Linux за българи: Форуми

Хумор, сатира и забава => Живота, вселената и някакви други глупости => Темата е започната от: laskov в May 26, 2012, 10:22



Титла: Свободни презентации
Публикувано от: laskov в May 26, 2012, 10:22
Дали от някъде мога да намеря свободни презентации на теми, популяризиращи Линукс и отворения софтуер?
Нужно ми е за представяне пред ученици от 9-10-ти клас.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: n00b в May 26, 2012, 17:42
Виж в SlideShare и Slides.bg няма ли нещо за целта...


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: cybercop в May 26, 2012, 18:13
Мисля, че един лаптоп с инсталиран Линукс и един проектор ще ти бъдат достатъчни. Демонстрацията на възможностите на системата е по- ефективна от слайдовете.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: laskov в May 26, 2012, 18:44
Мисля, че един лаптоп с инсталиран Линукс и един проектор ще ти бъдат достатъчни. Демонстрацията на възможностите на системата е по- ефективна от слайдовете.
Може ли да ми предложиш 3 неща, които биха заинтригували 15-годишни младежи? Моля! :)


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: cybercop в May 26, 2012, 20:09
Видео, интернет, текстообработка, някоя игра за Linux, GIMP. Запознаване с алтернативите на приложенията, използвани в Windows. Да им се даде възможност да разгледат менютата и да видят, че няма нищо сложно и страшно. Да им се обясни, как се инсталират приложения под Линукс.
Демонстрация на няколко настроени графични среди. За съжаление, ако са инсталирани не един компютър, това ще намали ефективността на системата и ще предизвика негативни впечатления. Идеалният вариант е няколко компютъра - с KDE, Unity, xfce, lxde. Може и един с настроена КДЕ и един с Unity, xfce и lxde, на който да се сменят сесиите. Да се обясни, че за разлика от Windows графичните среди могат да се сменят и какви са предимствата и недостатъците на всяка графична среда. На малките гадинки трябва да се покажат лъскулки, така, че KDE-4 и Unity са задължителни. Може и xfce с някоя лента от типа на docky или cairo dock, която не им отстъпва по красота.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: nikito_blend в May 26, 2012, 20:34
Unity по добре не и показвай че може и да не погледнат Линукс повече.  ;D Това в кръга на шегата. Нас в университета като ни запознаваха, инсталираха някой от по извесните дистрибуции и едно FreeBSD да покаже че инсталацията е лесна. После повечето колеги имаха Убунту на комповете си заедно с уиндолса разбира се. Показваха разни команди, и обясняаха накратко за какво става въпрос. По добре е да покажете на живо от колкото на презентация.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: cybercop в May 26, 2012, 20:49
Аз пък, колкото и да не обичам Unity ми е по-лесно да боравя с нея, отколкото с Gnome Shell. Единствено някакъв бар от типа на cairo dock и придава по- приемлив облик.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: laskov в May 26, 2012, 20:56
Варненци, иска ли някой да се включи? Сряда, 30-ти, 12 часа, МГ.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: dejuren в May 26, 2012, 21:24
защо не поровите в youtube като допълнение на живите презентации? например някакъв плейлист от шаренийки да върви отстрани без звук

и с три изречения: какво е линух - ядро; какво е дистрибуция - набор от програми изпечени заедно; какво е хранилище за дистрибуция - като файлобунище за виндовс, но централизирано и със защита като електронен подпис.

а, да и да публикувате после плейлиста у форума, ако го харесат дечицата де ;D


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: evilgrintch в May 26, 2012, 23:41
Преди известно време имахме във Враца, в природо-математическата гимназия Линукс-събитие. Та - споделям личен опит. Не сме ползвали презентации, а 5 лаптопа, както предложи cybercop по-горе. Децата (точно на тази възраст, за която говориш) се впечатлиха от:
- възможностите на графичната среда - имахме compiz с extra plugins  на Гном двойка, КДЕ и Юнити.
- пордуктивността на системата - демонстрирахме програми, заместващи алтернативите си в Windows (GIMP и Libre office свършиха добра работа, последното - с експортирането в PDF и пъргавостта при работа с големи файлове, както и с приложението Math)
- игрите - момчетата, с които работя правиха някакви магии с Hundle Bundle (не съм наясно точно за какво става дума, справиха се без мен)
- стабилността на системата - една от демонстрационните машини беше личният ми лаптоп със силно модифициран Debian LXDE. Предлагахме на всеки от гостите да опита да "забие" компютъра, ползвайки го за ежедневните си нужди, без механични повреди и т. н. Никой не успя, което ги впечатли.
- Паралелно - инсталирахме система да който иска да наблюдава процеса
Та, ако се фокусираш върху практическата, а не лекционно-презентационната форма, може да имаш по-добър резултат, поне според мене. Успех!


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: laskov в May 27, 2012, 19:44
Вероятно ще има възможност за ползване на компютри в залата, където ще се проведе мероприятието. Иска ми се да направя флашка, от която да се зареди система, след което флашката да може да бъде извадена, а системата да продължи да работи. Идеята е, с една флашка да се стартират няколко компютъра. Така може да се зареди например SystemRescueCD, но аз бих искал да има инсталирани Libre Office и евентуално други програми. Освен това, трябва да е създаден потребител с нормални права, за да не може да вижда локалния на машината диск. Някой правил ли е нещо подобно?


