Искам да питам, това всичко което го описахте само за KDE ли важи? Защото намерих следната публикация в един форум:
Цитат
Много често се случва да ви потрябва един файл/папка да го прехвърлите през локалната мрежа на друг компютър. За разлика от Windows, който подържа само един протокол за прехвърляне на данни по LAN(Local Area Network) – SMB(Windows Networks), то Linux подържа SMB и NFS(Unix Networks) едновременно, като може да инсталирате и допълнителни, но в повечето случай са излишни. Това ви дава свобода при трансфер на данните. А и инсталирането и конфигурацията на протоколите става елементарно.
От менюто System > Administration избирате Shared Folders. Пишете паролата и ще ви попита дали да инсталира протоколите. Избирате Yes и изчаквате няколко секунди докато операцията приключи. В прозореца Shared Folders избирате General Properties и в полето Domain/Workgroup пишете избрана „работна група“. Ако напишете име на вече създадена през Windows група, Ubuntu автоматично ще се „намести“ в нея като прилага всички необходими настройки и от вас не се налага да пипате нищо.
В графата Shared Folders в прозореца Shared Folders може да управлявате „споделените“(shared) папки и/или файлове. За да споделите файл избирате ADD и в прозореца Shade Folder настройвате следните параметри:
1.
Path – пътя до файла/папката
2.
Share througt – избирате протокола посредством който ще споделяте файла. Той може да е различен за всеки файл/папка. Ако е избран Windows Networks (SMB) споделения файл ще бъде достъпен и за компютър в мрежата с инсталиран Windows. Ако изберете Unix Networks (NFS) споделния файл ще бъде достъпен само от компютър с инсталиран Unix.
3.
OK и вече папката е споделена
Ако не искате да ви пита всеки път за парола когато отваряте споделена папка от Windows отворете терминал и в него напишете командата
sudo gedit /etc/samba/smb.conf
и добавяте
security=share
Това значи ли, че ако кача Ubuntu със стария Gnome 2.32 май беше, всичко ще стане както е описано и Убунтуто ще си инсталира всичко и ще се "намести" в локалната мрежа?
А възможно ли е да кача Ubuntu 11.10 със стария Gnome или задължително трябва да е с 3-ката?
Все още не съм избрал окончателно дистрибуция и нищо не ми пречи да мигрирам, ако и на новата дистрибуция ми тръгне Cisco AnyConnect клиента.
Кажете нещо и за rpm базираните дистрибуции, до колкото знам само Дебиан, Убунту и разните им производни като Минт са с apt пакетната система, а останалите са rpm.Какви са недостатъците на rpm спрямо apt? Има ли ги същите програми които са на apt и в rpm? Въобще разнообразието на програми как е в rpm? Има ли много неофициални хранилища? Питам, защото съм си качвал OpenSuse и там има един Yast, дето имам чуството, че нищо няма в него, каквото и да търся все не го намирам или резултатите са много малко. Докато в Synaptic-a каквото потърся винаги намирам и ми се струва, че в него има много повече софтуер.С Убунтуто се оправям най-добре, но пък непознатото ме влече със страшна сила към една Федора примерно и затова искам да разбера малко повече за rpm дистрибуциите.
И последно имате ли идея защо не ми тръгва Compiz-a?