Титла: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 17, 2013, 23:20 Българите тъгуват по "златното време на бай Тошо" ($2) O0
Много от пишещите в този форум са на възраст в която, по обективни причини (т.е. възрастови), могат само косвено да говорят за социализЪма по спомени на техните по-възрастни близки и познати. Предполагам, че тези, които имаме ясен спомен от онова време, ще сме малцинство. И все пак да ви попитам: вие в кое време бихте предпочели да живеете - в социализЪма от преди 1989-а година, такъв какъвто беше или в капитализЪма след 1989-а, такъв какъвто го познаваме от родната действителност? :) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 17, 2013, 23:40 Аз се оволних от казармата на 27.03.1990 и доста добре си го спомням социализЪма и ми е много трудно, чак не възможно да преценя в кое време бих желал да живея! Имаше си доста предимства и недостатъци както и това си ги има същите.
Това което ми липсва от онова време е спокойствието и реда, също и, че с много по-малко труд се произвеждаше повече. Почти никой не уплътняваше повече от 20-30% от работното си време, а стопанствата и заводите бълваха продукция, а сега работим много, а на среща няма нищо. Нямам в предвид разпределението на благата от тази много работа, а това, че по принцип от тези купища изисквания и бюрокрации производителността на труда много спадна, а и се хвърлят куп средства и труд за глупости. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: gat3way в May 18, 2013, 02:12 Тъгуват, не случайно се кефят на ГЕРБ. Обаче тук има разделение - едните се кефят на принципите, другите искат сухо, защото им остават десетина-петнадесет години. И сега проблем - резултатите от изборите.
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: jet в May 18, 2013, 04:54 Социализъма имаше един голям недостатък - не можеше да избягаш от него. На границата стреляха, на летището ти искаха белешка.
иначе щях да съм го скипнал като един лош сън. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 18, 2013, 05:25 От социализЪма много неща могат да се взаимстват и приложат към днешните реалности, но тази псевдо демокрация дето началник почти не може да налага наказания на работник, а чрез съд само ебава майката на всичко!
Не визирам частния сектор, а администрацията и разните държавни структури, за тях също важат същите тези правила и докато частника има възможност да налага не регламентирани наказания, при тях няма такава възможност и куп хора не си вършат работата и няма сила която да ги накара да си я свършат. За какво говоря? Констатира се сутринта, че снощи са изпочупени пейки в парка който е под общинска охрана, пазачи има, а виновни няма, пък и да има, началника не може с нищо да ги накаже. Полицайте си дремят по колите или клатят някъде до като мине смяната, през това време някой върши зулуми в района им и на другия ден наказание няма! Още примери ме мързи да пиша! Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 18, 2013, 08:25 Аз не тъгувам по никакъв начин. Да в онова време бях много напред с материала. Има хора дето знаят, че бях в семейство на окръжен, партиен секретар. Такива бяха четирима в града. Сиреч бях дете на елита, нищо, че не се движих във Волга. Екстрите бяха предостатъчни.
Не е тайна и, че демократичните години за мен протекоха почти кошмарно от социална гледна точка. Все още като 99% от българите се боря с живота и съм около кота нула, като често изпадам от борда. Не знам как ще докретам до пенсия и ще докретам ли изобщо. И въпреки това не ми липсва и не искам да се връща. Защото онзи строи беше отрицание на всичко, в което вярвам. Вярвам, че човек трябва да е свободен да прави, каквото пожелае. Вярвам, че човек има право да има каквито пожелае житейски разбирания. Вярвам, че всеки трябва да има право да се определи религиозно и верево. Вярвам в равният шанс за всички. Вярвам, че човек трябва да получава според заслугите си. Всичко това и още много, тогава просто не съществуваше като избор. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: geroy в May 18, 2013, 09:29 Никакво тъгуване! Помня родителите ми колко бяха притеснени, защото казах на един чичко, че е глупак. Просто беше застанал на стръмното, където се пързаляхме като келеши и заради него се блъснах в едни кофи. В последствие се оказа, че това бил кмета на града ни и родителите ми бяха меко казано притеснени.
Тогава имаше страх сред обществото... Не желая да живея в такъв строй Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 18, 2013, 09:40 Извинявам се на всички, бях объркал връзката. :-[ Сега всичко е наред и можете да прочетете статията.
Нямам в предвид разпределението на благата от тази много работа, а това, че по принцип от тези купища изисквания и бюрокрации производителността на труда много спадна, а и се хвърлят куп средства и труд за глупости. То и ЕС си е един вид социализЪм. [_]3 Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: lunarvalley в May 18, 2013, 09:46 поредната малоумна тема за разтягане на локуми и чесане на клавиатури :D
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Acho в May 18, 2013, 09:47 Хахаххаааааааааааа
Тъпня е казваш такава тема ? Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 18, 2013, 09:47 поредната малоумна тема за разтягане на локуми и чесане на клавиатури :D Нали знаеш, че участието в темата не е задължително? ;) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: lunarvalley в May 18, 2013, 09:52 Цитат Тъпня е казваш такава тема ?мда. трябва в кръчмата да се нищи, и като стигнем до "а аз тебе мноо тъ уважаам" ще се е избистрило всичо :) Цитат Нали знаеш, че участието в темата не е задължително?знам :) хайде приятно бърборене ;) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Acho в May 18, 2013, 10:02 Българина обича да НИЩИ политиката. И от всичко разбира.
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: plamen_f в May 18, 2013, 10:18 "иСТИНАТА Е НЯКЪДЕ ТАМ..."
или ТОГАВА Не се е произвеждало повече с по-малко. Не са ти искали белеШка, а доста други неща. И тогава имаше корупция. Това което днес нямаме е усещането за ред. Е поне аз го нямам. Има и хубави и лоши неща. Според мен част от хубавите са: - точно усещането за ред - тръгни да правиш джумбиш след 22 тогава и сега: тогава - не ти мърда един бой + лежене в кауша една нощ (аз съм скромен и не ми се е случвало) / сега - по заповед на кмета могат да си продължат циганската сватба (екшън) до 11(23) после се обадете в РПУ. Идват от РПУ и ги молят да намалят децибелите. Връх беше миналата година когато след 3 дни нон стоп сватба дежурния в отговарящото РПУ се кълнеше че сватба циганска в региона няма....; - от помнещите - някой да е видял на сетофар или кръстовище или прелез дори с Волга (джипките тогава бяха УАЗ-ки) да кажем да ви прередят и дори да не ви удостят с поглед? - отговорности и ценности: не знам дали помните но предавахме бутили, хартия, билки... Никога не съм бил пръв но една година бях отговорник за класа по предаване на такива неща + събирах и плащах пари по предаденото - парите ня бяха много, но като видиш как натовариха цял камиаон с бутилки от училището... Накрай някой келеш да предаде днес празните бутилки; - липса на силна спекула в цените - просто нямаше нужда да я има; - има и други но предполагам спорни Лоши неща: - не можеш си купи кола "хубава нова лада, вартбург" без да почакаш 15-20 години - малко преди пенсия. Е родители като тези на Го бяха бого помазани и можеха; - нямаше място за частна инициатива - никаква конкуренция... - хайде някой да си купи 2 имота в една и съща община да речем, без хитрости??? За СЕГА не ми се говори. Само факта, че в този специализран форум темите с най-дълъг живот за тези за политика, живота и ето тази сега ... Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: cybercop в May 18, 2013, 10:52 @ Plamen_f : Съгласен съм с повечето неща. Но, именно някой от изброените като лоши са били спирачки към сегашното ни състояние. Затвореният пазар е спирал изтичането на капитали от страната по пътя на вноса. Проблемът е, че не се създаваше конкурентноспособна икономика, подобна на тази в азиатските държави.
Голяма част от сегашното си състояние го дължим на себе си. Купуваме буклуци и създаваме работа на чужденци, като се лишаваме сами от собствените си работни места. Откакто съществува човешката цивилизация, богатите печелят от бедните. Мисля, че никой вече няма да допусне да си стъпим на краката. Колкото до частната инициатива и придобиването на имоти - което не дължим на ограбването от чужденците, го дължим на алчността на нашите сънародници - новоизклюпени капиталисти. Защото причината за бедността е алчността. Това са двете страни на една и съща монета. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: vyrgozunqk в May 18, 2013, 11:02
Регистрирах се специално, заради това ! Това с автомобила са пълни глупости! И български тарикатщини! Всеки, повтарям ВСЕКИ е имал правото да си купи НОВ автомобил, моментално! Чакало се е за държавната дотация, че ладата да ти струва 7-8хил. лв. Защото без дотация е ставала 10 000 марки, което е била и крайната и цена за западна европа! Който е бил тарикат и е искал да мине евтино, си е купувал с чакане и държавно дотиране, а другите са си купували от Кореком, моментално(но са били малцина, защото и тогава, като сега сме гледали да минем по евтината линия... )! Относно пътуването в чужбина, майка ми, като студентка МИО в УНСС е пътувала 3 пъти до Англия, без да партиен член! Като в Англия, понеже не са пътували разни необразовани среднисти, гастербайтери и мангали, които да мият английски задници, са и козирували на летището, защото тогава са пътували само хора на правителството, разни учени и хора, които са преговаряли за бизнес( a пред червеният паспорт, всички са били еднакви..) ! Докато вмомента, особено след изцепките на Фараж, ако те видят, че си българин, има шанс да те пребият или да ти се изхрачат в лицето (както правим ние с мангалите, докато слизаме от автобуса... примерно... ) :) P.S. Аз съм твърдо против, да бъдат допускани, да напускат държавата хора, които отиват без ясна визия, финансов гръб, образование и коефициент на интелигентност под 115 ... За всяка виза, трябва да има поне 3 теста и внимателно да се проучва даденият човек, иначе да си гние тук... Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: cybercop в May 18, 2013, 11:27 P.S. Аз съм твърдо против, да бъдат допускани, да напускат държавата хора, които отиват без ясна визия, финансов гръб, образование и коефициент на интелигентност под 115 ...В смисъл, умните и способните да напуснат страната, а останалите да си останат в нея ли ? Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: malin1 в May 18, 2013, 11:50 Ха-ха , разбрах , че съм тъп щом съм още тука . [_]3
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: plamen_f в May 18, 2013, 13:31 Цитат Регистрирах се специално, заради това ! Явно си малък :) Валута по онова време се купуваше или на черно (ама я докажи де - от виетнамци основно), или от БНБ - даваха до 30-40 долара за екскурзия. Някъде мисля 90-та разрешиха еднократно по-големи покупки и аз лично съм кисна цяла зимна нощ в москвича на баща ми за да купя на всички в семейството долари и то не за друго ами за защита от бързата инфлация. Така, че не ми ги разказвай тия - да си купиш лада от кореком - да може ама ако си бил в Либия, Сирия или някак другак ;) Да аз също съм излизал зад граница в западния свят - защото свирех в ансамбъл. Заедно с нас винаги имаше попълнение от ДКМС и БКП. На нас ни даваха по 25$ да обменим а лично мен ме е молил партизанин дошъл с нас да му покажа какво да купи за внука си - имал 4-500$. !!! На границата се декларираше и всичко над 35$ се изземваше ;) Така че приятелю или са те заблудили, или си чел нещо грешно - порявай ми поне тези две теми винаги са ме карали да се чувствам угнетен. @cyber не бих казал - просто нямаме култура и ни се предложимодел на ценностна система която доста от нас приеха мн бързо.... Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Naka в May 18, 2013, 13:46 Цитат спокойствието Обикновено много често чувам следните коментари: "Ама знаете ли какво спокойно време беше при бай Тошо и при социализма." Обаче си мисля, че това спокойно време не се е държало нито на бай Тошо, нито на Социализъма ама на времената в света в които сме живели. Мисля, че същото това усещане за спокойствие по това време е съществувало и на запад. Няма как това да се установи точно от първа ръка, щото едва ли ще се намери човек дето едновременно да е живял и на запад и тук по онова време. Но погледнете западните филми от онова време. Например разни европейски филми. От тях лъха същото спокойствие. Сега преизлъчват един детски испански филм: "Синьо лято ($2)". Ами като го гледам децата спокойно кръстосват по цял ден града а родителите им ама въобще не се притесняват къде скитат по цял ден. А уж е капиталистически филм? Та този филм по живота който показва много ми прилича на БГ филмите от това време: "Васко да гама от село рупча", "Войната на таралежите" etc.... Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 18, 2013, 14:27 Долара по онова време беше по държавна оценка на БНБ 0.97 лева, а на черно от виетнамците или тиражиите 3 лева.
Дънките и джинсите в корекома бяха 9-10 долара, а дъноквите ризки към 11, якетата към 20 долара. Цигарите 0,80 долара, а тютюна за лула 3-3,50, а нова Лада 4000 долара. Коли от кореком можеха да си купуват и работилите в Коми с рубли. В рубли не си спомням цените, но братовчед би си купи от Кореком Вартбург с рубли от Коми, щото за Лада трябваше да почака около 1 година. Имаше малко чакане за покупка с рубли от кореком, но с рубли не можеше да се пазарува от другите корекоми дето продаваха потребителски стоки. Тиражиите и се купуваха коли по каналния ред с вноски или на "черно", щото имаха долари, но като извадят такава голяма за времето сума и ставаше страшно. Чисто нова Лада на черно гонеше 20-25 000 лефа преди да започне изселването на турците. Покрай него стигнаха и до 30 000! С 11 годишна вноска ние си купихме Жигула комби за 6500 лефа, а лимузината беше 6200, а Ладите 1500, 1500s и 1600 бяха от 7500 до 8 и нещо лефа. Ние гледахме не много оранжерии и бяхме материално над средно ниво добре, а комшията ми беше тиражия и съм си купувал доста дребни неща от корекома. Бяха ме запомнили магазинерките, че доста висях в началото в нашия кореком, че и си купувах дребни неща(касетки за касетофона, шоколад, на два пъти и дънки), бях ученик в 7-ми-8-ми клас и полицаите цъфнаха в къщи да питат от къде имам валута, ама комшията беше тарикат и излезе с някакви обяснения, че ми е давал дребни парички щото със сина му сме били приятели, а родителите му били болни и жена му трябвало често да ги наглежда и да оставя сина им при моите и така, без да става въпрос, че ми ги е продавал :D Пък какъв купон беше като набарахме със сина му порно списанията и започнахме едно по едно да ги носим в училище в 6-7-ми клас :D Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Naka в May 18, 2013, 14:28 Социализъма имаше един голям недостатък - не можеше да избягаш от него. На границата стреляха, на летището ти искаха белешка.Сещам се за един много сладък виц: Хващат един Професор на турската граница. - Ти къде бе? - Как къде... за Съветският съюз! - Какъв Съветски съюз бе. Това е Турската граница! - Леле каква грешка щях да направя. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 18, 2013, 14:59 Относно алчността на днешните бизнесмени, масата народ който никога не се е занимавал с предприемачество има много изкривено мислене и живее с мисълта, че някой трябва да работи за него.
