Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: Acho в Dec 05, 2010, 20:31 Е много ми е интересно кой държи в помещение -20 градуса ? То да не е в камбуза на кораб ?
Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: b2l в Dec 05, 2010, 20:33 Е много ми е интересно кой държи в помещение -20 градуса ? То да не е в камбуза на кораб ? Това е сървър на чукча :D. Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: Acho в Dec 05, 2010, 20:45 /off
@Backtolife А като казах КОРАБ, какво станаха твойте дунавските ? Намери ли се решение ? Мангала с катюшката с UTP-то бяга ли по брега ? П.С. Ясно, то май всичката им е такава. Ще ти изкарат душата, а после те не са си свършили тяхното. Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: b2l в Dec 05, 2010, 20:46 /off Хахаха, за сега не са ме закачали. Тя митницата не е готова с продукта си (или поне на мен така ми отговарят). Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: Naka в Dec 05, 2010, 22:15 Не мисля че ниската температура в помещението ще е проблем за работещ сървър. Защото когато един компютър работи непрекъснато то той се самоподгрява.
Например вентилатора на процесора си регулира оборотите, а основното загряване на въздуха в една кутия идва от процесора. Обаче какви са тези -20 oC дето ги говориш??? Проблем с ниската температура идва при тръгване на неработещ компютър. Случвало ми се е видя как компютри не могът да тръгнат при -5 -7 oC Все пак за елекрониката оптималната температура е +25 oC. Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: b2l в Dec 05, 2010, 22:31 @Naka - как да няма проблем бе. В стаята -29 градуса и прибави на РОКО__ вентилатора и ще стане -50 градуса :D :D :D.
Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: victim70 в Dec 05, 2010, 23:34 Ако не си имал проблеми няма да имаш и в бъдеще. Какво става в същност при ниска температура и работещ сървер.
1. За охлаждане няма да говоря - супер му е 2. Конденз няма да се образува ако не спира да работи или температурата на помещението не се вдигне рязко с 5-10 градуса. Електрониката е винаги малко по-топла при работа така че точката на оросяване е по-висока дори и при 95% влага на въздуха. 3. Истинският проблем са цокли, конектори и спойки (памети, професори, захранвания и механика на харддиска) - свиват се и се "разшльокват", ако не са качествени. Спойките се пукат ако не са добре направени (при правилен температурен профил). С две думи механиката си е проблем при ниски температури. 4. Вече при по-ниска температура от -12 работата става със спойките сериозна, дори да не работи, ако е нов компютъра по безоловна технология (RHoM, Lead free...) калаят минава в бета форма (посивява) при - 45 става на бял прах (ако спойките са с чист калай), за щастие се използва сплав с примеси на сребро и бисмут което сваля температурите с около 12 - 15 градуса. Така че практически си променят проводимостта на -24 и се скапва на -60. Правил съм PV изпитания на -60 на безоловна технология - чиповете падат сами не е нужно разпояване. За да бъда по точен имам рутерче 220MHz от преди 4 години по-старата си оловарска технология, намира се в подпокеивното пространство на къщата. На тавана прозорците са избити. Това чудо работи с микротик и температурите лятно време стигат до +60 градуса на въздуха а зимата са стигали -20 -25 градуса. Така че нека оставим и голяма част на късмета. Ако издържи ще работи и в бъдеще. Късмет Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: Naka в Dec 06, 2010, 00:30 Дааа за безоловният припой и ниските температури не бях се замислил. Иначе тези супер безоловни директиви са си чума за съвременната електроника. 2-3 години и хвърляш... абе .... от половин година само псувам на тази тема.
Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: Acho в Dec 06, 2010, 14:16 Няма ли оловце в припоя, пишман работа. Аман от ECO припои. Особено при чипсетите на някои лаптопи, големи проблеми после.
Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: danaildr в Dec 06, 2010, 17:52 Аз пък ще защитя безоловните припои. Оловото е най-големия виновник за уваличаване на съпротивлението на една спойка. Освен това припоите с олово се топят при по-високи температури, което пък води до излагане на по-високи температури на чиповете (ако ги запояваш с поялник де).