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: jet в May 27, 2012, 20:20
knoppix ДВД-то има либре офис, и опцията "toram" - да работи от паметта
има GNOME 2 , KDE, LXDE, Openbox
Може да зареди и в режим за незрящи


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: nikito_blend в May 27, 2012, 21:02
PCLinuxOS също има Copy to RAM.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: dmanolov в May 28, 2012, 00:36
laskov, ако ти трябва презентация за предимствата на свободния софтуер, виж дали няма да ти свърши работа някои от презентациите, които бях правил навремето за проекта "Учи Свободен": http://cd.svoboden.net/bg/presentation.html ($2) Всичките са достъпни под CC-BY лиценз.

Или страницата с предимствата на свободните програми http://cd.svoboden.net/bg/why_free.html ($2) или нещо от четивата http://cd.svoboden.net/bg/readings.html ($2)

Другото, за което се сещам е проекта УСУ: http://learnfree.eu/ ($2). Светли и Краси са подбрали програмите така, че да са подходящи за начинаещи, има и доста свързани с образованието, също и игри. Аз имам ученици, които се запалиха по Линукс и свободния софтуер от техния диск и го ползват и досега като основна система. Виж също и http://skss.learnfree.eu/ ($2) и http://help.learnfree.eu/ ($2) - можеш да го препоръчаш на учениците, защото има много ръководства как да се направят разни неща в Линукс като за начинаещи.

А относно флашка с Линукс - голямо улеснение за учениците ще е http://live.learnfree.eu/ ($2), пак от авторите на УСУ.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: dmanolov в May 28, 2012, 00:46
И забравих да кажа, че на по-малко отраканите с компютри ученици като съм показвал Линукс, те се стряскат от много различния вид на системата и от ефектите (които пък впечатляват отраканите). Така че (ако има възможност) нека да има и една система, на която графичната среда изглежда твърде сходна с тази на Windows и без прекалени ефекти - просто за по-плахите, да видят че може и така.  В УСУ (поне в УСУ 5, който ползвам) има аплет, който доста улеснява това: http://skss.learnfree.eu/archives/2147 ($2)


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: laskov в May 31, 2012, 15:53
Да ви кажа какво стана :) . Мероприятието в Математическата гимназия във Варна имаше за цел запознаване с нещото, наречено "Софтуер с отворен код". Организатор бе Валерий Вутов, а Ивайло Вълков и аз трябваше да покажем каквото решим. Имаше около 20 деца, а по-късно са дошли още десетина, които изразили съжаление, че са пропуснали основната част. Валерий беше подготвил няколко живи диска с Тиликс, Ивайло с Debian, а аз с УСУ. Валерий и Ивайло предварително стартираха дисковете си на няколко компютъра. Дисковете с УСУ също влязоха в употреба малко по-късно. Показах първоначалното зареждане на Fedora и кратка презентация на тема Отворен код, която бях подготвил. После показах Sweet Home 3D и работа на виртуални машини и с виртуални десктопи във Fedora 16 с GNOME 3, общо за около 25-30 минути. След това Ивайло и Валерий занимаваха децата с Debian, Тиликс и УСУ. През цялото време децата слушаха и гледаха с интерес без даже и следа от умора или досада. Моето мнение е, че мероприятието беше успешно.
Смятам тия дни да пооправя презентацията и да я прикача тук.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: Acho в May 31, 2012, 16:00
Похвално Ласков. Дано са се позапалили младежите. Само дето тази дистрибуция Tilix, нещо никаква я няма вече. Ни поддръжка, ни нови версии. Юнака, който се занимаваше с това, баш разработчика, девелопера дето се казва - Илия Базлянков беше се поизсилил в началото, че сайт, че нови версии очаквайте, че нови пакети, че не знам какво си, а после нищо на мегдана. Тази версия, която я има като последна по разни ftp-та, а и тук я имаше на сайта, в секцията файлове - е от доста години назад. А и сайта му от много време не е работещ, един абузе такъв, абе никакъв. Не знам подробности, какво се е случило, ама явно са го зарязали този проект.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: laskov в Jun 01, 2012, 11:46
Ето и част от мнението на Ивайло Вълков, което публикувам с негово позволение:
Цитат
Събралите се около мен задаваха доста въпроси и мисля, че успях да им отговоря достатъчно изчерпателно, за да им е още интересно и да потърсят сами информация и да експериментират. Съжалявам, че нямах възможност да видя и чуя какво се случва в останалата част от залата по същото време.
Успях да им спомена за стандартните неща като SIP и Jabber, за патентните проблеми около C# и Mono, покрай въпросите, които ми задаваха. Имаха въпроси за VirtualBox, който показа. Мисля, че бяха изненадани, че всичко е софтуер или поне така ми се стори. Предупредих ги да си правят резервни копия преди да опитват каквото и да било.
Мисля, че ги надъхах да експериментират, може би просто малко им е трябвало, за да предприемат действия. Разпитваха за среди за програмиране, как се програмират графични интерфейси, разлики между дистрибуции, wine, игри и др. Мисля също, че ги изненадах с твърдението, че свободният софтуер работи на всякакви операционни (обобщавам не всеки, но повечето). Питаха за документация и къде може да се намери.


Титла: Re: Свободни презентации
Публикувано от: laskov в Jun 01, 2012, 13:10
А ето я и презентацията. Ползвайте я, както намерите за добре.
Забелязани пропуски:
1. (Мисля, че) Никъде не се споменава думата "безплатно";
2. Трябва да се обясни, че свободния софтуер работи не само под Линукс, а и под Windows.