Собствен бизнес, колкото и малък да е, изисква влагането на собствени средства. За са има смисъл да развиваш собствен бизнес, то печалбата от него трябва да бъде МИНИМУМ доходност от средствата колкото, поне лихва от срочен влог плюс заплата за това, че работиш. И какво се получава от уравнението!? Влагаш 50000 лева в бизнеса и, ако всичко върви нормално, без свръх печалби, получаваш 500 лева печалба от тях и, ако предположим, че даваш 500 лева заплати на работниците, нормалното е твоята да е двойна защото работното ти време не е 8 часа, а денонощно и с твоите 1500 лефа на месец срещу техните 500 си алчен мародер, но в същото време не искат да се лишат от част от семейния доход, да теглят кредит и да направят и те нещо за себе си! Покрай бизнеса се въртят и доста километри и съвсем отговорно, изхождайки от личния си опит и като професионален шофьор на собствен камион мога да споря, че при въртене на над 20-30000 километра на година, новия автомобил излиза по-евтино от стария! Тъй като го купуваш заради бизнеса, щото и той чест от нуждите му, и той влиза в тези пари вложени за бизнес и съвсем ставаш трън в очите за някакви свръх печалби и алчност! Когато имах собствен семеен шивашки бизнес, имахме 3 леки автомобила, като двата сме ги купили чисто нови. За лични нужди с тях сме въртяли с бившата, не повече 50000км на година двамата общо. Като дойде отпускарското време и работниците излязат в отпуска, ние трябва да използваме времето да свършим някои неща по цеха които не могат да се свършат когато работниците са на работа, а като започнат работа, не можем да мръднем! Остава само тук-таме някой петък-събота-неделя да отидем някъде. Сега нямам личен а-л, дохода ми е колкото средна заплата в провинцията(нашата провинция) и съм много по-добре от преди. Тъй като съм пак в шивашкия бизнес, но не със собствено производство, а този бизнес на пук на кризата върви, смея да твърдя, че никой от клиентите ми не печели толкоз, по уравнението което дадох по-горе и за това и почти не влагат средства в производството и не мислят за разширяване. Работят само защото това което с времето са натрупали като активи, в тези пазарни условия е непродаваемо, а ако спрат ще се разсипе. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: marvin70 в May 18, 2013, 15:04 Да в онова време бях много напред с материала. Колега ? И аз бях от голямото "доброутро" , ама сега съм емигрант по икономически причини (от около 10 години) . И да не бяха от най - приятните времена тогава , но пък сега в Родината е още по - зле . Та по логиката "от двете злини по - малката" , тогава май беше с една идея по - добре , но пак си остава "злина". Иначе казано : формалната не -свобода (невъзможноста да говориш каквото си поискаш) се смени с доста по - осезаема икономическа не - свобода (да не използуваме думата робство - звучи грубо) . И за тези , дето се чудят за "куфарчетата с парите" дето били раздавани на партиици - може и да е имало такива филми ,НО определено на малка отбрана група .Всички други "духат супата" - Л. Пенев Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 18, 2013, 15:06 Сещам се за един много сладък виц: СЕДЕМТЕ ЧУДЕСА НА КОМУНИЗМА: 1. Всички имаха работни места. 2. Въпреки че всички имаха работни места — никой не работеше. 3. Въпреки че никой не работеше — планът се изпълняваше 100%. 4. Въпреки че планът се изпълняваше 100% — в магазините нямаше нищо. 5. Въпреки че в магазините нямаше нищо — всички имаха всичко. 6. Въпреки че всички имаха всичко — всички крадяха. 7. Въпреки че всички крадяха — имаше за всички. 8) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: vyrgozunqk в May 18, 2013, 15:29
backinblack каза почти всичко нужно... А валута винаги се намирала и рубли и долари и марки...(второто по-трудно) Вкъщи имахме и миньор и човек, който пътуваше по русия и даскали( на които има даваха подаръци) ... Така, че не сме чакали... Както казах, майка ми също е пътувала в UK, на баща ми едната леля, беше в америка... и т.н. и т.н. :) Като цяло, прави ми впечатление, че най-много се оплакват дребните тарикати, които са ги смачкали и не са постигнали нищо... Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: plamen_f в May 18, 2013, 17:26 Не ми се влиза в полемика...
Имал си долари ама си чакал година за лада.... Е у нас всички бяха учители, и имахме оранжерии... Но подаръци учителите не получаваха - а заплати около 180 лева средно. Единственото което имаха много е време - и се оплзотворяваше в оранжериите. Лично аз не чувствам нужда да се оплаквам. В бизнеса си съм вложил доооста повече от споменатото от bakinblack. И по някога остава за мен по някога не. Но знам какво искам и как да го направя. А долари за сега не ми трябват, рубли също. Виж акъл приемам. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 18, 2013, 17:51 Имал си долари ама си чакал година за лада.... То ако става въпрос и при капитализЪма се чака ред за кола... :) ЦЪК 1 ($2) ЦЪК 2 ($2) ЦЪК 3 ($2) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 18, 2013, 20:09 Цитат Не ми се влиза в полемика... Доста хора не искат да влизат в полемики за да не си навличат гнева на съфорумци които не са в тяхното положение, но на мен лично като, че ли в гъзъ ми бъркат такива дето алчните работодатели и чорбажии дето не си плащат данъците са виновни за всичко, но те не искали да стават предприемачи/работодатели щото не всичко било пари и тем подобни и не пропускам спорове на тази тема. Нищо, че отдавна не съм работодател и нямам и намерение да ставам отново, но и не се очертава скоро работник на някой да стана, въпреки, че в много отношения, до голяма степен съм като работник на клиентите ми. Само с малко повечко права. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 18, 2013, 21:40 В две от статиите се говори за луксозни каручки, като едната е първо априлска шега. В последната пък става въпрос за лади дето ще ги продават на смешна цена.
Точно за такъв тип теми вчера народа мрънка и ти няма няколко часа след това пусна. Виках да се засрамим и поне месец да не пишем. Всички в темата сравняват икономическото положение сега и тогава. Но истината е, че всички сме прекалено млади. Социализма не беше рай. Едва в средата на седемдесетте е започнало да се закрепя малко положението. Преди това е било голяма беднотия. Към края на осемдесетте се виждаше, че се изпуска вече положението. Тогава се натрупаха и дълговете. До 1984 г. не сме имали един лев дълг, а след това се натрупаха за норматив. И да не беше паднал режима, сега щяхме да сме зле. Но аз вече казах в предният си коментар, че за мен икономическото положение е второстепенен фактор. За мен далеч по-важна е свободата. Ако не си свободен, не си човек. А и идеята всички блага да са държавни, не е много по-различна от идеята за абсолютната монархия. За мен държавата няма място в икономиката. Нека си гледа правото, реда и там другите неща. Паричните отношения да се оставят на някой друг. Да има там някакъв държавен бюджет от 1-2 милиона за някаква съвсем минимална администрация и за всичко друго да се остави свобода на хората. Като казах право и ред, та се сетих, че полицията може да се издържа с местни налози по места, колкото се прецени, че е необходимо от хората. Съдилищата могат спокойно да минат на самоиздръжка като се има предвид, колко много такси и таксички имат за какво ли не. Министерства на правосъдието и МВР просто не са необходими. Само трябва да се реши въпроса със затворите как да бъде и все пак да се остави някакъв съд от втора инстанция, колкото да се каже, че има някаква връзка в системата. Аз самият щях от поне няколко години да съм невъзвращенец, ама има жена и деца тук, нямаше как да замина с тях. Но пък се оказа, че по заветите на Върго, няма да мога да тръгна никъде, защото когато си мерих КИ излезе 111, четири заветни точици не достигат. А страхувам се от тогава минаха доста годинки и е спаднал стремглаво надолу. Това икономическото положение няма значение. У нас то винаги е било зле и винаги ще си остане такова. Е може би има там 1-2 епизода дето за малко е било добре, ама толкоз. Ако някой е живял изключително зле повече от 1 300 години, то не се очаква изведнъж да цъфне. Бб и преди съм казвал, че избора между частната инициатива и работата за надник е личен избор. Мисля бяхме стигнали до съгласие, че повечето хора дори да имат много пари, просто не са инициативни. Да се работи за заплата е по-лесно. Аз също направих този избор. Е да, като работиш за заплата се примиряваш, че трябва да произвеждаш много, много повече пъти от това, което получаваш, за да храниш всички нива над тебе и всички неизбежни паразити. Няма как. От друга страна, ако си достатъчно кадърен и надарен с някои качества, работейки за себе си, в най-лошият случай, ще получаваш 2-3 пъти повече от колкото на заплата. Но първо това не е сигурно. Днес може да имаш, утре не. А заплатката си тече на всяко тридесето число. И после сам го каза, днес работя 8-9 часа, тегля една майна на работодателя и си отивам. Останалото време от денонощието, в което не спя е мое и разполагам с него както намеря за добре. Има съботи и недели. Има официални празници. Има отпуска. За работещият за частна сметка няма подобни неща. И така аз за себе си сметнах, че времето ми е много по-ценно от там някакви си допълнителни пари дето съм щял да изкарам и то не ми е сигурно. Е поемам риск от безработица, но пък поне мен този риск ме научи да ценя времето си още повече. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: vyrgozunqk в May 18, 2013, 22:44 Мда, дълг не е имало до 80-те, защото бай Тошо, като стъпва на власт, 1960 ( приблизително, че ме мързи да преровя за точната дата...) - продава целият ни златен резерв на русия и с парите покрива всичките ни външни дългове, които са били огромни...
Дефакто следващите 10 години, българите работят нон-стоп да възстановят златото в БНБ и след това за себе си... Но без външни дългове! После от 83-та нататък бай Тошо, почва да го обръща на социал-капитализъм, по китайски пример... Демек може да обвинявате директно Горбачов и Европейският съюз, който започва да изолира България, както и други страни от соц блока, които не са били привърженици на Тошовата политика... В крайна сметка 1991 г. идват китайците и ни предлагат да изкупят целият ни външен дълг, при условие, че станем техен сателит и разпространител на стоки в Европа, и приемем техният политически модел, като тогава им отказваме... ( това се знае от малцина...) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 19, 2013, 08:00 Точно за такъв тип теми вчера народа мрънка и ти няма няколко часа след това пусна. Виках да се засрамим и поне месец да не пишем. Ами както изтъкнах по-рано, никой не е длъжен не само да пише, но дори и да чете темата.На който му е интересно, нека да пише. Нали това е свободата в крайна сметка? ;) Всички в темата сравняват икономическото положение сега и тогава. Не само. Мен повече ме интересува социалното положение сега и тогава. Имам предвид идеали, демографска картина, сигурност, перспективи за бъдещето, образование и последно, но не по значение - ниво на свобода (икономическа и политическа). Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: laskov в May 19, 2013, 08:19 Преди имаше много гугутки (Велики Преслав). Накъдето и да погледнеш, ще видиш поне две, отнякъде се чуваше специфичния звук, който издават при кацане, а сутрин се събуждах с тяхното "гугу-у-счук". След това те изчезнаха (В. Преслав и Варна) и дълги години ги нямаше. Дали заради наличието на радиация от Чернобил, или поради липсата на демокрация, или пък (ако бях по-романтичен, можеше да си помисля, че) ги бях обидил с нещо...
Преди 2-3 години (Варна) забелязах, че са започнали да се връщат, а сега отново се събуждам с тяхното пеене. :) Извън темата: Днес ще предам за рециклиране един работещ Компак с процесор Intel Pentium-Pro. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 19, 2013, 08:32 Демографската картина е каквато си я направиш. Викат сега има много цигани. Но това е естествен резултат. Когато са дошли на власт, циганите са били едно чергарско племе и са били около 15 000 по преброявания. Твърде е възможно поне половината заради чергарството да не са били проброени. Комунягте ги карат да отседнат. Това неминуемо води взрив в раждаемостта.
Така, когато падат от власт са минали половин милион. Вече гонят милион, а съвсем скоро ще са два. Нашата задача преди да си идем е да ги цивилизоваме. Комунягите се опитаха и имаха известни успехи. Ние обаче в демократично време напълно ги изпуснахме. Трябва с много бързи темпове да наваксаме, защото иначе ще оставим след себе си една язва в Европа. Никой не мисли по този въпрос. А това е най-важната ни мисия. Това е последната задача, която трябва да свършим. Относно демографията на основното ни население, вече е казано всичко хилядокртно. Бялата раса бивайки господстваща влиза в спиралата на остаряване. Ние тук имаме допълнителен фактор, който натяга въпросната спирала. Просто жените ни са с разградена ценностна система. Превърнали са се в проститутки. Отказват да раждат с мотива, че искали повече пари. Това е мислене на проститутка. Всяка морално разложена нация е залязвала и умирала. Същото ще се случи и с нашата. По принцип ще се случи с бялата раса, но малко по-късно. Бялата раса все още има шанса да избере едно достойно бъдеще. За нас вече всичко е загубено, но не е въпрос, по който бива да жалим. Ние поживяхме достатъчно, дадохме на света достатъчно. Време е да отстъпим. Сигурността е опасна игра. Всяко едно общество трябва да прецени точно колко сигурност иска. Защото сигурността е точно обратното на свободата. Колкото повече от едното, толкова по-малко от другото. Гледам бялата раса се увлича в сигурността. Това неминуемо ще доведе диктатура. По-точно тя вече е факт на много места. И у нас почти сме стигнали до нея. Идеали. Идеали в днешно време няма. Ще платим за което. Вече писах. Перспективи за бъдещето. Човека на XXI век е един много щастлив човек. Като никога в историята той има избора, какво да е неговото бъдеще. Има го дори в такива страни като КНДР, Куба и Виетнам. Да в последните е много по-трудно, но дори там е възможно, стига да поиска човек. А какво остава при нас презадоволените галеници на западната цивилизация. Виж на онова време перспективи нямаше. На някакъв твърде случаен принцип (освен ако не си дете на активен борец, дори децата на партизаните нямаха такива изгоди) хващаш някаква професия в ранна, почти детска възраст. Влизаш в коловоза и си така до пенсия. Никаква свобода на духа, никакви изгледи за развитие. Ти си някакъв шибан робот. Образование. Тогава като, че ли беше по-добро на пръв поглед. Но то беше елитарно такова. Ние получавахме широка култура, но непрактична. Все едно обучаваха някакви синове на благородници дето цял живот ще си клатят мъдете, а не пролетариат. Смея да твърдя, че това доста обърка ценностната ни система. Ние взехме да сме мислим за нещо друго, от това, което сме. Това е твърде видно днес като резултат. Свободата икономическа и политическа е просто несравнима. Тогава нямаше никаква, нито най-малко, сега преяждаме с нея до степен на анархия. Определено сегашният вариант много повече ми харесва. Ласков изразяваш се много метафорично. Но истината е друга гледайки практичният резултат. Преди имаше бюджет за хранене на птици. Цели тонове зърно се разпиляваха всеки ден по площадите на градове и села. Имаше назначени хора да го вършат. После храненето им спря, с това спря за някакъв период и земеделието, и популацията им рязко намаля. Отделно, че и хората ги избиваха за храна или просто като вредители. Но гълъбът е много приспособим, също като чайката. Намериха си някакво равновесно положение и вече ги чувам дори в момента. Изглежда като една много интересна съпоставка с нас хората, но за съжаление ние не сме птици и от много, много столетия за нас природните закони не важат. Ние се движим по човешкият закон. Човека победи във войната да е независим и това е най-голямото ни достижение. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 19, 2013, 08:57 Определено сегашният вариант много повече ми харесва. Аз пък, ако трябва да избирам между тези две злини, квазисоциализма (щото онова не беше социализъм) и квазикапитализма (щото това не е капитализъм), мисля че бих предпочел първата. >:D Surprise! ;) Естествено, най-добре е да излезе от тая фалшива дилема посредством други варианти. ^-^ Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 19, 2013, 08:59 Дай предложение, така и така си търкаме копчетата на клавиатурата.
Сега като си помисля, не бих слагал квази пред определенията. Онова си беше социализъм, защото е единственият социализъм, който сме виждали. Не знаем със сигурност някакъв друг социализъм дали е възможен. А и тоя дето го видяхме, изглежда е нежизнеспособен. Това сегашното е пазарна икономика и има разлика от капитализма, макар да е негово отроче. Но масово хората не правят разлика между тях и затова също не бих сложил квази отпред. Иначе си е съвсем наред и не виждам никакъв проблем с него. Функционира просто перфектно. Виж може би има страна, чието устроиство може да бъде наречено квазисоцио-капиталиситческо. Даже е задължително да ѝ турим тоя етикет. Защото има в себе си две несъвместими системи, паралелно. И двете обаче не приличат на това, което се разбира за тях в останалият свят. Разбира се говоря за КНР. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: v13 в May 19, 2013, 09:03 Както се казваше преди време, съм от обикновено работническо семейство. :) По времето на социализма със стандартни заплати на родителите ми за плащането на тока на никого не му дремеше, хладилника беше винаги пълен и всеки ядеше каквото поиска, храната беше здравословна, предимно българска и без всичките тези днешни химии, ходеше се на море, ходеше се без проблем в Русия и дори на екскурзии в някой европейски страни.
Хората работеха и живееха като хора. До 4-5 клас където успях да ида ходих и колкото спомени ми останаха от тогава толкоз. Става въпрос за море, и чести пътувания до Русия, екскурзия до Унгария, Чехия, Румъния. През онези години за пръв и последен път съм летял и на самолет. Завърших училище и комунизма вече таман си отиваше. Станах студент а родителите ми едвам успяваха да ме издържат, особено в последните години от студентството. С купчина лишения успяха да ми платят едни шофьорски курсове. Започна да работя, от една работа на друга, стандарта на живот лош, заплатата мизерна и стига само за основните нужди. Станах на 28 живея с родителите в панелката, ожених се. Сватбата беше скромна а парите за нея събрани с много лишения и усилия. Жената имаше една панелка наследена от социализма, понеже жилището беше в по-голям град от този, в който сме ние я продадохме за добра цена и купихме същата панелка в моя град. С остатъка от парите я ремонтирахме съвсем леко и направихме основното обзавеждане. Такива екстри като сватбено пътешествие и подобни не. После всекидневна борба с живота никакви почивки и развлечения защото няма пари. Детето расте и за него има много разходи, сега вече е и ученик. На 37 години успях да си купя кола на 20 години и имам кредит и заем на обща стойност 1300 лева. Колата карам само когато има пари за бензин. Морето и пътуването извън България е някакъв мираж. Сега съм на 38 години и нищо не съм видял от живота освен това, което беше като ученик. От януари съм безработен, до края на зимата сме стояли на студено, жилището има нужда от купчина ремонти, и колата има нужда от ремонт, искам за зимата да си купя печка на дърва ама няма пари за нея. Преди един месец се наложи да продам скътано злато та да си платя данъка за жилището колата и гражданската. Да ти ЕБА живота, той половината мина и като семейство нищо не сме видели и на нищо не сме се порадвали. Само всекидневна борба за оцеляване. Свободата е утопия, не се лъжете, че сега сме били свободни, това съвсем не е така. И да искам социализъм дреме ми дали ще ме пускат извън България, искам да живея като нормален човек с парите от заплатата си в България и да се радвам на живото а не да оцелявам. Не искам много, мога да се радвам и на малкото но да съм на топло и да не мисля как да си платя сметките и дали ще има пари за ядене. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 19, 2013, 09:17 Дай предложение, така и така си търкаме копчетата на клавиатурата. За всички не мога да говоря, но тъй като съм непоправим утопист, смятам да основа „Първа частна социалистическа република". :D А това за „квазитата", точно квазита са си. Ти правилно писа, че социализЪма си беше вид монархия (олигархия, ако трябва да сме точни. Разликата е в броя на управляващите лица). Да, точно така. Сегашното пък е... без коментар, v13 добре го е описал. За по-ясно изложение по въпроса на социализмите, предлагам за гледане това видео ($2). :) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 19, 2013, 09:25 v13 направил си моята грешка. И аз като теб се върнах да живея в родният град.