–20 оC е неподходяща температура за стартиране на каквато и да е електроника която има в състава си електролитни кондензатори. При -20 електролита има съвсем други свойства от температурата за която е правен (в повечето случаи -5 до +85 оС) Естествено има и такива чийто температурен минимум е под 15 оС, но надали някой ползва такива за нормалните платки, такива може да се ползват за някоя платка предназначеза за екстремно ниски температури, но по вероятно е да са заменени с керамични кондензатори. Също съпротивлението на резисторите с по-нисък клас се променя, някои диоди изменят пробивното напрежение. Общо взето лоша работа ако постои на тази температура и не го оставиш да се "климатизира" преди да го пуснеш. В допълнение, ако сървърът работи и след това стане -20, проблем може и да няма (освен някой механичен, като спекла смазка на някоя перка) , но ако го изгасиш и оставиш за около 30-тина минутки ..... не вярвам после лесно да го пуснеш. А дори да успееш, не е гаранция че някой кондензатор не е изгърмял. Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: Naka в Dec 06, 2010, 20:34 Цитат Няма ли оловце в припоя, пишман работаЕй няма да лижете платките!!!, че току виж се гътнал някой. >:D Цитат Освен това припоите с олово се топят при по-високи температури Точно обратното! Безоловните се топят при по високи температури. И едно обикновенно безоловно запояване в завода вече увержда електрониката. Да не говорим за студените спойки в BGA корпусите дето се появяват след време. Защо ли са Бан-нати безоловните припои в Aero, Military и Медицинската електроника? Щото се мре >:D от студена спойка!!! [_]3 Цитат (освен някой механичен, като спекла смазка на някоя перка)Това също е проблем но само при тръгване на неработещ сървър. Ако е бил при ниска температура и някой вентилатор е бил смазан (със специалното масълце No xx23467В фирмата XXL, и масълцето не е било зимно :o :o :o ) поради увеличението на вискозитета му, може някой вентилатор да не тръгле И......... нещо да стане..........или пък нищо да не стане . Обаче ако е вече запалил К. (или е работил 2-3 часа) и си е развъртял всичките перки и хардове няма да има никакви проблеми от ниската температура. Като развърти един вентилатор Смазан или не. Той също се самоподграва и визкозитета на масълцето намалява. Абе най добре е никой вентилатор да не смазан. Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: danaildr в Dec 06, 2010, 22:02 Naka незнам, но аз когато учех за тея припои така са ни го обяснявали....т.е. оловните се топят при по-висока температура от калаено-сребърните . Информацията която имам от старите тетрадки е "оловните припои около 360 оС някои безоловни при температура малко под 300 оС".
Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: Naka в Dec 07, 2010, 00:18 Не изобщо не е така. Или грешно са те учили или грешно си спомняш. Ти да не пишеш във Фаренхайти???
при съотношение 61.9% калай 38.1% олово в диаграмата има точно една точка - там в средата където се събират линниите и точно там температурата на топене е най ниска - точно 183ºC. http://www.ami.ac.uk/courses/topics/0128_sm/index.html за безоловните провери дават температури от порядъка на 210-220 ºC http://en.wikipedia.org/wiki/Solder#Lead-free_solder Както и да е - бая си е разликата. Даже с обикновен поялник се чуства, колко по нискокачествен и по трудно топим си е безоловният. За силиция някъде четох че критичната температура където почват да настъпват необратими изменения в чипа е 260 ºC. Т.е при безоловното запояване имаме само 20-30 ºC запас което си е направо безотговорно. Титла: Re: Ниска Температура Публикувано от: danaildr в Dec 07, 2010, 08:23 Ами понеже "мозъка ми не е компютър" цитирах старите тетрадки. :) Това са ме учили, това съм си записал. Благодаря за информацията за температурата на топене, но предполагам със съпротивлението нещата не са в полза на оловните припои
|