Покажи Публикации - 4096bits
* Виж публикациите на потр. | Виж темите на потр. | Виж прикачените файлове на потр
Страници: [1] 2 3 ... 638
1  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Още извънтемие -: Jun 24, 2026, 12:38
Кое от всичко това не мога?
Да си запазя къщата или да изпепеля комплекса?

   Ти и 2-те ги можеш, но ще те гепят, и ако е 2-я случай - в панделата.
Както вече казах - нямаш солиден гръб.
Какво общо има изпепеляването на тези къщички с това, дали ще ме хванат.
Едното е да сложиш нещата, където им е мястото, другото са последствия за теб самия.
Но, ако си решил да го направиш, как второто ще ти попречи?
Никак.
2  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас? -: Jun 23, 2026, 14:54
Математиката е измислена, за да може хората да си оправят "сметките" с излишъците.

Когато още само сме ловували, сме имали само по един инструмент за определена цел. Най-много и един резерва.
Когато се установяваме да живеем на едно място и сме спрели да следваме стадата тревопасни, тогава вече е трябвало да си броим овцете, кравите…какво още, да и жените  ;D

След появата на излишъците, се ражда и съвременната търговия.
Ей тогава вече математиката набира сила.
Днешното е…
Отишли сме вече отвъд това.
Цифрите не просто вече се пресмятат, а се правят статистически модели.
Няма да се учудя, ако в не много далечно бъдеще хората са толкова извратени или закостенели ( или и двете най-вероятно), че за да съберат две числа (нещо което ние в момента правим наум) ще питат ИИто (инсталирано на чип в мозъка им).
3  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Делата на бай Дончо -: Jun 22, 2026, 22:36
И големи проблеми.
4  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Още извънтемие -: Jun 22, 2026, 22:35
Кое от всичко това не мога?
Да си запазя къщата или да изпепеля комплекса?
5  Хумор, сатира и забава / Хумор / Re: Смях -: Jun 22, 2026, 22:17
Иранците къртят  ;D

https://www.facebook.com/reel/1030253529344682
6  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Още извънтемие -: Jun 22, 2026, 17:30
Ремо, с какво ви хранят там?   :o

https://x.com/WallStreetApes/status/2068758756859744386?s=20
7  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Още извънтемие -: Jun 22, 2026, 14:02
Ако не ги съборят, това означава ли, че ще мога да си вдигна къща, където ми скимне, а после, ако искат да я съборят, да ги съдя за дискриминация?
Ако не искат да ми обърнат внимание (понеже ние нямаме в законодателството нещото, наречено прецедент), да ги съдя след това и в Страсбург…

Ако и след това все пак решат да ми бутнат къщата, да мина с приятелчета една нощ и да изпепеля целия комплекс.

Щото, ако за едни може, би трябвало да може и за всеки.
8  Linux секция за напреднали / Хардуерни и софтуерни проблеми / Re: Големи IT и технологични успехи -: Jun 22, 2026, 06:53
За това покачване на океаните се говори от 40 години и всяко поколение бели престилки казва, че ни остават още 10 години.

А пък на старите снимки, дето хората са се снимали като деца и днес, водата е все на същото ниво, както и днес.
9  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: CLI задачка-закачка, която е толкова проста, че никой не може да познае :) -: Jun 21, 2026, 22:53
Можеш ли да си git-неш цялата система?
10  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Делата на бай Дончо -: Jun 21, 2026, 13:12
Въпроса с петрола не е само имаш или не.
Има различни видове петрол.
По-гъст, по-течен, по-зелен, по-черен, не ги зная.
Но рафинериите се правят да работят с определен вид петрол.
Най-вече опира до гъстотата и съдържанието на сяра.