Стандартът в София обаче е различен. Виждам го всеки ден като си говоря със състудентите. Интернет ни дава възможност да си другаруваме и до днес. Преди се е ходило на море, планина, СССР, Румъния и Чехословакия. Сега се ходи на море, планина, Турция, Гърция и Чехия. Определено мисля, че Гърция е по-добра дестинация от Румъния. Стандарта на днешният софиянец (такъв с образование и перспективи) е не по-лош от живота на масовият българин от преди десети. Даже имайки предвид новите възможности, стандарта е по-добър. Е да не е за всички. Ама кой ни е бил по главите да сме местни патриоти? Псувам се всеки ден за тази грешка, но тя е непоправима вече за мен. И спрях да се псувам. От друга страна спечелих. Живота извън София е много по-малко интензивен. Има някакво спокойствие. За петнадесет минути пеш стигам до работа през градската градина. Работата е на центъра, а аз живея в краен квартал. Хем бързо стигам, хем по-здравословно, хем удоволствие. Естествено работя за някакви абсолютно смешни пари. Така е от месец. Преди това две години безработен. Бил съм безработен и преди няколко пъти. Безработицата докарва страшен стрес. Но борбата си е борба и трябва да я водим. Единствено не трябва да забравяме, че сме хора. Защото последното е пагубно. Иначе за храната дето била естествена. Ами да така е. Но тя пак щеше да стане боклук. Просто това, което уважаемият Дежурен нарече трета индустриална революция, у нас закъсня. Закъсня като всичко друго. Но пак щеше да дойде. И в КНР ядат ГМ ориз и какви ли не боклуци. Забравих да напиша нещо. Оскъдицата действа възпитателно. Като гледам фимчетата на Фреско за изобилието и примирам. Защото това е пагубно. Води до разсипия. Помня много добре как хората просто оставаха чешмите да текат или всички крушки да светят, дори да не са в съответното помещение. Аз си гася монитора и телевизора от копчето, защото дори режима готовност харчи ток. Помня как се разваляше храна в хладилника. Хладилниците бяха толкова натъпкани, че хората просто забравяха какво има вътре. И почваха да се глезят — не ми се яде това, не ми се яде онова. Миризмата на развалено беше естествената за хладилниците, защото дори беше трудно да се открие какво точно се е развалило. В последните 10 години ми се е разваляла храна веднъж. Бях заминал за два дни и станал токов удар, бушона се вдигнал. И понеже беше лято, храната се бе развалила. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: v13 в May 19, 2013, 09:54 Просто няма как цяла България да се изнесе в София. А и както ти go_fire пишеш провинциалният град си има ред предимства и удобства, които големия град не предлага. Не съжалявам, че съм си останал в родния град.
Образован човек съм и имам ред умения, които мога да предложа на даден работодател. За мен като човек със семейство като претегля всички разходи свързани с неудобствата на живот в София стигам до извод, че дохода ми в семейството трябва да бъде не по малко от 3000 лева на месец, че да мога да кажа, че живея като преди от гледна точка на финанси. Но удобството и екстрите на родния град ги губя завинаги а те не са маловажни. Една никак не маловажна екстра е примерно помощта на родителите особено, когато имаш малко дете. Не са много хората в България, които взимат такива заплати, че да живеят стойностно а тези които ги взимат плащат твърде висока цена от живота си за нея. Има и един такъв момент, дали от работа ти остава време да се радваш на парите които изкарваш и дали имаш здраве за това. Защото в повечето случаи цената на високата заплата е точно личното време и здравето. Общо взето е много малък процента от хората в цяла България, които могат да се похвалят, че живеят нормално. Между другото в много европейски държави вече се обсъждат ред социалистически идеи. Иначе да социализма е имал и ред проблеми но те са били следствие на това, че на онова време просто хората които са го въвели още не са били дорасли за това. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: stealth01 в May 19, 2013, 10:00 Всички в темата сравняват икономическото положение сега и тогава. разлики от преди и сега почти няма ::) за обикновеният човек всичко си е същото - ходи да работи за някакви пари, има за ядене, пие си ракията и гледа телевизия. може да попцува малко, но само за да е в тон с околните. за обикновеният човек, който няма пряк досег с държавата, е без значение кой е отгоре и каква политика се води. дори някои криво разбират патриотизма и слагат равенство между родина и държава... но ако човек е активен по някакъв начин в обществото, било икономически или социално, то ще се сблъска с държавата и ще разбере, че това нещо отгоре не работи, както би трябвало, има си кусури и не би било зле да се попроменят нещата... единственото нещо, което се е променило са проблемите... да, може би сега имаме мааалко повече свобода (по-скоро свободия), но ограничения винаги си е имало и ще ги има и за напред под една или друга форма. а бирата вече минава пастьоризация (което няма нищо общо с държавата, а си е технологичен процес) и не е нужно да гледаш във всяка бутилка дали няма парцали [_]3 Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 19, 2013, 10:19 Това за струпването на хората в големите градове е грешка. Има си и положителни страни, не е като да няма, но отрицателните май са повече.
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 19, 2013, 10:20 Съгласен. Живота в столицата идва на голяма цена. И аз не исках да я плащам, избрах уж сигурността. Ама се оказа уж. Проблема с децата е голям. Знам какво беше вчера. Денят работен, всичко е спешно и половината свят се е сетил, че иска нещо от теб, работиш до дори по-късно отколкото по принцип, а точно в тоя натоварен ден, учениците решили да не учат. Мамка му и МОН, никак, ама никак не мисли за родителите.
И сега тая седмица е просто кошмар. Почти няма да се учи през нея и ще се чудя, какво да си правя хубосниците. Нямам капка идея. Горкичката им майка, защото пак тя ще го отнесе. Аз се измъквам, че при частника няма варианти. Иначе ако не бях тук, наистина нямаше да ползвам помощ на родителското тяло. Ако ги нямаше тях нямаше да вкуся домат или месо. Нямаше да пия истинско вино и ракия. Но за себе си реших да спра с тази практика на родителската помощ. Не може да съм станал на сто години и да разчитам на тях. На †Великден ни дадоха агнешко, перашки и козунак. Вдигнах мега скандал на жената, че ги е приела и не ги погледнах дори. Това ми е първият †Великден без козунак и перашки. Ако смятат да дават нещо на децата, да го дават докато са там. От тях повече нищо не ща. Ако имат нужда от услуги и помощ винаги, но не желая нищо от тях. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: v13 в May 19, 2013, 10:44 go_fire, ако изнемогват а продължават да ти дават това онова те разбирам. не трябва обаче с грубости и скандали. просто може да поговориш с тях и да им обясниш доводите си.
Ако просто искаш да демонстрираш самостоятелност, те няма да я разберат. Родителите инстинктивно помагат на децата си с каквото могат докато могат. Казваш, че и ти си родител, помисли си какъв ли ще бъдеш ти, когато имаш внуци? :) И на нас, често са ни предлагали разни подаръци за празници и ние сме били на твоето положение и не сме искали да приемем особено в случаи когато знаем каква цена са платили, за да ни дадат това или онова. В такива моменти просто им казваме, "много благодарим но сега вие имате много повече нужда от това". Иначе когато родителите са материално добре за тях е радост да помогнат с каквото могат или да подарят нещо за празник, в такива случаи по-добре да приемем колкото и независими да сме, това ги прави много щастливи. Нека не ги лишаваме от тези малки моменти на радост. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: gat3way в May 19, 2013, 11:06 Мисля че по времето на НДСВ, беше най-добре. Причината е че бях в ранните си 20 и не ми пукаше за нищо. Искам си обратно тези безгрижни времена. На следващите избори ще гласувам за НДСВ ако още ги има.
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: edmon в May 19, 2013, 11:34 Както се казваше преди време, съм от обикновено работническо семейство. :) По времето на социализма със стандартни заплати на родителите ми за плащането на тока на никого не му дремеше, хладилника беше винаги пълен и всеки ядеше каквото поиска, храната беше здравословна, предимно българска и без всичките тези днешни химии, ходеше се на море, ходеше се без проблем в Русия и дори на екскурзии в някой европейски страни. Тогава човек разбира, че не може и бедния и богатия да платят една и съща цена за това, че газят една и съща земя!!!Защо? Защото богатия може да си позволи да плати по-висока цена и тя да помогне за облагородяване на земята газена и от него и от бедния! 10 % плосък данък помогна на сини и червени олигарси да натрупат още повече богатства, сини и червени тъпанари да обеднеят още повече!!! Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: gat3way в May 19, 2013, 11:40 Стигнахме до същността на проблема! Не може една яхта да е по-достъпна за някой зъл капиталист, отколкото за някой, който живее на помощи, мързи го да работи и всеки ден ходи за риба. Като се има предвид че на последния, яхтата му трябва дори повече, защото едно е да киснеш на брега и да поркаш бира докато нещо клъвне, съвсем друго е да го правиш на яхта!!!
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 19, 2013, 12:03 Защото богатия може да си позволи да плати по-висока цена и тя да помогне за облагородяване на земята газена и от него и от бедния! Тук не си прав. Нали помниш "свобода, равенство, братство". Е, не може да има прогресивно облагане без да се наруши принципа на равенството. Имам предвид равенство пред закона, а не някаква егалитарна уравниловка. Това че има такива големи разлики между бедни и богати се дължи на други фактори (тъпи и лобистки закони), не на плоския данък, който е едно от малкото неща, олицетворяващи равенството. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 19, 2013, 12:23 Златен нещо по средата. От една страна материално са по-добре от мен даже доста. Обаче последните им семейни проблеми бяха и защото майка ми настояваше да продължава да работи, за да помага на децата си. Освен това, прекалено отдавна съм пълнолетен, прекалено отдавна имам свое семейство. Каква е тая да разчитам на друг?!
Предният път като бях безработен отказвах да взема една стотинка от тях, но приемах материална подкрепа. Сега последният път взимах пари вярно, но никога не ги похарчих за текущи нужди и не влязоха в семейният бюджет. Част от тях използвах за скромни новогодишни подаръци, част спестих. 10% от 10 млн. лв. са повече от 10% от 310 лв., тъй че богатият пак си плаща повече. Законите не са тъпи. Много са си хубави. Ама имало лобистки сред тях? Не помните ли? Пазарна икономика. Всичко се купува и продава. Купете си закони и Вие. Аз някъде по-нагоре не писах ли, че държавата трябва да се сведе до една свръх милималистична администрация и да има нулева намеса в икономиката? Това поправя и проблема с неравенството. Не може държавата да има достъп до пари, които да дава на частни лица. Или за всички по равно (социални и здравни осигуровки), или нищо друго (няколко заплатки, колкото да се каже, че има държава). Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 19, 2013, 12:59 10% от 10 млн. лв. са повече от 10% от 310 лв., тъй че богатият пак си плаща повече. Така де, нали и на мен това ми е мисълта - от всеки по равно. ;) За съжаление социализЪма (квазисоциализма) се е разпрострял нашироко ($2) дори в имащия себе си за капиталистически Запад. :'( Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: marvin70 в May 19, 2013, 13:42 Златко , съвсем точно описва бившия ни "социалистически строй" с думата "квази" . Според класическия Марксизъм ,делението на строевете (робовладелски , феодален , капитализъм и прочие) се определя от това как и кой разпределя "принадената стойност" . Накратко какво е това : всяка дейност свързана с преобразуването на природни условия и ресурси в продукти за консумация и подържане на живота ни е "работа" .Когато ние извършваме някаква работа , ние извършваме минималното количество нужно да задоволи нашите собствени жизнени потребности и някво допълнително количество което не ни е жизнено необходимо - това е принадената стойност . Пример : когато изпираме дрехите си ние перем не само нашите собствени,но и на останалите членове на семейството - минималното количество работа (продукт) е изпирането на нашите собствени а останалото е принадена стойност която изработваме .
В различните общества , различни категории хора разпределят тази принадена стойност - в робовладелския строй господаря разпределя , във феодалния строй феодалът , в капитализма - капиталиста . При комунизма (комунния строй) това разпредление трябва да се извършва от лицата пряко участващи в пройзводството на "блага и принаден продукт" . На практика при "социализЪма" имахме форма на държавен капитализъм - държавата разпределяше и планираше пройзводството на принадена стойност , и реалния проблем беше свързан и с вид "крепосничество" - спомнете си системата на "жителство" и трудностите и пречките за придобиване на жителство в по - голямо населено място . Така ,че ние никога не сме били в реален социализъм или нещо подобно а във вид "мелез" на капитализъм и феодализъм . И следвайки някава логика по въпроса за комунизма , социализма и прочие , рано или късно стигаме до въпросите > това сериозно ли е или утопия , и ако е сериозно то тогава "кой ще ни пази от пазачите?" * горното изложение на "марксизма" е съвсем упростено , както и примера е съвсем елементарен . В края на краищата трудовете по въпроса са доста томове сериозна философия. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 19, 2013, 13:49 Дедо Маркс наистина е писал такива работи, но това, което описваш е някаква форма на анархия, а не социализъм, макар че изключвайки от формулата капиталистите, все пак замязва на социализъм.
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: marvin70 в May 19, 2013, 14:02 Ми аз нищо не описвам . И капиталистите не са изключени от формулата, при "реалния" ни социалиъм или "плановата икономика" , както искаш го наричай в ролята на "капиталист" беше държавата и респективно партията . Малко по Оруелски , "партията е държавата и държавата е партията" .
А дедо Маркс верно това е твърдял - тези ,които произвеждат продуктите , те трябва да планират производството и разпределят печалбите разходите и т.н. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 19, 2013, 14:06 Говорех, че преразпределението директно от трудещите се, без за това да се намесва държавен апарат е анархизъм. В една социалистическа страна, в която държавата няма роля на преразпределител, тя просто не съществува. Защото тогава това, за което преразпределя държавата, ще се преразпределя от самият пролетариат.
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 19, 2013, 14:37 Човечеството се е развивало и еволюирало точно в конкуренция със себе си и природата, а такива глупости като равенство убиват всякаква конкуренция и поради тази причина и аз съм против по доходното облагане, въпреки че за мен лично е без значение!
Може би преди повече от 2 години съм чел някаква не много ново изследване за Франция, че били обезпокоени от липсата на всякаква предприемчивост у младите. Ами каква предприемчивост да има, когато предприемчивостта хич не се връзва с работата на работно време дето 8 часа си ангажиран и после, шапка на тояга! Не можещи са само ощетените от природата! Всички други са не искащи! Който иска да постигне нещо, има достатъчно много възможности да се образова и безплатно и да се поучи от чуждия опит на постигналите по-добро материално положение около него. По-големия проблем е, че се подменят фундаментални неща в живота на хората. Как да има раждаемост когато от години се провежда политика на еманципация на мъжете и жените което срещу природата! Природата е сътворила жената с една роля в живота, а мъжа за друга. Далече съм от мисълта, че трябва да не се образоват жените и да се спира кариерното развитие на тези които желаят, но да с тези директиви да се лансират с някакви проценти жените в управлението на фирмите и тем подобни, не само, че са абсолютно не пазарна намеса в дейността на стопанските субекти, но противоречат и на природата! Кога ще роди една жена когато е ангажирана в кариерно развитие!? Ами защо и е пък този мъж, като тя ще и ще носи и ще меси!? Или ще трябва да провеждат курсове на мъжете по готвачество, създаване на домашен уют и отглеждане на деца!? Не веднъж съм заявявал, че европата докато не се разпадне, оправия няма да има! До онзи ден било скъпо производството на зелена ел. енергия щото технологиите били скъпи, а ега щели да вкарват 40 и не знам колко процента защитно мито на китайските слънчеви панели щото подбивали цените на европейските! Опаковките замърсявали природата и трудно се били разграждали, а днес какво чета: Цитат От началото на 2014 г. Европейската комисия ще забрани да се използват шишета с олио за многократна употреба по масите в ресторантите, предаде Би Би Си.Източник ($2). Още подобни примери колкото искате! Не ми се изреждат. В нашата тъпа държава има твърде много глупости, но болшинството идват от Европа или са допълнително изкривени европейски тъпотии! Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 19, 2013, 14:56 Преди няколко дни хванах едно предаване по някоя от телевизиите за тези програми дето ще правят от безработни бизнесмени и ще им дават по няколко хиляди лефа безвъзмездно!
