« -: Jan 25, 2006, 13:37 »
това е превода на манифеста, но е само до точка 6. 7,8,9 ако остане време ...
Какво мислите по въпроса ?
1. На нас ни харесва Linux и ние се стремим да увеличим потребителите му:
В отличие от много други това е нашата главна цел, а не просто декларация. Колкото повече са потребителите, толкова по-добре ще са и потребителите, и разработчиците на програми. Система, която ползват по-малко от 5% от потребителите (в Русия през 2005 г — по-малко от 1%), не представлява голям интерес за независимите производители на ПО и ОЕМ, които могат да станат нейн съюзник. В противоположност на много наши колеги ние считаме, че за пълноценното развитие на Linux са недостатъчно наличното количество потребителите, то трябва да бъде увеличено минимум в няколко пъти. Само по себе си, за такова увеличение трябва да предприеме съвършено нов подход към създаването на продукта и привличането на нови потребителите.
2. Linux трябва да бъде достъпен за всеки потребител на PC:
Ние считаме, че съществуващия подход към разпространението на Linux сред потребителите е недостатъчно ефективен и разсчитан на първоначално много ограничена аудитория ИТ-специалисти. Болшинството потребителите никога няма да станат хакери. От наша гледна точа, система, претендираща на широко разпространение, трябва да бъде проста и удобна, достъпна практически за всеки потребител, а не толкова за малък кръг посветени "семи пядей во лбу". С други думи, Linux трябва да престане да бъде система само за "образовани" професионалисти — системни администратори, програмисти — той трябва да стане разбираем от всеки. Така и само така Linux от маргинална ОС може да стане действително масово явление, с което ще се наложи да се съобразяват водещите играчи в IT не на думи, а на дела.
3. Ние считаме, че системата трябва да се приспособява към потребителя, а не потребителите към систата.
През времето на нашего работа в росия ние се наслушхме на най-разнообразни мнения за построяване на "правилна" система. От наша гледна точка, единственно мерило за "правилност" за продукта се явява гласът на потребителя — най-обикновения потребител, на който е нужно просто да решава своите задачи. Ние считаме, че за десктоп системи е справедливо да се каже "UNIX IS DEAD". Ние считаме, че UNIX-way е мъртав, а Windows-way е победил. Никакви образователни инициативи в областа на UNIX немогат да направят потребителя "правилен". На реалния потребител му е съвършенно безинтересно да вниква в детайлите на архитектурата на UNIX и процеса при компилиране на програми. Времето на господстващите бадати UNIX-гурута, черните терминали, конзолни man-ове, зоопарка от кодировки и т.п. в Linux отива към своя край. Настъпва времето на дружелюбния интерфейс. Потребителя не е длъжен да се вълнува от проблемите на разработчиците.
4. Microsoft — най-добрия пример на внимателно отношение към нуждите на потребителите.
В противоположност на много фанатици на Linux, въздигащи неприемането на технологиите на Microsoft в ранг на религия, ние се отнасяме с уважение към дейността на компанията Microsoft. От наша гледна точка, Microsoft е най-успялата компания в индустрията на ПО, признат лидер с потресаваща визия за бъдещето, с интересни и перспективни технологии. Глупаво е да отричаме, че основните продукти на Microsoft де-факто са станали стандарт за мнозинството потребители. Microsoft — това е резултат от продължително отлично вършена работа от разработчици и мениджъри с висока квалификация, това е огромен принос в развитието на IT.
5. Здравата конкуренция с Microsoft се явява най-добрия способ за развитие на Linux.
Съществува значителна опасност при отсъствие на Microsoft да има действително значими конкуренти. Конкуренцията е необходима за развитието на отрасъл! Ние считаме, че Microsoft е силен и умен противник, с който ще бъде интересно да се борим. За да се конкурираме с него е необходимо да не игнорираме неговото присъствие, а обратно, да анализираме и творчески да преработваме и вземаме на въоръжение най-добрите негови прийоми. Ние вярваме, че именно в такава борба се раждат най-добрите решения, способстващи прогреса на информационите технологии. Разбира се, за конкуренция с лидера са необходими и достойни продукти.
6. На Linux е необходима силна комерсиална “составляющая”
Практиката неумолимо доказва, че само ентусиазма за създаване на сложен и качествено програмен продукт е недостатъчен. Истерията около GPL и "бесплатния" ПО превърна Linux в “богадельню”: практически всички големи продукти са създадени и се развиват с парите на спонсори. Такъв модел на финансиране привежда към това, че разработчиците от GNU-движението не се стремят да отчитат желанията на крайните потребители, вместо това жестоко налагат на последните своята гледна точка (ситуация, позната от времето на «развития социализъм»). Хакерите от GNU-движението са доказали своята способност ефективно занимавайки се със системни компоненти, платформи, но те са абсолютно неспособни да създават за тази платформа дружелюбни готови решения на основа желанията на крайните потребители — това е задача за разработчиците, такива като нас, действащи на комерсиална основа. От наша гледна точка, само отчитането на потребностите на потребителите ще приведе до създаване на качествени продукти на база Linux.
7. Необходимость "mainstream": меньше программ, больше качества.
Стиль GPL — это вавилонская мешанина полумертвых проектов со сходными целями. Повсеместная доступность исходных кодов непродуктивно умножает число программ и раздробляет Linux-сообщество. Мы считаем, что конечному пользователю не нужно несколько десятков «почти работающих» программ, ему нужна одна, но работающая на 100%. Это относится и к самим дистрибутивам Linux. К счастью, в мире Linux мы не одиноки в этом мнении — как бы ни сопротивлялись маргиналы, в Linux медленно, но верно происходит процесс стандартизации всего и вся - программ, интерфейсов, кодировок и т.п. с выделением основных проектов и вытеснением аутсайдеров на обочину истории. Когда композитор пишет симфонию, он знает, для каких инструментов он ее пишет. В оркестре каждый должен играть на своем инструменте — только тогда симфонию будет приятно слушать.
8. Бесплатность (дешевизна) — не лучший аргумент в пользу Linux.
В условиях капитализма практически невозможно появление качественных продуктов без предварительного финансирования. Идея IT-богадельни пагубна для развития Linux и создания для него качественных продуктов. Если продукт действительно нужен пользователю, ему не должно быть жалко заплатить достойные деньги. Мы считаем, что Linux должен быть интересен пользователю не дешевизной, а своими объективными преимуществами, тем, что он — альтернатива. Демпинг — последнее, наименее привлекательное средство для разработчика, а в конечном счете — и для пользователя. Так и только так Linux будет интересен системным интеграторам и внедренческим компаниям.
9. Мы верим в перспективы Linux.
Уже сегодня существует значительное сообщество прагматичных людей, далеких от фанатизма, которые успешно используют Linux для решения повседневных задач. Именно такие пользователи нужны Linux как воздух, именно для них и вместе с ними мы разрабатываем Linux XP, именно от них зависит будущее Linux. Мы приветствуем любое сотрудничество, направленное на улушение системы. Все вместе мы обязательно добьемся потрясающих результатов