Автор Тема: Помощ за WiFi за Sciefintic Linux (дериват на RedHat)  (Прочетена 6352 пъти)

scientific

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Моля за помощ, инсталирах си sciefintic linux 6 , почти идентичен е с centos 6, всичко тръгна, даже инсталирах и последния драйвер за АТИ 12.4, но не мога да подкарам WiFi то.Картата ми е broadcom sta.Моля който знае да ми помогне и предварително да уточном нещо - без въпроси защо не ползвам убунту, минт и т.н.До сега бях с Дебин (пиша го с главна буква защото е достоен за това), но искам да опитам нещо различно, но за жалост не съм на "ти" с rpm дистрибуциите.Благодаря предварително на всички които ще се отзоват и на вас разчитам.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
В това отношение няма разлика в rpm. и deb. дистрибуциите.
Отвори Packagekit или Yumex и потърси модула за broadcom в хранилищата. Надявам се, че си добавил rpmfusion non-free.
Просто напиши в търсачката firmware и като ти излезе списъка с модулите, виж кой е за твоята карта.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

scientific

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Пробвах току що, но нищо не излиза за broadcom sta, иначе съм добавол фрее и нонфрее хранилищата.Има ли начин да инсталирам драйвера след като го изтегля от официалния сайт?Там обаче не е нито в den, нито в rpm формат, а в tgz.Линукса ми е 64 битов.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Предполагам, че има сорс пакет. Прегледай пак наличните пакети. Преди по- малко от месец рових в хранилищата на CENTOS и съм сигурен, че имаше модули за broadcom. Виж съдържанието на firmware-nonfree.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

scientific

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Само за В43 намирам, няма за броадком...Ако го има в ЦентОС трябва да го има и тука...Как да го инсталирам от изтеглен от официалната страница?
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Само за В43 намирам, няма за броадком...Ако го има в ЦентОС трябва да го има и тука...Как да го инсталирам от изтеглен от официалната страница?

#yum install package_name.rpm

само че доколкото имам спомен, модул за ядрото се зареждаше с modprobe.
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Моля който знае да ми помогне и предварително да уточном нещо - без въпроси защо не ползвам убунту, минт и т.н.До сега бях с Дебин (пиша го с главна буква защото е достоен за това), но искам да опитам нещо различно, но за жалост не съм на "ти" с rpm дистрибуциите.Благодаря предварително на всички които ще се отзоват и на вас разчитам.

Въпреки написаното по-горе, не мога да не отбележа, че ако е за запознаване с rpm базирана дистрибуция, Fedora e къде-къде по-подходяща за целта. Просто при нея всичко е с последни версии, докато при RHEL/Centos/Scientific Linux пакетите са по-страи (но стабилни) версии. Може и за това да имаш проблемите с безжичната карта.
Активен

the lamer's team honourable member

scientific

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
До момента нищо което да ми помогне...yum install_name.rpm - написах, че с гугъл не откривам драйвера в този формат - rpm.Федора - еднодневка при която колега НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИНСТАЛИРА пък драйвера за АТИ.Моля нека се ограничим върху проблема който съм потърсил помощ.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Първо изкарай ID-то на устройството с lspci и lsusb. След това, напиши ID-то в търсачката на мениджъра на пакети и ако има модул, който поддържа това устройство, той ще ти излезе. Ако няма такъв, продължавай с Google.
Кой модул подкарваше това устройство в Debian ?
Предполагам, че е нещо подобно :
http://s19.postimage.org/8uswohve9/2012_11_10_083607_1024x768_scrot.png
« Последна редакция: Nov 10, 2012, 08:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Пробвах току що, но нищо не излиза за broadcom sta, иначе съм добавол фрее и нонфрее хранилищата.Има ли начин да инсталирам драйвера след като го изтегля от официалния сайт?Там обаче не е нито в den, нито в rpm формат, а в tgz.Линукса ми е 64 битов.

Какво пише на официалната страница за начина за инсталация?
Разархивирай файла който си свалил и прочети README и INSTALL. Следвай указанията.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Помощ за WiFi за Sciefintic Linux (дериват на RedHat)
« Отговор #10 -: Nov 10, 2012, 11:35 »
До момента нищо което да ми помогне...yum install_name.rpm - написах, че с гугъл не откривам драйвера в този формат - rpm.Федора - еднодневка при която колега НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИНСТАЛИРА пък драйвера за АТИ.Моля нека се ограничим върху проблема който съм потърсил помощ.

Новобранец,
написал си следното:

Цитат
Само за В43 намирам, няма за броадком... Ако го има в ЦентОС трябва да го има и тука... Как да го инсталирам от изтеглен от официалната страница?

Някъде да си написал, че на официалната страница има само .tgz архиви?! Или смяташ за нормално аз да ходя да се ровя за подробности по твоя проблем?! Тук, на този сайт, Никола Антонов преди доста години беше написал една статия -- „Как да задаваме интелигентно въпроси“, така че не се дърви, че на така формулиран въпрос, получаваш формулиран по подобен начин отговор.

btw за да не започнеш пак да се дървиш излишно, ще попитам дали си намерил тази страница -- RPM installation of Broadcom 802.11 STA wireless driver in Fedora 8/9/10?

Конкретно за твоя случай имаш и още две алтернативи:

1. виждаш каква точно ти е безжичната карта с командата lspci или lsusb, намираш кой модул за ядрото я управлява, изтегляш го и го вкарваш (доколкото си спомням) с командата modprobe;

2. изтегляш драйвера от официалната страница, отиваш на тази страница на еднодневката Fedora и от .tgz създаваш rpm пакет за RedHat/Centos/Scientific Linux, който след това инсталираш.