То това е пак ебати и глупостта и ако се подмами някой, дори и ще фалира, но с печалба за консултантите! В общи линии, трябва да има и лични средства вложени, ама консултант трябва да одобри бизнес идеята и да консултира по време на реализирането, пък от тези безвъзмездни кинти ще му се плати на него! И тук у мен изникват логичните въпроси, абе аджеба, този консултант като е толкоз голям разбирач от нещата които аз разбирам и съм готов да вложа лични слредства за да си реализирам проекта, защо не си го направи сам и да си прибира печалбите!? Тези консултанти от алтруизъм ли се издържат!? Ей така едни готови сервирани пари от данъци на хората които все още работят и изнемогват потрошават в тъпизми! Ами пък тази алтернативна трудова заетост!? Значи "образован", ама преписвал и нищо не научил и за това не може да се реализира, ще ходи някъде на "работа" като в същото време ще се учи, че и ще му плащат за нещото което е пропуснал да научи в училище/университета, щото купоните са били по-интересни! И отново с пари от изнемогващите все още работещи и реално произвеждащи благата които в момента ползва! Ха някой да предположи до кога ще стигнат парите които се трошат по този начин! Според мен, докато не останат работещи които да захранват с данъци. Ролята на държавата, дори и в монархиите, никога не е била да създава работни места, а да регулира със закони отношенията между хората и стопанските субекти. 46% от британците искат извън ЕС ($2) сигурно щото и те са по-прости от нас! Но пък М. Тачер беше казала, че социализма свършва като свършат парите на другите и хората явно вземат мерки преди да им свършат парите, а не като нас като дойде яйцето до гъзъ. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: dejuren в May 19, 2013, 16:35 Аз засега ще се самоотстраня от дискусията (неделя сутрин е). За отскок ще оставя това тук:
Тогава: http://www.lostbulgaria.com/?p=5194 http://www.lostbulgaria.com/?p=5193 http://www.lostbulgaria.com/?p=5190 http://www.lostbulgaria.com/?p=5165 http://www.lostbulgaria.com/?p=5162 http://www.lostbulgaria.com/?p=4184 http://www.lostbulgaria.com/?p=4182 http://www.lostbulgaria.com/?p=4157 http://www.lostbulgaria.com/?p=3471 http://www.lostbulgaria.com/?p=2444 http://www.lostbulgaria.com/?p=2360 http://www.lostbulgaria.com/?p=2359 http://www.lostbulgaria.com/?p=1076 http://www.lostbulgaria.com/?p=525 http://www.lostbulgaria.com/?p=524 http://www.lostbulgaria.com/?p=518 http://www.lostbulgaria.com/?p=515 http://www.lostbulgaria.com/?p=512 http://www.lostbulgaria.com/?p=511 http://www.lostbulgaria.com/?p=510 http://www.lostbulgaria.com/?p=509 http://www.lostbulgaria.com/?p=508 http://www.lostbulgaria.com/?p=506 http://www.lostbulgaria.com/?p=502 Сега: http://www.lostbulgaria.com/?p=860 http://www.lostbulgaria.com/?p=859 http://www.lostbulgaria.com/?p=1625 Давайте още снимки от сега-то, лостБългария даде само такива подобни в раздел "промишленост", а те само "пост-апокалиптични" !? Вярно тогава-то се снима за пропаганда, но днес пък пропаганда няма ли? С една дума не искам да светя на въпроса едностранчиво. Да гледаме и да сравним. Черногледство ли ни гази след 89-та, или е по-сериозно. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: gat3way в May 19, 2013, 17:10 Още едно предимство на соца: Работническо дело струваше няколко стотинки!!!
(http://detstvoto.net/uploads/posts/2009-11/1258070994_rabotnichesko_delo_22juli1969.jpg) А ето как завършва всичко....при цена вече 10 стотинки... http://4.bp.blogspot.com/_CULfDo8YCm8/SvapsLkDMlI/AAAAAAAAB4k/czkHiw7xhFM/s1600-h/d29.JPG Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: v13 в May 19, 2013, 18:10 А сега е ето това:
http://www.duma.bg/ http://www.bsp.bg/ Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: arda_kj в May 19, 2013, 20:44 Въпросът "Тогава vs Сега" е без голямо значение за настоящето и бъдещето. Вместо да прекарваме времето в безсмислено мечтане за Тогава (и оплакване от Сега) трябва да запретнем ръкави и да почваме да работим за промяната, и за полагане на основите на система, която нас ни удовлетворява.
Докато хора като вас и мен (които приемам, че имат представа какво трябва да се прави иначе нямаше да поставят тази тема и да пишат в нея) се ограничават само с писане по форумите или бистрене на политиката в кръчмата или на маса с чаша ракия в ръка, абсолютно нищо няма да се промени. ТРЯБВАТ РЕАЛНИ ДЕЙСТВИЯ. В момента в обществото ни назряват реални искания и реални действия за промяна, и заменяне на уродливата система на Сега с нещо работещо, което ще служи на цялото обществото. За да стане обаче тази промяна трябват хора, които са готови да жертват поне малко време и енергия за тази кауза (нали не очаквате системата на Сега да се промени сама от само себе си). Ако изпуснем този исторически шанс за промяна на системата на Сега, България, след 30-40г. може да я няма (или да е на доизживяване). Не знам за вас, обаче аз това не мога (а и не искам) дори на ум да си го помисля, нито пък някога (докато съм жив) ще се съглася това да стане. Знам че на повечето хора им е по-лесно да седят и да се оплакват, да не правят нищо и просто да гледат безучастно отстрани (понеже това не изисква никаква сериозна енергия и ангажираност). Но апела ми е към тези, които не са такива или най-малкото са готови поне малко да излезнат от летаргията на зимния си сън и да направят нещо за другите. За да не бъда голословен и, за да не ме обвини някой, че и аз само си чеша езика по форумите, ето как се развиха нещата с мен: В момента работя в KU Leuven (Льовен, Белгия) като изследовател (т.нар. postdoctoral fellow). Работя във факултета по химия, въпреки че съм физик, но нещата в днешно време са много интердисциплинарни, така че това не е някакво изключение. Казвам се Стоян Йорданов и съм на 30г., ето тука може да ме видите на web страницата на департамента (предпоследния ред с българското знаменце) http://chem.kuleuven.be/research/mds/post-doctoral%20researchers.htm ($2) В някакъв момент от моя живот осъзнах, че само говоренето и писането по форуми не са достатъчни, за да се промени системата в същността си, трябва по-организирана съпротива и обществена дейност. Сам човек трудно може да се изправи срещу системата и да очаква да промени нещо. От друга страна ако знаеш, че зад тебе стоят повече хора и си част от някаква силна организация, нещата вече не изглеждат толкова невъзможни. Както и да е нещата се развиха, така че в един момент се срещнах с ето този човек http://www.eurochicago.com/2011/09/ivan-daraktchiev/ който е един наистина уникален българин, и който е почнал да работи в посока промяна на системата на Сега. Понеже видях, че освен празни приказки за промяна има и изградена концепция какво трябва да се промени в България, реших че си заслужава жертвата и усилието да го подкрепя и да се включа в неформалното движение създадено от него нар. "Заедно". Главните идеи за които се борим са: 1) Пряка демокрация (с гласуване по електронен път и образователен ценз основно/средно образование); 2) Отпадане на партиите и партийния живот в класическия им вид - т.к. след въвеждането на пряката демокрация стават безсмислени; 3) Избиране на държавен съвет (от например 12 човека) мажоритарно, който назначава правителство (от експерти) и осъществява контрола върху него. Всеки представител на държавния съвет изпълнява длъжността президент на ротационен принцип (например чрез редуване на всеки шест месеца); 4) Отпадане на парламента като излишна институция след минаването на пряка демокрация; 5) Създаване на Народен Трибунал за наказване на виновниците за нац. катастрофи през последните 120г.; 6) Ревизиране на всички приватизационни сделки; 7) Подготовка за преминаване към нова икономическа система: 7.1) Въвеждане на Базисен доход (всеки получава и му се гарантира минимум доход всеки месец) - дохода е такъв че да няма ровещи по кофите и едновременно с това да не е прекалено голям, така че да има стимул да работи. Дохода е пожизнен, независимо дали работиш или не го получаваш; 7.2) Замяна на ДДС с данък върху оборота (например 5% данък върху оборота) - край на ДДС измамите и опростяване на данъчното законодателство; 7.3) Въвеждане на прогресивен данък общ доход (10-15-20); 7.4) Елиминиране на данък върху дивидентите (след стриктно дефиниране на понятието) и данъка върху лихвите по депозитните влогове; "8") Реформиране на медицинското обслужване. Регламентиране на безплатно медицинско обслужване за всички български граждани. Закриване на Здравната каса като ненужна бюрократична структура. Премахване на медицинското и социално осигуряване като ненужно в новата система; 9) Суспендиране на присъединителния договор с ЕС и иницииране на преговори за нов договор или излизане от съюза - понеже текущия договор е повече в наша вреда отколкото полза; 10) Реформиране на съдебната система. Въвеждане на смъртно наказание; 11) За пълен списък тук: http://www.zaedno.mobi/Zaedno/Novini_ot_ZAEDNO_files/111222333.pdf 12) За подробно запознаване с възникването и идеите на движението, тук: http://www.zaedno.mobi/Zaedno/Nacalo.html Нека програмата да не се възприема като нещо крайно и фиксирано, а като начална точка на последващи дискусии. Всяка добра идея и градивна критика е добре дошла. Ако някой прецени, че си заслужава риска и усилието, и реши да се ангажира може да ми пише директно на мен yordanov.stoyan"maimunka"gmail.com или на адреса посочен на сайта (т.е. директно на Иван Даракчиев). Всяка помощ, дори и просто да следите какво правим е от полза. Комуникацията е в повечето пъти по електронен път. Ако някой иска да ме види на живо, при някое от идванията ми в БГ (горе-долу веднъж годишно) и това може да стане. Във фейсбук може да ни намерите (и присъедините) и следите тук https://www.facebook.com/groups/147495022080378/ Защо го правя всичко това? Освен че обичам родината си до мозъка на костите си, планирам в някакъв момент да се върна (най-късно до 10г.), ако до тогава нещата не са се променили съществено, ще трябва всичко това да го почвам от началото. Затова, вместо да чакам, а и за да си спестя времето, за мен единственото спасение е някакви читави хора да се съберат и намерят, да се обединят, да поддържат връзка и с общи действия да се опитаме да движим промяната и прогреса в БГ. Та въпроса в момента е къде ще сте Вие през цялото това време и искате ли да направите нещо или ви стига да гледате от страни случващото се? Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 19, 2013, 21:03 Браво, arda_kj! :)
Дано има повече такива като теб и твоите съратници. ^-^ Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: luda_glawa в May 20, 2013, 10:44 //offtopic
Аз да поздравя всички негласували с едно парче - Leningrad Cowboys - Happy Being Miserable ($2) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Naka в May 20, 2013, 11:23 И аз да поздравя всички (и гласували и негласували) с една друга песничка с подобно послание John Lennon - Working Class Hero ($2)
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 20, 2013, 11:42 Музикална пауза ($2) значи? Добре, ама да не прекаляваме. ;)
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: 4096bits в May 20, 2013, 11:55 Тогава, сега ... дрън-дрън ярина! Не понасям приказки от рода на какви били времената или какви са сега, държавата това, държавата онова. Глупости! Нещата не се случват сами. Зад всяко действие или бездействие стои някоя персона. Има конкретни хора, отговорни за всяко едно нещо. Не можеш да обвиняваш "държавата". Държавата не взима решения. Тя е някакава химера, построение. Интересно ми е също този пич със списъка с приоритетните неща, дето трябвали да се направят, дали осъзнава, че звучи точно като политиците от телевизора. Трябва да се направи туй и туй и всичко ще е наред. И как ще стане? Това някак не се разбра. Има ли изобщо законен начин да се намърдаш там - Ти с идеите - и да прокараш всико това? И се съмнявам, че си наясно с възможните последствия, дори тези неща да се превърнат в правила и разпоредби. Сляп ли си?
