Linux за българи: Форуми

Нетехнически теми => Идеи и мнения => Темата е започната от: clovenhoof в Sep 23, 2011, 09:37



Титла: Нужно ли е да имам 3D TV за да гледам 3D филми?
Публикувано от: clovenhoof в Sep 23, 2011, 09:37
Вчера в технополис гледам очила за 3D телевизия. Цените почват от 80 лв и стигат до към 200 лв че и нагоре. Веднага си спомних че съм виждал онлайн да продават такива очила за десетина лв. даже имаше едни хартиени за 2-3 лв. Питах продавача дали имат по-евтини и му казах за какви цени става дума. Той ме изгледа странно и след като каза че на такива цени очила няма да намеря ме попита дали имам 3D TV. Е - нямам. Разговора тръгна в убеждаване от негова страна че без 3D TV не мога да гледам 3D филми. Аз, обаче нещо не съм сигурен че това е така. Според мен това е маркетингов похват за да си продават по-скъпо телевизорите защото един вид има допълнителна екстра.

Какво мислите вие?

ПП:В ютюб има 3D клипчета.

ПП2: Брат ми има такъв 3D TV Sony и му го продадоха заедно с очилата (отделно са 115лв.). Пробахме да пуснем едно 3D клипче от ютюб да видим ефекта. Такъв обаче нямаше. Странно.


Титла: Re: Нужно ли е да имам 3D TV за да гледам 3D филми?
Публикувано от: nikito_blend в Sep 23, 2011, 10:19
Гледал съм в един приятел на обикновен монитор 3D със ефтини очила, също и в технополис на 3D телевизор с очила които вървят с него. Има разлика но определено е възможно да се гледа и без 3D телевизор/монитор. Има плеъри при които 2D го прави на 3D в реално време с възможност за настройка на дълбочината. Изискват по модерна видеокарта. За GNU/Linux не съм срещал такъв плеър. Но на истинско 3D е по реално усещането.

Тези очила да не би да имат бутон за включване, защото в технополис като ги сложих в първия момент нямаше ефект и после ми включиха очилата и тогава заработиха.

Под ефтини очила имам предвид едни картонени, за едното око е синьо а за другото червено "прозорчето".

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100713045339AABODbC


Титла: Re: Нужно ли е да имам 3D TV за да гледам 3D филми?
Публикувано от: bot в Sep 23, 2011, 11:43
 Най-евтиният вариант за гледане на 3Д е т.н. "anaglyph" кодиране. Единственото, което ти трябва е очила с различен цвят на лявото и дясното око. Клиповете ,които ги има в youtube са кодирани по този начин. Най-разпространените очила са cyan/red (струват около 3-4 лева в интернет) но трябва да се има в предвид филмите да са кодирани със същите цветове. Има обаче 2 големи недостатъка - при подобно кодиране се губят цветове и след 2 часа гледане след сваляне на очилата едното око вижда червено а другото синьо (оправят се след около 15 мин). При телевизорите има специален формат за приемане на 3Д телевизионен сигнал, т.е. тези телевизори са създадени предимно за гледане на 3Д ТЕЛЕВИЗИЯ (не филми). Там кодирането става презредово (interlace)т.е. единият полукадър съдържа информацията за лявото око а другият за дясното. За гледане на такова кодиране се изискват специални очила, които са с течни кристали и превключват ляво/дясно око според полукадъра. Има по-нови телевизори, при които очилата са пасивни, т.е. стъклата са с различна поляризация за ляво/дясно око а телевизора поляризира светлината посредстом течни кристали. 3Д филмите се разпространяват на blu-ray дискове, обаче внимание! не всички блурей плеъри могат да възпроизведат 3Д филми. Има и устройства, за които не са нужни очила като например Nintendo 3D. Аз лично смятам че още е рано човек да си купува каквото и да било 3Д - липсва единен стандарт за 3Д формати (с изключение на телевизионния формат), неоправдано висока цена за очила/телевизори/монитори/видео карти, за вредата от гледане все още се спори. За кино е ОК, само филма да не е със субтитри.


Титла: Re: Нужно ли е да имам 3D TV за да гледам 3D филми?
Публикувано от: Naka в Sep 23, 2011, 23:19
Ами май зависи само от това колко кадъра в секунда може да възпроизведе TV/LCD-то

http://en.wikipedia.org/wiki/Refresh_rate#Stereo_displays
Цитат
When LCD shutter glasses are used for stereo 3D displays, the effective refresh rate is halved, because each eye needs a separate picture. For this reason, it is usually recommended to use a display capable of at least 120 Hz, but 200 Hz is optimal. Unfortunately most monitors cannot handle this rate, especially at higher resolutions.
Доколкото разбирам тези говорят за non-interlaced режими.


Но при телевизорите тези цифри би трябвало да са по малки, щото там има презредова развивка(interlaced).

Като се каже например 100 Hz телевизор какво се разбира: 100 пълни кадъра или 100 кадъра с презредова развивка? Съвременните телевизори би трябвало да могът и да изобразяват и компютърни non-interlaced режими.
(да не се бърка презредовата развивка/interlaced със стереото-ляво и дясно)


Т.е. ако имаш телевизор който да може да го възпроизведе 100 Hz, и му подадеш външен 3D сигнал (например от компютър) ще трябва и да включиш някакво допълнително устройство, което да излъчва сигнал и да синхронизира очилата.
Но не съм запознат толкова с възможностите на съвременните телевизори. :'(