Американските, доколкото зная (дано не греша), са за гъстия, който можеш и с лопата да си го пренасяш.
По-лекия, не толкова гъст, е по-лесен за обработка.
От него по-лесно май се добива бензин.
От по-гъстия и тежък можеш да извлечеш повече горива като дизел, керосин и подобни, не толкова летливи.
От всяка обработка на петрол, мисля, че се "извличаше" и газ, като "отпадъчен" продукт.

Съдържанието на сяра се отразява на цената на поддръжката.
Правопропорционално.

Американските рафинерии са оптимизирани да работят с някакви миксове, и затова внасят и много нефт отвън.
Те добиват основно от лекия петрол, но за миксовете вкарват отвън.
И това изглежда усложнява цялата работа.

Ако някой е по-запознат, да ме поправя, че да не излъжа Ачо, без да искам.

Оптимизираните за миксове рафинерии ще могат да работят и с по-лекия петрол, който основно се добива в САЩ.
Те имат всякакъв, но по-тежкия го добиват в далеч по-малки количества.
И около 90% от вноса им е такъв.
Ако рафинерийките минат на техния петрол, продукцията няма да е максимална, част от мощностите ще са на трупчета, което ще доведе и до допълнително поскъпване на горивата.

Та, те са вносители на тежък нефт и износители на лек.

Няма да им спре икономиката, ако се изчерпат запасите и не могат да внасят достатъчно тежък петрол, но ще им се стъжни.
Но си има техен и могат да карат на техния си, лек нефт.
Ще им излезе по-скъпо, няма да е оптимална продукцията на горива, но няма да спре икономиката им.

Както винаги, тежеста на всичко ще го понесат обикновените хора.
Компаниите просто ще си пренесат затрудненията върху тях - като вдигнат цените.

П.П.
Което няма да се хареса на Дончо.
Нали се биеше  толкова пъти в гърдите, че горивото по време на Байдън било на по-висока цена, пък сега по негово време, била намаляла.
Изобщо няма да му хареса и затова припира.
Трети ноември не е далеч изобщо.
11  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас? -: Jun 21, 2026, 12:51
Само за 3 месеца изкуственият интелект влоши уменията на опитните лекари

https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8/%d1%81%d0%b0%d0%bc%d0%be-%d0%b7%d0%b0-3-%d0%bc%d0%b5%d1%81%d0%b5%d1%86%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%ba%d1%83%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d1%8f%d1%82-%d0%b8%d0%bd%d1%82%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%ba%d1%82-682688.html


Дистанционното, имай 1 наум при какви дофтури ходиш ...
Ами, има го това изказване, което толкова хубаво се римува на анлийски "If you not use it, you lose it."
Или, ако не го използваш, изчезва.
Та, който не практикува постоянно, губи уменията си.
Това съм го забелязвал у себе си много пъти.

А ние се опитваме вече да аутсорсваме и мисленето, не само уменията.
12  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Делата на бай Дончо -: Jun 21, 2026, 09:19
Ако някой си е помислил, че Тръмп не играе театър, а наистина се е договорил с израелците, много наивно.
Никой не пита̀ Израел по въпроса.
И нормално, Израел прави, каквото си реши - отново атаки по Ливан.
А това беше част от договорката - Ливан да бъде оставена намира.
Съответно, Иран отново затвори протока.  :D

САЩ с колко резерви останаха?
Някъде за 17-20 дена…

Скоро $10 за галон гориво.
13  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: CLI задачка-закачка, която е толкова проста, че никой не може да познае :) -: Jun 21, 2026, 01:21
В България не питаме за цената, защото почти не плащаме за софтуер.
Просто си го ползваме.
14  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: CLI задачка-закачка, която е толкова проста, че никой не може да познае :) -: Jun 20, 2026, 19:28
За друго не се сещам.
И без това нищо не разбирам от bash скриптове.
15  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Още извънтемие -: Jun 20, 2026, 12:34
Някой се опитва да си подсигури следващите милиарди

https://www.youtube.com/watch?v=AxGCRlb54NI
Страници: [1] 2 3 ... 638