Ако човек се огледа хубаво, ще види нещо, което вече прозира зад завесата и е видно за все повече хора. Един сбор от закони и правила не може да направи хората щастливи и радостни от живота. Тук, във този форум, се появиха линкове за положението с децата в Норвегия и не само там. Там също спазват правила и закони. По този начин, човек може да прокара всякаква линия на поведение и след това да не носи никаква отговорност за действията си, защото "законите" са такива. Липсва вече личната отговорност. Липсва и желанието да се поеме такава за последствията от действията. Човека не е виновен за действията си - законите са такива. И как можеш да се бориш с това? Не можеш. Жената от Русия е избюгала от Норвегия, защото няма "законен" начин да се бори за сина си. Другият начин. Остава насилието. Все повече хора грабват оръжие и стрелят по невинни, защото са объркани и не знаят срещу кого и какво да насочат гнева си. И няма как да знаят. Срещу "държава" не можеш да се бориш. Какво ще направиш? Ще надупчиш стената на някое министерство ли? :D А хорат а отговорни за ситуацията вече не ги знае никой. Нужна е пълна, тотална промяна на начина, по който се организират хората в общества. Нищо друго няма да помогне. Нужни са нови основи. Аз например, зная, как да има публично управление или поне контрол. Но никой няма да ме чуе и за това си трая. Прекалено радикално е. Радикални идеи не се прокарват с избори. Прави се революция. Останалото е просто козметика. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: aleximilian в May 20, 2013, 14:12 @arda_kj, би ли отговорил на:
На колко и кои точки вярвате и дали някои от нещата не са най-малкото утопични (меко казано)? - това в личен план След като живееш и работиш в момента в брюксел, г-н Иван Даракчиев в австралия и явно голяма част от членовете ви са извън българия, трябва да имате поне малко по-широк мироглед. Да ви е ясно, че която и да е държава от ЕС и не само, ако тръгне на такава политика я очаква изолация. п.п. Явно държавата ни я очакват страшни години :o Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 20, 2013, 14:21 Arda още от как те забелязах разбрах, че си умен човек. С времето това становище
само ми се потвърждаваше. Преди година или повече разбрах, че си учен и си нейде по чужбините. У нас няма условия за наука. Но тук сега ще напиша, какво мисля за някои от точките. Първо няма как да участваш в политическият живот на страната, докато си извън нея. Да можеш да пишеш в Интернет, можеш дори отворени писма до институциите да пращаш, можеш в съответното посолство на страната ни да депозираш някакви документи. Но не можеш да участваш в политическият живот на страната. За целта просто трябва да си тук, няма как иначе да стане. Особено притеснително е становището за смъртното наказание. Всеки, който е за него, трябва да е готов да хване пистолет в ръка и в упор да убие абсолютно непознат човек. Ако не е готов на тази крачка, не трябва да е радетел на смъртното наказание. То е изпитание за морала. Освен, че трябва да е готов да убие, трябва да е готов и да обясни на неговата майка, че е допуснал грешка и е убил невинен човек. Трябва да е готов да го стори лице в лице. Защото грешки неизбежно стават. Винаги. Това е абсолютно гарантирано. Разбирам, че като човек учен си над такива неща като суеверия и морал. Науката е атеистична и това е напълно разбираемо. Няма как да е релевантна чистата наука с вяра в нематериалното. Но много от нас не са атеисти. Прости ни невежеството, прости ни изостаналостта, прости ни глупостта. Но ние просто не сме атеисти и сме много. Вие напредничавите винаги, винаги ще сте по-малко от нас и трябва да се съобразявате с този факт. За нас като прости, невежи и изостанали не е приемливо да изземаме функциите на това, което вероятно ще наречеш фиктивно същество от митологичен вид, остаряла, рудиментарна концепция, неизличена все още от еволюцията. Ние смятаме, че това с дългото определение, което вярвам можеш да направиш още по-дълго е това, което единствено има правото да дава и отнема живот. Не смятаме, че имаме право да изземваме това право. Нещо повече считаме го за тежък грях. Тъй че в науката може да не съществуват категории като съвест и морал, но за нас обикновените хорица, това са определящи житието ни неща. Да осъзнаваме, че са предразсъдъци. Но тези предразсъдъци ни правят хора и не сме готови да се откажем от тях, каквото и да казвате учените хора. Науката си е за Вас, човечността за нас. Нашите светове нямат допирни точки. Да ще продължим да се възползваме от огромните Ви достижения, но няма да приемем възгледите Ви, колкото и да са правилни. Та един учен може всеки ден да убива хора и да не страда от това. Може да го прави с ясното съзнание, че така ще помогне на много други да живеят. Един експеримент може да е доказано опасен, но да донесе невероятни резултати. Може да си струва риска от грешка, може целенасочено да се избият много хора, но в крайна сметка да се спасят хилядократно повече. И тази концепция си давам сметка, че е абсолютно приложима към смъртното наказание. Да с чиста съвест можете да убивате убийци и изнасилвачи. Ако случайно е грешка, то е статистическа грешка. Има реален резултат, че един насилник си отива завинаги и никога повече няма да насилва. Ние разбираме това, но не го приемаме и е невъзможно да бъдем убедени в противното. Ние не вярваме, че едно зло може да доведе добро. Напротив, за нас простите, неуки и суеверни, това би довело единствено повече зло. И да знаем, че според Вас учените категории като добро и зло не съществуват, а единствено причинно- следствени връзки и резултати оценени като положителни или отрицателни в зависимост от положените цели. По другите въпроси имам също големи възражения. Да многократно съм се изказвал за пряката демокрация, но не това не е странно да имам възражения. Основно съм твърдо против формата, която е предложена. И съм го казвал многократно. Твърдо съм против да се прави по електронен път. Това поставя едновременно имотен, интелектуален, образователен и какъв ли не още ценз. От това личи, че да против съм и въобще отнемането право на глас по какъвто и да било признак. Бивайки християнин за мен всички хора са равни. Просяка е ценен точно, колкото и професора. Всички сме чада †Божии, всички сме равни пред †Неговата милост. Да, да, да вече се съгласих, че това не е твоето верою и няма как да бъде, но то е моето и ме определя като човек. Въпреки това смятам, че има пътища за оптимизиране. Например да има макет на бюлетина, а всеки сам да си я набавя, както намери за уместно. Да това поставя известен имотен ценз, но той е общо взето пренебрежим. Отпечатването на една страница А4 е горе-долу 4-5 ст. Който няма 5 ст. в джоба, винаги може да помоли съответната обществена организация, която подкрепя решението да му издаде такава безплатно. В крайна сметка, това ще е в неин интерес. Хората нямащи 5 ст. и въпреки това желаещи да участват в демократичният процес, не са чак толкова много. Също така комисиите могат да са от членове на съответните организации заинтересовани от решението. Дали трудът им ще бъде заплатен или ще работят безплатно за идеята, ще се разбират вътрешно в организацията, която представляват. Извозването на протоколи и бюлетини може да стане от общински служители, които за целта да не получават пари, а три дни компенсация. Работили са в почивен ден, значи два дни почивка + един допълнително, че са доброволци. Така пари няма да се харчат за нищо, но всеки ще получи своето. Не на последно място, хартията, която е изразходена за бюлетините може да се предаде за вторични суровини и държавата даже да е на печалба от изборите. Останалите ти точки са много подобни на ИМ-ММТ, която наскоро предложи г-н Марков. Там вече се изказах, не ми се повтаря. Забравих за ДДС. Твърдо против. ДДС беше въведено, за да отмени срамният данък оборот. Докато стоката стигне до клиента, тя може не, ами обезателно, ще мине поне през 4-5 контрагента. като всеки си сложи по 5% на клиента ще му дойде много по-голямо оскъпяване от 20% ДДС, което плаща в момента. Не съм съгласен за връщането на Данък оборот при никакви обстоятелства. Като икономист не мога при никакво положение да се съглася с него, в никакъв случай. Да от това държавата ще спечели, но всички участници на пазара ще изгубят. Икономиката е по-важна от излишъците в държавният бюджет. А в крайна сметка, те ще са временни, защото икономиката ще се свие и това ще доведе по-ниски приходи наред с фактическото обедняване. Недоумявам и още нещо. Тук множество хора се изказват ласкаво за социализма. И в същият ден, когато го правят пускат теми под заглавия като: Възмутен съм от дъното на душата си. Чакайте Ве! Първо каква душа??? Социализмът е материалистичен, бездуховен и атеистичен. Второ възхвалявате социализма, пък когато го видите в действие, казвате, че сте възмутени. Това е социализма. Точно, както го описват в статията на анонимните. Май анонимни трябваше да е в кавички. Държа да припомня и го правя при всеки удобен случай, че толерантност означава одобрение. След като одобряваш педерастията, то де факто трябва да я подкрепяш и насърчаваш. Ако не я насърчаваш, значи не си искрен в одобрението си. Значи не си социалист. Нали помните? Всички да са равни. Всички малцинства да имат права. Всички малцинства да са равно представени с мнозинството. Мнозинството да не посяга върху малцинството. Малцинството трябва безпрепятствено да развива своята култура. Това е лявото. Това е социализма. Тази партия не случайно се казва работническа. Това отношение много ми напомня ранните демократични години. Тогава множество хора бяха за свобода,плурализъм, демокрация, ала- бала. Ама всъщност не искаха да рискуват сигурните си работни места. Искаха работата да им е лесна, ако може да я няма. Искаха обезателно да е държавна, защото това не носи отговорност и отчетност. Искаха да си работят и на частно покрай това. Искаха да не рискуват социалните си придобивки. Искаха сигурност. Свобода и сигурност са взаимоизключващи се понятия. Частна инициатива и държавна намеса в икономиката са взаимоизключващи се. Когато пиша, че не съм социалист винаги забравям този въпрос да изтъкна. Не съм социалист освен заради всичко друго, но и защото не съм толерантен към педарастията. Търпя я, но не я одобрявам. За мен тя е неестествена. Търпя я, защото и те са хора и те имат същите, като моите права, но в никакъв случай не ги насърчавам да правят това, което правят. Напротив осъждам го. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: lunarvalley в May 20, 2013, 14:59 go_fire,
като те чета имам чувството че си си изградил представа за хората занимаващи се с наука от американските филми... не бива така ;) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: Златко в May 20, 2013, 15:24 Защо социализъм? (от Алберт Айнщайн) ($2) ^-^
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: v13 в May 20, 2013, 15:34 go_fire,
Къде го видя тоя социализъм в Норвегия? Това при тях си е просто извратена и престъпна държава. Религията на толерантността завладяла голяма част от Европа няма нищо общо нито със социализма. Религията на толерантността или хуманизма в основата си е антихристиянска доктрина. Социализма, който сме наблюдавали в България през годините е много далече от истинската идеология, неговата форма е била доста извратена и никога не е имало на практика истински социализъм понеже държавата и партията, които са били едно цяло са си били капиталисти. От друга страна идеолозите на социализма в миналото за съжаление са били атеисти и в трудовете си са вмъкнали и атеизма. Може да има и социализъм, който уважава християнството и неговия морал и ценности и не е задължително непременно всички да са равни. То всъщност по времето на социализма в България не всички са били равни поради ред причини. Дори можем да избегнем термина социализъм и просто да го заменим със социална държава или управление. Припомни си в Библията, каква беше социалната политика на Исус, какво съветваше богатите и как се грижеше за бедните. Спомни си притчата за работниците на нивата =1]"Матей 20 глава" ($2). Някой християни проповядват сега, че правилния християнски строй бил капиталзма и дори тогава в миналото да е имало нещо общо с него, Исус беше носител на много голяма доза социална политика в учението си. Според мен истината е някъде по средата, без социалната добавка никой капитализъм не може да устои дълго. Доказателство за това виждаме сега. От друга страна предполагам, че същото е валидно и за социализъма в чистия му вид. Проблема на днешното общество е, че изроди социалното в криворазбрана толерантност и хуманизъм. Иначе като вярващи няма какво добро да очакваме занапред съдейки по пророчествата за последните времена. А всичко това, което се случва вече е било пророкувано. Колкото до гейовете и разврата, това вече се е случвало в миналото и тогава Бог изпепели цели два града. Ето и какво казва Бог за гейовете лесбийките и всякакви други извратени форми на сексуалност: =1]Римляни 1-ва глава ($2) виж от 15-ти стих надолу. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 20, 2013, 16:21 Трите основни религии Будизъм, Ислям и християнство в основата си са дълбоко социални, но като цялостна философи, цялостна технология на живот с начин на хранене, работа и отношения между хората!
Фундаменталното при Будизма примерно е, хората да не мислят за себе си, а за обществото около тях, че обществото около тях като е добре, то и те лично ще са добре, а Християнството слага на преден план човека който трябва, ама ако иска да мисли за обществото и, че обществото ако е добре и той ще е добре. Поради тази причина и не си спомням кой японски император след 100 години мисионерство и християнство в Япония забранява християнството и избива всички християни, защото тези две фундаментални разлики започват да влияят зле на тогавашното японско общество. Исляма и той по същия начин проповядва само добродетели, но пък с тази разлика, че като те ударят по едната буза, да не нагаждаш другата, а да отвърнеш със сила която да респектира всеки друг да не се опитва! В основата си мисля, че исляма е много по социален от християнството и с по-добри обществени връзки! Ако се позамислите, там където религията има по-силни позиции живота е по-добър, а всепризнатата задружност у азиатците, дори и между конкуренти в бизнеса, мисля, че се корени точно в религията им. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: v13 в May 20, 2013, 16:36 backinblack, грешиш
Християнството винаги е слагало на преден план Бог, вярата в Него е в основата на всичко от нея произтичат християнски ценности, които повлияват обществото като цяло. Християнството насърчава към духовно израстване и усъвършенстване, чрез вяра. Материалното се описва като заслужена награда за труда на всеки и се казва, че човек трябва да се радва на плодовете от неговия труд. Голямата привързаност към материалното се счита, като отдалечаване от Бог. Материалното е радост на земята но то не води до спасение. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 20, 2013, 16:56 Те всички слагат на преден план Бог, както и да го наречеш, но аз говоря за това какво проповядва Божието слово чрез библията или корана!
Май пропуснах, че всички за едно са единодушни! За страха от Божието наказание! След като законите изместват вярата, мислиш ли тази нова вяра би била приложима без страх от закона който все повече постановява, но без да предвижда наказания за неизпълнението или мъглявото, чрез съд ще се уредят споровете за дори и най-дребните неща!? Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: v13 в May 20, 2013, 17:15 Много се извинявам, че леко се измества темата, към религии но съм длъжен да отговоря с един цитат понеже той е най-показателен за това, което имам предвид.
1 Петрово 2 глава. 11 Възлюбени, умолявам ви, като пришелци и чужденци на света, да се въздържате от плътски страсти, които воюват против душата; 12 да живеете благоприлично между езичниците, тъй щото, относно това, за което ви одумват като злодейци, да прославят Бога във времето, когато ще ги посети, понеже виждат добрите ви дела. 13 Покорявайте се заради Господа на всяка човешка власт, било на царя, като върховен владетел, 14 било на управителите, като пратеници от него, за да наказват злодейците и за похвала на добротворците. 15 Защото това е Божията воля, като правите добро, да затуляте устата на невежите и глупави човеци; 16 като свободни, обаче, не употребяващи свободата за покривало на злото, но като Божии слуги. 17 Почитайте всички; обичайте братството; от Бога се бойте, царя почитайте. 18 Слуги, покорявайте се на господарите си с пълен страх, не само на добрите и кротките, но и на опърничавите; 19 защото това е благоугодно, ако някой от съзнанието за Бога претърпява оскърбления, като страда несправедливо. 20 Защото, каква похвала, ако понасяте търпеливо, когато ви бият за престъпленията ви? Но когато вършите добро и страдате, ако понасяте търпеливо, това е угодно пред Бога. 21 Защото и на това сте призовани; понеже и Христос пострада за вас, и ви остави пример да последвате по Неговите стъпки; Ето защо поради този текст и някой други, за мнозина християнството е тежко. На друго място обаче пише, че може да има изключение от описаното по горе покорство, уважение, подчинение само в случаите, когато определените власти или човек възпрепятстват вярата на дадената личност или я правят невъзможна със забрани и закони. П.С. Под езичници може да се разбира всички невярващи. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: gat3way в May 20, 2013, 17:22 Нямам нищо против смъртното наказание само по себе си, стига да можеше да няма никакви грешки при прилагането му. Тъй като това е невъзможно, съм против.
Представи си следния казус: някой проектира сграда, която след 2 години се срутва и избива примерно 50 души. Осъждат го на смърт. След още няколко години се прави нова експертиза и се оказва че всъщност не е виновен архитекта, а собственикът на фирмата, който е спестил от материали и е бутнал на строителния надзор да си затвори очите. Сега следващите няколко момента: убийството на собственика ще съживи ли архитекта (последния има роднини, които няма да са особено доволни от всичко това). За претрепаните в блока и роднините им има ли някакво значение? И не на последно място, всички, водили делото, начело със съдията издал присъдата, убийци ли са? На практика да, защото са видяли сметката на невинен човек. Следователно по всички правила на логиката, следва техния ред. Накрая какво ще реши избиването и на строителя, и на надзорника и на целия съдийски състав? Ще върне ли 50-те жертви? Не. Къде е превъзпитателният ефект? Не е много ясно, по-скоро тук всичко се превръща в някаква садистична самоцел. Та смъртното наказание е ОК според мен, но това е до първия осъден по грешка. Оттам нататък цялата система тотално се компрометира и обезсмисля и вече не става въпрос за справедливост и превъзпитаване на обществото, а за някаква удодлива система. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: arda_kj в May 20, 2013, 18:43 go_fire,
Първо нека да каже, че изпитвам уважение към теб и твоите възгледи (донякъде и ги споделям). Естествено и винаги да им различия, но това е част от прогреса. Сега по същество. Не знам от къде ти хрумна, че за нас учените морала е някаква отживелица или няма общо с това, което правим. Истината е, че е точно обратното. Друг е въпроса, че повечето учени (особено в областта на физиката, от която съм и аз) в настоящия момент са атеисти (но това не значи, че нямат морални ценности). Що се отнася до мене, аз бих се определил като вярващ християнин, обаче не съм от хората, които са много в час с ритуали и т.н. на църквата. За мен най-важно е разбирането на концепцията на християнството (в крайна сметка ако човек не разбере концепцията на нещо, то за какво разбиране на останалото да говорим). Това е една от малкото религии, в която най-ясно е казано какво е Бог (и то от Исус Христос). Според нея Бог е любов, която не зависи от нищо. Понятието любов е най-близо до понятието Бог и ние познаваме Бог чрез чувството любов. Каквото и да се случва с тебе и съдбата ти, ако запазващ чувството на любов в душата си ти си по-близо до Бог и от месия. Ако загубиш чувството на любов в душата си ти губиш постепенно невидимата връзката с Бог, а понеже висшата си енергия отговорна за поддържането на нашия живот и съдба ние получаваме от Бог точно чрез любовта в нашето съзнание/подсъзнание, от там следват болести и смърт (които може да са разтеглени във времето от няколко години до поколения напред). От тази гледна точка за мен вярата в Бог няма нищо общо с това, което повечето хора смятат за вяра, т.е. сляпата вяра в нещо (щото със същата сляпа вяра мога да вярвам в съществуването на летящото спагетено чудовище). За мен Бог не е просто вяра, а реалност, която може да изпиташ и с която взаимодействаш всеки ден. Имаше един философ, не му помня името, който се е изразил много точно, а именно - "няма нищо по-лошо за една религия от безмозъчно следващия последовател". Защо го е казал? Много просто, безмозъчния не мисли, а прави това, което му кажат. Във всяка едно учение ти трябва да си изследовател, да намираш нови и нови основи на вярата си, и да поглеждаш на нещата от нови и нови ъгли. Иначе рискуваш да застинеш на една точно определена формулировка (която може да се окаже непълна или грешна), а да не говорим, че ставаш и лесно манипулируем от разни псевдо представители или не доразбрали на дадено учение/религия (да не говорим за множеството измислени секти и т.н.). От научна гледна точка, колкото и пъти да съм мислил по въпроса съм стигал до извода, че понеже този свят съществува, значи е по-вероятно да има Бог (т.е. някой или нещо да го е създал). Физиката също се занимава с въпроса за Бог и неговото съществуване. Да не е директно, но има например в космологията Силен и Слаб антропен принцип. Силния антропен принцип твърди (за да обясни съществуването на живота), че Вселената е създадена по такъв начин и с такива физични закони, така че да възникне живот в нея. Което значи, че индиректно се загатва за нещо отвъд видимото създало Вселената. Слабия антропен принцип твърди (за да обясни възникването на живота), че Вселената е съдадена с такива физични закони, така че да има ВЕРОЯТНОСТ да възникне живот. Разликата е малка, но съществена - в първия случай възникването на живот е детерминирано, във втория не е. За да избягат от напръв поглед ирационалната концепция за Бог, физиците приемат, че ние сме една от многото (безброй) вселени, в които се оказва, че физичните закони са такива, че да възникне живот. Само дето за да обясни това се въвеждат други вселени, които са ненаблюдаеми и отново не решава проблема, а го задълбочава. На този етап на развитие науката е на това ниво. Повече от това науката не може да каже. На следващ етап може да има друго становище. Освен това аз се интересувам и от други религии и учения, т.к. са ми интересни и си обогатявам по този начин представите за света. В основата си всички религии са еднакви, но тъй като създателите са им различни е нормално да има разлики, а и с времето се натрупват изкривявания. Например т.к. зачекнахме за християнството се учудвам, че повечето хора изтъкват като аргумент против християнството това за "като ти ударят едната буза, обърни и другата". Всъщност в това нещо е закодирана огромна информация стига да може да я разчетеш, но за съзнание, което е свикнало да реагира в крайности (на добро-лошо) и да мисли повърхността, това изглежда като кощунство. Истината е, че тази, нека я наречем инструкция на Христос се отнася за емоционалната ни реакция, а не толкова за външната реакция. Много ясно, че ако дойде някой да те бие ти ще отвърнеш и ще се защитиш. Тънкостта е там, че Христос намеква, че не бива да намразиш врага си (т.е. да възникне в теб и да се задържи емоцията на омраза), т.к. това, понеже всички хора сме свързани вътрешно, е все едно да мразиш себе си. Да си спомним също, че Христос гони търговците от Храма. Това какво е според вас? Защо не е обърнал и другата буза в тоя случай? Отговора е прост, и в двата случая (на обръщане на бузата и изгонване на търговците) Христос е спасявал любовта. В първия случай, любовта в собствената си душа, във втория любовта в душите на търговците (т.к. те са извършвали грях продавайки в храма). Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: arda_kj в May 20, 2013, 19:16 За смъртното наказание - аз лично не съм твърдо За, т.к. наистина може да станат и грешки. Обаче това не е най-важното. Важното е да има наказуемост за престъпленията. Ако обществото реши нека има смъртно наказание, може би временно докато се стабилизират нещата и то за престъпления, които са особено тежки, в които убийството е извършено по особено жесток начин.
