Титла: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: danaildr в Dec 12, 2013, 19:05 Здравейте, имам един RAID1 с 2 диска САТА по 500 гигабайта всеки. Днес проверих и се оказа че "милите" са работили около 53000 часа.
Та питането ми е ..... да очаквам ли скоро да предаде Богу Дух Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: laskov в Dec 12, 2013, 19:17 Не, но чукни на дърво. :)
Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: danaildr в Dec 12, 2013, 19:23 Чук, чук
Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: Acho в Dec 12, 2013, 19:27 Еми поработил е към 6 години, колкото изкара - берекет версин.
Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: danaildr в Dec 12, 2013, 19:52 Ами ще пускам заявка за нова машина направо, да си почине тази
Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: BRADATA в Dec 12, 2013, 20:26 Принципно дисковете се плашат повече от пускане/спиране цикли отколкото отработени часове. И разбира се околната среда... Захранване, температура, вибрации, прахоляци са другите опасни неща за дисковете.
Ето какво пише Seagate за техните дискове: Цитат The product shall achieve an Annualized Failure Rate - AFR - of 0.73% (Mean Time Between Failures - MTBF - of 1.2 Million hrs) when operated in an environment that ensures the HDA case temperatures do not exceed 40°C. Operation at case temperatures outside the specifications in Section 2.9 may increase the product Annualized Failure Rate (decrease MTBF). AFR and MTBF are population statistics that are not relevant to individual units. Мисля, че твоите 53000 часа не са нещо страшно :) Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: Naka в Dec 12, 2013, 21:43 Забелязал съм, че десктоп дисковете гърмят от 20000 до 30000 часа.
Ако е сърверски диск би трябвало да изкара 50000 часа. за сърверският диск простата сметка е: 5 години гаранция и понеже е сърверски е предвиден да работи 24h нонстоп. 24h x 365 x 5години = 8,760 x 5 = 43000h Обаче нямам наблюдения при сърверските за повече от 50000h и докъде им е ресурса. Принципно дисковете се плашат повече от пускане/спиране цикли отколкото отработени часове. Ба и часовете са много важни. Имам теория защо гърмят от продължителна работа. Двигателя дето върти плочите е на лагери. След 50000 часа всеки лагер ще се поразхлопа. От най-обикновенно износване на стоманата. А като се поразхлопа ще се появят вибрации на плочата и ще престане да чете. Захранване, температура, вибрации, прахоляци са другите опасни неща за дисковете.Изобщо не са опасни. Мисля, че твоите 53000 часа не са нещо страшно :)Притеснително е. Както каза колегата по горе: работил е 6 години, колкото изкара - берекет версин. Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: BRADATA в Dec 12, 2013, 23:19 http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/174791en?language=en_USЗахранване, температура, вибрации, прахоляци са другите опасни неща за дисковете.Изобщо не са опасни. Колега, притеснително е Вашето изказване особено след цитираната от мен официална документация от производител. Или Цитат Operations at nominal voltages.не значи нищо ???? Недейте да обърквате начинаещите потребители. Гърмят дискове, които не се ползват в съответствие с някакви нормални изисквания. Например пепелника върху или до компютъра, захранване от Жар за 15 лв, температури от 60+ градуса на диска, кутия в краката и шутове от време на време за кеф или случайно.... Тъпо е да изброявам хилядите неща, дето могат да накарат един диск да спре сам или с помощ. Бтв имам десктоп дискове на над 6 години нонстоп работа в сървърни машини. В сървърни помещения със съответните обезпрашители, климатици и т.н. Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: 4096bits в Dec 12, 2013, 23:48 Трябва да се чете, какво казва производителя. Да си представяме причините за евентуален отказ, няма смисъл. Едва ли знаем как са произведени, как е механиката им и прочее неща. Знаем общи неща и толкоз. Нито имаме подходяща апаратура да си тестваме наволя, Пиша ги тея безсмислици, щото изказването за износването на стоманата на лагерите ме накара да си спомня, че от много години, "лагерите" на HDD-тата не са лагери в общоприетия смисъл. http://en.wikipedia.org/wiki/Fluid_bearing
Ето и едно PDF-че, дето ме накара да се зачета малко повече. http://www.hgst.com/tech/techlib.nsf/techdocs/089C4B963AEE9A6F86256D340075052F/$file/FD_White_Paper_FINAL.pdf Как се проверява, колко часа са роботили дисковете? Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: BRADATA в Dec 12, 2013, 23:56 S.M.A.R.T
Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: gat3way в Dec 13, 2013, 00:17 Това е абсолютно божа работа. Имам няколко диска на около и по-стари от 5 години вкъщи и да чукна на дърво работят, единият даваше SMART грешки и известен брой relocated сектори още първата година, все още работи добре. Но е хубаво нещата да се бекъпнат когато показанията започнат да отиват на зле. Със SSD дисковете е по-голяма забава, те имат навика да умират внезапно, не че магнитните дискове също понякога не си отиват внезапно, но в повечето случаи преди това има индикации.
Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: Naka в Dec 13, 2013, 00:29
Специално за AFR (или MTBF) абсолютно нищо не значи. Отдавна престанах да им вярвам. Винаги дават AFR под 1% обаче имаше серии дето в рамките на година - година и половина гръмнаха всичките. Да обаче въпросният производител дава <1% на серията. Е как ще си признаят и ще напишат AFR=90%. :o Точно пък тези параметри са замазване на очите на потребителя. Сега въобще не съм имал в предвид работата на диск извън спецификацията. Имах в предвид че тези работи когато са в нормите не могат да увеличат нито да намалят живота на диска. С други думи: Глупаво е да се мисли по следният начин: Дай да му създам идеални условия на диска и той ще ми изкара повече. :o Прах - със сигурност не влияе по никакъв начин. Вибрации ??? Това май е интернетски мит. Веднъж реших да прееба един диск и да проверя тази работа. Два дена го бих... чуках.... обръщах и пак го бих.. И то както работеше и беше монтиран. И познайте какво? Не се появи нито един бад сектор нито диска се развали. :o Обаче имат и някаква защита и като усетят много бой изключват за известно време и после пак тръгват. Така че според мен това за вибрациите е мит. Температурата: над 60-70 градуса става проблематично за всяка електроника. Ама да му осигуриш и идеалните 20-25 градуса няма да изкара по дълго отколкото му е писано. Захранване: Там няма по-високо или по-малко. Трябва да е точно толкова. За какво ли са го писали? Да си измият ръцете. Виж влагата със сигурност е многооооо опасна. И за електрониката и за механиката. Айде стига толкова.... Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: BRADATA в Dec 13, 2013, 09:40 Айде стига, ама не съвсем... Защото не сте прав.
Прахта - предполагам знаете, че диска не е херметически затворен и има отвори за вентилация със специални филтри. Обаче тези филтри не могат да хванат частиците от никотиновите пари, които пък имат адски корозионно действие върху плочите и повърхностите на главите. Може да си го проверите като разглобите най-близкия до вас диск. Вибрации - в спецификациите на всеки (подчертавам всеки) диск има отделено перо именно за максималните вибрации, при които главите (които са тежест върху рамо) няма да допрат повърхността на въртящата се с 7200 оборота плоча под тях. И да, някои дискове имат електроника, която засича вибрациите и паркира главите, но това се случва с някаква колкото и да е малка инертност. Захранването - това ми е любимата част :) Предполагам знаете, че захранванията на съвременните компютри са импулсни? И всъщност постоянното напрежение би трябвало да изглежда като права черта ако го гледате на осцилоскоп. Ноооооо ще бъдете много изненадан като закачите 12 волтовата линия на китайското захранване за 15 лв. натоварено с нормална консумация за същия този осцилоскоп. Картинката ще бъде един хубав трион с зъби високи от 10 до 14 волта (ако имате късмет може да са от 9 до 15). А пък ако не дай си боже захранването е натоварено повече на 5 волтовите изходи - тогава триона придобива едни ужасяващи размери. И изхождайки от документацията с 10% толеранс на захранващото напрежение бихте ли ми казали колко процента то е повишено когато е 15 волта? Нали не очаквате керамичните кондензатори на диска да оберат тези пулсации? И да сме на ясно. Не твърдя, че дисковете са вечни, но със сигурност живота им е по-дълъг, когато се пазят. Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: danaildr в Dec 13, 2013, 10:44 Дисковете работят в сървър SuperMicro. Монтирани са в сървърно помещение което поддържа температурата в границите обявени за "нормални".