И по-леко с изхвърлянията по завоите, че понякога боли.
Активен

the lamer's team honourable member

scientific

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Помощ за WiFi за Sciefintic Linux (дериват на RedHat)
« Отговор #11 -: Nov 10, 2012, 12:25 »
Сега, по нагоре съм написал, че на официалната страниаца драйвера е в tgz формат, но ти не си видял, че съм уточнил, после първия линк който ми предоставяш, пробвах точно от страницата към която води да инсталирам драйвера още снощи, но не става.Втория линк който ми предоставяш е със доста сложна за мен информация и не ми е по силите да се справя.Помолих за помощ, т.е. ако някой знае и иска да предостави по конкретен начин как да се справя, като за не толкова напреднал потребител на линукс.Ще съм благодарен на всеки който ми подаде ръка.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Помощ за WiFi за Sciefintic Linux (дериват на RedHat)
« Отговор #12 -: Nov 10, 2012, 12:41 »
Сега, по нагоре съм написал, че на официалната страниаца драйвера е в tgz формат, но ти не си видял, че съм уточнил, после първия линк който ми предоставяш, пробвах точно от страницата към която води да инсталирам драйвера още снощи, но не става.Втория линк който ми предоставяш е със доста сложна за мен информация и не ми е по силите да се справя.Помолих за помощ, т.е. ако някой знае и иска да предостави по конкретен начин как да се справя, като за не толкова напреднал потребител на линукс.Ще съм благодарен на всеки който ми подаде ръка.

Добре, а попадна ли на тази страница? Защото като гледам трябва да е точно за твоят случай -- Broadcom Corporation BCM4311, BCM4312, BCM4313, BCM4321, BCM4322, BCM43224, BCM43225, BCM43227 and BCM43228 Based Wireless NICs.

Но чети внимателно, особено заграденото в началото на текста.
Активен

the lamer's team honourable member

scientific

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Помощ за WiFi за Sciefintic Linux (дериват на RedHat)
« Отговор #13 -: Nov 10, 2012, 13:16 »
С нея пробвах в самото начало, пробвал съм я и с центос 6 , но и тогава и сега не се получава.Добавил съм хранилището ЕЛ, но изтегля драйвер по нова версия след като пусна командите ред по ред.Когато стигна реда където се указва разархивирането естественно сменям номерацията на драйвера с актуалната която се е изтеглила, но ми дава грешка, че не може да се разархивира и нещата спират до там.Пробвал съм и дословно - копи - пейст в терминала, но дава същата грешка.Т.е. следвам инструкциите, изтеглям драйвера указан в линка, копи-пейст в терминал на редовете, на този в който се задава работа с драйвера сменям името ( номерацияа на версията) с тази която реално се е изтеглила (тази в командата е за малко по стара версия) и след това изкарва грешка в разархивирването.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Помощ за WiFi за Sciefintic Linux (дериват на RedHat)
« Отговор #14 -: Nov 10, 2012, 13:20 »
С нея пробвах в самото начало, пробвал съм я и с центос 6 , но и тогава и сега не се получава.Добавил съм хранилището ЕЛ, но изтегля драйвер по нова версия след като пусна командите ред по ред.Когато стигна реда където се указва разархивирането естественно сменям номерацията на драйвера с актуалната която се е изтеглила, но ми дава грешка, че не може да се разархивира и нещата спират до там.Пробвал съм и дословно - копи - пейст в терминала, но дава същата грешка.Т.е. следвам инструкциите, изтеглям драйвера указан в линка, копи-пейст в терминал на редовете, на този в който се задава работа с драйвера сменям името ( номерацияа на версията) с тази която реално се е изтеглила (тази в командата е за малко по стара версия) и след това изкарва грешка в разархивирването.

А какво точно не ти се получава?! Как мислиш дали всички тук притежаваме екстрасензорни способности, та да разберем къде точно е проблемът при теб?

Вземи за основа тази страница и кажи на коя точно стъпка не ти се получиха нещата. Дай евентуални съобщения и всякаква друга допълнителна информация, която ти е била показана.

PS. oops, не внимавам, извинявай.

кажи какво точно ти казва при разопаковането на файла?

PPS. с този hybrid-portsrc_x86_64-v5_100_82_112.tar.gz драйвер ли си пробвал? Защото той вече не е валиден -- така поне пише на страницата. И предлагат да се опита с този (broadcom-sta_5.60.48.36.orig.tar.gz) или този (broadcom-sta_5.10.91.9.3.orig.tar.gz). Връзки към тях има на страницата. И след това следваш съветите за компилация и инсталиране в ядрото от същата тази страница.

btw при мен файла се разопакова нормално.
« Последна редакция: Nov 10, 2012, 13:28 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Linux RedHat 7.0 kernel HELP!
Хардуерни и софтуерни проблеми
standby 1 2817 Последна публикация May 26, 2002, 18:47
от n_antonov
probs s interneta na linux redhat 9.0
Настройка на хардуер
kiril4o 4 2581 Последна публикация Oct 26, 2003, 19:05
от Crysiss
linux redhat vuprosi
Настройка на програми
pap2k 1 2108 Последна публикация Aug 10, 2004, 23:57
от spawnman
WiFi Linux Slackware 12.2
Настройка на хардуер
theodor23 43 15966 Последна публикация Jul 28, 2009, 14:58
от theodor23
Linux debian wifi проблем... Голямо разочарование
Настройка на хардуер
lipa 50 21205 Последна публикация Nov 07, 2018, 22:29
от tsmaster