За Електронното гласуване - вижте затова ще има преходен период (който да е максимум един мандат), за да може технологично да се извърши прехода и за да може всички, които имат право на глас да могат да гласуват. За ценза естествено това е спорен въпрос, аз съм по-скоро За, т.к. смятам че всеки който иска да има право да гласува трябва да се бори за това си право. Иначе ако му го дадем на готово, има едно малцинство, което няма да го оцени и ще злоупотреби с него. Другия позитив на електронното гласуване - ами само си припомнете колко средства се прахосват за избори, нали ако ще е пряка демокрация не искаме да даваме излишни пари (милиони) всеки път, когато трябва да гласуваме. Вместо това могат да отидат за нещо по-полезно. @aleximilian За мен най-важното от всички точки в програмата е въвеждането на пряка демокрация. Всичко друго подлежи на уточнение и е вторично, т.е. обществото ако реши може лесно да го промени (в случай че не го устройва). За ЕС (ако не се разпадне) - ако случайно стане, така че излезем от ЕС, винаги може да сме асоцииран член (като Швейцария и Норвегия), но да имаме достатъчно независимост, така че да можем да провеждаме политика изгодна на нашите интереси. От друга страна ако излезем, но икономиката ни се оправи, не е ли по-добре да сме извън поне докато се стабилизираме. ПС: Аз съм в Белгия, Иван Даракчиев е в БГ, т.е. той се е прибрал в БГ вече, никога не е живял в Австралия, живял е в Белгия, Швейцария и САЩ, но от време на време се виждаме и тук в Белгия (т.к. е живял дълго време тук и има работа от време на време тук). Не всички сме извън БГ, голяма част от хората в Заедно са в България. Аз се запознах с Иван покрай една конференция в БГ, запознахме се в Бургас, т.к. той е от Бургас (иначе конференцията беше в Несебър). Запознаването го инициирах аз, т.к. ми се въртяха разни идеи за "свързване" и това, което той имаше като концепция ми допадна. Под свързване имам предвид хора на, които аз имам доверие и познавам да се обединим с цел обществена дейност. Ако някой от тези хора има други познати някъде другаде, на които има доверие те си правят да го наречем кръг около тях. Накрая всички кръгове ги свързваме в една мрежа за обмяна на инфо и общи действия. Така ако решиш да организираш един протест/подписка и т.н. поне знаеш на колко хора може да разчиташ и колко човека ще се отзоват. Всеки кръг си решава сам какво и колко да подкрепи, но понеже се подразбира, че това ще са активни хора, най-малкото се очаква да вземат отношение по даден проблем. Та така започна всичко за мен. За това и от време на време пиша да създадем такъв кръг и кръгове в Линукс общността в БГ, за да може по организирано да защитаваме идеите на отворения софт (пред държавата например), а и да се включваме в разни обществено полезни дейности и каузи. Аз друг начин освен запретване на ръкавите и обществена работа не виждам. Или ние създаваме около нас си света, в който искаме да живеем или абсолютно нищо няма да се промени. За Заедно, както казах ние сме отворени за критика и идеи (както и за нови хора, т.к. сами без подкрепа не може нищо да направим) - ако някой специално реши да даде обратно връзка с конкретни препоръки бих го насочил директно да се свърже с Иван Даракчиев и да му зададе въпросите, които има (на сайта има негов емайл). Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: aleximilian в May 20, 2013, 20:34 @arda_kj, благодаря за бързият отговор.
Не виждам смисъл лично да се свързвам с когото и да било за дискусии. Така или иначе се обсъжда тук вашата програма, публично е, ако желаете да я защитите просто взимайте отношение в защитата на възгледите ви. Интересен е факта, че поне по една точка не заставаш твърдо зад програмата. А по други също ли има уклончивост от личните ти разбирания? По отношение на ЕС, вижда се, че самите основатели и главните играчи НЕ са вече напълно убедени в това което се опитаха да създадат по подобие на СССР. Населението на страните членки го декларират откровено “ПРОТИВ ЕС“ или поне в този му вид. Хубавото (не и за нас) е, че големите си изпълниха плана над 70%. Лично очаквам реформа в ЕС която ще постави “прозрачна завеса“ и ние българите ще сме зад завесата естествено, наред с Азербейджан, Армения, Грузия, Турция, част бившите юго републики и може би Румъния. Истината е, че капиталистите си построиха соца а ние станахме върли капиталисти. Едно от най-очевадните доказателства за това е, като се погледне една фабрика в България и се сравни с подобна в Германия, Франция или Италия. Разликите са потресаващи, дори да са на един собственик. Моето лично мнение за вашата програма е, че тя е граничеща с подобни от началото на миналият век когато върлуват утопичните и погазващи всичко ценностно и човешко като марксизъм, фашизъм и мутирал в наши дни до краен национализъм. Да, наистина е крайно мнението ми, но от това което съм прочел. За съжаление, не мога да стигна до различно от горното заключение. Не знам само защо успяхте да намесите и религиите. Религия и политика го има само в... там на юг. Въпреки, че не ми е приятно етнически различна от българска партия да има в управлението на държавата. Но, е факт и го приемам. По отношение на темата. Същото е като VW vs Honda егати. Всяко е само за себе си с хубавите и лошите страни. Аз съм доволен, че живея в това време, успял да види и усети живота в двете времена, както и структурата и начина на живот на повечето западно европейски държави и някои азиатски на собствен гръб. Във връзка с това смея да кажа, че в западна европа национализма набира все по голяма скорост, което не мисля, че ще доведе до нещо хубаво. И нека не си въобразяваме, че някои би оставил България да бъде някога независима и с неутралитет. Просто нашето геополитическо разположение не го позволява. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 20, 2013, 21:33 Цитат Истината е, че капиталистите си построиха соца а ние станахме върли капиталисти. Едно от най-очевадните доказателства за това е, като се погледне една фабрика в България и се сравни с подобна в Германия, Франция или Италия. Разликите са потресаващи, дори да са на един собственик. То хубави фабрики, но и да има работа! В Турция са по-зле и от нашите някои, но имат недостиг на работна ръка, а в Европа безработицата расте с всеки изминал ден! Питай безработния какво иска, дали модерни и не работещи фабрики или по-малко модерни, но работещи! За всеки що годе свестен работодател/производител е ясно, че със стари машини не може да произвежда конкурентна и продаваема стока. С текучество на персонала не може да си осигури добра производителност на труда, колкото и модерни машини да има, а свестни работници не се задържат с мизерни условия на труд. Тези които не го разбират това, и без да им налага някой да инвестират в условия на труд и технологии, пазара сам ги изхвърля. Аз лично съм против намесата на органи които да определят какви условия трябва да имало в различните производства. Това не е гаранция за качествена продукция или добри условия на труд. Мислиш ли, че изискването за не знам колко си мивки в кухнята гарантира хигиената, когато няма ред в нея, а се гледа само изискванията!? Да не ти говоря пък за изисквания за шивашките фирми които са абсолютно излишни и само натоварват излишно собствениците и естествено, те си го изкарват на заплатите в тях. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: laskov в May 20, 2013, 22:08 Ето тука едни хора ($2), които са за пряката демокрация и за смъртното наказание, ама не само на теория - проявили са смелост и са го приложили и на практика. Питах се дали да слагам кавички около хора или смелост - не слагам.
Арда, ако гледаш на мен като на потенциален избирател, да знаеш, че няма да гласувам за теб и доколкото смятам за нормално, ще воювам срещу повечето от възгледите ти. И един личен съвет - върни се България или замини за някъде другаде или направи някаква друга голяма промяна - притеснен съм за психическото ти здраве. Или пък се отдай изцяло на науката и си забрани да мислиш по подобни на тази теми. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: aleximilian в May 20, 2013, 23:43 То хубави фабрики, но и да има работа! В Турция са по-зле и от нашите някои, но имат недостиг на работна ръка, а в Европа безработицата расте с всеки изминал ден! Питай безработния какво иска, дали модерни и не работещи фабрики или по-малко модерни, но работещи!Момент моля. Ако някои тръгне да прави фабрика/фирма, то има гарантарин пазар за поне 60% от капацитета, ако не е ентусиаст. В Турция порядките и манталитета са ориенталски и няма почва за сравнение, въпреки, че държавата е по-развита от нас, но само част от държавата им. Ходи на юг и виж за какво става въпрос. В европа безработицата ще продължава да расте поради няколко факта: * западна европа не е това което беше * самите те си генерираха, безработицата с: ** изнасянето на производства не само в по-евтини региони, а дори извън континента, както рено направи и не само те ** заливането на някои държави с по-либерален режим към чужденци за работа. Същите вече усещат, че се задъхват, защото белгиеца или немеца иска минимум 2000€ + соц придобвки и бонуси, докато турчина или арабина почва и за 1200€ без плюсовете. Впрочем и хора от източният блок. Това са суми за ниско квалифициран труд. Има още факти, но не виждам смисъл да се изброяват. Вярвай ми, че трябва да има минимум санитарни, технологични и други минимуми които да са задължителни. В противен случай аз бих желал да бъда прасе, Поне закона задължава собственика ми преди да ме направи на пържоли да имам щастливо съществуване. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 21, 2013, 00:01 Пич, личи си, че идея си нямаш от предприемачество и гледаш само от работническата си гледна точка!
Да, безработицата расте точно заради изброените от теб причини, но пък и хората които от поколение на поколение са градили и развивали търсят начин за спасение на това което са градили. Стоките които са произведени в държави които нямат толкоз тъпи изисквания не само към минималната заплата, а и към условията на труд, които също се калкулират в цената на произведения продукт, при съпоставимо качество са по-евтини поради по-ниската си себестойност. Същия този работник, като отиде на магазина, не мисли аз ще купя нашенското щото осигурявам работа на комшията, съгражданина или сънародника, а купува това което му е най-изгодно ценово. Поради тези причини, тези стари фирми с традиции в производството трябва да затварят или да мислят някакъв друг начин за спасени който изключва оскъпяване на продукцията си със прекалено високи заплати и прекалено високи изисквания към качеството на работната среда. Не знам дали къпиш, но дали ще затвори и фалира или ще си изнесе производството в Китай или БГ, резултата за работника е един и същ! Остава безработен! Като останеш безработен и без приходи, от където и да го погледнеш е по-добре да работиш в не чак толкоз добри условия, но да имаш работа и да получаваш някаква заплата. Хората които създават и развиват собствен бизнес, и те са като теб. И на тях не им се работи без печалба/заплата, и когато те не работят, не работиш и и ти! Та на това му се вика конкуренция! Конкуренция не само в производството на стоки и услуги, но конкуренция има и за работа, но явно работника не обича да се конкурира за за работа. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: aleximilian в May 21, 2013, 00:33 Ok бре back-а. Само да ти кажа, че “обърка рейса“.
От къде на къде ще има предприемач, и ще остане да съществува по твойта логика. Айде нещо в твоя ред на мисли. По твойта логика утре някои ще те впрегне теб да си шефче на клона му в долно нанагорнище, където ще сглобявате процесори на сред нивата. Така между комбайните дето вдигат прах понеже няма значение условията и ще задържиш шерпите да бачкат, щот рииш ли баш така ще имат работа. едит: За да върви каквото и да е, изпълнитела, работника трябва да е задоволен и да не мисли за глупости, защото иначе работодала му е цъфнал. Поинтересувай се като пример за michelin - началото. /едит Айде малко по-сериозно. Сравнявай се и гони тези които са по-развити, а не други които още “берат банани“. Извиняай за резкия тон, ако го намираш така, но това си е самата истина. Аре [_]3 и не бъди късоглед. На мен ми е интересно какво ще каже arda_kj в защита на програма ли е там какво е ( не е съвсев ясно) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 21, 2013, 01:02 Малко по-горе написах това:
Цитат За всеки що годе свестен работодател/производител е ясно, че със стари машини не може да произвежда конкурентна и продаваема стока. С текучество на персонала не може да си осигури добра производителност на труда, колкото и модерни машини да има, а свестни работници не се задържат с мизерни условия на труд.Далече съм от мисълта за лошите условия на труд, а за купищата безумни изисквания които съществуват към момента! Ще ти дам един пример примерно от шивашкото производство! За да ти пуснат обекта(узаконят) трябва да има баня, стая за жената, не знам колко си тоалетни на човек и тем подобни. Тези разходи струват пари и в същото време, в никое шивашко производство не се ползват(с изключение на тоалетната). Това производство не е толкоз мръсно, че на жената да и се налага да се къпе преди да си тръгне. Ако нещо и прилошее по време на работа и тем подобни, тя е неработоспособна и отива на доктор или в къщи, но пък климатика който е задължителен за нормална работа, не е задължителен като изискване, но ако обърнеш внимание на шивашки цехове каквито сигурно има и около теб, почти няма такива без климатици! Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 21, 2013, 01:54 4096 аз в другата и тази тема обясних точно защо това е чиста форма на социализъм и нищо друго.
в13 Аз не мога да определя, кое е по-голямо зло. Да ме управляват атеисти или да съм подчинен на религия, чиято единствена задача е да убива духовността в личен интерес. За мен атеистите и религиите са еднакво, неизмеримо зло. Много пъти съм казвал защо социализма не може да е нищо друго освен атеистичен. Не може, защото… се е родил от първите християнски общини. Социализма и християнството на практика предлагат едно и също — свобода, равенство, братство. Но докато религиите предлагат това в един друг свят, социализма го предлага тук и сега, на земята. Ако социализма си позволи да е теистичен, то просто ще умре. Религиите бивайки обиграни в хилядолетия лъжи и всякакви други грехове, моментално ще изземат властта от социалистите и ще ги избият. За социализма няма жизнен път, ако не е крайно материалистичен. Арда благодаря за свръх подробното разяснение. От него излиза, че ти си много по-добър християнин, отколкото изобщо е възможно някога аз да бъда. Но това те поставя в една нелека ситуация, която не си пожелавам изобщо. Бивайки учен си длъжен да нямаш предразсъдъци. Обективността е над всичко. Ако трябва да убиеш жена и в особено садистичен експеримент, но това ще доведе до щастието на милиони, то правилното решение е да я заколиш без да ти мигне окото. Но ти няма да убиеш съпругата си, защото я обичаш. С това влизаш в рязък разрез с науката. Науката изисква от теб да го сториш. Не го ли сториш, не си учен. Наистина не желая да съм на твое място. Крайно ми е неприятно да виждам, че у нас няма почва за свръх интелигентни хора като теб, дето са един на милиард. От друга страна ми е болно, че заради нематериални подбуди не можеш да си истински учен, което в крайна сметка ще унищожи кариерата ти. Ласков не го съветвай да се прибира. У нас просто ще умре от глад съвсем буквално. Няма място за умни и талантливи хора. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: gat3way в May 21, 2013, 09:13 Добре де, много превратно ги тълкуваш нещата. Това с коленето на хора не стои на дневен ред в медицината отдавна, освен може би при разни африкански лечители, които са религиозни така или иначе.