Притеснението ми идва, от това, че на тоя диск има една база данни която се ползва постоянно и натоварването на диска е нонстоп. Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: Naka в Dec 13, 2013, 11:47 Много от тези параметри дето ги пишат са си чисто адвокатска работа.
Вързват си кончето и си измиват ръцете. Да не би някой недоволен клиент да вземе да ги съди, че видиш ли му гръмнала базата на стойност $10М++ ::) заради дисковете им. И ако такова нещо се случи ще му намерят хиляди причини, че не ги е ползвал дисковете точно според спецификацията. Иди че доказвай. А колкото до техническата страна на въпроса и параметрите - всички дискове са така проектирани, че да може да работят във всякакви условия които се срещат в един компютър/шаси. Трябва да си особено ТЪП така да поставиш диска в някое шаси или да му осигуриш такива ненормални условия на помещението така, че съвсем да излезе извън спецификациите. Дисковете работят в сървър SuperMicro. Би ли споделил точният модел на дисковете... та и ние да научим нещо за дискове на 50к часа. След 50K часа колко ли reallocated sectors са развили? Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: BRADATA в Dec 13, 2013, 13:02 Дисковете работят в сървър SuperMicro. Монтирани са в сървърно помещение което поддържа температурата в границите обявени за "нормални".Репликирай я някъде и не се притеснявай. Но ако добре помня каза, че си поръчал нова машина. Ако е така се надявам да е със "сървърни" дискове. Пиша "сървърни" защото различните производители имат различни разбирания относно това. По отношение на работата - най-натоварената машина с десктоп дискове е един сървър дето има 4 диска по 1Т (сигейт) в райд 0 (софтуерен под линукс) и има постоянен трафик 130Mbit/s запис и 60Mbit/s четене от около 4.5 години и още са живи :) Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: danaildr в Dec 13, 2013, 13:49 О още не съм поръчал машината, сега подготвям заявката, лошото е, че трябва да убедя хората какво да се купи и защо трябва да се купи точно това а не по-евтиното. Всъщност те питат само едно "Даваш ли 100% гаранция, че ще работи 2 пъти по-бързо?" :)
Та така. Колкото до модела на кутията .... нямам модела точно, но хардовете са SATА сийгейт - мисля че са десктопски дискове, не сървърни. Та за новата машина мисля да отделя един RAID 0 за базата. До колкото знам има и няколко хитринки с които да повиша с още 30-тина процента производителността .... Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: BRADATA в Dec 13, 2013, 13:57 За базата най-добре раид 1 или 5(6). В краен случай 10. Зависи колко диска ще имаш.
Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: danaildr в Dec 13, 2013, 14:21 За базата най-добре раид 1 или 5(6). В краен случай 10. Зависи колко диска ще имаш.Аз ще предложа 10, че сега е на RAID1 и работи адски бавно ...... Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: BRADATA в Dec 13, 2013, 15:37 http://www.cyberciti.biz/tips/raid5-vs-raid-10-safety-performance.htmlЗа базата най-добре раид 1 или 5(6). В краен случай 10. Зависи колко диска ще имаш.Аз ще предложа 10, че сега е на RAID1 и работи адски бавно ...... Титла: Re: Продължителна работа на харддиск Публикувано от: backinblack в Dec 13, 2013, 17:51 Аз мисля, че райд 5 с 4 и повече диска ще направи по-голяма скорост на запис от колкото райд 10, но ще трябва добър контролер. Иначе за четене само, 10 чете бързо.
При мен на десктопа съм със Сигейт 7200.14 и на единичен диск ми прави към 150 МБ средна на четене, а на сървъра с 4 от същите в райд 5 с контролер лси 9240 ми прави към 250-70 средна на масива, което е доста малко и сега, тези дни ще го сменям, барабар с дисковете с лси 9271 с ббу. Дисковете пак ще са Сигейт, но сървърни http://www.seagate.com/files/www-content/product-content/constellation-fam/constellation-es/constellation-es-3/en-us/docs/constellation-es-3-data-sheet-ds1769-1-1210us.pdf . Платени са ми дори, само чакам удобен момент да спра сървъра за 2 дни по празниците. |