Моралните дилеми са други в днешно време според мен. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: 4096bits в May 21, 2013, 10:37 Единственото важно нещо е, как и може ли да се приложат на практика идеите на човек. Дори обаче да се отговори на тези въпроси, остава въпроса за дългосрочните последици. Ще го кажа още веднъж. Сбора от закони не работи. Тези закони винаги са като държанка в ръцете на тези, в чиито ръце са инструментите за прилагането им и тълкуването им. Много е лесно да се изкаже мнение. Да застанеш за думите си. Но да започнеш да прилагаш и да влагаш в живота на хората правила и да си мислиш, че си някакъв спасител, благодетел или нещо такова и да си убеден.... това е високомерие. Няма "развита" държава, в която да няма правна система обслужваща и хранеща армия от адвокати. Защо? Защото законите се тълкуват. Защото решението на съдебните заседатели, жури, съдия, зависи от това, което ще каже адвоката. Зависи и от други неща, но тях ще ги оставя сега настрани.
Социализма беше по-добър само зааради една причина. Системата на привилегии е за предпочитане, пред корупцията. Но това не е маловажна причина. Привилегията дава право на различни облаги, докато корупцията директно нарушава правилата, които уж трябва да уравновесяват силите в едно общество. И става все по-зле и по-зле. В крайна сметка обществото става нестабилно. Все повече и повече хора биват засегнати. Няма правда. Ще питам човека в Дания, учудва ли се на това, че дори в САЩ, онези, които могат, използват властта в ръцете си за да подслушват и следят опонентите си? Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: bot в May 21, 2013, 12:33 И един личен съвет - върни се България или замини за някъде другаде или направи някаква друга голяма промяна - притеснен съм за психическото ти здраве. Или пък се отдай изцяло на науката и си забрани да мислиш по подобни на тази теми.странно изказване за човек, който в една друга тема призоваваше за повече толерантност и зачитане на чуждото мнение Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 21, 2013, 22:09 Разбира се Гейт, че давам малко краен пример. Давам го целенасочено, за да онагледя, че морал и наука са несъвместими неща.
Но все пак нещата не са кой знае, колко по-различни в действителност. Ето ти по стечение на съдбата (и Нетер също) сте запознати доста добре със съвременната медицина. Сам си обяснявал надълго пътя на едно лекарство, докато стигне до аптеките. Всеки един учен, като създава едно лекарство, чудесно знае, че то може би (не ами направо) има странични ефекти. Въпроса е, какви точно са тези ефекти. Да се изучат. Да се опишат. Ако е възможно да се премахнат. Така едно лекарство може десетилетия да седи в изследователските лаборатории. В много случай от същото това лекарство неминуемо ще умират хора. Тези хора разбира се са информирани и са дали съгласие, че е възможно да пострадат необратимо. За много от тях това е последната надежда. Когато това лекарство стигне до аптеката, то вече ще може да спасява милиони. Ето как в действителност нещата не са много по-различни от нарочно крайният ми пример. Един учен не може да има задръжки. Един учен не може да има чувства. Важни са причините, следствията и резултатите. Точно това написах и преди няколко мнения. 4096 системата от привилегии не е нищо по-различно от вид корупция. И отново седи въпроса, кой и поради каква причина, ще има тези привилегии. Ако има по-равни от равните, значи принципа за равенство е нарушен. Пред такава перспектива, предпочитам сегашното доста несправедливо, но равнопоставящо положение. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: 4096bits в May 21, 2013, 22:29 Каквото и да пишеш вече, не ме интересува. Ти си рушител.
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 21, 2013, 22:30 И какво по-точно руша ???
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: gat3way в May 21, 2013, 23:27 Бях чел една книжка, която се занимаваше с историята на човечеството през последното хилядолетие, с фокус върху световните империи, колониализма, залеза на последните и изместването на фокуса към Пацифика и загниването на западната цивилизация. Там имаше една глава посветена на развитието на науката и пичът беше развил една теория, която не ми е минавала през главата точно в този си вид. Според него, вярата в научния прогрес е съпъствала вярата в превъзходството на европейските империи (Британската в частност), белия човек и колониализма и точно тогава когато последните са били в зенита си, вярата в науката е била арогантно непоклатима. Когато всичко това започва да се разпада и следват и световните войни и разочарованията, логично науката и технологиите също го отнасят.
Та според него, моралните резултати от мира, просперитета, свободата и демокрацията и масовото образование били като цяло разочароващи. Хората все повече се страхували от нахлуването на "варварското поведение", което изхвърля традиционните ценности на боклука. Целта на технологиите е свободата в известен смисъл - понеже освобождават хората да се занимават с това, което искат, а не с това, което трябва за да оцелеят, обаче свободата често се оказва и разочарование (пример от случката в райската градина). От една страна няма закон или революция направили толкова за свободата на хората, от друга, науката не се подава на политическо моделиране, което би трябвало да е прекрасно. Обаче с времето хората, в духа на останалите разочарования, съсредоточават страховете си в посока техническия прогрес. Съответно примери за това, няма нужда да изброявам, всеки може да се сети, като почнеш от тривиалните за атомната бомба. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 21, 2013, 23:42 Цитат 4096 системата от привилегии не е нищо по-различно от вид корупция. И отново седи въпроса, кой и поради каква причина, ще има тези привилегии. Ако има по-равни от равните, значи принципа за равенство е нарушен. Пред такава перспектива, предпочитам сегашното доста несправедливо, но равнопоставящо положение. Гога, не знам дали си спомняш добре, че през годините на "демокрация", доста неща се изкривиха, но "едно време" имаше много стройна йерархия колкото по-нагоре вървиш, привилегиите ставаха повече. От началота са чавдарчетата, пионерите, комсомолците и после вече като се навлезе в живота, колкото и да си учил, ако не си член на БКП, началник не можеш да станеш! Ако си добър работник, вземат те в БЗНС, но в БКП се влизаше само със заслуги! Като член не БКП, за привилегиите знаеш вече. Членове на БКП ставаха и обикновени работници удалници в производството, рационализатори и тем подобни. Че ако те поканят, не смееш да откажеш, че става лошо! Не, че бяха много тези които отказваха, повечето се натискаха да станат членове. Баща ми доста време беше член на БЗНС щото беше добър работник, после секционен майстор и заместник началник на цеха и го поканиха да стане член на БКП и да расте на горе, пък той не искаше, щото щеше да е ангажиран доста и да не можем да гледаме оранжериите, пък и нали частното е капиталистическо и се чудеше как да откаже, че на партията майка отказва ли се!? И то взе, че дойде демокрацията :D . Но, мисълта ми бе, че имаше много стройна йерархия и в управлението на предприятията, току така от училище или от университета, без опит в производството беше невъзможно. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 22, 2013, 07:16 Да това го помня много добре, бил съм част от него. Да влезеш в БКП си беше въпрос на чест. Отказваха само някакви лумпени. Всъщност всеки е чувал за тях, но никой не ги е виждал. Имаше и някакъв много малък брой хора, които мразеха БКП. Това бяха предимно наследници на осъдените от народният съд. И лумпени. Ама за тях всеки беше чувал и никой не беше ги виждал.
Днес не казват лумпени на мразещите БСП или нежелаещите да членуват в нея. Днес казват така на протестиращите. Но има нещо общо. В единият и в другият случай все за противници на установената система става въпрос. Но в ръководството на БКП не бяха само заслужили хора. Нещо повече това бяха предимно връзкари. И не само, че бяха връзкари, ами бяха големи боклуци. Като сегашните впрочем. С такъв апарат е цяло чудо, че се задържаха 45 години. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 22, 2013, 12:37 Аааааа, аз не говоря за висшето ръководство на БКП, а редовите членове и по-средното ниво! За висшето ръководство и тези дето драпаха да се наредят до тях са си за разтрел!
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: dejuren в May 22, 2013, 15:59 Но в ръководството на БКП не бяха само заслужили хора. Нещо повече това бяха предимно връзкари. И не само, че бяха връзкари, ами бяха големи боклуци. Като сегашните впрочем. С такъв апарат е цяло чудо, че се задържаха 45 години.45 години се задържаха, защото методиката на корумпиране не беше разработена. После като му дойде времето - реклама на Запада, дънки-дъвки-бонбонки (това за всички), малко обработка от "добрите приятели", дето ще подскажат как да се "приватизира" икономиката с полза за джоба (това за ръководството). И имаме това което имаме. Истината е, че капиталистите си построиха соца а ние станахме върли капиталисти. Едно от най-очевадните доказателства за това е, като се погледне една фабрика в България и се сравни с подобна в Германия, Франция или Италия. Разликите са потресаващи, дори да са на един собственик.Това е много точно. Единствено трябва да добавя, че "си построиха соца" на гърба на Източните страни/СССР - погледни приватизация по-горе. Сега като не остана какво да се "приватизира" и нещата тръгнаха на зле и за тях. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 22, 2013, 19:10 В една държава докато има държавен бюджет, винаги ще има за крадене. Нещата няма да станат зле за тях никога.
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: arda_kj в May 23, 2013, 04:26 @laskov ти си един от културните хора във форума (което буди уважение), обаче подобно изказване на това, което си писал повече подхожда на хора от една друга (ученическа) възраст. Не знам срещу какви мои възгледи ще се бориш (идеята е да се борим заедно, евентуално), не знам какво си разбрал от това, което съм написал (май не много), ама не виждам много пряка демокрация и смъртно наказание в линка, в който си постнал. Що се отнася до промените, те се правят от хората, заедно, аз (сам) нямам никакво намерение да променям каквото и да било. Ако направя нещо хубаво и хората го оценят, ще се радвам, ако не го оценят, здраве да е (живота продължава).
@go_fire очевидно не си много наясно как се прави наука в съвремието. Аз не съм Франкенщайн и нямам намерение да правя експерименти с хора. Обективността (научната) и експеримента са две различни неща. Обективността предполага безпристрастен (до колкото може) анализ на данните от експеримента. А дали ще извършиш един експеримент зависи от тебе и твоята (съвест/етика). От друга страна какво значи щастие за "милиони". Нали се сещаш, че не винаги може да предскажеш колко важно и полезно е дадено откритие преди да му дойде времето да влезе в употреба (което често се случва доста след самото откритие). @aleximilian аз лично имам резерви и критика върху част от точките в програмата, които смятам като ми остане повече време, да седна да ги синтезирам и пратя за обсъждане. Иначе програмата се състои от конкретни точки, т.е. без конкретни коментари върху точките не знам какво (конкретно) очакваш да ти отговоря. Ако кажа, не, програмата не е утопия от това по-малко убеден ли ще останеш, че не е утопия? За да разбереш пълния смисъл и обосновка на програмата, трябва да прочетеш повечко от инфото на сайта (аз тука няма как да ти го преразкажа накратко просто прочети поне началната страница на сайта). Както и да е, главната идея е премахване на професията "политик", т.к. тя води до създаване на една самоподържаща се, самовъзпроизвеждаща се и разрастваща се с времето Номенклатура, която не я е грижа за интересите на обществото и хората. Този процес на някакъв етап скапва икономиката на съответната държава, т.к. производителната част от обществото намалява за сметка на непроизводителната (Номенклатурата и нейните структури). Същите процеси на засилване на Номенклатурата и нейните производни тече на Запад, просто те още не са стигнали нашето равнище (съответно падат от по от високо и не са достигнали дъното, което ние достигнахме). От тази гледна точка този, тип държавно управление, ние (от Заедно) го нар. просто Номенклатурокрация - управление доминирано от корумпирана клика професионални политици, ръководещи се единствено от личните си интереси, чиято единствена цел (зад паравана ляво/дясно и т.н.) е запазването и задържането на властта (и облагите от нея). Преди 89г. беше еднопартийна Номенклатурокрация, а сега е многопартийна Номенклатурокрация, но характеристиките и са същите (виж предното изречение). Според нас единственото смислено решение на този проблем е преминаване от "Представителна демокрация" към "Оптимизирана пряка демокрация", в която ролята на партиите (за сметка на обществото) намаля значително и се минава към управление от професионалисти/експерти (край на политически мотивираните назначения). Целта е премахване на безсмисления полит. театър, който ни разиграват, за да може енергията да се изразходва в решаването на реалните проблеми на държавата, а не в разтягане на локуми и евтини сценки по медиите. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 23, 2013, 08:33 Да Ве ясно ми е, че не си биолог, а съвсем друг дял на науката. Просто такъв беше уточняващият пример, защото човека задал въпроса, съпругата му е търговски представител на фармацевтична компания.
Физика не физика, всеки дял на науката има отношение към живота ни, някои наистина доста непряко. Ами ето тогава от физиката. Тия мили хорица дето правиха проектът „Манхатън“ миналият век. Те на теория знаели още от онова квазимодо Мария Кюри, какво ще се случи. Но не били подготвени за същинският ефект. Решили да правят изпитания на чудото си. Наредили кораби в океана на по 40-50 км. Като гръмнало нещото матросите дори много се радвали, подскачали възторжено. То гледката в интерес на истината е красива. Е после пукнали. Ала сега може да кажеш — да ама тия учени са зли. Те са създали нещо, което да убива и то да убива по много накуп. Не точно. Те също могат да излязат с оправданието, че са го сторили да спасят човешки живот. Щото, ако не го били направили, сега в САЩ щяха да се разхождат 300 млн. самураи и нинджи, На всички ще им бъдат направени операции по рязане и презашиване на очите, в добавка козметична операция на кожата, че да жълтее на слънце. Могат да кажат също, ако бяха още живи, че са спасили милиони не, ами милиарди, защото са предотвратили последващи световни воини. Същият пример веднага може да се даде и за наука (физика) за мирни цели. Виден съветски учен преди 27 години решава да направи експеримент, какво ще се случи, ако остави централата да прегрее. Случва се нещо много интересно. Централата прегрява и избухва. Можеше да пробва същият експеримент с тенджера под налягане, ама за по-интересно реши да го приложи на ВЕВР. Тоя учен, ако беше още жив, можеше да каже, че също е спасил милиони, защото след епичният му спектакъл е довел до такива мерки за сигурност, предотвратяващи блоковете да прегреят. Ето в науката няма понятия добро и зло. Съвсем нагледно. Един истински †Християнин просто не може да се справи с такава дилема да прави наука. По другият въпрос. Много съм се страхувал всеки път като чуя, че някой ще дава някакво управление в ръцете на експерти. По какво точно са експерти? Кой реши, че са експерти? Техните грешки кой ще контролира? За мен експертността е по-опасна дори от левашките изпълнения на батко Ви ББ. Последният може да прави грандиозни провали, но поне веднъж на четири години народа може да решава, иска ли го или не. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: lunarvalley в May 23, 2013, 15:54 Цитат от онова квазимодо Мария Кюритова пък какво трябва да значи? Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 23, 2013, 18:51 Квазимодо е литературен герой от романа „Парижката света Богородица“ на френският класик Виктор Юго. Юго описва героя си като особено уродлив до гротеска персонаж със златно сърце. В народната традиция така се отбелязва всеки много, много грозен човек. Изненадан съм, че не запознат с израза, имайки предвид широката му употреба и популярност.
Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: aleximilian в May 23, 2013, 19:15 Това е много точно. Единствено трябва да добавя, че "си построиха соца" на гърба на Източните страни/СССР - погледни приватизация по-горе. Сега като не остана какво да се "приватизира" и нещата тръгнаха на зле и за тях.Ни най-малко са тръгнали на долу благодарение на бившите страни. Тръгнали на долу, от собствени икономически интереси на големите, които рефлектират върху върху населението в държави които са цъфтяли. Т.е. богати още повече, както и бедните. На всеки според статуквото му. @aleximilian аз лично имам резерви и критика върху част от точките в програмата, които смятам като ми остане повече време, да седна да ги синтезирам и пратя за обсъждане. Иначе програмата се състои от конкретни точки, т.е. без конкретни коментари върху точките не знам какво (конкретно) очакваш да ти отговоря. Ако кажа, не, програмата не е утопия от това по-малко убеден ли ще останеш, че не е утопия?Прегледал и съм чел в сайта, още преди първото ми мнение в тази тема, нима не забеляза, че го изразяваш като съвет. Интересно, значи те влече политиката. Нищо конкретно не съм очаквал като отговор, но ме радва, че някои от нещата може би ги поставяш под съмнение и за ревизия. Интересен е факта, че споменаваш „утопия“. Аз не го намирам за утопично. Напротив, за нещо страшно за мен и въобще за България ако се сбъдне. Начина на управление, съпътстващите го действия и мерки които са залегнали в програмата са тоталитарни и в разрез с демократични и човешки ценности. Не го смятам за „утопия“ или не реализуемо. Напротив! Това е възможно при революция или военен преврат за превземане на властта. Мисля, е ясно на всеки, че след революция или военен преврат следна тоталитаризъм, до момента в който не стане народен преврат и след него също къс период на тоталитаризъм. Обосновката за горното е: Ако игнорираме за момент всички други и оставим само трета 3) Избиране на държавен съвет (от например 12 човека) мажоритарно, който назначава правителство (от експерти) и осъществява контрола върху него. Всеки представител на държавния съвет изпълнява длъжността президент на ротационен принцип (например чрез редуване на всеки шест месеца);и човек си представи как в България (не само) е възможно горното и няма да е тоталитаризъм, и няма да е една страшна машина за лични и корпоративни интереси, при това безконтролна... и има още доста “и“! То не знам как не би намерил приликите с управлението 1945-1989г в България. Не по-различно е било и в Германия до 1945г. А сега ако добавим и останалите точки...? Но това е само мое мнение, естествено не само ти, а и всеки един свободен сам да си определя възгледите. Приятни почивни от мен, въпреки, че утре си на работа. За мен тази и оная тема за изборите е егати Hard XXL и въобще като цяло политиката. Само дето е необходимият паразит. Важното е да има мисъл при избор на такива паразити, защото същите успяха да „обезкръвят“ народа който генерира от известно време не особено разумни избори. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 23, 2013, 19:24 Утре му е професионален празник, тъй че беше по редно да го поздравиш с него и да му го честитиш, а не да му пожелаваш приятна почивка.
Като прочетох държавен съвет и аз си помислих точно за НРБ естествено. То няма, за какво друго да си помисли човек. Но въпроса не е толкова лишен от спор. Ако приемем, че по презумпция всички управляващи са лоши, независимо, кой ще дойде на власт, то назначаването на държавен съвет не е лишено от логика. Едно е да храниш администрация от дванадесет човека, друго е от десет хиляди да речем. Изпуснал съм актуалната им бройка. За страна като нашата и дванадесет са напълно достатъчни да я управляват. Защо трябва да се троши пара за повече?!? Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: arda_kj в May 24, 2013, 03:08 go_fire, aleximilian - първо благодаря за пожеланията за празника, един от най-смислените и хубави български празници, още повече, че и аз съм свързан професионално с него (иначе честито и от мен).
@aleximilian радвам се (и го оценявам високо), че си отделил време поне малко повече да се запознаеш с идеите и инфото на сайта, както и че отделяш време да коментираш прочетеното. Друг е въпроса, че аз не мога да се съглася с изводите от твоите коментари. Сега конкретно по твоите тревоги - ами нали идеята е да има пряка демокрация, при която хората ще могат да контролират всяко едно решение и да бъдат питани за всичко. Включително ще имат правото да предлагат закони, като приемането на законите ще става изключително и само от гласоподавателите, т.к. парламента няма да е нужен (поне за сега това е концепцията). Държавния съвет (освен назначаването на правителството) има единствено контролни функции без никаква изпълнителна власт, той просто надзирава дали правителството си върши добре работата (и го санкционира ако не си я върши добре). Държавния съвет, както и правителството имат определен (ограничен) мандат. Не знам къде във всичко това виждаш тоталитаризъм. Имам чувството, че четеш програмата и нейната обосновка като дявола евангелието. Да не говорим, че всичко това ще бъде уредено в една нова конституция, където понятието пряка демокрация ще е в нейния фундамент и където на всеки са му гарантирани минимум права и свободи, които никоя власт не може да наруши. Да не говорим, че понеже ще е пряка демокрация общество като цяло ще има несравнимо повече власт при взимането на каквито и да е решения в сравнение със сега. @go_fire науката е огромна област, като по-голяма част от науката е съсредоточена върху мирното и приложение. Да има военни и подобни приложения, ама не знам защо по някаква причина тебе все те влече към тях или към някакви дилеми и някакви експерименти свързани с ексцесии. Разбери, че това нещо не е нормална практика, а когато е си има съответните етични правила и регулации. Ако правителството или някой куко учен си прави каквото си иска, то си носи моралната (и правна) отговорност. Пак, повтарям, всеки учен си има съвест/етика/морал и сам за себе си решава дали ще мине червената граници или не. По въпроса с експертите мисля, че съм отговорил в предния параграф (виж отг. до aleximilian). Накратко, както Държавния съвет, така и правителството си имат мандат, след , който си заминават (естествено ако са свършили работа и хората са доволни могат да ги преизберат). Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: shoshon в May 24, 2013, 04:48 Цитат Да не говорим, че понеже ще е пряка демокрация общество като цяло ще има несравнимо повече власт при взимането на каквито и да е решения в сравнение със сега. Какви решения искаш ти да вземаш? Цитат Държавния съвет (освен назначаването на правителството) има единствено контролни функции без никаква изпълнителна власт. Демек без държавна собственост - и go_fire това иска. Иска си всичко да е частно. Само че тои го казва - искам всичко да е на някой, а ти го казваш искам всичко да е мое. Друга разлика няма... К'во коментирате толкоз. Аи ще спа Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 24, 2013, 08:57 Позачетох се в преведените глави на неговият opus magnum както сам го е нарекъл. Щеше ми се да са историческите, ама те били политическите. Нищо по тях поне си изградих представа кой е, от къде идва и за какво се бори, защо се бори точно за него.
Направи ми впечатление, че човека се обявява за интелектуалец, въпреки че очевидно е бизнесмен. Е може пък някак да успява да носи две дини под мишница, де да знам. Може би има такива хора. Човека е недоволен от развитието на страната ни от последните шест поколения. Смята, че има нещо объркано и се посвещава на въпроса, как да го поправи. След личен анализ стига до заключението, че и в предишната и в сегашната система има колкото добри, толкова и лоши неща. И се опитва да ги поправи. Интересно е, че сякаш е на всеобщото мнение, че народът ни е много прост, но въпреки това подкрепя идеята за пряка демокрация. Но пък от нея изключва простата част, сиреч народа. Ами това отново си е вид представителна демокрация. Аз съм за пряка демокрация, но без ограничение. Защо? Защото според мен действа делфийският принцип. Но много по-важното е, че така всеки носи пряка отговорност за съдбата си. Ако народа вземе лоши решения и съдбата му ще е лоша. Разбира се аз призовавах и за по-малко държава. Причините са много, ето още една. Всеки е зависим от работодателя си. Но ако държавата е твой работодател, това не може да доведе друго освен диктатура. Няма социална логика в преразпределителната роля на държавата в националното богатство. Държавата ще преразпредели лошо и несправедливо. Тогава защо да ѝ го позволяваме? В моята картинка не изключвам обаче някакъв вид коопериране в отношенията. Държавата вече е създала някой неща имащи и социални функции, които не е непременно да станат частни… могат да останат общински. Да кажем това са болници и училища. Искам да онагледя, какво имам предвид. Едно училище да е общинска собственост, но директора да се назначава с гласуване от родителите и годишният му бюджет да е отново събран от същите тези родители. Само собствеността формално да се води общинска. Какво ще стане, ако това училище се управлява лошо? Ами ако е тенденция има няколко неща, които могат да се свършат. Очевидно е, че конкретният кооператив е лош. Тогава може да се премине към закриване или директно приватизиране. При вторият случай обаче не общината да прибере цената на активите, а родителите. Да не забравяме, че на пазара и в момента има частни училища и родителя винаги може да избере тях. Ако с времето повечето училища станат напълно частни, то очевидно кооперативът не работи и е по-добре да се управляват от някой, който знае как се прави. Ако пък работи, винаги могат да се появяват и нови кооперативи. Отново се отплеснах в собствените си „разсъждения“. Въпроса беше за човека. Та той вижда очевидното. Нещо в цялата система не е наред. И предлага своето решение. Неговото решение е да изключи политиците от уравнението и да въздаде възмездие. Помните нов народен съд, смъртни присъди. Добре си е научил урока по история. Ново устройство на държавата идва именно така. Разчиства се всичко старо и се започва на зелена поляна. Всичко е много хубаво, само дето няма как да се случи. Нито идеите на човека, нито моите (които не са и мои), нито на Марков за ИМ-ММТ, нито всички останали идеи, които се раждат по света и у нас, са особено възможни или поне вероятни. Всеки един предлагащ нещо „ново“ (реално няма нито една фундаментално нова идея) се концентрира върху проблема за държавата. В днешният свят това обаче е доста ограничено виждане. Днес държавите независимо дали са в съюзи със силни връзки като ЕС, в съюзи със слаби връзки (напр. британската общност) или се водят независими (да речем КНР), са винаги едни малки пионки на масата без особена роля. Какъв е ще е конкретно политическият модел, по какъв начин ще се ръководи икономиката, чия ще собствеността върху нещата, е изобщо без всякакво значение. Големите решения за големите неща, винаги се взимат някъде далеч от границата, а то и самите граници се размиват. Всички останали просто се пригаждат към временната конюнктура, следват модата и вървят в новата посока. Едни го правят бързо, други бавно. Едни го правят добре, други зле. Ние като доста отворена нация, бързо се нагодяваме към новото, но не го правим особено успешно. В ръцете на днешната държава няма много лостове да взима генерални решения. Тя може да взима тактически решения с доста ограничен обхват и да извлече полза или загуба от тях. Натрупване на ползи или загуби дава крайният резултат в някакъв отчетен период, например последните 24 години. Да можем да си философстваме тук, но не можем да променим кой знае какво. Ако тръгнем на някакви радикални промени, то първо трябва обществото да се убеди в тях. Това видно е твърде малко възможно. Второ със сигурност ще доведат до лоши резултати. Причината е, че ние не сме единствени на света. Не сме изолирани от него. С радикални промени, най-много наистина да се изолираме, ала знаем, че това в крайна сметка нито има как да работи за продължително време, нито ще ни донесе добро. Да всички тук, предлагащи по нещо, се опитват да решат проблема със справедливостта. Но това не е частен наш проблем. И не можем ние да го решим. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: go_fire в May 24, 2013, 18:20 Четейки нещата на този господин изпитвах огромни недоумения. Човека иска връщането на санстефанска България, защото разбираш ли това било исконното землище. Само дето нещата през последните 150 години са се променили много. Това не е българското землище. Българското землище в момента е около половината от държавното образувание наречено РБ и мънички анклави около него тук-там.
Мечтата на човечеца неизменно минава през обединение с БЮРМ. Да ама БЮРМ са последните, с които искаме да се обединим, а за наше щастие и те не искат. Човека иска да се обединим и с турците. Познавам само един нормален българин (bb), който да иска подобно нещо, но той живее на турската граница. Иска обединение с гърците. Да това определено ще е сбъдване на всичките им мечти. Да получат даром обратно ИРИ, която собственоръчно съсипаха в мерзкият си опит да унищожат нас. Това, което иска да сформира нарича точно ИРИ. И то се простира до Армения, Арабският свят, Израел и Кипър в допълнение на балканските народи, като не е споменал в тях включва ли хървати, словенци и румънци. И всичко това срещу обещанието, че няма да водим завоевателни войни. Ами ние никога не сме водили завоевателни войни. Нямаме намерение сега да почваме, още повече, че ще ги загубим ;) Човечеца предвижда нещо, което сам е нарекъл ГУЛАГ (плюс народен съд, който нещо друго беше прекръстил) за всички от бившата номенклатура, службите и сегашна политическа класа. И само след няколко изречения начертава министерски съвет, в който министри са хора с по 30 г. стаж, 25 от които на ръководни длъжности. Странно от де ще дойдат потенциалните министри, като всички тях той туко що прати в ГУЛАГ, който да вадел Севастополис от язовира. И кой е този нормален човек, който само след пет години трудов стаж, вече ще е на ръководна позиция и до пенсиониране ще си остане на такава. Много ясно, че такъв няма. Но много интересно този същия вместо да си гледа заслужената пенсия, защо ще го правим министър?! Всичко това иска да направи с помощта на двадесет хил. емигранта, решили да се завърнат у нас. Много интересно първо от де ще ги изрови. И второ кой ще тръгне след някакъв, който се е мендеркал двадесет години навънка и изведнъж е решил да ни отваря очите. Е вярно имахме подобен прецедент преди единадесет години, но едва ли някой вече иска да го повтаря. Потресен останах и от идеята за униатство. Да заменим едно узурпиране с друго такова, не прилича на добра идея. Замяната на един грях с друг по-скоро значи два гряха, дори единадесет гряха, като ги сложиш един до друг, а не половин грях. Този гениален ход иска да го направи, та онзи с бялата капа да ни наглеждал и направлявал. Съвсем малко преди това е писал, че е против ЕС, защото нямаме нужда някой да ни казва, какво да правим. Прочетох и обосновката за премахването на ДДС за сметка на Данък оборот, което е абсурдно от икономическа гледна точка. Иска да го премахне, за да няма източване на ДДС. А за да е оправдано, ще премахне осигуровките и този данък ще поеме и тяхната функция. Какво рече този?!? Ще превръща данъци в осигуровки. Това ме разби. Но най-интересно е, че вярва, че тази мярка ще се хареса на бизнеса. Да Ве сериозно мисли, че ще я прегърнат с отворени обятия. Вярва го, защото щели да им отпаднат около 30% от разходите за труд (защото нали ще премахне осигуровките). Само дето разходите за труд са едва 10% от общите им разходи в момента ;) Човека предлага и задължителна военна повинност, а за пацифистите трудова такава. Част от обосновката му е, че това възпитава морални устои и утвърждава патриотичност, които не можели да се заменят с нищо. Ще припадна. Всеки, който е бил в казармата също. Предвижда работната седмица да стане шестдневна, официалните празници четири дни, а отпуската 15 с тенденция скоро да стане 10 дни. Заявявам, че ако това се случи, аз повече никога няма да работя на заплата. Вярвам, че повечето други хора също. Тези които все пак не ни провърви в частният бизнес, какво пък, той ни е обещал 150 EUR без да работим. Повечето и без това работим за малко над това, а много хора и за доста под него, тъй че нищо няма да загубим. Ще си седя вкъщи да пиша по форумите, вместо да се бъхтя и ще загубя съвсем малко от това, а повечето хора, които познавам даже ще са на печалба. Обосновката на тази олигофренска мярка за работното време е, за да се увеличи производителността на труда. Някой много сериозно „бърка двата щата“. Не мога да разбера, как този човек е бил над 20 години във високият управленски ешелон на електронната промишленост, след като икономическите му познания са по-малки от тези на зрителите на ТВ7. Написал е буквално, че това ще подобри конкурентноспособността на РС ??? Може, ако бяхме роботи ;) Интересно, че имаме допирна точка и тя е в правото да се гласува само от постоянно пребиваващи. Само дето той го обявява за задължение. Има и други такива, като минимум основно образование и платени данъци. Странно как ще докаже, че не съм си платил данъците? Всъщност, ако искам да се измъкна от задължението, с което ме обвързва просто трябва да си забавя плащането на данъка за апартамента. Той е 18 лева, със забавянето ще иде към 25 (10%+ ГЛП на БНБ е законната лихва). Потресен останах и от една друга мярка. Всички разплащания към всички и от всички да минават през само една държавна банка. Познайте колко ще са щастливи банките, че ще им отнемат половината дейност и половината печалба. Мярката е за справяне с укриването на доходи и двойното счетоводство. Ако сега банките ни дерат до кокал, защото сме задължени да ползваме услугите им, какво ли кастриране ще бъде, като само една банка придобие този монопол? Ако мислите, че тази мярка все пак ще има ефект върху укритите доходи, само да спомена, че и в момента всички ЮЛ са задължени да отчитат всяка стотинка преминала през сметките им и това е информация, която е невъзможно да скрият. А да и реално банките ще загубят много повече от половината си печалба, защото разчитат да продават кредитните си и спестовни продукти точно на насила станалите им клиенти. Ако нямат клиенти, които да обслужват, много ще им е трудно да разчитат на случайни фактори, за да си набавят потенциални такива за останалите си услуги. След такъв удар я оцелеят 1-2 банки, я не. Разбира се от кредити винаги ще има нужда, но дали те ще идват от банки е друг въпрос. А инструменти за спестяване също има разнородни далеч от класическите предлагани от банките. Има и идеи дето ми харесаха, например да се разкара „институцията“ президент и да се закрият посолствата ни (и консулствата). Да определено това са пари на вятъра. Всъщност той иска да има все пак 20 посолства с по трима служители (в столиците на страните от групата Г20), ама за мен и тия са излишен харч. За консулствата предлага схема да се финансират от богаташи с вкус към парадност на благотворителност. Харесва ми, че предлага отпадането на субсидиите за партии, профсъюзи и изборни кампании. За мен тези разходи не би трябвало никога да ги е имало. Поне не съм съгласен аз да ги плащам. Някой ако има желание, нека заповяда. Политиците много ще му се зарадват. Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: rado84 в May 25, 2013, 00:25 Аз се оволних от казармата на 27.03.1990 и доста добре си го спомням социализЪма и ми е много трудно, чак не възможно да преценя в кое време бих желал да живея! Имаше си доста предимства и недостатъци както и това си ги има същите.И циганите не са си позволявали нещата, които сега им прощават. Честно казано аз бих предпочел да не ми дават да излизам от страната, когато си искам, но да знам, че полицията е полиция като хората и не охранява мангалите, че престъпността е сведена до абсолютния минимум и 500 лева да се равняват на сегашните 50 000, защото всичко струва стотинки. ::) Титла: Re: Тогава vs Сега Публикувано от: backinblack в May 25, 2013, 01:58 Преди и сега си имат предимства и недостатъци и на мен лично ми е много трудно да преценя дали предишното искам или сегашното.
|